Yle Klassinen

Yle Klassinen

Yle Klassinen on digitaalinen klassisen musiikin kanava, joka soi 24 tuntia vuorokaudessa.

Lempeitä säveliä

Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano). 06:12 Telemann: Kvartetto huilulle, viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 6 e-molli (Pariisilaiskvartetto) (Amsterdamin Quadro-yhtye). 06:29 Dvorák: Runollisia sävelkuvia (Inna Poroshina, piano). 07:28 Händel: Yhdeksän saksalaista aariaa (Emma Kirkby, sopraano, ja London Baroque). 08:11 J. Haydn: Kuusi divertimentoa op.100 (Aurèle Nicolet, huilu, Jean-Jacques Kantorow, viulu, ja Mari Fujiwara, sello).
Yle Klassinen6.00–9.00

Valoisaa klassista

Liszt (sov.): Zwölf Lieder (Kaksitoista laulua) (Leslie Howard, piano). 09:55 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 1 (Alison Stephens ja Steven Devine). 10:19 Aufschnaiter: Sonaatti n:o 4 (Pyhälle Hieronymukselle) (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor). 10:32 Satie: Mercure (Merkurius), pienoisbaletti (Pariisin ork./Pierre Dervaux). 10:46 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 1 Es-duuri. (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur). 11:03 Wagner: Siegfried-idylli (Chicagon SO/Daniel Barenboim). 11:22 Beethoven: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Harppukvartetto) (Emerson-kvartetti). 11:52 Sibelius: Skogsrået (Metsänhaltija) (Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä). 12:15 Pergolesi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Sonaatti konserton tyyliin) (Pina Carmirelli, viulu, ja I Musici). 12:29 von Dittersdorf: Sinfonia n:o 4 F-duuri (Perseus pelastaa Andromedan) (Failoni-ork./Hanspeter Gmür).
Yle Klassinen9.00–13.00

Klassista kahteen

Wieniawski: Muisto Moskovasta (Arthur Grumiaux, viulu, ja István Hajdu, piano). Dvorák: Sinfonisia muunnelmia (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch). Dohnányi: Passacaglia soolohuilulle (Sharon Bezaly). Grieg: Balladi g-molli (Juho Pohjonen, piano). Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.
Yle Klassinen13.00–14.00

Voimaklassista

Debussy: La Plus que lente (Vilde Frang, viulu ja Jose Gallardo, piano). 14:05 Ay Amor! Teatterimusiikkia ja lauluja 1600-luvun Espanjasta, säv. Hidalgo, Falconieri ja Selma y Salaverde (The Newberry Consort/Mary Springfels). 15:14 Schubert: Pianosonaatti n:o 20 A-duuri (Anna Kuvaja). 15:56 J. Strauss (nuor.): Kreivittären tulo oper. Wieniläisverta (Hilde Güden, sopraano, sekä Wienin operettikuoro ja Wienin valtionoopperan ork./Robert Stolz). 15:59 J. Parry: Sonaatti harpulle n:o 2 (Judy Loman). 16:07 Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Suuren taiteilijan muistolle) (Vadim Gluzman, viulu, Johannes Moser, sello, ja Jevgeni Sudbin, piano). 16:56 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo). 17:15 Berwald: Slaget vid Leipzig (Leipzigin taistelu) (Malmön oopperaork./Niklas Willén). 17:34 Delius: Sea drift (Bruce Boyce, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).
Yle Klassinen14.00–18.00

Tummansinisten tuntien musiikkia

Sheppard: Missa Cantate (Choir of St Mary's Cathedral, Edinburgh/Duncan Ferguson). 18:26 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 9 Es-duuri (Jenamy) (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida, piano ja joht.). 19:00 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula). 19:27 Saariaho: Sept papillons (Seitsemän perhosta) (Alexis Descharmes, sello). 19:38 Stenhammar: Sinfonia n:o 2 g-molli (Tukholman FO/Tor Mann). 20:24 Hummel: Septetto d-molli op.74 (Capricorn). 21:03 T. Aulin: Viulukonsertto n:o 3 c-molli (Christian Bergqvist ja Ruotsin radion SO/Okko Kamu). 21:37 Pierné: Cydalise et le chèvre-pied, balettisarja n:o 1 (Ranskan RO/Jean Martinon). 22:06 Weiss: Sarja luutulle C-duuri (Stephen Stubbs, barokkiluuttu). 22:41 Bergman: Pianokonsertto (Juhani Lagerspetz ja RSO/Leif Segerstam).
Yle Klassinen18.00–23.10

Syventävää klassista

W.A. Mozart: Pianotrio n:o 5 E-duuri (Arion Trio). 23:30 Dvorák: Viulukonsertto a-molli (Nathan Milstein ja Pittsburghin SO/William Steiberg). 00:00 Gallot: Kappaleita luutulle a-molli (Anders Ericson). 00:15 M. Haydn: Missa in honorem Sanctae Ursulae (Messu Pyhän Ursulan kunniaksi) (Carolyn Sampson, sopraano, Hilary Summers, altto, James Gilchrist, tenori, ja Peter Harvey, basso, sekä King's Consort -kuoro ja -ork./Robert King). 00:59 Gomes: Sonaatti jousille D-duuri (Bessler-Reis -kvartetti). 01:21 Gyrowetz: Divertimento A-duuri (Trio Cantabile). 01:36 de Falla: Quatro piezas espanolas (Neljä espanjalaista kappaletta) (Garrick Ohlsson, piano). 01:53 Verhey: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer). 02:07 Schubert: Seitsemäntoista Ländleriä (Ralf Gothóni, piano). 02:20 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano). 02:45 Hakola: Klarinettikonsertto (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo). 03:24 Beethoven: Pianosonaatit n:o 14 cis-molli, 8 c-molli, 26 Es-duuri ja 23 f-molli (Van Cliburn). 04:39 Grieg: Orkesterisarja näytelmämus. Sigurd Jorsalfar (Covent Garden -oopperan ork./John Hollingsworth). 04:55 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider, nokkahuilu). 05:11 Mendelssohn: Pianotrio n:o 2 c-molli (Enrico Pace, piano, Leonidas Kavakos, viulu, ja Patrick Demenga, sello). 05:39 Sor: Kuusi valssia kahdelle kitaralle (Robert Kubica ja Wilma van Berkel). 05:57 Henselt: Gondoli (Esther Budiardjo, piano).
Yle Klassinen23.10–6.00