Paikka auringossa - lauluja Pohjantähden alta

Paikka auringossa - lauluja Pohjantähden alta

Yötä vasten

pe 25.11. klo 13.02–14.00
Viimeisin

Tunti kotimaista musiikkia.

Yle Radio Suomessa arkisin klo 13

Seuraava lähetys

Paikka auringossa - lauluja Pohjantähden alta

tänään klo 13.02–14.00

Juontajana Maija Salminen

REIJO TAIPALE - Satumaa SEIJA KARPIOMAA - Sataman valot NIITTY- & KYTÖMÄKI - Tuoll’ on mun kultani ANNE MATTILA - Viimeinen kyynel KURRE - Olet aina mielessäin PASI RUOHONEN - Ikuinen rakkaus RAIMO ROIHA & NACKE JOHANSSON - C'est si bon FOUR CATS - Lennä mun lempeni laulu NELJÄNSUORA - Laiskurin laulu ARJA KORISEVA - Yö saaristossa KEIJO MINERVA - Lunta lunta TIINA AIKIO - Lappi sydämessä JANI JALKANEN - Koira, kitara ja vanha laukku JUHA-MATTI AHOLA - Puhu mun kaa PIRITTA VENHO & JARI HELLMAN - Luoksein jää

Aiemmat lähetykset

Yötä vasten

pe 25.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Hanna Kataja-Rahko

TAIVALKUNTA BEAT - Maailma muuttuu MARI VARJOVIRTA - Sormusmies OSKARI MURO - Yötä vasten ANNIKKI TÄHTI - Yönmusta tango EIJA KORISEVA - Ilta illan jälkeen KASEVA - Aamuyö TUMPPI VARONEN - Päiväuneksija SELKÄ & ISSIAS, SUVI KARJULA - Siivooja JOEL HALLIKAINEN - Pyykkipäivä MERJA RANTAMÄKI - Kaikki mukaan humppaamaan JUHA METSÄPERÄ - Tanssimaan MARIA LUND - Tanssitaanko nyt vaan ANNELI MATTILA - Tanssin päivät, tanssin yöt KARI KUUVA - Se tango ANSSI KÄNSÄLÄ - Lauantai Mannakorvella

Se parempi puoli

to 24.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Maija Salminen

VEEPEE LEHTO - Pane kuivaa puuta pesään KIKKA LAITINEN - Henkiinherättäjä FREDRIK FURU - Se parempi puoli CHARLIES - Marja-Leena SOUVARIT - Nuo tummat silmät LASSE MÅRTENSON JA SEIJA SIMOLA - Iske kourasi kouraan LEA LAVEN - Sellaista elämä on JUHANI MARKOLA - Enemmän kuin paljon VIKTOR KLIMENKO - Punainen taivas EILA PELLINEN - Yön väistyessä SOUNDS OF THE CLOUDS - Tie jatkuu äärettömiin THE SOUNDS - Emma TAINA KOKKONEN - Sydänkyyneleet RIKI SORSA - Afrikan tähti JARKKO HONKANEN JA TAIGA SEKÄ ESA ELORANTA - Läpikulkumatkalla

Tulisiipiset kirjekyyhkyt

ke 23.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela

JARI MARJALA - Sekavat nimet SAARA SOISALO - Kirje ANNE HARTIKKA - Tulisiipiset kirjekyyhkyt A. AALLON RYTMIORKESTERI - Kuiskaten KIRSI RANTO - Soitellaan ARI KLEM - Sademies TESSA VIRTA - Täydellinen MATTI ESKO - Maailman kaunein tyttö TARJA MERIVIRTA & VELI-MATTI JÄRVENPÄÄ - Odottava sydän ARTO SOTAVALTA - Pienet nuolet NEITOSET - Vieras JIRI NIKKINEN - Kuin kuningas LASSE LIEMOLA - Diivaillen TAIKAPEILI - Mitä yhdestä särkyneestä sydämestä MATTI JOHANNES KOIVU - Haluan sen

Tähden yllä Suomenmaan

ti 22.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela.

PIRJO KÄMPPI - Tuuli tuo, tuuli vie MIKKO MÄKELÄINEN - Myrskylyhty JENNI JA JUHO - Tähdet yllä Suomenmaan LENNE BROBERG - Vanha holvikirkko HELENA SILTALA - Pikku midinetti HURMA - Tahdon (feat. Jenni Lambert) MARION - Eviva Espanja HARRI MARSTIO - Siboney ANJA PIIPPONEN - Sinä, sinä, sinä TAPANI KANSA - Käymme yhdessä ain TIINA PITKÄNEN - Yksinäisin tyttö kaupungin TUOMARI NURMIO - Rakkauden voima KAIJA LUSTILA - Tule mun luo CHARLES PLOGMAN - Lanka jo palaa SONJA TAMMI - Ei rakkaus yötä pelkää

Mennyttä elämää

ma 21.11. klo 13.02–14.00

KIKKA - Soita kelloain FINLANDERS - Oon tiellä taas ELIAS LEHMUSRANTA – Mennyttä elämää FREDI - Kaikki tietää sen SANNA PIETIÄINEN - En hoitoo saa JORMA IKÄVALKO - Ievan polokka SUURI SUOMALAINEN CUMBIA-ORKESTERI - Kun on työpäivä ohi A P SARJANTO - Kylmä tuuli ANNA HANSKI - Villapaitamies MILJOONASADE - Neulaa ja lankaa EERO JA JUSSI - Villahousurock MARJATTA LEPPÄNEN - Tänä yönä tulee talvi SINITAIVAS - Valkeat vaunut RAINER FRIMAN - Viittä vaille kaksi ERKKI LIIKANEN - Remu

Toimittajana Tarja Närhi

Valon voittavan nään

pe 18.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela.

PAULA KOIVUNIEMI - Laulun laitumille KARI TAPIO - Sydänsuruja SUSANNA PALIN - Valon voittavan nään KAI HYTTINEN - Soi viulu JOHANNA PAKONEN & EIJA KANTOLA - Rakkaus on kummallinen drinkki M. A. NUMMINEN - Maailma se on kuin silkkiä vaan MEIJU SUVAS - Villivarsa ARTO KURVINEN - Sydänkuiskaaja BRITA KOIVUNEN & EINO VIRTANEN - Hilipatipippan KIMMO KOURI - Tonttujen pikkujoulut MERJA RASKI - Tähtiin asti SYKE - Noussut on kuu JASMINE - Niin kaunis on taivas KAIVO - Jäit tuoksuna huoneisiin MARJA KOSKI - Tänne jään

Loistaa

to 17.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela.

MARKO LÄMSÄ - Tunnetko rakkauden ANNELI SAARISTO - Kaksi kultarengasta ANTTI AHOPELTO - Loistaa SUOMEN KOMPPI - Tahdon olla sulle hellä (feat. Marjo-Riitta Kervinen) TAPIO HEINONEN - Kaunein aamuisin PÄIVI KAUTTO-NIEMI - Yöllä sua kaipaan KRISTIAN - Puusydän HECTOR - Takorautaa TARJA YLITALO - Mustankippee MICHAEL BLEU - Kun katsoo mua hän silmiin EILA PELLINEN -Vihreät niityt MARKO HAAVISTO & POUTAHAUKAT - Myrskyn keskellä TUULIKKI ELORANTA - Tuulen viemää J. HUIMAPÄÄ JA TANSSIORKESTERI - Salainen hymy LAURA VOUTILAINEN - Ensivaikutelmaa

Kaunis kuin taivas

ke 16.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Hanna Kataja-Rahko

CAMILLA - Vie vain KATJA LUKIN - Sykkivä sydän ANTTI KUOSMANEN - Kaunis kuin taivas VUOKKO HOVATTA - Sininen huivi ANTTI HUOVILA - Sininen Anglia SAULI LEHTONEN - Hopeinen kuu KATRI HELENA - Vihreä ruoho LASSE MÅRTENSON - Vihreät omenat KIKE ELOMAA - Mustat sukat LEEVI AND THE LEAVINGS - Vaaleanpunainen asuntovaunu HENRY THEEL - Kultainen nuoruus JASMINE - Kuu on niin keltainen JEAN S. - Tummat silmät, ruskea tukka MAARIT PELTONIEMI - Värisuora THE MUSTANGS - Perfidia

Carinalla Ruotsiin

ti 15.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Maija Salminen

HEIDI KYRÖ - Punainen Anglia PIRKKO MANNOLA - Pieni punainen auto ANSSI HUOTARI - Carinalla Ruotsiin GREGER - Huulin hymyilevin VANTAAN VIIHDEORKESTERI - Syysunelmia SASKA HELMIKALLIO - Sininen huvimaja PEKKANISKAN POJAT - La Cumparsita JANNE LEINO - Keinu kanssani HEIKKI KOSKELO - Aika kulkekoon BERIT - Katulyhdyt KYÖSTI MÄKIMATTILA JA VARJOKUVA - Valo yössä HANNE - Kundi viitostieltä JOHNNY AND THE DODGERS - Viitostie SARI HELLSTEN - Erotaan PETRI MUNCK - Pystytkö lupaamaan

Nostalgian palasia

ma 14.11. klo 13.02–14.00

Carita Holmström: Joki Maarit: Joki-Juuso Juha Viitala: Nostalgian palasia Mari Rantasila: Nostalgia Matti & Teppo: Nostalgiaa Charlies: Ansa oot Ansa Ikonen, Tauno Palo & Dallapé: Pot-pot-pot Janne Hurme: Tinasormus Toni Rossi & Sinitaivas: Sormus Essi Wuorela: Mikset sä suutu? Jenni: Kultaiseen aurinkoon Jiri Tammilehto & Muukalaiset: Kultainen kuu Larry Peninsula: Saimaa P.J. Rautiainen: Tyttö keinahtelee

Suomipoika

pe 11.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Maija Salminen

SHEIDI - Ketsuppitanssi TAPANI KANSA - Hafanana FBI-BEAT - Suomipoika KAI HYTTINEN - Dirlanda JOPE RUONANSUU - Rakastan turkulaisia RAIMO PIIPPONEN JA TULIPUNARUUSUT - Nuppendaali MARTTI SERVO JA NAPANDER - Eiköhän kiitetä Riihelää JUICE LESKINEN - Napoleonin mopo PEDRO'S HEAVY GENTLEMEN & MARJO LEINONEN - Miljoonan markan pakarat VUOKKO PIIRONEN - Ihailemani iskelmätähdet MARTTI INNANEN - Urjalan taikayö RAUTALANKA OY - Hepokatti KRISTIINA MÄKI - Kukko tunkiolla SAKARI KUOSMANEN - Ihan tavallinen Juha MASCARA -Erittäin hyvä ellei täydellinen MARTTi VAINAA JA SALLITUT AINEET - Pelimies

Tunti kotimaista musiikkia

to 10.11. klo 13.02–14.00

Marko Maunuksela. Tunti kotimaista musiikkia. 1. AGENTS & VESA HAAJA - Elämäni tarina 2. EIJA SINIKKA - Löydä toista hullumpaa et koskaan 3. SAIJA TUUPANEN & SAMI HEDBERG - Joitain toisii 4. ANITA PAJUNEN - Tulivuori 5. EINO GRÖN - Marina 6. MONA CARITA - Ai ai ai 7. PAVE MAIJANEN - Suurena miehenä 8. SIMO SALMINEN & SPEDE PASANEN - Keltainen jäänsärkijä 9. LEO JOKELA - Ei A, ei B, ei mitään 10. MARKKU SUOMINEN & CAROLA - Mikä tilanne! 11. KATRI METSO - Hyvästi huominen 12. PINJA - Olet lehdetön puu 13. PASI RUOHONEN - Lumesta ja jäästä 14. MUSKA - Pidä kii 15. PEDRO'S HEAVY GENTLEMEN & PEPS PERSSON - Huopikkaat

Laulu sydämellä

ke 9.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Hanna Kataja-Rahko

HEIKKI HELA - Onko sitä kipinää? EIJA KANTOLA - Kipinä KARI VEPSÄ - Laulu sydämellä IRMA TAPIO - Pieni on mun maailmain IN THE MOOD - Kun tuuli puhaltaa HECTOR - Tuulisina öinä MARITA TAAVITSAINEN - Myrskyöinä MYRSKYTUULI - Sirpale onnea ARTTU WISKARI - Myrskyn jälkeen ANNIINA MATTILA - Ikivanha leikki SIMO SILMU - Tavallinen mies tarvii tavallisen emännän KAIJA POHJOLA - Tosimies TONY MONTANA - Katsoa saa, ei koskettaa KAISA-MARI RUOKOLAINEN - Huomiseen

Tunti kotimaista musiikkia

ti 8.11. klo 13.02–14.00

TEUVO OINAS - Sulle salaisuuden kertoa mä voisin JOHANNA KURKELA - Salaisuuksia PEKKA MURTO - Yhteinen eilinen LAILA KINNUNEN - Lauluni JUHA KANSA JA ETELÄN TAHDIT - Hyvin menee kuitenkin ESPOO BIG BAND - Ranskalaiset korot COSTI - Marraskuun poika TAPIO LIINOJA - Jos sinut saan ARJA SAIJONMAA - Mustasukkaisuutta JUKKA HALLIKAINEN - Nuoruus, hulluus ja ihanuus RIKI SORSA - Maalaistie MARION - Reissumimmi SAMI PITKÄMÖ - Onnellinen blues IRWIN GOODMAN - Onni

Mustavalkoinen

ma 7.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Paula Jokimies

MATTI JURVA - Mustaa ja valkoista TUULIKKI ELORANTA - Päivänpaiste PAVE MAIJANEN - Yhtenä yönä SEPPO HANSKI - Minä olen nuori ANTTI MATIKAINEN - Vanha mies ANJA NISKANEN - Kyyneleet jää silmiin BOULEVARD - Nauravat silmät muistetaan KARI KUUVA - Julma lempi SEIJA LAMPILA - Kylmä rakkaus MATTI ESKO - Lämmin, hellä, pehmoinen PIETARIN SPEKTAAKKELI - Liian kuuma VESA JA TYTÖT - Miksi kerroit mulle valheen SATU PENTIKÄINEN - Jos se voisi olla totta MIKA NUORVA - Synkkä soppa SEIJA SIMOLA - Rakkauden katse KARMA - Mustavalkoinen

En mielestäni sua saa

pe 4.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Hanna Kataja-Rahko

SONJA LUMME & TIMO TURPEINEN - Keltaiseen peittyy puistot ARJA KORISEVA - Valloitan koko maailman UUTUUS: JUHA KARTANO - En mielestäni sua saa JOEL HALLIKAINEN - Onnensirpale BRITA KOIVUNEN - Jauhan kahvia NELJÄNSUORA - Tuhma tyttö kahvilassa JUICE LESKINEN - Oulunkylä/Åggelby MIRA - Lontoo, Helsinki, Amsterdam HEIKKI KOSKELO - Nälkämaan Twist TUULIKKI LAHTI - Tammerkoskihumppa TOMI MARKKOLA - Ei mennä Turkuun TARJA LUNNAS - Pariisin kuu KANSANSUOSIKIT - Kouvolaan MARIANNE KANTOLA - Viikonvaihde

Voittamaton

to 3.11. klo 13.02–14.00

Juontajana Paula Jokimies

1. PIRJO KÄMPPI - Vaaleanpunainen pantteri 2. AKI SIRKESALO - Kissanainen 3. MIKKO HARJU - Voittamaton 4. HANNE - Kuu kerro 5. AUGUST SAARINEN & VUOLAS VIRTA - Sydänsuruja 6. MIKA POHJONEN & TANGO-ORKESTERI MALANDO - Soita mulle kitarain 7. ERKKI POHJANHEIMO - Lapin taikarummut 8. TAMARA LUND - Lapin tango 9. PAULA KOIVUNIEMI - Miten voi 10. JENNI VARTIAINEN - Minä sinua vaan (akustinen vrs) 11. PUREMA - Hovinarri 12. MARTTI KOSKIMO - Muistan valon vain 13. JORMA KÄÄRIÄINEN & RIKU NIEMI ORCHESTRA - Kaikki siitä kertoo 14. BERIT & DALLAPÉ - Jazztyttö 15. ERKKI LIIKANEN - Pianonsoittaja

Polte sisälläin

ke 2.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela.

ANNE MATTILA - Kun syntyy sieluun silta SAMI ROSHOLM - Lemmenluritus KRISTIINA MÄKI -Polte sisälläin GEBARDI - Pyrstösulat pyörimään NALLE LEHTONEN - Java (Kaikki sätkimään). KATRI HELENA - Vanhan myllyn taru WERNER BROS. - Autoajelulla VEETI AND THE VELVETS - Laura (sua kauheesti kaipaan) MIRA SUNNARI - Sade ESA PULLIAINEN - Broken promise land LEA LAVEN - Niin se käy JAMPPA TUOMINEN - Omasi olla tahtoisin LAURA VOUTILAINEN - Karun maan kukka JUSSI RAITTINEN JA KANTRI BOYS - Mä sulta ikävän sain TINA PETTERSSON - Vanno mulle

Maalari

ti 1.11. klo 13.02–14.00

Tunti kotimaista musiikkia. Studiossa Marko Maunuksela.

THE ESQUIRES - Juokse sinä humma ANNIKA EKLUND - Valoja ja varjoja BABLO - Maalari MERJA RANTAMÄKI - Oon tyttö maalta FINNTRIO - Kyllä maalla on mukavaa PETRI PETTERSSON - Kaupunkiin NISA SORAYA - Helsingissä sataa MATTI JURVA ORKESTERI & JUKKA POIKA - Heili soittaa saksofonia SAMULI EDELMANN & ORKESTRA SUORA LÄHETYS - Käteni ANSSI KÄNSÄLÄ - Kulkuripoika LAILA & RITVA KINNUNEN - Pojat AILI IKONEN & HERD - Suklaasydän TANELI MÄKELÄ - Koivu ja sydän PIRJO LEHTI - Mua älä jätä yöhön LASSE MÅRTENSON - Marraskuu

Juurrutan itseni irti

ma 31.10. klo 13.02–14.00

Tapani Perttu: Blue Café Meiju Suvas: Moliendo Café Uhlbäck: Juurrutan itseni irti Elina Valkea: Juureton Elina Vettenranta: Kahden huuma Sami Saari: Onnen kyyneleet Taina Kokkonen: Kaipuun kyyneleet Jarno Itkonen: Kaipuu ja kyynel Jarno Sarjanen: Pikatien tekijä Sanna Mäkelä: Jarno Muska: Miten on päälikkö? Danny: Tuotantopäällikön huoli Eini: Tilkkutäkki Benjamin Enroth: Sinä olet tilkkutäkki Rajaton: Lokakuu