Yle Klassinen

Yle Klassinen

Valoisaa klassista 9.00–13.00
Suora
Yle Klassinen on digitaalinen klassisen musiikin kanava, joka soi 24 tuntia vuorokaudessa.

Valoisaa klassista

Ries: Sonaatti klarinetille ja pianolle g-molli (Pierre-André Taillard, klarinetti, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano). 09:25 Schubert: Sinfonia n:o 5 B-duuri (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi). 09:56 W.A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri (Wolfgang Meyer, basettiklarinetti, ja Mosaïques-kvartetti). 10:28 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 10 G-duuri (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug). 10:57 Fodor: Sinfonia n:o 2 G-duuri (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead). 11:23 Tomásek: Sonaatti fortepianolle A-duuri (Petra Matejová). 11:47 J. Haydn: Sinfonia n:o 48 C-duuri (Maria Theresia). (Orpheus-kamariork.). 12:15 Dvorák: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek). 12:40 Boccherini: Sinfonia d-molli (Della casa del diavolo) (Al Ayre Espanol/Eduardo Lopez Banzo).
Yle Klassinen9.00–13.00
Suora

Klassinen kattaus

Jeanjean: Teema ja muunnelmia italial. kansansäv. Carnavale di Venezia (Duncan Prescott, klarinetti, ja Scott Mitchell, piano). de Béarn: Sarja baletista L'Empire de l'Amour (Chatham Baroque). Marvia: Kvartetto puhaltimille (Jari Sinkkonen, huilu, Päivi Kärkäs, oboe, Kimmo Luomanmäki, klarinetti, ja Juhani Tapaninen, fagotti). Ben-Haim: Kolme sanatonta laulua (Itamar Zorman, viulu, ja Amy Yang, piano). J. Haydn: Sinfonia n:o 4 D-duuri (Il Giardino Armonico/Giovanni Antonini). R. Schumann: Spanische Liebeslieder (Espanjalaisia lemmenlauluja) (Barbara Bonney, sopraano, Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, Kurt Streit, tenori, ja Olaf Bär, baritoni, sekä Helmut Deutsch ja Bengt Forsberg, piano). Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Viktor Tretjakov ja Moskovan FO/Neeme Järvi). Konsertin on toimittanut Jari Rantschukoff
Yle Klassinen13.00–15.00

Voimaklassista

Gottschalk: Andalusian muistoja (Eugene List, piano, ja Joseph Werner, piano). 15:05 Dvorák: Cyprise (Sypressejä) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano). 15:45 Schubert: Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Tokio-kvartetti). 16:25 Moszkowski: Pianokonsertto h-molli (Ljudmil Angelov ja BBC:n Skotlannin SO/Vadimir Kiradijev). 17:20 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Aurora-kvartetti). 17:49 Brahms: Romanzen und Lieder (Romansseja ja lauluja) (Jessye Norman, sopraano, ja Daniel Barenboim, piano).
Yle Klassinen15.00–18.00

Tummansinisten tuntien musiikkia

Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti). 18:18 Delius: The Song of the high hills (Olivia Robinson, sopraano, ja Christopher Bowen, tenori, sekä BBC:n sinfoniakuoro ja BBC:n SO/Andrew Davis). 18:47 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara). 19:16 Mahler: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Titaani) (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas). 20:12 von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin). 20:40 Palmgren: Pianokonsertto n:o 5 A-duuri (Eero Heinonen ja RSO/Pertti Pekkanen). 21:06 Mjaskovski: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Sasha Rozhdestvenski ja Viktorija Postnikova). 21:28 Koechlin: Les heures persanes (Pienet hetket) (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Leif Segerstam). 22:38 Fauré: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 1 d-molli (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).
Yle Klassinen18.00–23.10

Syventävää klassista

Pylkkänen: Pieni sarja oboelle ja jousiorkesterille (Aale Lindgren ja RSO/Petri Sakari). 23:19 Couperin: Konsertto n:o 3 A-duuri kamariyhtyeelle (Jordi Savall, basse de violon, ja Le Concert des Nations). 23:38 Sor: Divertimento kahdelle kitaralle E-duuri (Rohkaisu) (Julian Bream ja John Williams). 23:53 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello). 00:18 Wagner: Siegfriedin surumarssi oopp. Jumalten tuho (Philharmonia-ork./Otto Klemperer). 00:27 Elgar: Sonaatti uruille n:o 1 G-duuri (Wolfgang Rübsam). 00:57 Godard: Sarja huilulle ja pianolle B-duuri (Jeffrey Khaner, huilu, ja Hugh Sung, piano). 01:07 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste). 01:50 Meyerbeer: Dinorahin varjoaaria oopp. Dinorah (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel). 01:59 Schumann: Albumi nuorisolle, osia (Norman Shetler, piano). 02:54 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (David Oistrah ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera). 03:22 Berlioz: Alkusoitto oopp. Vapaatuomarit (Baltimoren SO/David Zinman). 03:36 Schütz: Motetti Die Auferstehung unseres Herren Jesu Christi (Peter Schreier, Hans-Jürgen Wachsmuth, Günter Leib, Eberhard Büchner, Armin Ude, Olaf Bär, Wolf Reinhold, ym. sekä Dresdenin poikakuoro ja Capella Fidicinia/Martin Flämig). 04:27 J.S. Bach: Neljä konserttoa kahdelle cembalolle (Jeffrey Kahane ja Robert Levin, cembalo sekä Oregonin Bach-juhlien kamariork./Helmut Rilling). 05:25 J. Haydn: Sinfonia n:o 103 Es-duuri (Rummunpäristys) (RSO/Santtu-Matias Rouvali). 05:56 Fauré: Kuutamo (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).
Yle Klassinen23.10–6.00