Paikka auringossa - lauluja Pohjantähden alta

Paikka auringossa - lauluja Pohjantähden alta

Kultaiset vuodet

tänään klo 13.02–13.30
Viimeisin

Tunti kotimaista musiikkia Marko Maunukselan seurassa.

Aiemmat lähetykset

Kultaiset vuodet

tänään klo 13.02–13.30

ISTO HILTUNEN - Illasta aamuun JOHANNA IIVANAINEN - Me huomenna erotaan PELLE MILJOONA - Kultaiset vuodet SEIJA SIMOLA - Jääthän huomiseen? KAI HYTTINEN - Kurki SUURLÄHETTILÄÄT - Kaksi Maailmaa (feat. JANNA) KIRSI RANTO - Soitellaan KIRKA - Anna käsi MIINA - Jäätynyt maa TUOMARI NURMIO - Lemmensairas SONJA LUMME - Unohtaa MOKO KARTTUNEN - Enkeli TUULA AMBERLA - Lona PATE MUSTAJÄRVI - Boulevard de la Madeleine

Mieleeni jäät

eilen klo 13.02–13.30

PAULA KOIVUNIEMI - Mieleeni jäät SAKARI KUOSMANEN - Entä jos MIRKKA PAAJANEN - Mun sydän on sun PASI VAINIONPERÄ - Ole totta ANNELI SAARISTO - Kuuma maa AKI SIRKESALO - Pelkkää kuvitelmaa SAANA - Läpi tähtisumujen TAIVALKUNTA BEAT - Luulin, että pärjään SUSANNA HEIKKI - Hyväile hyväile vaan NOUSUKAUSI - Ystävien keskellä ANITA HIRVONEN - Hymyillen JAMPPA TUOMINEN - Kevään ensi kukkanen TIINA PITKÄNEN - Mielettömyys MARKKU SUOMINEN - Sade RITA LINNA - Kylmää rakkautta

Ikuinen marraskuu

ma 11.11. klo 13.02–13.30

JIRI NIKKINEN - Läpinäkyvää ANNIKA EKLUND - Rakkaudessa voitolla SAKARI JUNTURA - Ikuinen marraskuu LAURA VOUTILAINEN - Niin kuin meren hiekkaa IRWIN GOODMAN - Las Palmas LIISA TUHKANEN - Mustaa jäätä JORE MARJARANTA - Kävelet tähtiin päin ANNE MATTILA - Tyynyyn jäljet jää TAUSKI - Ilman sua MENNEISYYDEN VANGIT - Mikä sun on beibi JONNE AARON - Ihanaa elämää MARION - Sydänsillat KAUKO RÖYHKÄ - Majavalakki MARITA TAAVITSAINEN - Andre ÖISET KITARAT - Juna on mennyt

Rakkautesi on valo

pe 8.11. klo 13.02–13.30

TOPI SORSAKOSKI - Salattu suru SUSANNA HAAVISTO - Padam padam REHUPIIKLES - Ylihärmä MARISKA - Sinead O'Connor KARI TAPIO - Ei toivetta sen kummempaa HEIDI KYRÖ - Portti sydämeen LEMMENLAUTTA - Jäädään tähän hetkeksi KYÖSTI MÄKIMATTILA - Rakkautesi on valo ANU NEUVONEN - Posliininuket JAMPPA KÄÄRIÄINEN - Käärä nousemaan MIKA PELTONEN - Hyvin hukatut vuodet SUSANNA HAAVISTO - Sinut maalasin KIVIKASVOT - Tankeros love NIKO AHVONEN & SAMI SAARI - Pohjoinen soul

Miljoona ruusua

ke 6.11. klo 13.02–13.30

LEEVI AND THE LEAVINGS - Elina mitä mä teen? ARJA KORISEVA - Rakastunut nainen ANSSI KELA - Älä mene pois VIIVI PUMPANEN - Sun kaltainen JORMA KÄÄRIÄINEN & AGENTS - Pieni sana VERA TELENIUS - Miljoona ruusua AMADEUS LUNDBERG - Poika varjoiselta kujalta CHARLES PLOGMAN - Tosta noin vaan KONTRA - Jerry Cotton RIKI SORSA - Tää on se yö MEIJU SUVAS - Älä selitä vaan silitä mua ILKKA MARTTALA - Luota en enää kohtaloon EINI - Tule vain LAPINLAHDEN LINNUT - Se ei käy

Kalpeaakin kalpeampaa

ti 5.11. klo 13.02–13.30

HEIKKI HELA - Yli kynnysten KAIJA KÄRKINEN & ILE KALLIO - Valkoiset valheet KATRI METSO - Hyvästi huominen KOLMAS NAINEN - Onks meillä minkäänlaista mitään? SINITAIVAS - Tahdon, tahdon AERO - Kotkan siiven alle FREUD, MARX, ENGELS & JUNG - Mystinen metsätyömies ANNA KOKKONEN - Joki TANSSIORKESTERI HELMINAUHA - Toisesta todellisuudesta TEHOSEKOITIN - Pyydä tähdet taivaalta MATTI ESKO - Reissumies MIKKO KUUSTONEN - Joo mä tuun KAARTIN COMBO - Suklaasydän (feat. INGA SÖDER) HARRI MARSTIO - Kalpeaakin kalpeampaa

Mä nenäpäivä oon

ma 4.11. klo 13.02–13.30

MAMBA - Tuollainen tyttö MIKKO ALATALO - Mä nenäpäivä oon MAARIT - Räntäsade NEUMANN - Toukokuun vihreät yöt YONA - Matka VESA-MATTI LOIRI - Skarabee MIKKO HUUHTANEN - Kulkuri

MACO OEY - Arkinen taivas CATCAT - Yö ja päivä ANNA HANSKI - Tule poika uimaan ANNIKA BRUSHANEN SOCIETY FOX ORCHESTRA - Hei, hei tyttöni mun (feat. BENNY TÖRNROOS) SAIJA TUUPANEN - Tuulta riittää BAMPEROS - Tule kanssani kylpyyn SIG - Vuosisadan rakkaustarina

Oi beibi, maailmasi muuttuu

pe 1.11. klo 13.02–13.30

RIKI SORSA - Marraskuu SAMULI EDELMANN - Valoista kirkkain MARKO HAAVISTO & POUTAHAUKAT - Jouluksi kotiin EIJA HALTTU - Tyttö ja meri YÖLINTU - Mahdunko maailmaas CUMULUS - Oi beibi, maailmasi muuttuu JANITA - Muisto EDU KETTUNEN - Ihanat ajat MEIJU SUVAS - Yksi ja ainut AILI IKONEN & HERD - Olisin voinut tanssia koko yön MATTI JOHANNES KOIVU - Emme muistele maanantaita PÄIVI KAUTTO-NIEMI - Liljankukka PEKKA RUUSKA - Yhdestoista hetki JAANA RAIVIO - Tämä tie

En enää uskonut unelmiin

to 31.10. klo 13.02–13.30

MARIA TYYSTER - Katseet kertovat MIESKONE - Roosa ja kahdeksan muuta MATTI JA TEPPO - En enää uskonut unelmiin KAIJA KOO - Tuulikello A.AALLON RYTMIORKESTERI - Rakkauskirjeitä BERIT - Kultani mun UNELMAVÄVYT - Kartta kutsuu kulkemaan TERHI MATIKAINEN - Tule luoksein iltarusko MIKKO ALATALO - Saara CAROLA & THE BOYS - Maailmain JUHA VAINIO - Albatrossi SAARA SUVANTO - Lähellä sydäntäni PEPE WILLBERG - Tulit valona maailmaan TIINA RUUSKA - Suudellaan

Takinkääntäjä

ke 30.10. klo 13.02–13.30

SALSAMANIA (FEAT. REIJO KARVONEN) - Rakovalkealla PIRJO LEHTI - Luona keittiön pöydän SAMPSA ASTALA - Takinkääntäjä IRINA MILAN - Etkö uskalla mua rakastaa PASI RUOHONEN - Lumesta ja jäästä TUMPPI VARONEN - Päiväuneksija LEENA NILSSON - Tyhjät huoneet MIKA IKONEN - Kaikki on oolrait HEIDI PAKARINEN - Minulla on sinut SIPE & GÖSTA SUNDQVIST - Häiriintynyt kuu SANNA PIETIÄINEN - Tuntematon sydän URPO - Teryleeniä TONY MONTANA - Katsoa saa, ei koskettaa KATRI HELENA - Viimeinen kuulutus

Veli

ti 29.10. klo 13.02–13.30

EIJA KANTOLA - Syksyn sateeseen MIKKO PERKOILA - Rakkaani uskonut ei JARKKO KINNUNEN & BABLO - Veli MAARIT PELTONIEMI - Kai vielä kohdataan OLLI HELENIUS - Tanssimalla SUVI TERÄSNISKA - Hän tanssi kanssa enkeleiden EERO RAITTINEN - Miss on mun taivas NINNI POIJÄRVI - Sitäkö se on? JUHA TAPIO - Minä sinua rakastan TAMARA LUND - Yksinäinen pihlaja TOPI SORSAKOSKI - Levoton mieli SUVI HILTUNEN - Oot valovuoden päässä MILJOONASADE - Ikäväni Tallinnaan LEA LAVEN - Emme saaneet syttymään

Taivaanrannanmaalarit

ma 28.10. klo 13.02–13.30

SAMI SAARI - Viimeinkin TARJA LUNNAS - Tuuliviiri LOIMU - Taivaanrannanmaalarit ANNA ERIKSSON - Kaikista kasvoista HENKKA JA KULKURIT - Sateeseen SAIJA VARJUS - Vastatuuleen TAPIO LIINOJA - Vieläkö ANTTI HUOVILA - Mutsi ja faija VUOKKO HOVATTA - Sininen huivi JANNE TULKKI - Tulinen sydän TAISKA - Villi vapaudenkaipuu JUKKA TAKALO - Me olemme vain töissä täällä KATRIINA HONKANEN - Hiljainen talo RESSU REDFORD - Tuuleeko taas

En paha oo

pe 25.10. klo 13.02–13.30

PINJA - Olet lehdetön puu TAPANI KANSA - Tulkaa tytöt takaisin FINLANDERS - En paha oo HELI KAJO - Annankadun kulmassa RIOT - Voihan maakin olla taivas KAIJA LUSTILA - Näiden tähtien alla FREEMAN & SEPPO TAMMILEHTO - Vierivät kivet ANITA PAJUNEN - Tulivuori PUOLIKUU - Aamu luona tuulen LASSE MÅRTENSON - Hello Dolly DALLAPE & RAJATON - Tiikerihai JOPE RUONANSUU - Katsastusinssi nauraa SIROKKO - Sydänääniä RIKU LÄTTI - Sieluni kaunis Maria

Läpikulkumatkalla

to 24.10. klo 13.02–13.30

SAMI KESKITALO - Muistojen kultaama maa ANNIKA EKLUND - Sydän täynnä tyhjää JARKKO HONKANEN & ESA ELORANTA - Läpikulkumatkalla MARI RANTASILA - Tahdon rakastaa PAVE MAIJANEN - Kaikki nämä vuodet ANNA HANSKI - Saan sulta siivet REIJO TAIPALE - Jäi yöstä muisto vain RAULI BADDING SOMERJOKI - Nukkuja kaunein AKI LOUHELA - Raukeaa rakkautta PAULA KOIVUNIEMI - Tulisielu PASI KAUNISTO - Maa muuttukoon SARI TUOMI - Tää vois olla toisin ESA KAARTAMO - Kukaties MERJA LARIVAARA - Mutta ei vielä

Minun Suomeni

ke 23.10. klo 13.02–13.30

JORMA KÄÄRIÄINEN & AGENTS - Sinä vain PÄIVI LEPISTÖ - Kuinka voit? ANTTI TUISKU - Minun Suomeni INKA - Sinä päivänä satoi lunta JANUS HANSKI - Kitarani KAIJA KÄRKINEN & ILE KALLIO - Aikaan oikeaan ARI KLEM - Kaukainen maa TUOMARI NURMIO - Rahamies TARJA MERIVIRTA & VELI-MATTI JÄRVENPÄÄ - Odottava sydän PHIL HARMONIC - Karnevaali ARJA KORISEVA - Mieli maailmoja juoksee MARKKU ARO - Hunajaisin huulin SANI - Kaikki laulut JOEL HALLIKAINEN - Puhu minulle

Olet siellä minne meen

ti 22.10. klo 13.02–13.30

KARI TAPIO - Sinut tulen aina muistamaan SAANA - Muistatko MARKO KRISTIAN - Olet siellä minne meen MILANA - Sydän saa merkin DALLAPÉ & JUHA HOSTIKKA - Angelique ELINA VETTENRANTA - Sydänten yö JUKKA KUOPPAMÄKI - Sä kosketit mua CLUB FOR FIVE - Tummat silmät, ruskea tukka SAMMY BABITZIN - Kuin tuhka tuuleen RAILI ERONEN & TWANGERS - Ellen saa sua omistaa MIKAEL KONTTINEN - Ota kiinni KIKKA - Mä haluun viihdyttää JANNE HURME - Kirje IRINA - Bum Bum Bum (feat. AKI TYKKI)

Makeaa

ma 21.10. klo 13.02–13.30

CHARLES PLOGMAN - Olisitpa täällä JOHANNA SIEKKINEN - Tää sydän särkyy kerran vaan KAI JÄMSÄ - Mitä näät SEIJA SIMOLA - Sateenvarjo TOMI METSÄKETO - Sä Särjet Mun Sydämen SONJA LUMME - Iät ja ajat PATE MUSTAJÄRVI & SAKARI KUOSMANEN - Sydän syrjällään KIRSI RANTO - Siihen kaksi tarvitaan RIKI SORSA - Jokaiselle joku on kai rakkain MARKO HAAVISTO & POUTAHAUKAT - Paha vaanii MARIA HÄNNINEN - Pahviprinsessa FREDI - Avaa sydämesi mulle ANTTI RAISKI - Makeaa ANNE MATTILA - Viilenee

Rakastunut kuutamoon

pe 18.10. klo 13.02–13.30

AKI HIETALA - Jos liian helppoa ois ANITA HIRVONEN - Älä tule myöhään HARRI MARSTIO - Nukkuvat laivat TARJA YLITALO - Neljä vahvaa tuulta TOPI SAHA - Se joka karkuun pääs MAARIT - Ei tule hyvin kylmää KATI FORS - Karataan TUURE KILPELÄINEN - Elämältä Kaiken Sain ANNELI SAARISTO - Kaksi kultarengasta EINO GRÖN - Erottamattomat MARJORIE - Rakastunut kuutamoon MIKKO KUUSTONEN - Allison KRISTIINA MÄKI - Pikkujutut A.P. SARJANTO - Maailma nukkuu PIRJO KÄMPPI - Liian vähän aikaa

Poing poing poing

to 17.10. klo 13.02–13.30

IRWIN GOODMAN - Poing poing poing TUULA AMBERLA - Korppi ANTTI RAILIO - Sun jälkeen routaa MUSKA - Laulan pimeää pois KAKE RANDELIN - Bella bella ANNELI SARI - Jäähyväiset PIRKKA-PEKKA PETELIUS - Muistan Sua Elaine JOHANNA DEBRECZENI - En kuole kyyneliin TAIKAKUU - Sun maailmaan YONA & KYÖSTI MÄKIMATTILA - Soi maininki hiljainen CHARLIES - Keinu kanssani ANNIINA MATTILA - Tulet vielä muistamaan SAMI PITKÄMÖ - Tytöt KATRI SOMERJOKI - Pilvet karkaa, niin minäkin MIKKO LÖYTTY - Kello käy

Valoa pimeään

ke 16.10. klo 13.02–13.30

KARI VEPSÄ - Tanssin yötä pois MARIA LUND - Kaunis uni JARNO ITKONEN - Tänä yönä HAULI BROS - Tuulen pelto MARITA TAAVITSAINEN - Juna vie, juna tuo AKI SIRKESALO - Mä tuun kotiin MARISKA - Poika Nimeltä Päivi ISTO HILTUNEN - Mä vielä luokses tuun JONNA TERVOMAA - Disco Melancholia SILHUETIT - Jos mulle sydämesi annat AMI ASPELUND - Koska sun taas nähdä saan VILLE LEINONEN - Ota kii EMMA SALOKOSKI - Valoa pimeään MARKO LÄMSÄ - Puuttuva rengas

Kuulta kyselen

ti 15.10. klo 13.02–13.30

LAURA VOUTILAINEN - Kuulta kyselen MATTI ESKO - Villin pohjolan maa TIINA HELINÄ - Yksinäinen KALLE KAAJA & KULKUKOIRAT - Tunnen KIKKA LAITINEN - Onni on pienissä asioissa PEKKA MIKKOLA - Tango Maria MARION - Jää mun luoksein KISU - Anna hetkeksi sydämes MERJA LAAKSONEN - Tää on sun syys NOUSUKAUSI - Onnen ohikulkija SANNA PIETIÄINEN - Joku muu SEPPO NÄRHI - Minä sekä toi kuu ARJA SAIJONMAA - Vain yön voit ostaa JANI WICKHOLM - Alumiinitähdet