Aamuklassinen

Aamuklassinen

Missa une mousse de Biscaye

eilen klo 6.00–9.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Aamuklassinen

huomenna klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Rosalyn Tureck, piano).

Cui: Sonaatti viululle ja pianolle D-duuri (Jelizaveta Gilels ja Emil Gilels).

Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

Sibelius: Andante festivo (RSO/Hannu Lintu).

Rejcha: Pianosonaatti C-duuri (Suuri sonaatti) (Ivan Ilic).

Aiemmat lähetykset

Missa une mousse de Biscaye

eilen klo 6.00–9.00

Pez: Konsertto F-duuri (Concerto pastorale) (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

06:18 Desprez: Missa une mousse de Biscaye (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

06:53 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko). (Angeles-jousikvartetti).

07:17 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Ariadnen valitus) (Concerto Köln).

07:35 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

07:59 Brunetti: Sinfonia n:o 22 g-molli (Concerto Köln).

08:20 W. F. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

08:40 Punto: Käyrätorvikonsertto n:o 5 F-duuri. (Vitali Bujanovski ja Leningradin kamariork./Lazar Gozman).

The Fairy Queen

ti 19.11. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Konsertto D-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe d'amore, ja Neues Bachisches Collegium Musicum/Max Pommer).

06:19 Padilla: Missa mexicana (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja RKK/Andrew Lawrence-King).

07:30 Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

07:47 J. Haydn: Käyrätorvikonsertto n:o 2 D-duuri (Hermann Baumann ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

08:04 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

08:18 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

08:37 Eichner: Harppukonsertto D-duuri (Marion Hofmann ja Berliinin SO:n kamariork./Hans-Peter Frank).

Metsälauluja

ma 18.11. klo 6.00–9.00

von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin).

06:27 Desprez: Deus Miserere mei (Jumala, ole minulle armollinen) (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

06:43 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

07:34 Marsh: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

07:53 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

08:01 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

08:18 Norman: Waldlieder (Metsälauluja) (Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, ja Alfons Kontarsky, piano).

08:34 Humperdinck: Alkusoitto n:o 2 oopp. Die Heirat wider Willen (Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

08:48 Foulds: Apoteoosi (Daniel Hope, viulu, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

Italialainen laulukirja

su 17.11. klo 7.00–10.00

Magnard: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Solenne Païdassi ja Laurent Wagschal).

07:41 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare)

17:59 Kajanus: Surumarssi Elias Lönnrotin hautajaisiin (Folke Gräsbeck, piano).

08:07 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

08:42 Wolf: Italienisches Liederbuch (Italialainen laulukirja) (Diana Damrau, sopraano, Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

Svendsenin sellokonsertto

la 16.11. klo 6.00–9.00

Valentini: Sonata a 8 pro tabula (Flöten-Consort Michael Schneider ja Musica Antiqua Köln).

06:09 di Lasso: Katumuspsalmi n:o 3 (Hilliard-yhtye/Paul Hillier ja Kees Boeke Consort).

06:34 Fauré: Elegia c-molli (Maurice Gendron, sello, ja Monte Carlon oopperan ork./Roberto Benzi).

06:42 Ferro: Sonaatti n:o 1 (Ars Antiqua Austria).

06:47 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli. (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

06:58 R. Schumann: Dichterliebe (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

07:28 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 3 B-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

07:46 Albéniz - Pine: Asturias (Rachel Barton Pine, viulu).

07:53 Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

08:13 Cherubini: Jousikvartetto n:o 2 C-duuri (Quartetto David).

08:41 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (George London, bassobaritoni, ja Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

Myyttejä

pe 15.11. klo 6.00–9.00

E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

06:08 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

06:32 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (William Kapell, piano).

07:00 Brumel: Missa de beata virgine (Neitsyt Marian messu) (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

07:34 Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

07:54 Rameau: Dardanus, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

08:28 Szymanowski: Mity (Myyttejä), kolme runoelmaa (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

08:48 Schumann: Fünf Lieder (viisi yksinlaulua) Op. 40 (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

Kuningatar-sinfonia

to 14.11. klo 6.00–9.00

J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

06:22 Aguado: Adagio ja poloneesi kitaralle (Julian Bream).

06:34 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Lincoln Centerin kamariyhtye).

07:28 Rahmaninov: Neljä preludia pianolle op. 23 (Svjatoslav Richter).

07:43 Hurlebusch: Konsertto a-molli (Paul van de Linden ja Kristine Linde, oboe, Manfred Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

07:55 Gragnani: Duo (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

08:14 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

John Dowlandin luuttumusiikkia

ke 13.11. klo 6.00–9.00

John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

7:07 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli) (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

7:22 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

7:40 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

Elementit

ti 12.11. klo 6.00–9.00

Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

6:22 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

6:45 Keiser: Sarja jousille ja continuolle keskeneräisestä oopperasta Hercules und Hebe (Yeree Suh, sopraano, ja Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

7:08 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Janos Starker).

7:31 Rameau: In convertendo (Kun Herra käänsi Siionin kohtalon) (Sophie Daneman, sopraano, Noémi Rime, sopraano, Paul Agnew, tenori, ja Nicolas Rivenq, baritoni, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

7:56 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

8:20 Rebel: Les Élémens (Elementit) (Tempesta di Mare).

8:45 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

Sicut lilium inter spinas

ma 11.11. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

6:30 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips)

6:59 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

7:16 Telemann: Konsertto huilulle, oboe d'amorelle, viola d'amorelle, jousille ja continuolle E-duuri (Ashley Solomon, traverso, Alexandra Bellamy, oboe d'amore, ja Bojan Cicic, viola d'amore, sekä Florilegium).

7:34 Schütz: Musikalische Exequien (RKK sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello ja Markus Malmgren, urut, joht. Otto Kargl).

8:06 Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

8:24 Literes: Toinen naytös zarzuelasta Accis y Galatea (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano ym. sekä Al Ayre Español/Eduardo Lopez Banzo, cembalo).

8:55 Anonyymi: Johney cock thy beaver (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Autuas se mies

su 10.11. klo 7.00–10.00

Gombert: Beatus vir (Autuas se mies) (Beauty Farm).

07:12 Vivaldi: All'ombra di sospetto (Epäilyksen varjoon), kantaatti (Patrice Michaels Bedi, sopraano, ja Anita Miller-Rieder, traverso, sekä Chicagon barokkiyhtye).

07:23 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

07:44 Weber: Grand duo concertant (Kari Kriikku, klarinetti, ja Arto Satukangas, piano).

08:05 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli (Aurora-kvartetti).

08:31 Zipoli: Beatus vir (Autuas se mies) (Katia Escalera, sopraano, Bolivian Soloists, ja Florilegium).

08:42 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

09:05 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

09:27 Schubert: Virran rannalla (Benita Valente, sopraano, Myron Bloom, käyrätorvi, ja Rudolf Serkin, piano).

09:39 Grieg: Holbergin ajoilta (Orpheus-kamariork.).

Yöllä minä vuoteellani etsin häntä

la 9.11. klo 6.00–9.00

Orschler: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Collegium 1704/Václav Luks).

06:17 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

06:31 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

07:04 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 2 c-molli (Piotr Anderszewski, piano).

07:25 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

07:49 Buxtehude: Ich suchte des Nachts (Yöllä minä vuoteellani etsin häntä) (Andreas Karasiak, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

08:04 Beethoven: Jousikvartetto n:o 6 B-duuri (Juilliard-kvartetti).

08:30 C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet) (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

08:47 Händel: Concerto grosso e-molli (Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

Albrechtsbergerin Alttopasuunakonsertto

pe 8.11. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille Es-duuri (Pyhä Anna) (Carl Weinrich).

06:15 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto. (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

06:30 Bencini: Magnificat (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

06:47 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

07:01 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:19 Saint-Saëns: Sonaatti fagotille ja pianolle G-duuri (Marc Trenel ja Pascal Godart).

07:31 Beck: Sinfonia n:o 2 F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

07:43 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Friedrich Gulda).

07:56 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

08:14 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

08:27 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

08:49 Holst: Venus, rauhan tuoja, sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

08:58 Chopin (sov. Dokshitser): Etydi Ges-duuri (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Debussyn Vaskipiirroksia

to 7.11. klo 6.00–9.00

Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale, 1617 (Sex Chordae Consort of Viols).

06:58 Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

07:11 Pachelbel: Magnificat C-duuri (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

07:30 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri. (Kamariork./Karl Richter).

07:53 Ravel: Narrin aamulaulu (Dallasin SO/Eduardo Mata).

08:01 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

08:19 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri. (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling).

08:50 Loeillet - Güttler: Triosonaatti G-duuri. (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Friedrich Kircheis, urut).

Huutolaistytön kehtolaulu

ke 6.11. klo 6.00–9.00

Ehrström: Svanen (Joutsen) (RKK/Harald Andersén).

Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

Kajanus: Huutolaistytön kehtolaulu (Mauno Järvelä, viulu, ja Keski-Pohjanmaan musiikkiopiston kamariorkesteri/Juha Kangas).

Sjögren: Serenad (Martti Talvela, basso, ja Eberhard Adler, piano).

T. Aulin: Fyra akvareller (Neljä akvarellia) (Nils-Erik Sparf, viulu, ja Bengt Forsberg, piano).

Schantz: Kolme laulua Zacharias Topeliuksen runoihin. (Rita Bergman, sopraano, ja Folke Gräsbeck, piano).

Wirén: Pianotrio n:o 1. (Trio Anima Mundi).

Haydn Wood: Brittiläinen rapsodia (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Järnefelt: Korsholma (RSO/Ulf Söderblom).

Kuula: Valse caprice (Eriikka Nylund, alttoviulu, ja Niina Uggeldahl, piano).

Sibelius: Säv, säv susa (Jussi Björling, tenori ja Frederick Schauwecker, piano).

Beethoven: Kaksitoista saksalaista tanssia. (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

Berlioz: Beatricen resitatiivi ja aaria oopp. Beatrice et Benedict (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

Alfvén: Jag längtar dig (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

Fabritius: Romanttinen sarja. (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

Kansansäv. (Gotlanti): Uti vår hage (Orphei Drängar/Eric Ericson).

Rangström: Divertimento elegiaco (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

Grieg: I höst (Syksyllä) (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

Espanjalainen sarja

pe 1.11. klo 6.00–9.00

Tartini: Muunnelmia Corellin teemasta F-duuri (Andrew Manze, viulu).

06:12 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

06:47 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle e-molli (Il favorito) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità). Tartini: Muunnelmia Corellin teemasta F-duuri (Andrew Manze, viulu).

06:12 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

06:47 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle e-molli (Il favorito) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità).

07:01 Palestrina: Minä olen elämän leipä (The King's Singers).

07:05 Respighi: Brasilialaisia vaikutelmia (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

07:25 Sanz - Parkening: Espanjalainen sarja kitaralle, osia. (Christopher Parkening).

07:34 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

07:52 Smyth: Jousikvartetto e-molli (Mannheimin jousikvartetti).

08:35 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

Pikku orjatar

to 31.10. klo 6.00–9.00

Sweelinck: Kuoroteoksia (Alankomaiden kamarikuoro ja Colofon-yhtye/Peter Phillips, Ton Koopman ja William Christie).

07:08 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

07:26 Schubert: Jousikvartetto n:o 9 g-molli (Alban Berg -kvartetti).

07:47 Gibbons: Pavan and galliard Lord Salisbury (Glenn Gould, piano).

07:54 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri. (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

08:07 Willaert: A la fontaine du prez (Amsterdam Loeki Stardust Quartet).

08:13 Crusell: Alkusoitto oopp. Pikku Orjatar. (Radio-ork./Erik Cronvall)

08:22 Desprez: Kyrie ja Gloria Beata Virginen messusta (Theatre of Voices/Paul Hillier).

08:34 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 4 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).