Aamuklassinen

Aamuklassinen

Fallan Seitsemän espanjalaista kansanlaulua

eilen klo 6.00–9.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Aamuklassinen

tänään klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

06:23 A. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

06:38 Marais: Sarja oopp. Alcyone. (Tempesta di Mare).

07:02 J. Haydn: Trio n:o 87 a-molli (John Hsu, barytoni, David Miller, alttoviulu, ja Fortunato Arico, sello).

07:15 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Michael Lynn ja Kathie Stewart sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

07:40 Biber: Partita n:o 1. (Tafelmusik Baroque Soloists).

07:55 W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu). (Araks Davtjan, sopraano, Larisa Pjatigorskaja, mezzosopraano, Jorge Anton, tenori, Iñaki Fresan, basso, ja Orfeon Donostiarra -kuoro sekä Moskovan virtuoosit/Vladimir Spivakov).

08:23 Zelenka: Sonaatti n:o 3 viululle, oboelle, fagotille ja continuolle B-duuri (Ensemble Berlin Prag).

08:38 Roman: Osia sarj. Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia). (Concerto Köln).

Aiemmat lähetykset

Fallan Seitsemän espanjalaista kansanlaulua

eilen klo 6.00–9.00

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 60 A-duuri (The Angeles String Quartet).

06:18 Gombert: Magnificat quinti toni (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

06:29 Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

06:49 Schubert: Ständchen (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

06:54 Falla - Kochanski: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua. (Cho-Liang Lin, viulu, ja Sandra Rivers, piano).

07:08 Literes: Acis y Galatea, zarzuela (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano, Xenia Meijer, mezzosopraano, María Luz Álvarez, sopraano, Marina Pardo, mezzosopraano, ja Jordi Ricart, baritoni, sekä Al Ayre Español/Eduardo López Banzo).

08:08 Sor: Sonaatti kitaralle C-duuri. (Lawrence Johnson).

08:36 Boieldieu: Duo harpulle ja pianolle n:o 2 B-duuri (Lily Laskine ja Robert Veyron-Lacroix).

08:46 Balakirev: Alkusoitto orkesterille espanjalaisen marssin teemasta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

Kari Kriikku soittaa Crusellin musiikkia

toissa päivänä klo 6.00–9.00

Ockeghem: Missa cuiusvis toni (Musica Nova/Lucien Kandel).

07:49 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

08:12 W.A. Mozart: Divertimento B-duuri (Zweite Lodronische Nachtmusik) (Camerata Bern/Thomas Füri).

08:48 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

Kaunis Helena

ma 20.1. klo 6.00–9.00

Dufay: Missa se la face ay pale (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:29 E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

06:38 Gluck: Huilukonsertto G-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

06:51 Sor: Fantasia kahdelle kitaralle (John Williams ja Julian Bream).

07:03 Gesualdo: Quinto libro dei madrigali (Viides madrigaalien kirja) (The Consort of Musicke/Anthony Rooley).

07:59 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

08:16 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

08:21 Offenbach: Alkusoitto oper. Kaunis Helena (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

08:31 J.S. Bach (sov. Graham): Italialainen konsertto F-duuri (Vento Chiaro).

08:46 Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

Tancredin ja Clorindan taistelu

su 19.1. klo 7.00–10.00

Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

8:04 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

8:24 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

8:42 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

9:02 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

9:15 Soler: Sonaatti B-duuri (David Schrader, cembalo).

9:41 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

Vain sinua miellyttää tahdoin

la 18.1. klo 6.00–9.00

Farewell, Unkind. John Dowlandin lauluja ja tansseja (The Boston Camerata/Joel Cohen).

7:10 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 1 (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

7:37 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, me ylistämme) (Les Arts Florissants/William Christie).

7:57 Zelenka: Sonaatti n:o 6 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle c-molli (Ensemble Berlin Prag).

8:12 von Dittersdorf: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Camerata Bern/Thomas Füri).

8:27 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

8:42 J. Stamitz: Klarinettikonsertto B-duuri (Andreas Ottensamer, klarinetti ja Kammerakademie Potsdam).

Jaufré Rudelin lauluja

pe 17.1. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

6:51 Rudel: Kuusi trubaduurilaulua (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu ja psalttari).

7:33 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

7:51 Manchicourt: Missa Cuidez vous que Dieu nous faille (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

8:23 Marais: Sonate à la Maresienne C-duuri (Le Trio Royal).

8:38 Leo: Salve Regina F-duuri (Barbara Schlick, sopraano, ja Europa Galante/Fabio Biondi).

Leivo nousee korkeuksiin

to 16.1. klo 6.00–9.00

de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

06:20 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

06:38 de Lalande: Super flumina Babilonis (Baabelin virtain vierillä) (Les Arts Florissants/William Christie).

06:57 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

07:31 Melartin (sov. Funtek): Surullinen puutarha (RSO/Juha Nikkola).

07:56 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

08:20 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

08:43 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Hilary Hahn, viulu, ja Lontoon SO/Colin Davis).

Musiikillinen uhrilahja

ke 15.1. klo 6.00–9.00

Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

06:21 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

07:34 Coleridge-Taylor: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Nash-yhtye).

08:00 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

08:16 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

08:28 Tunder: Herra on minun valkeuteni ja autuuteni (Göteborg Baroque/Magnus Kjellson).

08:40 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

Magnificat secondo

ti 14.1. klo 6.00–9.00

Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

06:11 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

06:23 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

06:52 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

07:02 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

07:21 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

07:38 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

07:51 Eybler: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

08:15 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

08:35 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

Suite española

ma 13.1. klo 6.00–9.00

Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

06:16 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

06:46 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

07:06 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

07:38 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

08:04 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

08:24 Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

08:36 J.S. Bach: Konsertto huilulle, viululle, cembalolle, jousille ja continuolle a-molli (Kolmoiskonsertto) (Aurèle Nicolet, Gerhart Hetzel ja Karl Richter sekä Münchenin Bach-ork.).

Rakastunut sielu

su 12.1. klo 7.00–10.00

Ockeghem: De plus en plus, messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

07:35 Bertali: Ciacona C-duuri (Freiburger BarockConsort).

07:44 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala) (Bernard Winsemius, urut).

07:58 Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

09:00 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

09:13 Händel: Un' alma innamorata (Rakastunut sielu) kantaatti (Patrice Michaels, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

09:30 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (David Schrader, cembalo).

09:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 6 C-duuri (The Angeles String Quartet).

Te Deum laudamus

la 11.1. klo 6.00–9.00

Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 1 e-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

06:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

06:36 J. Haydn: Divertimento jousille Es-duuri (The Angeles String Quartet).

06:54 Zelenka: Sonaatti n:o 4 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle g-molli (Ensemble Berlin Prag).

07:14 Marais: Sarja e-molli (Musica Pacifica).

07:28 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

07:54 J.S. Bach: Sonaatti D-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

08:10 Graf: Kvartetto huilulle ja jousille d-molli (Mikael Helasvuo ja Kokkola-kvartetti).

08:25 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

Sinfonia quinta

pe 10.1. klo 6.00–9.00

Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

06:22 Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

07:01 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

07:20 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

07:40 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

07:51 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

08:15 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

08:36 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

Franciscus Assisilaisen rukouksia

to 9.1. klo 6.00–9.00

Poulenc: Franciscus Assisilaisen neljä pientä rukousta. (The King's Singers).

Chopin: Bolero C-duuri (Michel Dussault, piano).

Glazunov: Kvartetto saksofoneille (Quatuor Habanera).

Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

Ravel: Sonatiini pianolle (Leon Fleisher).

von Zemlinsky: Sinfonietta (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

Wolf: Vanhoja lauluja. (Benita Valente, sopraano, ja Cynthia Raim, piano).

Brahms: Kolme intermezzoa pianolle. (Glenn Gould).

Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos ).

Kuninkaan kamaritrioja

ke 8.1. klo 6.00–9.00

Gaultier: Sarja luutulle fis-molli (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille C-duuri. (Michael Murray).

Händel: Concerto grosso G-duuri op.6/1. (Alexander Schneider, viulu, ja kamariork.).

Holzbauer - R. Levin: Sinfonia concertante Es-duuri (Baselin kamariork./Umberto Benedetti Michelangeli).

Sinding: Sinfonia n:o 4 (Talvi ja kevät). (Norjan RO/Ari Rasilainen).

Goossens: Kaksi luontorunoelmaa (Melbournen SO/Andrew Davis).

Wolf: Alte Weisen (Vanhoja lauluja) (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

Pergolesi: Questo e il piano, kantaatti (Marianna Pizzolato, altto, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

Rameau: Sarja cembalolle nro 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

Monteverdi: Zefiro torna e di soavi accenti (Länsituuli palaa takaisin) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

Kaikki tulevat Sabasta

ma 6.1. klo 7.00–9.00

Lasso: Cum natus esset Iesus (Kun Jeesus oli syntynyt). (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

07:10 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarja n:o 2 (Los Angelesin kamariork./Neville Marriner).

07:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

07:48 J.S. Bach: Kantaatti n:o 65 (David Gordon, tenori, Daniel Lichti, basso sekä Bethlehemin Bach-kuoro ja Bach-musiikkijuhlien ork./Greg Funfgeld).

08:06 Rössler: Oboekonsertto F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

08:26 Chopin: 12 etydiä pianolle op.25 (Erik T. Tawaststjerna).

Puer natus est nobis

su 5.1. klo 7.00–10.00

Roman: Kohottakaa riemuhuuto Herralle, kaikki maa (Christina Högman, sopraano, Peter Mattei, basso, ja Eric Ericsonin kamarikuoro sekä Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

7:15 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri. (Marcel Dupré, urut).

7:31 Spohr: Concertante n:o 2 e-molli (Christoph Poppen, viulu, ja Ursula Holliger, harppu, sekä Englantilainen kamariork./Heinz Holliger).

7:58 Ludford: Ave Maria, ancilla Trinitatis (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

8:10 Weiss: Sarja luutulle C-duuri (Stephen Stubbs, barokkiluuttu).

8:44 Telemann: O Jesu Christ, dein Kripplein ist (Mária Zádori, sopraano, Judith Németh, altto, Gábor Kállay, tenori, ja Klaus Mertens, baritoni, sekä Capella Savaria/Pál Németh).

8:57 Rimski-Korsakov: Pianokonsertto cis-molli (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

9:12 Avison: Concerto grosso Scarlattin mukaan nro 6 D-duuri (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

9:26 Tallis: Osia messusta Puer natus est nobis (Lapsi on meille syntynyt) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

9:50 Sarasate: Skotlantilaisia sävelmiä viululle ja pianolle (Adele Anthony ja Akira Eguchi).

Die Seligkeiten

la 4.1. klo 6.00–9.00

Esterházy: Neljä kantaattia sopraanolle, kahdelle viululle ja continuolle (Kamila Zajiková-Vyskocilová, sopraano, ja Musica aeterna Bratislava/Peter Zajicek).

6:11 Telemann: Konsertot kahdelle huilulle ja orkesterille A-duuri, h-molli, D-duuri, e-molli ja G-duuri (Eckart Haupt ja Wolfgang Loebner, huilu, ja Dresdenin barokkisolistit).

7:07 Holst: Christmas Day (Joulupäivä), muunnelmia joululauluista (Julia Doyle, sopraano, Julian Davies, tenori, Simon Oberst, baritoni, Lydia Challen, altto, sekä The City of London Choir ja Bournemouthin SO/Hilary Davan Wetton).

7:16 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

7:33 Schubert: Pianosonaatti n:o 21 B-duuri. (Rudolf Serkin).

8:17 Liszt: Die Seligkeiten (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RKK/Timo Nuoranne sekä Ville Urponen, urut).

8:26 Geminiani: Lumottu metsä, balettipantomiimi (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

Ay Amor!

pe 3.1. klo 6.00–9.00

J.S: Bach: Partita sooloviululle n:o 1 h-molli (Jaakko Kuusisto).

6:31 Ay Amor! Teatterimusiikkia ja lauluja 1600-luvun Espanjasta, säv. Hidalgo, Falconieri ja Selma y Salaverde (The Newberry Consort/Mary Springfels).

7:40 Händel: Concerto grosso F-duuri op.6/9. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

7:55 Palestrina: Ascendo ad patrem, 5-ääninen messu (Elmer Iseler Singers).

8:25 Weiss: Partita luutulle d-molli (Franklin Lei).

8:50 Geminiani: Concerto grosso n:o 4 F-duuri (Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

Amorin yllätykset

to 2.1. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Sonaatti sooloviululle n:o 3 C-duuri (Arthur Grumiaux).

6:21 Fasch: Sarja orkesterille ja continuolle F-duuri (Tempesta di Mare/Richard Stone).

6:42 Padilla: Missa Ego flos campi (Los Angeles Chamber Singers' Cappella/Peter Rutenberg).

7:04 Lebrun: Oboekonsertto n:o 2 g-molli (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

7:25 Tuntematon: Messu, 5-ääninen a cappella (Ars Nova/Bo Holten).

7:47 C. Graziani: Sellokonsertto C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

8:09 Rameau: Sarja cembalolle n:o 2 e-molli (Angela Hewitt, piano).

8:31 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

8:53 Rameau: Alkusoitto komediabal. Amorin yllätykset (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

Suuri on salaisuus

ke 1.1. klo 7.00–9.00

Schütz: Schwanengesang I (Werner Marschall ja Jochen Kowalski, kontratenori, Berliinin radion lapsikuoro, Berliner Solisten -vokaaliyhtye sekä Dresdenin Capella Sagittariana -yhtye/Dietrich Knothe).

07:48 J.S: Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille n:o 1 h-molli (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

08:06 Agricola: Kündlich gross ist das gottselige Geheimnis (Suuri on salaisuus) (Berit Solset, sopraano, Myriam Arbouz, altto, Nicholas Mulroy, tenori, ja Matthias Vieweg, basso, sekä Die Kölner Akademie/Michael Willens).

08:26 Farrenc: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 c-molli (Gaëtane Prouvost ja Laurent Cabasso).

08:45 Robert White: Magnificat (Stile Antico).

Marc-Antoine Charpentierin jouluteokset

ti 31.12.2019 klo 6.00–9.00

Purcell: Aarioita ja tansseja oopp. Dido ja Aeneas (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

Holborne: The fairy round (The King's Noyse/David Douglass).

M-A. Charpentier: Oratorio In nativitatem Domini Canticum ja Jouluyön messu (Les Arts Florissants/William Christie).

Gaultier: Sarja luutulle d-molli (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

Gratiani: Amici pastori (Consortium Carissimi/Garrick Comeaux).

Brahms: Unkarilaisia tansseja (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli (Grigori Sokolov).

Missa Dei Patris

ma 30.12.2019 klo 6.00–9.00

de Morales: Missa Si bona suscepimus (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

06:41 Telemann: Bourlesque de Quixotte. (Akademie für Alte Musik Berlin).

06:59 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Yo-Yo Ma, sello, Pinchas Zukerman, viulu, ja Saint Paulin kamariork./Zukerman).

07:15 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 22 d-molli (The Angeles String Quartet).

07:36 Anonyymi: Sarja soittimille G-duuri n:o 2 kok. Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

07:49 Zelenka: Missa Dei Patris C-duuri (Venceslava Hruba-Freiberger, sopraano, Rene Jacobs, kontratenori, Reinhardt Ginzel, tenori, ja Olaf Bär, basso, sekä Thüringischer Akademischer Singkreis ja Virtuosi Saxoniae/Ludwig Güttler).

Katsokaa ihmettä

su 29.12.2019 klo 7.00–10.00

Buxtehude: Uudenvuodenpäivän kantaatti Das Neugeborne Kindelein. (Emma Kirkby, sopraano, Michael Chance, kontratenori, Charles Daniels, tenori, Peter Harvey, basso, ja Purcell-kvartetti).

7:08 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

7:32 Ludford: Missa Videte miraculum (Katsokaa ihmettä) (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

8:08 Mendelssohn: Oktetto Es-duuri. (Australian kamariork.).

8:40 Beer-Walbrunn: Kolme fuugaa uruille (Hanns-Friedrich Kaiser).

9:08 Graupner: Das Licht scheinet in der Finsternis, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

9:23 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 4 G-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

9:39 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 a-molli (Martin Rummel ja Roland Krüger).

Joulumusiikkia Italian luostareista 1500- ja 1600-luvuilta

la 28.12.2019 klo 6.00–9.00

Schelle: Ach, mein herzliebes Jesulein (Johanna Koslowsky ja Mechthild Bach, sopraano, Carsten Lohff, urut, sekä Cantus Cölln/Konrad Junghänel).

6:05 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 8 E-duuri (The Angeles String Quartet).

6:25 Joulumusiikkia Italian luostareista 1500- ja 1600-luvuilta (Cappella Artemisia/Candace Smith).

7:45 Telemann: Konsertto orkesterille ja continuolle F-duuri (Tempesta di Mare/Gwyn Roberts).

8:11 Graupner: Frohlocke werte Christenheit, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

8:25 Fauré: Impromptu harpulle Des-duuri (Isabelle Moretti).

8:34 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

Die Herrlichkeit des Herrn

pe 27.12.2019 klo 6.00–9.00

Dufay: Missa Ecce ancilla Domini (Tässä on Herran palvelijatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:29 Sweelinck: Fantasia uruille d-molli (Kaikufantasia) (Klaas Stok).

06:39 Pezel: Sonaatteja vaskikvintetille (Viva Brass -kvartetti).

06:55 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

07:07 Petritz: Die Herrlichkeit des Herrn, joulukantaatti (Dorothea Wagner, sopraano, David Erler, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Matthias Lutze, basso, sekä Sächsisches Vocalensemble ja Batzdorfer Hofkapelle/Matthias Jung).

07:21 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

07:52 Telemann: Huilukvartetto n:o 5 A-duuri (Arion-yhtye).

08:13 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 9 Es-duuri (Jenamy) (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida, piano ja joht.).

08:47 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

Wachet auf, ruft uns die Stimme

to 26.12.2019 klo 7.00–9.00

J.C.F. Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme (Nouskaa jo, soi ääni Herran) (Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Madetoja (sov. Lindholm): Arkihuolesi kaikki heitä (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

Ljapunov: Joulu (Eteri Andzhaparidze, piano).

Molter: Pastoraalikonsertto G-duuri (The English Concert/Trevor Pinnock).

Köhler: Nyt syttyy valot tuhannet (Polyteknikkojen kamarikuoro Dominante/Seppo Murto sekä Markku Hietaharju, urut).

Schmelzer: Venite ocius! Transeamus usque in Betlehem (Emma Kirkby ja Susanne Rydén, sopraano, sekä Bell'Arte Salzburg/Annegret Siedel).

H. Praetorius: Magnificat (Stile Antico).

Praetorius: Quem pastores laudavere (Westminsterin katedraalin kuoro/David Hill sekä The Parley of Instruments).

Mendelssohn: Joulukappaleita (Benjamin Frith, piano).

Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

Collan: Sylvian joululaulu (Soile Isokoski, sopraano, YL/Matti Hyökki).

Sonninen: Jouluhymni (RKK/Timo Nuoranne).

Schiassi: Joulusinfonia D-duuri. (Luoteis-Amerikan kamariork./Alun Francis, ja Virginia Moore, cembalo).

Kansansäv. (sov. Delmoni): Ensimmäinen joulu (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

Oi pyhä aika

ke 25.12.2019 klo 6.55–9.00

Praetorius: Christmesse (Joulumessu) (Gabrieli Consort, Gabrieli Players, Roskilden poikakuoro ja Roskilden tuomiokirkon kuoro/Paul McCreesh).

8:16 Graupner: Das Licht des Lebens scheinet hell, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

8:34 Kuhnau: O heilige Zeit (Oi pyhä aika), kantaatti (Johanna Koslowsky, sopraano, Andreas Scholl, kontratenori, Wilfried Jochens, tenori, ja Stephan Schrekenberger, basso, sekä Cantus Cölln/Konrad Junghänel).

8:50 Manfredini: Concerto grosso C-duuri "Joulukonsertto" (Collegium Musicum 90/Simon Standage).

On kirkas aamutähti nyt

ti 24.12.2019 klo 6.00–9.00

Anonyymi 1500-luvulta: Herkuleen voimat (Kalevi Kiviniemi, Turun tuomiokirkon urut).

06:04 Händel: Concerto grossot n:o 1-6 (Händel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

07:02 Britten: A Ceremony of Carols (Robert Shaw -kamarikuoro/Robert Shaw sekä Janice Chandler, sopraano, Nannette Soles, mezzosopraano, ja Elizabeth Remy, harppu).

07:26 Vivaldi: Konsertto kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri. (Mark Bennett ja Michael Harrison sekä The English Consort/Trevor Pinnock).

07:34 Bessel: Komm du schöne Freudenkrone, joulukantaatti (Dorothea Wagner, sopraano, Birte Kulawik, sopraano, David Erler, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Matthias Lutze, basso, sekä Sächsisches Vocalensemble ja Batzdorfer Hofkapelle/Matthias Jung).

07:44 Buxtehude: On kirkas aamutähti nyt (Tauno Äikää, urut).

07:51 Charpentier: Salve puerule, salve tenellule (Westminster Abbeyn kuoro/Simon Preston sekä Christopher Herrick, urut).

07:57 Sammartini: Concerto grosso n:o 6 g-molli (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

08:11 Jacobi: Also hat Gott die Welt geliebet (Niin on Jumala maailmaa rakastanut), joulukantaatti (Birte Kulawik, sopraano, David Erler, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Matthias Lutze, basso, sekä Sächsisches Vocalensemble ja Batzdorfer Hofkapelle/Matthias Jung).

08:22 Tuntematon (sov. Kosta): Kaksi puolalaista sävelmää (Sävelradion viihdeork./Ensio Kosta).

08:27 J.S. Bach (sov. Busoni): Jeesus Kristus meille nyt (Risto Lauriala, piano).

08:32 Kuula: Rukous (RKK/Timo Nuoranne).

08:36 Bartók: Romanialaisia joululauluja (Pietro Spada, piano).

08:50 Sheppard: Verbum caro factum est (Sana tuli lihaksi) (Stile Antico).