Yle Klassinen

Yle Klassinen

Yle Klassinen 9.00–13.00
Suora
Yle Klassinen on digitaalinen klassisen musiikin kanava, joka soi 24 tuntia vuorokaudessa.

Yle Klassinen

Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso). 09:11 Romberg: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 Es-duuri (Anner Bylsma, sello, ja Stanley Hoogland, fortepiano). 09:33 J.S. Bach: Jesu meine Freude (Kajsa Dahlbäck ja Tuuli Lindeberg, sopraano, Veera Railio, altto, Olli Hannuksela, tenori, ja Teppo Lampela, basso, sekä RKK/Andrew Lawrence-King, urut, ja Mika Suihkonen, violone). 09:53 Sibelius: Viisi kappaletta pianolle op.75 (Sonja Fräki). 10:04 Billings: Thomas-Town (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier). 10:07 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu). 10:33 Obrecht: Missa Fortuna desperata (The Sound and The Fury). 11:21 J.S. Bach: Partita n:o 6 e-molli (Richard Goode, piano). 11:51 Dowland: His golden locks (Drew Minter, kontratenori, ja Jacob Herringman, luuttu). 11:55 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Jan Söderblom ja Heini Kärkkäinen). 12:26 Lindberg: Klarinettikonsertto (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo). 12:51 Castello: Sonaatti n:o 12. (Christian Lindberg, pasuuna, Richard Tognetti ja Helena Rathbone, viulu, sekä Australian kamariork.).
Yle Klassinen9.00–13.00
Suora

Klassista kahteen

Bizet: Patrie (Isänmaa), dramaattinen alkusoitto. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham). Grandval: Kaksi kappaletta oboelle, sellolle ja pianolle (Ambache-kamariyhtye). Reger: Viulua soittava erakko orkesterisarj. Neljä sävelrunoa Arnold Böcklinin maalausten mukaan (Walter Hartwich, viulu, ja Dresdenin valtionork./Heinz Bongartz). Dunhill: Fantasiasarja klarinetille ja pianolle (Einar Jóhannesson ja Philip Jenkins). Chausson: Chanson perpetuelle (Jessye Norman, sopraano, Ronald Patterson ja Salvatore Sansalone, viulu, Jean-Pierre Pigerre, alttoviulu, Lane Anderson, sello, sekä Michel Dalberto, piano). Pierne: Scherzo-caprice D-duuri (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena). Konsertin on toimittanut Annina Aho.
Yle Klassinen13.00–14.00

Yle Klassinen

Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula). 14:23 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling). 14:54 Respighi: Belkis, Saaban kuningatar (Chad Shelton, tenori, ja Minnesotan ork./Eiji Oue). 15:19 Schumann: Karnevaali (Arturo Benedetti Michelangeli, piano). 15:52 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur). 16:21 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Emerson-kvartetti). 16:53 Tausig: Kolme parafraasia Wagnerin oopperasta Tristan ja Isolde (Dennis Henning, piano). 17:29 Prokofjev: Balettisarja n:o 2 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).
Yle Klassinen14.00–18.00

Yle Klassinen

Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 1 C-duuri (Emerson-kvartetti). 18:14 Liszt: Fantasia unkarilaisista kansansävelmistä (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur). 18:29 Fauré - Bream: Dolly, sarja lapsille (Julian Bream ja John Williams, kitara). 18:48 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano). 19:01 Glinka: Ruslan ja Ljudmila, 5-näytöksinen ooppera (Valeri Jaroslavtsev, basso, Béla Rudenko, sopraano, Jevgeni Nesterenko, baritoni, Tamara Sinjavskaja, altto, Boris Morozov, basso, Nina Fomina, sopraano, Aleksei Maslennikov, tenori, ja Galina Borisova, mezzosopraano, sekä Bolshoi-teatterin kuoro ja ork./Juri Simonov). 22:10 Schubert: Sonaatti viululle ja pianolle (Duo) A-duuri (Oleg Kagan ja Svjatoslav Richter). 22:34 Rodrigo: Fantasia para un gentilhombre (Fantasia aatelismiehelle) (Göran Söllscher, kitara, ja Orpheus-kamariork.). 22:57 Smetana: Moldau (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).
Yle Klassinen18.00–23.10

Yle Klassinen

Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.) 23:26 Beethoven: Romanssi viululle ja orkesterille n:o 1 G-duuri ja n:o 2 F-duuri. (Arthur Grumiaux ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink). 23:41 Britten: Soirees musicales (Musikaalisia iltahetkiä). (Radio viihdeork./Paavo Berglund). 23:53 Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano). 00:09 Händel: Alcesten aaria "Spera, si, mio caro bene" oopperasta Admeto (Anita Miller-Riedel, traverso, ja Chicagon barokkiyhtye). 00:17 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri (Philadelphian orkesterin jouset/Christoph Eschenbach). 00:51 Brahms: Alttorapsodia (Jard van Nes, mezzosopraano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron mieslaulajat ja Bostonin SO/Bernard Haitink). 01:07 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli. (Clevelandin ork/Mitsuko Uschida, piano ja joht.). 01:41 Vierne: Scherzetto ja Berceuse uruille. (Daniel Chorzempa). 01:50 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 5 Es-duuri (Emerson-kvartetti). 02:24 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas). 03:42 Cui: 25 preludia pianolle.(Jeffrey Biegel). 04:50 Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri. (Moskovan jousikvartetti). 05:30 Gershwin: Catfish Row sarja orkesterille oopp. Porgy and Bess (William Tritt, piano, Timothy Berens, banjo, Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel). 05:58 L. Boulanger: Kulkue (Margit Rahkonen, piano).
Yle Klassinen23.10–6.00