Aamupäivän klassinen

Aamupäivän klassinen

Viisi laulua Venetsiasta

eilen klo 9.00–13.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Aamupäivän klassinen

tänään klo 9.00–13.00

Saint-Saëns: Preludi ja fuuga Es-duuri (Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut).

Musorgski: Aamunkoitto Moskova-joella ja Persialaisten orjien tanssi oopp. Hovanshtshina. (Venäjän FO/Samuel Friedmann).

Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (RSO/Sakari Oramo).

Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri. (Dennis Brain ja Alan Civil, käyrätorvi, sekä Englantilainen jousikvartetti).

Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli ja Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

Debussy: Kolme laulua Orleansin herttuan Kaarlen runoihin (RKK/Jani Sivén, alttosoolo: Wivan Nygård-Fagerudd).

Pingoud: Viisi sonettia (RSO/Juha Kangas).

Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

Roussel: Yksinlaulut Rossignol, mon mignon ja Ciel, aer et vens (Kathleen Battle, sopraano, ja Jean-Pierre Rampal, huilu).

von Bingen: Favus distillans (Ursula, neitsyt, kuin tiukkuva hunajakenno), Pyhän Ursulan juhlan matutinan responsorio. (Anonymous 4).

Schumann: Fantasiakappaleita (Franklin Cohen, klarinetti, ja Vladimir Ashkenazy, piano).

Melartin: Seitsemän pientä kappaletta (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

Mendelssohn: Oktetto Es-duuri jousille (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

Aiemmat lähetykset

Viisi laulua Venetsiasta

eilen klo 9.00–13.00

W.A. Mozart: Fantasia pianolle c-molli. (Wilhelm Kempff).

09:13 Nielsen: Klarinettikonsertto (Anthony McGill ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

09:38 Brahms: Trio alttoviululle, sellolle ja pianolle a-molli (Juri Bashmet, Valentin Berlinski ja Mihail Muntjan).

10:03 Ries: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

10:26 Pierné: Poème symphonique d-molli (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

10:39 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

10:59 Vierne: Sonaatti sellolle ja pianolle (Alain Meunier ja Jean Hubeau).

11:24 Respighi: Botticellin triptyykki (Orpheus-kamariork.).

11:44 J. Haydn: Jousikvartetto C-duuri (Lintukvartetto). (The Angeles String Quartet).

12:04 Saint-Saëns: Septetto Es-duuri (Orchestre de Paris).

12:23 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

12:37 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

Kaukaiselle rakastetulle

toissa päivänä klo 9.00–13.00

Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (Aurora-jousikvartetti).

09:29 Rahmaninov: Preludeja op.32 (Earl Wild, piano).

09:50 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

10:17 Beethoven: An die ferne Geliebte (Kaukaiselle rakastetulle) (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

10:33 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Eroica Trio).

11:01 Weber: Sonaatti n:o 1 F-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

11:10 Tshaikovski: Myrsky (St.Luken ork./Pablo Heras-Casado).

11:35 Netzel: Sonaatti sellolle ja pianolle e-molli (Ola Karlsson, sello, ja Lucia Negro, piano).

11:52 Verdi (sov. Muzio): Sarja Luisa Miller -oopperan kohtauksista (Hagen-kvartetti).

12:21 Grieg: Pianosonaatti e-molli (Ilkka Paananen).

12:42 Ravel: Sheherazade, sarja (kolme laulua) mezzosopraanolle ja orkesterille (Jennifer Larmore, mezzosopraano, ja Grant Park ork./Carlos Kalmar).

Novelletteja

ke 22.1. klo 9.00–13.00

Röntgen: Gleichwie die grünen Blätter auf einem schönen Baum, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

09:04 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

09:28 Paderewski: Muunnelmia ja fuuga pianolle es-molli (Jonathan Plowright, piano).

09:58 Maier: Kvartetto pianolle ja jousille e-molli (Ann-Sofi Klingberg, piano, Gregory Maytan, viulu, Bernt Lysell, alttoviulu, ja Sara Wijk, sello).

10:26 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

10:49 Delius: Over the hills and far away, alkusoittofantasia (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

11:02 Bronsart: Fantasia pianolle gis-molli (Margit Rahkonen).

11:13 Beethoven (sov. Tarrega): Marcia funebre pianosonaatista As-duuri op. 26 (Timo Korhonen, kitara).

11:20 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

11:50 Rameau: Alkusoitto oopp. Dardanus (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

11:55 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

12:13 Brahms: Neljä vakavaa laulua (George London, bassobaritoni, ja Leo Taubman, piano).

12:32 Englund: Sinfonia n:o 4 (RSO/Leif Segerstam).

Jean Sibeliuksen Kullervo

ti 21.1. klo 9.00–13.00

Franck: Cantabile H-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

09:08 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri. (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium).

09:23 Gounod: Saphon resitatiivi ja aaria oopp. Sapho. (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri, joht. Lawrence Foster).

09:31 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 4 Fis-duuri. (Earl Wild).

09:40 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

10:10 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

10:24 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

10:27 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

10:55 Sibelius: Kullervo (Marianne Rörholm, mezzosopraano, Jorma Hynninen, baritoni, sekä YL ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

12:06 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

12:26 J. Haydn: Yhdeksän vokaalikvartettoa. (New York Vocal Arts Ensemble ja Raymond Beegle, piano).

12:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

Kuutamosonaatti

ma 20.1. klo 9.00–13.00

J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3 (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

09:28 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

09:33 Dukas: Pianosonaatti es-molli (Suuri sonaatti) (Jean-Francois Heisser, piano).

10:18 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

10:21 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

10:51 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

10:58 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

11:17 W.A. Mozart: Misera, dove son (Anna Moffo, sopraano, ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

11:25 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

11:51 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

12:12 A. Merikanto: Uni (Liisa Pohjola, piano).

12:16 Rautavaara: Sinfonia n:o 1 (Belgian kansallisork./Mikko Franck).

12:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Benno Moiseiwitsch).

Vesimusiikkia

su 19.1. klo 10.00–13.00

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 4 G-duuri (The Angeles String Quartet).

10:20 Händel: Vesimusiikkia, sarjat F-duuri, G-duuri ja D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

11:17 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras).

12:08 Beethoven: Sechs Lieder (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano).

12:23 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

12:40 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

Harlekiini

la 18.1. klo 9.00–13.00

Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

9:14 Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

9:27 Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

9:40 Marsh: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

9:50 Boccherini: Kvintetto jousille E-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

10:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

10:34 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

10:57 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

11:26 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri (Ivan Moravec).

12:06 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

12:38 Vogel: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

Mustasukkaisuus

pe 17.1. klo 9.00–13.00

Marsh: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

9:15 Cherubini: Sonaatit käyrätorvelle ja jousille n:o 1 ja n:o 2 F-duuri (Vitali Bujanovski ja Leningradin filharmoninen kamariork./Arvid Jansons).

9:28 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (New Yorkin FO/Leonard Bernstein, piano ja joht).

10:08 Giuliani: Kuusi muunnelmaa viululle ja kitaralle (Erkki Palola ja Ilkka Virta).

10:20 Ponchielli: Elegia (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

10:33 Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (Valentin-pianokvartetti).

11:04 Kraus: La Gelosia (Mustasukkaisuus), kantaatti (Simone Kermes, sopraano, ja L'Arte del mondo/Werner Erhardt).

11:22 Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 1 (Josef Suk ja Jan Panenka).

11:35 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

11:50 Pleyel: Viulukonsertto D-duuri (David Perry ja Baltimoren kamariork./Markand Thakar).

12:21 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

12:42 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 20 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

Leonid Kogan ja Emil Gilels soittavat Beethovenia

to 16.1. klo 9.00–13.00

W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

09:24 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

10:00 C. Kreutzer: Fantasia fagotille ja orkesterille (Karen Geoghegan ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

10:11 Beethoven: Sonaatit viululle ja pianolle n:o 3 Es-duuri, n:o 5 F-duuri (Kevät) ja n:o 9 A-duuri (Kreutzer) (Leonid Kogan, viulu ja Emil Gilels, piano).

11:25 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

11:53 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

12:15 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

Kolme mantraa

ke 15.1. klo 9.00–13.00

Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

09:20 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 2 Es-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

09:41 Ritter: Vater unser (Isä meidän) (Yves-Michael Kiffner, kontratenori, ja Corona Artis/Hans Davidsson).

09:52 Vivaldi: Huilukonsertto g-molli (Yö) (Jean-Pierre Rampal ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

10:02 Hue: Theme varié (Teema ja muunnelmia) (Lawrence Power, alttoviulu, ja Simon Crawford-Phillips, piano).

10:12 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

10:28 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

10:55 Weiss: Luuttusonaatti fis-molli (Hopkinson Smith).

11:28 Bononcini: Care luci del mio bene (Gloria Banditelli, mezzosopraano, ja Ensemble Aurora).

11:38 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

11:55 Reubke: Urkusonaatti c-molli (Der 94ste Psalm) (Luca Scandali).

12:23 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 1 D-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

12:43 Debussy: Jeux, 1-näytöksinen baletti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

Dvorákin sellokonsertto

ti 14.1. klo 9.00–13.00

Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Joachim Held).

09:16 Manfredini: Carlon aaria oopp. Kaarle Suuri (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Jean-Marc Goujon, traverso, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

09:26 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

09:50 Marais: Sarja C-duuri (Musica Pacifica).

10:08 Donizetti: Serenadi klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker ja Sonja Prunnbauer).

10:17 Fibich: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

10:51 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

11:19 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Oslon jousikvartetti, ja Henning Kraggerud, alttoiviulu).

11:52 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

12:20 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jan Vogler ja New Yorkin FO/David Robertson).

Keskustelusinfonia kahdelle orkesterille

ma 13.1. klo 9.00–13.00

Hummel: Sonaatti f-molli (Hae-won Chang, piano).

9:22 Emilie Mayer: Kvartetto jousille g-molli (Klenke-kvartetti).

09:51 Marsh: Keskustelusinfonia kahdelle orkesterille Es-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

10:03 M-A. Charpentier: Litanies de la Vierge (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

10:20 Franck: Balettimusiikkia oopp. Hulda (Liègen kuninkaallinen FO/Christian Arming).

10:38 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano).

11:07 Delius: Brigg fair (Boston Pops/John Williams).

11:23 Stravinsky: Duo concertant viululle ja pianolle (Ray Chen ja Timothy Young).

11:40 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

12:03 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

12:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 6 G-duuri (Emerson-kvartetti).

12:40 Smetana: Alkusoitto, polkka, furiant ja ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty morsian (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

Daphnis et Chloé

su 12.1. klo 10.00–13.00

W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri (Gregory Kinda).

10:19 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

10:40 Rossini: Laudamus Te (Kathleen Battle ja nimeämätön ork./Robert Sadin).

10:47 Kuhlau: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Grande Sonate concertante) (Peter-Lukas Graf ja Zsuzsanna Sirokay).

11:18 Wagner: Wesendonck-Lieder (Marjana Lipovsek, mezzosopraano, ja Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

11:39 Jadassohn: Pianotrio n:o 3 c-molli (Syrius Trio).

12:00 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

12:13 Ravel: Daphnis et Chloé, balettisarja n:o 2 (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mariss Jansons).

12:30 Vaughan Williams: Kuusi tutkielmaa englantilaisesta kansanlaulusta (Reginald Kell, klarinetti, ja Brooks Smith, piano).

12:40 Castelnuovo-Tedesco: Konsertto kahdelle kitaralle ja orkesterille (Kazuhito Yamashita ja Naoko Yamashita sekä Lontoon FO/Leonard Slatkin).

Kaukasialaisia kuvia

la 11.1. klo 9.00–13.00

Kuhlau: Huilukvintetto n:o 3 A-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

09:22 Ippolitov-Ivanov: Kaukasialaisia kuvia. (Neuvostoliiton radion SO/Vladimir Fedosejev).

09:47 Schumann: Zwölf Gedichte (Simon Keenlyside, baritoni, ja Graham Johnson, piano).

10:21 Reinecke: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Reinhold-kvartetti).

10:43 Respighi: Kolme preludia gregoriaanisista sävelmistä. (Sonya Hanke, piano).

11:00 Wolf-Ferrari: Serenadi jousiorkesterille Es-duuri (Frankfurtin radion SO/Alun Francis).

11:24 Dvorak: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Rudolf Firkusny, piano, ja Ridge-jousikvartetti).

11:51 Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 2 E-duuri (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

12:13 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

12:34 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Ascanio (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

Dmitri Hvorostovski laulaa Kuoleman lauluja ja tansseja

pe 10.1. klo 9.00–13.00

Beethoven: Pianosonaatti n:o 13 Es-duuri (quasi una fantasia). (Claudio Arrau).

09:18 Kozeluch: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Dieter Klöcker ja Prahan kamariork./Milan Lajcik).

09:42 Rossini: Sonaatti jousille n:o 3 C-duuri. (Boris Garlitski, viulu, Amjak Durgarjan, viulu, Mihail Milman, sello ja Grigori Kovalevski, kontrabasso).

09:58 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja. (Dmitri Hvorostovski, baritoni, ja Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

10:17 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Emerson-kvartetti).

10:45 Brahms: Etydi pianolle n:o 5 (vasemmalle kädelle) kok. Viisi etydiä pianolle. (Leon Fleisher).

11:04 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli. (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

11:33 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

11:52 Zemlinsky: Pianotrio d-molli (Beaux Arts Trio).

12:20 Schenk: Kvartetto F-duuri (Wizards!).

12:36 W.A. Mozart: Huilukonsertto n:o 1 G-duuri (Sharon Bezaly ja Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

Jouni Kaipaisen Alttoviulukonsertto

to 9.1. klo 9.00–13.00

Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta) (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

Tshaikovski: Sérénade mélancolique (Leonid Kogan, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Kirill Kondrashin).

Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Rudolf Firkusny, piano, ja Ridge-jousikvartetti).

Wagner: Dalandin aaria oopp. Lentävä hollantilainen (Martti Talvela, basso, ja RSO/Jussi Jalas).

Mendelssohn: Kuusi laulua op. 88 (Berliinin radion kamarikuoro/Hans-Christoph Rademann).

Kaipainen: Konsertto alttoviululle ja orkesterille (Ilari Angervo ja RSO/Hannu Lintu).

Beach: Pianotrio a-molli (Neave Trio).

Sibelius: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Helsingin kaupunginork./Leif Segerstam).

Mancini: Quanto mai saria piu bello (Kuinka kauniimpaa se voisikaan olla) (Philippe Jaroussky, kontratenori, ja Les Arts Florissants/William Christie).

J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri. (Kamariork./Karl Richter).

Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Inbal Segev ja Juho Pohjonen).

Romeo ja Julia

ke 8.1. klo 9.00–13.00

Sammartini. Concertino G-duuri. (Radion kamariork./Paavo Berglund).

Gibbons: Do not repine, fair sun consortlaulu (Magdalena Consor ja Fretwork).

Porpora: Eurykleian aaria oopp. Meride e Selinunte (Franco Fagioli, kontratenori, ja Academia Montis Regalis/Alessandro De Marchi).

Ferlendis: Konsertto oboelle F-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe, ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

Wagner - Mottl: Allegro con spirito sinfoniasta E-duuri (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

Beethoven: Pianosonaatti n:o 30 E-duuri. (Annie Fischer).

Saint-Saëns: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Modigliani-kvartetti).

Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Olen etääntynyt maailmasta) (Jamie Barton, mezzosopraano, ja Brian Zeger, piano).

Liszt: Pianokonsertto n:o 2 A-duuri (Robert Casadesus ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

Albéniz - Segovia: Mallorca ja Asturias (Sharon Isbin, kitara).

Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

Prokofjev: Balettisarja n:o 3 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

J.S. Bach: Sarja A-duuri BWV1025 (Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Lutz Kirchhof, luuttu).

Verdi: Amnerisin ja Aïdan duetto oopp. Aïda (Leontyne Price, sopraano, ja Marilyn Horne, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

The Kairn of Koridwen

ti 7.1. klo 9.00–13.00

Offenbach: Alkusoitto oper. Kaunis Helena (Detroitin SO/Paul Paray).

09:08 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 9 D-duuri ja n:o 8 a-molli. (Walter Gieseking).

09:39 Britten: Missa brevis D-duuri (The Sixteen/Harry Christophers, ja Margaret Phillips, urut).

09:49 Rahmaninov: Sinfonia n:o 2 e-molli (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

10:48 Dufay: Balsamus et munda cera (Orlando Consort).

10:54 Sonninen: Seitsemän veljestä (RSO/Okko Kamu).

11:09 Händel: Sarja cembalolle n:o 7 g-molli (Lisa Smirnova, piano).

11:25 Stravinsky: Tulilintu, baletti (Chicagon SO/Pierre Boulez).

12:12 Bruch: Kol Nidrei (Jacqueline Du Pré, sello, ja Gerald Moore, piano).

12:24 Griffes: The Kairn of Koridwen, 2-kohtauksinen baletti (Perspectives Ensemble -kamariyhtye).

12:54 Nazareth (sov. Almeida): Turbilhao de beijos (Pentti Hildén ja Janne Lehtinen, kitara).

Zelenkan melodraama Sub olea pacis

ma 6.1. klo 9.00–13.00

Graupner: Sarja huilulle, viola d'amorelle, chalumeaulle, jousille ja continuolle F-duuri (Petra Aminoff, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch ja Asko Heiskanen, sekä Suomalainen barokkiork.).

09:22 Ravel: Viulusonaatti G-duuri. (Zino Francescatti, viulu, ja Arthur Balsam, piano).

09:39 J. Haydn: Sinfonia n:o 31 D-duuri. (St.Luken ork./Charles Mackerras).

10:14 Copland: El Salon Mexico (Diane Walsh, piano).

10:26 Zelenka: Sub olea pacis et palma virtutis (Noémi Kiss, sopraano, Anna Hlavenková, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Jaroslav Brezina, tenori, Adam Zdunikowski, tenori, ja Ales Procházka, basso, sekä Musica Florea, Musica Aeterna, Philidor Ensemble ja Boni Pueri/Marek Stryncl).

12:02 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli (Juilliard-kvartetti).

12:42 Gipps: Käyrätorvikonsertto (David Pyatt ja Lontoon FO/Nicholas Braithwaite).

Joulufantasia

su 5.1. klo 10.00–13.00

Franck - Kiviniemi - Karjalainen: Joulufantasia (Kalevi Kiviniemi, urut, ja Astra Brass/Kari Karjalainen).

10:07 Homilius: Ein Hoher Tag kömmt (Suuri päivä koittaa). (Katja Fischer, sopraano, Alexander Schneider, kontratenori, Martin Petzold, tenori, ja Jochen Kupfer, basso, sekä Körnerscher Sing-Verein ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

10:26 Paisiello: Mandoliinikonsertto Es-duuri (Mari Fe Pavón, barokkimandoliini, ja ArteMandoline ).

10:42 Chopin: 24 preludia pianolle op.28 (Jorge Bolet, piano).

11:25 Parish Alvars: Harppukonsertto g-molli (Marielle Nordmann ja Franz Liszt -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

11:54 Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

12:17 de Roda: Der pfauen schwantz (Piffaro).

12:20 Zipoli: Beatus vir (Autuas se mies) (Katia Escalera, sopraano, Bolivian Soloists, ja Florilegium).

12:30 Foerster: Fantasia uruille C-duuri (Pavel Cerny).

12:41 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Paul Tortelier ja Jean Hubeau).

Ja hän synnytti pojan

la 4.1. klo 9.00–13.00

Britten: A boy was born, koraalivariaatioita (Roderick Unwin, poikasopraano, ja Corydon Singers, sekä Westminster Cathedral Choristers/Matthew Best).

9:31 Elgar: Sonaatti uruille n:o 1 G-duuri (Wolfgang Rübsam).

10:01 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

10:24 H.I.F. Biber: Balletti lamentabili e-molli (Ensemble Tama).

10:33 Enescu (sov. Smedvig): Romanialainen rapsodia n:o 1 A-duuri (Empire Brass).

10:46 Anonyymi: Ja hän synnytti pojan, esikoisensa (The Boston Camerata ja Sharq Ensemble).

10:52 Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

11:22 Dvorák: Slaavilaiset tanssit op. 46 ja op. 72 (Atlantan SO/Yoel Levi).

12:35 R. Strauss: Oboekonsertto D-duuri (Heinz Holliger ja Cincinnatin SO/Michael Gielen).

Ernst Mielckin Jousikvartetto g-molli

pe 3.1. klo 9.00–13.00

Beethoven: Trio jousille n:o 2 G-duuri (Zürichin jousitrio).

9:26 J. Haydn: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

9:52 Weber: Kvintetto klarinetille ja jousille B-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Manhattan String Quartet).

10:19 Schubert: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Les Musiciens du Louvre/Marc Minkowski).

10:46 Onslow: Pianotrio n:o 5 Es-duuri (Trio Portici).

11:13 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Eira Ojanen, sello).

11:39 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Joseph Eger ja Victor Babin).

11:53 Kraus: Kvintetto huilulle ja jousille D-duuri (Martin Sandhoff, traverso, ja Schuppanzigh-kvartetti).

12:20 Mielck: Jousikvartetto g-molli (Frydén-kvartetti).

12:48 J.D. Berlin: Konsertto viululle, jousille ja continuolle A-duuri (Norjalainen barokkiork./Gottfried von der Goltz, viulu).

Die Amerikanerin

to 2.1. klo 9.00–13.00

W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri (Richard Goode ja Orpheus-kamariork.).

9:27 J. Haydn (sov. Stegmann): Sinfonia n:o 92 G-duuri (Oxford) (Ivan Ilic, piano).

9:51 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (John Williams ja Australian kamariork.).

10:22 Dussek: Kvintetto pianolle ja jousille f-molli (Olga Pashtshenko, fortepiano, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu, Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu, Jukka Rautasalo, sello, ja Anna Rinta-Rahko, konrtabasso).

10:49 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

11:14 Hasse: L' Armonica, kantaatti sopraanolle, lasiharmonikalle ja orkesterille (Gabriele Hierdeis, sopraano, Thomas Bloch, lasiharmonikka, ja Holland Baroque Society/Alfredo Bernardini).

11:40 Backofen: Klarinettikonsertto B-duuri (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

12:04 Berwald: Duo concertante kahdelle viululle a-molli (Tobias Ringborg ja David Bergström).

12:30 Giuliani: Serenadi viululle, sellolle ja kitaralle op.19 (Erkki Palola, Markku Luolajan-Mikkola ja Ilkka Virta).

12:48 J.C.F. Bach: Kantaatti Die Amerikanerin (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

Luonnotar

ke 1.1. klo 9.00–13.00

Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

09:31 Beach: Teema ja muunnelmia a-molli (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

09:53 Brahms: Kaksi rapsodiaa pianolle (Emanuel Ax).

10:10 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

10:34 Schumann: Märchenerzählungen (Robert Schumann -yhtye).

10:50 Janácek: Satu (Susanna Mälkki, sello, ja Eero Heinonen, piano).

11:03 Schreker: Orkesterisarja Der Geburtstag der Infantin (Leipzigin Gewandhaus-ork./Lothar Zagrosek).

11:24 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

11:39 Dvorák: Romanttisia kappaleita viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

11:53 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle F-duuri (Ingo Goritzki ja Burkhard Glaetzner, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

12:11 Sibelius: Luonnotar, sävelruno sopraanolle ja orkesterille (Anu Komsi ja RSO/Sakari Oramo).

12:21 Griffes: Kolme fantasiakappaletta pianolle (Garah Landes).

12:42 J.S. Bach: Kantaatti n:o 190 (Singet dem Herrn ein neues Lied, Laulakaa Herralle uusi virsi), uudenvuodenpäivän kantaatti (Daniel Taylor, kontratenori, James Gilchrist, tenori, Peter Harvey, basso, Monteverdi-kuoro, ja Englannin barokkisolistit/John Eliot Gardiner).

Outi Tarkiaisen säveltämät Baudelaire-laulut

ti 31.12.2019 klo 9.00–13.00

Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

09:15 Zelenka: Sonaatti n:o 1 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle F-duuri (Ensemble Berlin Prag).

09:31 Stenhammar: Pianokonsertto n:o 1 b-molli (Mats Widlund ja Tulkholman FO/Gennadi Rozhdestvenski).

10:19 Giuliani: Rossiniana n:o 4 (Eduardo Fernandez, kitara).

10:34 Brumel: Nato canunt omnia (Koko taivaan sotajoukko laulakoon ylistystä) (Orlando Consort ja Robert Macdonald, basso).

10:44 Dukas: Muunnelmia, välisoitto ja finaali Rameaun teemasta (Jean-Francois Heisser, piano).

11:02 Karjalainen (sov.): Sikermä joululauluja (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

11:09 Stravinsky: Petrushka (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

11:45 Beethoven: Jousikvartetto n:o 16 F-duuri (Juilliard-kvartetti).

12:15 Puccini: Cavaradossin aariat Recondita armonia ja E lucevan le stelle oopp. Tosca. (Carlo Bergonzi, tenori, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Gianandrea Gavazzeni).

12:21 Ponchielli: Capriccio (Burkhard Glaetzner, oboe, ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

12:33 Farrenc: Muunnelmia sveitsiläisestä sävelmästä (Gaëtane Prouvost, viulu, ja Laurent Cabasso, piano).

12:44 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

Vaeltavan kisällin lauluja

ma 30.12.2019 klo 9.00–13.00

Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 1 g-molli (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

09:21 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen). (RSO/Sakari Oramo).

09:53 Norman: Waldlieder (Metsälauluja) (Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, ja Alfons Kontarsky, piano).

10:09 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

10:31 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Emanuel Ax).

10:49 Reinecke: Jousikvartetto n:o 4 D-duuri (Reinhold-kvartetti).

11:10 Nielsen: Sinfonia n:o 5. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Kirill Kondrashin).

11:43 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 A-duuri (Pamela ja Claude Frank).

12:01 Chaminade: Pianotrio g-molli (Trio Parnassus).

12:23 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

12:40 Mahler: Vaeltavan kisällin lauluja (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RSO/Ralf Kircher).

Ezio Pinza laulaa Mozartin aarioita

su 29.12.2019 klo 10.00–13.00

Egyptil. kansansäv.: Nani na ya srira (Hayet Ayad, laulu).

10:01 Rahmaninov: Jousikvartetto n:o 2. (Goldner-kvartetti).

10:15 Tallis: Agnus Dei messusta Missa Puer natus est (Stile Antico).

10:24 Stanford: Serenadi F-duuri (Nonetto) (Capricorn).

10:55 Sibelius: 13 kappaletta pianolle. (Anastasia Injushina).

11:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 102 B-duuri ja n:o 104 D-duuri. (Moskovan kamariork./Rudolf Barshai).

12:08 Basso Ezio Pinza laulaa W.A. Mozartin aarioita (Metropolitan-oopperan ork./Bruno Walter).

12:36 Saint-Saëns: Pianokonsertto n:o 2 g-molli. (Artur Rubinstein ja Symphony of the Air/Alfred Wallenstein).

Lobgesang

la 28.12.2019 klo 9.00–13.00

G.J. Werner: Pastoraali D-duuri (Joulupastoraali). (Miklos Spanyi, urut, ja Capella Savaria/Pál Nemeth, flauto traverso).

9:05 Nowowiejski: Joulu Krakovan Mariankirkossa (Waclaw Golonka, urut).

9:14 Franck: Preludi, fuuga ja muunnelma h-molli. (Robert Silverman, piano).

9:27 Mendelssohn: Lobgesang (Ylistyslaulu) sinfoninen kantaatti (Sinfonia n:o 2) (Margaret Chalker, sopraano, Madeline Rivera, sopraano, Vinson Cole, tenori, sekä Seattlen sinfoniakuoro- ja SO/Gerard Schwarz).

10:41 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1 G-duuri, 2 d-molli ja 3 C-duuri (Anner Bylsma).

11:37 Agricola: Uns ist ein Kind geboren (Lapsi on meille syntynyt) (Berit Solset, sopraano, Myriam Arbouz, altto, Nicholas Mulroy, tenori, ja Matthias Vieweg, basso, sekä Die Kölner Akademie/Michael Willens).

12:09 Tshaikovski: Vuodenajat (heinäkuu-joulukuu) (Christoph Eschenbach, piano).

12:31 Hahn: Kvintetto pianolle ja jousille fis-molli. (Stephen Coombs ja Chilingirian-kvartetti).

Ilman aurinkoa

pe 27.12.2019 klo 9.00–13.00

Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

09:30 Lachner: Osia sarj. Sängerfahrt (Laulajan matka) (Christoph Pregardién, tenori, ja Andreas Staier, fortepiano).

09:57 Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali (Philharmonia-ork./Christian Thielemann).

10:18 Musorgski: Ilman aurinkoa, laulusarja (Boris Christoff, basso, ja Alexandre Labinsky, piano).

10:35 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Les Barbares (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

11:00 Rahmaninov: Études-tableaux op.33 (Xiayin Wang, piano).

11:25 Barber: Jousikvartetto (Ehnes-kvartetti).

11:43 Poulenc: Gloria sopraanolle, kuorolle ja orkesterille (Jessica Rivera sekä Chicagon sinfoniakuoro ja SO/Bernard Haitink).

12:08 Diabelli: Grande serenade (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

12:27 Linjama: Nyt tänä riemujuhlana (RKK/Timo Nuoranne).

12:47 Händel: Concerto grosso G-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

Joulukantaatti Das Licht scheinet in der Finsternis

to 26.12.2019 klo 9.00–13.00

Delius: Rekiretki (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

J. S. Bach: Kantaatti n: 40 "Darzu ist erschienen der Sohn Gottes" (Robin Tyson, kontratenori, James Gilchrist, tenori, Peter Harvey, basso, Monteverdi-kuoro, English Baroque Soloists -ork./John Eliot Gardiner).

Netzel: Pianosonaatti Es-duuri (Lucia Negro).

Corrette: Noël provencal (Provencelainen joululaulu) (Kalevi Kiviniemi, Turun tuomiokirkon urut).

Kansansävelmä (sov. Casals): El cant dels ocells (David Geringas, sello, ja Christian Ivaldi, piano).

Torelli: Concerto grosso n:o 6 g-molli (Joulukonsertto) (Tafelmusik Barokkiork./Jeanne Lamon).

Rebel: Les Caractères de la danse (Les Surprises/Juliette Guignard).

Farrenc: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle Es-duuri (Ambache-kamariyhtye).

Whitacre: Lux aurumque (Ylioppilaskunnan Laulajat/Pasi Hyökki).

Kansansäv. Heinillä härkien kaukalon. (Espoon musiikkiopiston Uni- ja Sekamelskakuorot/Sanna Valvanne ja RSO/Atso Almila).

W.A. Mozart: Concertone C-duuri. (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

Raison: Ou s'en vont ces gais bergers (Kati Hämäläinen, urut).

Händel: Sonaatti E-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

Praetorius: Puer natus in Bethlehem (Taverner Consort, Taverner Choir ja Taverner Players/Andrew Parrott).

Corelli: Concerto grosso F-duuri (Philharmonia barokkiork./Nicholas McGegan).

d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

Graupner: Das Licht scheinet in der Finsternis, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Tshaikovski: Sarja orkesterille oopp. Tsaarittaren tossut. (Philharmonia-ork./Anatole Fistoulari).