Aamuklassinen

Aamuklassinen

Paavi Marcelluksen messu

pe 21.2. klo 6.00–9.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Aamuklassinen

huomenna klo 6.00–9.00

Händel: Sonaatti g-molli (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

06:08 Vanhal: Missa solemnis messu C-duuri (Mary Enid Haines, sopraano, Nina Scott Stoddart, altto, Colin Ainsworth, tenori, ja Steven Pitkanen, baritoni sekä Uuden-Seelannin Tower Voices -kuoro ja kamariyhtye Aradia Ensemble/Uwe Grodd).

06:43 Biber: Sonaatti C-duuri (New Yorkin trumpettiyhtye/Gerard Schwarz, trumpetti, sekä Gordon Gottlieb, patarummut).

06:49 Rameau: Sarja oopp. Zoroastre (18. vuosisadan orkesteri/Frans Brüggen).

07:24 Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

07:35 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Ulf Söderblom).

07:59 Pergolesi: Sinfonia sellolle ja continuolle F-duuri (Peter Howard, sello, sekä Christopher Hogwood, cembalo, ja Joshua Koestenbaum, sello).

08:06 Dvorák: Slaavilainen tanssi n:o 13 b-molli (Webster-trio).

08:09 Palmgren: Laulujen kirja (Topi Lehtipuu, tenori, ja Ilmo Ranta, piano).

08:20 Vivaldi: Konsertto g-molli. (Sergei Stadler, viulu, Vladimir Kurlin, oboe ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

08:31 Marenzio: Solo e pensoso (The Deller Consort).

08:37 Gade: Jousikvartetto F-duuri (Willkommen und Abschied) (Kontra-kvartetti).

Aiemmat lähetykset

Paavi Marcelluksen messu

pe 21.2. klo 6.00–9.00

Muffat: Sonaatti nro 5 G-duuri (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

06:22 Palestrina: Missa Papae Marcelli (Paavi Marcelluksen messu) (New York Polyphony sekä Tim Keeler, kontratenori, Andrew Fuchs, tenori, ja Jonathan Woody, bassobaritoni).

06:58 Beethoven: Pianotrio B-duuri (Arkkiherttua) (Daniel Barenboim, piano, Pinchas Zukerman, viulu, ja Jacqueline Du Pré, sello).

07:39 Heberle: Nokkahuilukonsertto G-duuri (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

07:54 W.A. Mozart: Konserttiaariat Mia speranza adorata! Popoli di Tessaglia! Schon lacht der holde Frühling ja Ah, lo previdi (Edda Moser, sopraano, ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

08:38 Cras: Kvintetto harpulle, huilulle, viululle, alttoviululle ja sellolle (Juliette Hurel, Marie-Pierre Langlamet, Philippe Graffin, Miguel da Silva, ja Henri Demarquette).

Hampurin vuoksi ja luode

to 20.2. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Kantaatti n:o 212 (Mer hahn en neue Oberkeet) (Talonpoikaiskantaatti). (Lisa Otto, sopraano, ja Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Berliinin St, Hedwig -katedraalin kuoro ja Berliinin filharmonikot/Karl Forster).

6:31 Telemann: Orkesterisarja C-duuri "Hampurin vuoksi ja luode" (New London Consort/Philip Pickett).

7:00 de Manchicourt: Non conturbetur cor vestrum (Älköön sydämenne olko murheellinen), messu. (The Choir of The Church of the Advent/Edith Ho).

7:29 Leclair: Sarja oopp. Scylla et Glaucus (Skylla ja Glaukos) (Tempesta di Mare).

8:01 Grigny: Veni Creator (Olli Porthan, urut).

8:16 de La Rue: Missa Conceptio tua. (Schola Antiqua of Chicago/Michael Alan Anderson).

8:48 Händel: Concerto grosso F-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

Salomon lauluja

ke 19.2. klo 6.00–9.00

Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

6:47 Corrette: Messu uruille (Joseph Payne).

7:32 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider, nokkahuilu).

7:48 J.S. Bach: Hengellisiä lauluja Schemellin laulukirjasta (Peter Schreier, tenori, ja Karl Richter, urut).

8:37 Jiránek: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle B-duuri (Lenka Torgersen ja Helena Zemanová sekä Collegium Marianum/Jana Semerádová.

8:49 Isabella Leonarda: Volo Jesum (Earthly Angels).

J.S. Bachin Kahvikantaatti

ti 18.2. klo 6.00–9.00

Palestrina: Assumpta est Maria (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

6:30 Rameau: Dardanus, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

7:04 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

7:14 Händel: Delirio amoroso, kantaatti (Monique Zanetti, sopraano, ja Musica Alta Ripa).

7:47 Telemann: Orkesterisarja F-duuri (Alster-alkusoitto) (New London Consort/Philip Pickett).

8:21 J.S. Bach: Kahvikantaatti (Edith Mathis, sopraano, Theo Adam, basso, Peter Schreier, puhe, ja Berliinin kamariork./Schreier).

8:51 Vivaldi: Huilukonsertto F-duuri (Marion Verbruggen ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

Magnificat secondo

ma 17.2. klo 6.00–9.00

di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

06:21 Biber: Serenada: Harmonia romana jousille ja continuolle (Musica aeterna Bratislava).

06:36 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

06:47 Geminiani: Concerto grosso D-duuri (Tasmanian SO/Geoffrey Lancaster).

06:55 Rameau: Sarja orkesterille oopp. Naïs (Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

07:33 Hayes: Kaksi osaa oodista The Passions. (Emma Kirkby, sopraano, ja Cantillation-kuoro sekä Orchestra of the Antipodes/Anthony Walker).

07:46 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

08:09 Giuliani: Duo concertante e-molli (Joseph Swensen, viulu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

08:43 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri op.4/10 (Concerto Köln).

Heben juhlat

su 16.2. klo 7.00–10.00

Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

07:24 Champagne: Chancon ferai, que talenz m'en est pris (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

07:39 Händel: Concerto grosso D-duuri op.6/5 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

07:54 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

08:16 J. Haydn: Divertimento pianolle 4-kätisesti F-duuri (Mestari ja oppilas) (Cullan Bryant ja Dmitri Rahmanov, fortepiano).

08:34 Rameau: Sarja oopp. Les Fêtes d'Hébé (Heben juhlat) (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

09:08 W.A. Mozart: Duo B-duuri viululle ja alttoviululle (Ani Kavafian ja Ida Kavafian).

09:31 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

09:42 Berwald: Duo sellolle ja pianolle B-duuri (Mats Rondin ja Bengt-Åke Lundin).

Metsäkuvia

la 15.2. klo 6.00–9.00

Monteverdi: Lagrime d'amante al sepolcro dell'amata (Rakastavan kyyneleet rakastetun haudalla). (The Deller Consort).

06:19 Tessarini: Sinfonia n:o 3 d-molli (Musica Petropolitana).

06:30 Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

06:43 Tshaikovski: Lasten albumi (Mihail Pletnjov, piano).

07:14 Chabrier: Espana, rapsodia orkesterille (Detroitin SO/Paul Paray).

07:21 Bizet: Pieni sarja (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

07:32 Nardini: Adagio cantabile (Leonid Kogan, viulu, ja Andrei Mytnik, piano).

07:37 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

08:00 Vierne: Eros (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

08:13 Rahmaninov: Adagio sostenuto -osa pianokonsertosta n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

08:26 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

08:39 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Svjatoslav Richter, piano).

Christian Poltéra ja Ronald Brautigam soittavat Mendelssohnin sellosonaatin n:o 1

pe 14.2. klo 6.00–9.00

Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista. (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen. (Allan Schiller ja John Humphreys).

Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

Donizetti: Tonion cavatina "Ah! mes amis" oopp. Rykmentin tytär (Rockwell Blake, tenori ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri/Patrick Fournillier).

Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 B-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam).

van Eijken: Töne der Liebe (Geert Smits, basso, Anne Grimm, sopraano, Marcel Reijans, tenori, ja Frans van Ruth, piano).

Schulz-Evler: Arabeski pianolle J. Straussin (nuor.) valssista Tonava kaunoinen. (Earl Wild).

Liszt (sov.): Müllerlieder (Leslie Howard, piano).

R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

Schumann: Fantasiestücke op.12. (Artur Rubinstein, piano).

Schubert: Heimliches Lieben (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

Mirka Viitala soittaa Andalusialaisen serenadin

to 13.2. klo 6.00–9.00

Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare)

Krufft: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Lowell Greer ja Steven Lubin).

Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

Turina: Pianotrio n:o 2 h-molli (Storioni-trio).

de Falla: Serenata andaluza (Andalusialainen serenadi) (Mirka Viitala, piano).

Sarasate - Bizet: Carmen-fantasia (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

Weiss: Sonaatti luutulle, kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare).

Schubert: Impromptu B-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

Englund: Pianosonaatti n:o 1 (Liisa Pohjola).

Beethoven: Trio pianolle, klarinetille ja sellolle B-duuri (Gassenhauer). (Emanuel Ax, Richard Stoltzman ja Yo-Yo Ma).

Haydnin Sammakko-kvartetto

ke 12.2. klo 6.00–9.00

Schreker: Ein Tanzspiel -baletin orkesterisarja (Ranskankielisen Sveitsin ork./Kazuki Yamada).

Beethoven: Pianotrio B-duuri op.97 (Arkkiherttua) (Svjatoslav Richter, piano, Mihail Kopelman, viulu, ja Valentin Berlinski, sello).

James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop).

J.C.F. Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme (Nouskaa jo, soi ääni Herran) (Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

Telemann: Triosonaatti c-molli (Battalia).

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko). (Angeles-jousikvartetti).

Dvorák: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

Chopin: Barcarolle Fis-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

Luulosairas

ti 11.2. klo 6.00–9.00

Busnois: Anthoni usque limina (Pomerium/Alexander Blachly).

06:06 Dufay: Missa Ave regina celorum (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:39 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri. (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

06:57 Pachelbel: Hexachordum Apollinis n:o 5 (Kees van Houten, urut).

07:06 Ortiz: Quinta pars viola da gamballe ja continuolle (Mika Suihkonen ja Ballo della Battalia).

07:10 Beethoven: Rondo pianolle ja orkesterille B-duuri (Svjatoslav Richter ja Wienin sinfonikot/Kurt Sanderling).

07:20 Zelenka: Sinfonia a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

07:45 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 34 A-duuri. (Emil Gilels ja Jelizaveta Gilels).

08:13 Schubert: Kuusi yksinlaulua kok. Schwanengesang (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

08:31 Ljadov: Poloneesi C-duuri (Venäjän valtion FO/Samuel Friedmann).

08:39 Garcia Tolsa: Pienso en ti (Ajattelen sinua) (Pentti Hildén, kitara).

08:47 Charpentier: Sarja näytelmämus. Le Malade imaginaire (Luulosairas) (Tempesta di Mare).

Mitä länsituuli näki

ma 10.2. klo 6.00–9.00

Rahmaninov: Sarja kahdelle pianolle n:o 2 (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

06:24 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

06:52 Händel: Urkukonsertto n:o 14 A-duuri (Richard Marlow ja The Academy of Ancient Music).

07:10 Oberstadt: Kaksi kappaletta pianolle 4-kätisesti. (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

07:14 Lasso: Magnificat (RKK/Timo Nuoranne).

07:21 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

07:34 J.A. Hasse: Lucion aaria oopp. Lucio Papirio ja Publion aaria oopp. Tito Vespasiano. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

07:45 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Tafelmusik Baroque Orchestra/Jeanne Lamon).

08:00 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

08:06 Ries: Jousikvartetto n:o 5 c-molli (Schuppanzigh-kvartetti).

08:28 Debussy: Mitä länsituuli näki (Timo Mikkilä, piano).

08:32 Eybler: Sinfonia n:o 2 d-molli (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

Artur Rubinstein soittaa Griegin Lyyrisiä kappaleita.

su 9.2. klo 7.00–10.00

Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

07:22 Vokaalimusiikkia renessanssiajan Espanjasta, säv. Flecha, Morales, Vasquez ja Victoria (The Concord Ensemble).

08:25 Nazareth (sov. Almeida): Turbilhao de beijos (Pentti Hildén ja Janne Lehtinen, kitara).

08:31 Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

09:04 Grieg: 10 lyyristä kappaletta (Artur Rubinstein, piano).

09:23 Arriaga: Jousikvartetto n:o 1 d-molli (Guarneri-kvartetti).

09:48 Mendelssohn: Capriccio brillant h-molli (Helen Huang, piano, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

Beethovenin jousikvartetto n:o 9

la 8.2. klo 6.00–9.00

Jacquet de la Guerre: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle D-duuri (Musica Fiorita).

06:09 Holborne: The sighes (The King's Noyse/David Douglass).

06:12 Hildegard von Bingen: O Ecclesia, oculi tui similes saphiro sunt (Anonymous 4).

06:23 Gabrieli: Canzona n:o 5 (Empire Brass/Rolf Smedvig, trumpetti).

06:27 Hochreiter: Missa ad multos annos (Radu Marian, sopraano, Markus Stumper, poikasopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenda, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

07:03 Tárrega: Aamusoitto (Timo Korhonen, kitara).

07:06 J. Haydn: Pianokonsertto D-duuri. (Ingrid Haebler ja Alankomaiden kamariork./Szymon Goldberg).

07:25 Dowland: In darknesse let mee dwell (Ellen Hargis, sopraano, ja The Newberry Consort).

07:29 Beethoven: Jousikvartetto n:o 9 C-duuri (Tokio-kvartetti).

08:02 Boccherini: Sinfonia D-duuri op.12/1 (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

08:24 Bridge: Pianotrio n:o 2 (Borodin-trio).

Kuusi kappaletta Albenizin pianosarjasta Iberia

pe 7.2. klo 6.00–9.00

Pokorný: Käyrätorvikonsertto D-duuri (Hermann Baumann ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

06:16 Nin-Culmell: Kuusi muunnelmaa kitaralle Luis Milanin teemasta (Rey de la Torre, kitara).

06:24 Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Battalia).

06:36 Busnois: In hydraulis (Pomerium/Alexander Blachly).

06:43 Händel: Triosonaatti G-duuri (Tafelmusik Baroque Soloists).

06:57 Albeniz: Kuusi kappaletta pianosarjasta Iberia (Claudio Arrau, piano)

07:34 Padilla: Missa Ave regina caelorum (The Sixteen/Harry Christophers).

07:49 Sor: Sonaatti kitaralle D-duuri (Grand solo) (Petri Kumela).

07:59 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri. (Paavo Lampinen ja Radio-ork./Paavo Berglund).

08:23 Roman: Triosonaatti e-molli (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

08:31 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Alexander Paley).

Sävelketju operetista Valkoinen hevonen

to 6.2. klo 6.00–9.00

C.Ph. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli (Janet See, traverso, ja Davitt Moroney, cembalo).

06:12 Ashwell: Missa Ave Maria (Graindelavoix/Björn Schmelzer).

06:55 Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara).

07:08 J.B. Bach: Sarja jousille ja continuolle e-molli (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

07:25 Charpentier: Litanies de la Vierge (Litanioita Neitsyt Marialle) (Les Arts Florissants/WIlliam Christie).

07:44 Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

08:09 Glazunov: Jousikvartetto n:o 3 G-duuri (Slaavilainen kvartetto) (Utrecht-kvartetti).

08:38 Chopin: Rondo kahdelle pianolle C-duuri. (Ljubov Bruk ja Mark Taimanov).

08:47 Benatzky: Sävelketju oper. Valkoinen hevonen (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Otteita oopperasta Alcina

ke 5.2. klo 6.00–9.00

Vilsmayr: Partita n:o A-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

06:16 Weckmann: Weine nicht, es hat überwunden (Älä itke; katso: jalopeura Juudan sukukunnasta) (Carlos Mena, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Stephan MacLeod, bassobaritoni, sekä Ricercar Consort/Philippe Pierlot).

06:30 Beethoven: Kuusi menuettia (Turun KO/Leif Segerstam).

06:45 J.S. Bach: Sonaatit viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri, n:o 2 D-duuri ja n:o 3 g-molli (Siegfried Pank, viola da gamba,ja Isolde Ahlgrimm, cembalo).

07:29 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Marc Hantaï ja Charles Zebley, traverso, sekä Le Concert des Nations/Jordi Savall).

07:52 Backer-Gröndahl: Konserttietydejä op.11 (Aleksandra Streltshenko, piano).

08:12 Händel: Otteita oopp. Alcina (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett).

08:29 Field: Pianokonsertto n:o 7 c-molli (John O'Conor ja Uusi irlantilainen kamariork./Janos Fürst).

Brandenburgilainen konsertto n:o 5

la 1.2. klo 6.00–9.00

Brumel: Missa de beata virgine (Neitsyt Marian messu) (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

06:34 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle h-molli (Robert Stallman ja Philadelphian kamariork.).

06:47 W.A. Mozart: Serenadi c-molli (Toronto Chamber Winds).

07:12 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri. (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

07:33 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle C-duuri (The Boston Museum Trio).

07:46 Cornysh: Salve regina (Terve, kuningatar) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

08:00 Ferrandini: Il pianto di Maria (Bernarda Fink, mezzosopraano, ja Il Giardino Armonico/Giovanni Antonini).

08:27 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 21 G-duuri (The Angeles String Quartet).

08:42 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

Exsultate jubilate

pe 31.1. klo 6.00–9.00

Anon. (sov. Jennings): Cantiga de Santa Maria (Chanticleer/Joseph Jennings).

06:10 Ockeghem: Missa prolationum (Hilliard-yhtye).

06:45 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

06:59 J.H. Schmelzer: Sonaatti kolmelle viululle ja continuolle (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, Mary Springfels, viola da gamba.)

07:08 D'Anglebert: Viisi fuugaa (Kati Hämäläinen, Helsingin Hyvän Paimenen kirkon urut).

07:22 J.S. Bach: Sonaatti sooloviululle n:o 1 g-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

07:39 Locatelli: Concerto grosso F-duuri op.7/4 (Concerto Köln).

07:55 W.A. Mozart: Exsultate jubilate F-duuri (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

08:11 Klosé: Air varié (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

08:24 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 2 E-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

08:51 Auber: Alkusoitto oopp. Fra Diavolo (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Ich liege und schlafe

to 30.1. klo 6.00–9.00

Bruhns: Ich liege und schlafe (Minä käyn levolle ja nukun) (Collegium Vocale/Philippe Herreweghe).

06:17 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 3 C-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

06:30 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

06:52 Rameau: Sarja oopp. Castor et Pollux temoista (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

07:27 L. Mozart: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 A-duuri (Christine Schornsheim, fortepiano, Rüdiger Lotter, barokkiviulu, ja Sebastian Hess, barokkisello).

07:40 Schütz: Die Himmel erzählen die Ehre Gottes (RKK/Otto Kargl, sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

07:45 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (The Angeles String Quartet).

08:13 Schumann: Kahdeksan yksinlaulua. (Håkan Hagegård, baritoni, ja Thomas Schuback, piano).

08:38 Giuliani: Duo concertante e-molli. (John Williams, kitara, ja Itzhak Perlman, viulu).

Meren lauluja

ke 29.1. klo 6.00–9.00

Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

6:30 Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

6:49 Vivaldi: Konsertto D-duuri (Angel Romero, Celedonio Romero, Celin Romero ja Pepe Romero, kitara).

6:58 Alard: Duo n:o 10 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

7:17 Sommer: Sapphos Gesänge (Sapfon lauluja) (Elisabeth Kulman, mezzosopraano, ja Bambergin sinfonikot/Sebastian Weigle).

7:43 Mendelssohn: Lieder ohne Worte (Sanattomia lauluja) n:o 1-24 (Viktoria Postnikova, piano).

8:46 Schumann: Manfred-alkusoitto (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

Niin suloinen on sydämeni tuska

ti 28.1. klo 6.00–9.00

Monteverdi: Sì dolce è'l tormento (Niin suloinen on sydämeni tuska) (Rolando Villazon, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haïm).

6:08 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (Pierre Hamon ja Le Concert des Nations/Jordi Savall).

6:24 Salieri: Urkukonsertto C-duuri (Franz Haselböck ja Wienin Capella Academica/Ernst Hinreiner).

6:41 Schubert: Die Schöne Müllerin (Kaunis mylläritär) (Peter Schreier, tenori, ja Konrad Ragossnig, kitara).

7:46 Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri. (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

8:12 Cui: Kolme scherzoa orkesterille (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

8:32 Marenzio: Lauloi kaunein paimentyttö (La Compagnia del Madrigale).

8:35 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 21 C-duuri (Waldstein-sonaatti). (Eugene Istomin).

Thomas Zehetmair soittaa Schumannin Fantasian viululle ja orkesterille

ma 27.1. klo 6.00–9.00

Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle A-duuri (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso).

Beethoven: Kaksitoista saksalaista tanssia. (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Joachim Held).

J. Haydn: Sinfonia n:o 94 G-duuri (Yllätys). (Wienin filharmonikot/Josef Krips).

W.A. Mozart: Oboekonsertto C-duuri. (Leon Goossens ja Sinfonia of LOndon/Colin Davis).

Schumann: Fantasia viululle ja orkesterille C-duuri (Thomas Zehetmair, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

Verdi: Radameksen ja Aidan duetto "Pur ti riveggo" oopp. Aida (Carlo Bergonzi, tenori, ja Renata Tebaldi, sopraano, sekä Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Kalliwoda: Concertino oboelle ja orkesterille F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

Fesca: Alkusoitto orkesterille C-duuri (Pohjois-Saksan RO/Frank Beermann).

Bonporti: Konsertto D-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

Schumann: Blumenstück Des-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

Tuija Hakkila soittaa Schumannin Aamulauluja

su 26.1. klo 7.00–10.00

Monteverdi: Missa da capella (1610) (Odhecaton/Paolo Da Col).

Schumann: Aamulauluja (Tuija Hakkila, piano).

J. Strauss (nuor.): Aamulehtiä (Chicagon SO/Fritz Reiner).

Sacchini: Jousikvartetto n:o 6 A-duuri (Kokkola-kvartetti).

Röntgen: Fantasia op.24 (Rob Mann, piano, ja Joan Berkhemer, viulu)

F.A. Philidor: Kvartetto n:o 5 C-duuri (Camerata Köln).

Fauré: Masques et bergamasques (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali) (Martin Rost, Prahan Pyhän Castuluksen kirkon urut).

de Rore: Alla dolce ombra (Quink Vocal Quintet).

Beethoven: Pianosonaatti n:o 15 D-duuri (Pastoraali). (Claudio Arrau).

Debussy: Iberia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

Pia Freund laulaa Sibeliuksen yksinlauluja

la 25.1. klo 6.00–9.00

Telemann: Sonaatti D-duuri (Mary Springfels, viola da gamba).

Platti: Sellokonsertto D-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

Molino: Sonaatti kitaralle ja viululle n:o 3 op.7 (Luciano Tortorelli ja Mauro Tortorelli).

Schubert: 4.osa Allegro moderato (alkup.versio) pianotriosta n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

Dukas: Muunnelmia, välisoitto ja finaali Rameaun teemasta (Jean-Francois Heisser, piano).

Glinka: Matkalaulu (Neuvostoliiton radion suuri kuoro/Klavdi Ptitsa sekä T. Kravtshenko, piano).

Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 1 b-molli (Emil Gilels ja New Yorkin FO/Zubin Mehta.)

Sibelius: Kuusi yksinlaulua op. 88 (Pia Freund, sopraano, ja Christian Freund, piano).

Salonen: Gambit. (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

Melartin: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Petri Aarnio ja Juhani Lagerspetz).

Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

Chopin: Scherzo nro 2 b-molli (Arto Satukangas, piano).