Iltaklassinen

Iltaklassinen

Mirza Schaffy Lieder

eilen klo 18.00–23.10
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Iltaklassinen

tänään klo 18.00–23.10

Fauré: Veden äärellä (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

Dotzauer: Kvartetto sellolle ja jousille op.64 (Anner Bylsma, sello, Vera Beths ja Jody Gatwood, viulu, ja Lisa Rautenberg, alttoviulu).

Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio).

W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

Zandonai: Francescan ja Paolon duetto oopp. Francesca da Rimini (Renata Tebaldi, sopraano, ja Franco Corelli, tenori, sekä Geneven kuoro ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Anton Guadagno). Saint-Saëns: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Kyoko Takezawa ja Rohan De Silva).

Neruda: Trumpettikonsertto Es-duuri (Sergei Nakarjakov ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle. (David Kuyken).

Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

Smetana: Wallensteinin leiri (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

Kodály: Sonaatti soolosellolle. (Pieter Wispelwey).

Liszt: Konserttietydi n:o 1 As-duuri (Matti Raekallio, piano).

Glinka: Ruslanin ja Farlafin aaria oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Anatoli Safiulin, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

Bellini: Eccomi in lieta vesta oopp. I Capuleti e i Montecchi (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Monte Carlon FO/Brad Cohen).

Aiemmat lähetykset

Mirza Schaffy Lieder

eilen klo 18.00–23.10

Hahn: Le Bal de Béatrice d'Este (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

18:18 Röntgen: Mirza Schaffy Lieder, osia. (Nienke Oostenrijk, sopraano, ja Bet van de Roer, piano).

18:35 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

19:14 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

19:32 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Grigori Sokolov).

19:54 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

20:14 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach, sekä Olivier Latry, urut).

20:53 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

21:10 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Aurora-jousikvartetti).

21:36 Schumann: Viisi yksinlaulua Justinus Kernerin runoihin. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

21:48 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

22:14 Reger: Serenadi orkesterille G-duuri. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Eugen Jochum).

22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

Kolme mantraa

toissa päivänä klo 18.00–23.10

Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Eugen Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

18:29 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

18:43 Fuchs: Serenadi jousille nro 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

19:00 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

19:27 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

19:53 Weill (sov. DiLorenzo): Kerjäläisooppera, sarja vaskikvintetille oopperan kohtauksista (Center City Brass Quintet).

20:15 Klughardt: Schilflieder, viisi fantasiakappaletta (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

20:36 Gomes: Sonaatti jousille D-duuri (Bessler-Reis -kvartetti).

20:58 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

21:25 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Arden-trio).

21:47 Schubert: Die Bürgschaft. (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Karl Engel, piano).

22:04 Stravinsky: Pulcinella, baletti (Roxana Constantinescu, mezzosopraano, Nicholas Phan, tenori, ja Kyle Ketelsen, bassobaritoni, sekä Chicagon SO/Pierre Boulez).

22:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Pierre-Laurent Aimard).

Coppélia-baletti

ma 18.11. klo 18.00–23.10

Shostakovitsh: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Leningrad) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

19:16 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

19:28 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

20:07 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

20:25 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

20:57 Delibes: Coppélia, baletti (Lyonin versio) (Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

22:37 Veit: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Kertész-kvartetti).

Juhliva Seine

su 17.11. klo 18.00–23.10

Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

18:32 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

18:51 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Joshua Bell, viulu, Steven Isserlis, sello, ja Jeremy Denk, piano).

19:29 Vivaldi: La Senna festeggiante (Juhliva Seine) (Juanita Lascarro, sopraano, Sonia Prina, mezzosopraano, ja Nicola Ulivieri, basso, sekä Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

20:43 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

20:58 Piccinini: Partite variate sopra l'Alemania (Matthew Wadsworth, teorbi).

21:03 Madetoja: Syksy, laulusarja (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

21:26 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

21:52 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

22:05 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

Lauluja auringonlaskusta

pe 15.11. klo 18.00–23.10

Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

18:11 Gernsheim: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Diogenes-kvartetti).

18:47 Lecocq: Kaksi Graziellan laulua oper. La Petite Mariée (Mady Mesplé, sopraano, ja Monte Carlon FO/Pierre Dervaux).

18:52 Barrios: Muunnelmia kitaralle Tárregan teemasta (Enno Voorhorst).

19:05 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

19:21 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro).

19:26 Messiaen: Les Offrandes oubliees (Unohdetut uhrilahjat). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Benjamin).

19:38 Weber - Liszt: Polonaise brillante Es-duuri (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

19:49 Tubin: Sarja eestiläisiä tanssisävelmiä (Ulf Hästbacka, viulu, ja RSO/Neeme Järvi).

20:06 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

20:24 R. Strauss: Ein Heldenleben (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

21:09 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

21:34 Sallinen: Sellokonsertto. (Arto Noras ja RSO/Okko Kamu).

21:59 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

22:19 Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

22:53 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa

to 14.11. klo 18.00–23.10

de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

18:13 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

18:22 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

18:35 Verdi: Leonoran resitatiivi ja aaria oopp. Trubaduuri. (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

18:42 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

19:13 Debussy: Suite bergamasque (Svjatoslav Richter, piano).

19:31 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

19:45 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

20:16 di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

20:38 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

20:48 Copland: Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa (Barbara Bonney, sopraano, ja André Previn, piano).

21:18 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri. (Chicagon SO/Neeme Järvi).

22:05 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

22:39 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

Ihmeellinen mandariini

ke 13.11. klo 18.00–23.10

Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

18:38 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

19:50 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

20:18 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

20:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

21:07 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

21:39 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

21:51 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

22:12 Liebling: Fantasia Sousan teemoista (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

22:20 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

23:00 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi (Lily Laskine, harppu, ja Jean-Francois Paillard -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

Aranjuez-konsertto

ti 12.11. klo 18.00–23.10

Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

18:55 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

20:24 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

21:05 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

21:29 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

21:51 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

22:09 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

22:34 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano).

22:46 Skrjabin: Le Poeme de l'extase, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

Peilikuvia

ma 11.11. klo 18.00–23.10

Casella: Scarlattiana (Marisa Tanzini, piano, ja Berliinin radion SO/Gerd Albrecht).

18:28 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti). 18:56 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Baltimoren SO/David Zinman).

19:29 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli (Beaux Arts Trio). 19:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Sinfonia Lahti/Okko Kamu).

20:27 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Chicagon SO/Pierre Boulez). 20:58 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

21:33 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

22:03 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

22:32 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

23:01 Fauré: Nokturno n:o 13 h-molli (Kathryn Stott, piano).

Rusalka-ooppera

su 10.11. klo 18.00–23.10

Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Brentano-kvartetti).

18:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

19:00 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

21:34 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Martin Ostertag ja Oliver Triendl).

22:04 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:33 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

Kelttiläinen sinfonia

la 9.11. klo 18.00–23.10

Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

Peer Gynt, näytelmämusiikkia

pe 8.11. klo 18.00–23.10

Holst: Japanese suite (Japanilainen sarja) (Lontoon SO/Adrian Boult).

18:12 Melartin: Pienoiskuvia op.23. (Risto Kyrö, piano).

18:23 Ranta: Kirsikankukkajuhla, japanilainen tanssipantomiimi. (RSO/George de Godzinsky).

18:37 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

18:52 Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

19:00 Bartók: Konsertto orkesterille (RSO/Sakari Oramo).

19:39 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

19:52 Morlacchi: Il Pastore svizzero (Sveitsiläinen paimen) (James Galway, huilu, ja Philipp Moll, piano).

20:02 Saint-Saëns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli. (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

20:32 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

20:50 de Falla: Fantasia betica (Mirka Viitala, piano).

21:03 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

21:21 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia. (Paul Tortelier, sello, ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

21:40 J. Strauss: Tonava kaunoinen (Chicagon SO/Daniel Barenboim)

21:51 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia. (Edith Thallaug, mezzosopraano, ja Taru Valjakka, sopraano, sekä Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

22:39 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

Yön laulu

to 7.11. klo 18.00–23.10

Roman: Triosonaatti e-molli (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

18:08 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

18:31 Schumann: Arabeski C-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

18:38 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

18:54 Ravel: Bolero. (Dallasin SO/Eduardo Mata).

19:09 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

19:25 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Emerson-kvartetti).

19:49 Brahms: Neljä vokaalikvartettoa. (RKK/Heikki Liimola ja Antti Hotti, piano).

20:00 Beethoven: Jousikvartetto n:o 2 G-duuri (Juilliard-kvartetti).

20:24 J.S. Bach: Triosonaatti n:o 5 C-duuri (Karl Richter, urut).

20:41 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

21:01 Poulenc: Neljä yksinlaulua. (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

21:10 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

21:36 Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle (Chantal Juillet ja Truls Mörk).

21:58 Järnefelt: Suomalainen rapsodia (RSO/Ralf Kircher).

22:10 Schumann: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Beaux Arts -trio).

22:40 Szymanowski: Sinfonia n:o 3 (Yön laulu) (Ryszard Karczykowski sekä Kenneth Jewell -kuoro ja Detroitin SO/Antal Dorati).

23:04 Debussy: L'Isle joyeuse (Ilojen saari). (Arto Satukangas, piano).

Sommarminnen

ke 6.11. klo 18.00–23.10

Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

18:26 Collan: Torpan tyttö. (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

18:33 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

19:00 Peterson-Berger: I somras (Viime kesänä), sarja pianolle (Olof Höjer).

19:23 Roman: Sonaatti n:o 8 A-duuri (Penelope Evison, traverso, Eva Nordenfelt, cembalo, ja Olof Larsson, barokkisello).

19:37 Stenhammar: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (Greta Erikson ja Ruotsin radion SO/Jevgeni Svetlanov).

20:10 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

20:36 Melartin: Sinfonia n:o 4 E-duuri (Kesäsinfonia) (Pia Freund, sopraano, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Laura Nykänen, altto, sekä Tampereen KO/Leonid Grin).

21:18 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

21:25 Palmgren: Pianokonsertto n:o 3 (Metamorfooseja) (Eero Heinonen ja RSO/Sakari Oramo).

21:45 Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

22:45 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

22:49 Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Lauma Skride ja Baiba Skride).

Matkalauluja

ti 5.11. klo 18.00–23.10

Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

18:30 P.D. Philidor: Trio n:o 5 d-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

18:48 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

19:05 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

19:24 Orkesterimusiikkia Wagnerin oopperoista Lohengrin, Valkyyria, Siegfried, Jumalten tuho, Tristan ja Isolde, Nürnbergin mestarilaulajat ja Parsifal (Metropolitan oopperan ork./James Levine).

20:38 Pergolesi: Orfeus, kantaatti (Anna Netrebko, sopraano, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./ Antonio Pappano).

20:55 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

21:12 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

21:35 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

22:26 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

22:51 Dostal: Sikermä oper. Die Ungarische Hochzeit (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Nytkyvä käynti

ma 4.11. klo 18.00–23.10

Villa-Lobos: Sinfonia n:o 10 (Amerindia) (Carlo Scibelli, tenori, Carla Wood, mezzosopraano, Nmon Ford-Livene, bassobaritoni, ja Santa Barbara Choral Society, UCSB Chamber Choir, sekä Santa Barbaran SO/Gisele Ben-Dor).

18:59 Beethoven: Pianosonaatit n:o 8 c-molli (Pateettinen), n:o 9 E-duuri, n:o 10 G-duuri, n:o 13 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Kuutamo) (Walter Gieseking).

20:14 Lalo: Viulukonsertto F-duuri (Olivier Charlier ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

20:39 Nuorvala: Twitching Gait (Nytkyvä käynti) (Petri Alanko, huilu, Heikki Nikula, klarinetti, Pasi Pirinen, trumpetti, Jari Valo, viulu, ja Risto Poutanen, sello).

20:47 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

21:08 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

22:11 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Carter Brey ja Garrick Ohlsson).

22:38 Lebrun: Oboekonsertto n:o 1 d-molli (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

22:58 Gombert: Magnificat quinti toni (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

Insomnia

pe 1.11. klo 18.00–23.10

Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

18:18 Kodály: Sankarihusaari, orkesterisarja (Chicagon SO/Georg Solti).

18:41 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Jennifer Koh).

19:13 Donizetti: Fernandon aaria Spirto gentil oopp. La Favorita. (Franco Corelli, tenori, ja Philharmonia-ork./Franco Ferraris).

19:18 Barber: Jousikvartetto op.11. (Cypress-jousikvartetti).

19:36 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

20:11 A. Williams: Primera sonata argentina (Valentín Surif, piano).

20:42 Piazzolla: Milonga sin palabras (Denyce Graves, mezzosopraano, Pablo Ziegler, piano, Hector del Curto, bandoneon, Pablo Aslan, kontrabasso, ja Susan Palma, huilu).

20:49 Arriaga: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

21:16 Rossini: Alkusoitto oopp. Italiatar Algeriassa (Orpheus-kamariork.).

21:25 Brod: Trio oboelle, fagotille ja harpulle (Hélène Devilleneuve, Luc Loubry ja Rachel Talitman).

21:40 Salonen: Insomnia (RSO/Esa-Pekka Salonen).

22:02 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Emerson-kvartetti).

22:47 di Lasso: Missa Osculetur me (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

Puinen prinssi

to 31.10. klo 18.00–23.10

Ligeti: Etydi pianolle n:o 2 (Pierre-Laurent Aimard).

18:03 Benda: Triosonaatti E-duuri (David ja Igor Oistrah, viulu sekä Vladimir Jampolski, piano).

18:18 Kraus: Sinfonia D-duuri (Concerto Köln).

18:37 Carulli: Fantasia huilulle ja kitaralle G-duuri Bellinin oopperan Merirosvo teemoista (Jean-Piere Rampal ja Alexandre Lagoya).

18:49 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

19:35 Järnefelt: Den Vakande modern (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

19:39 Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista. (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

19:51 Balakirev: Islamei, itämainen fantasia (Mihail Pletnjov, piano).

20:00 Rautavaara: Canción de nuestro tiempo (RKK/Timo Nuoranne, sol. Mia Huhta, sopraano).

20:15 Veit: Jousikvartetto n:o 4 g-molli (Kertész-kvartetti).

20:50 Janácek: Neljä laulua kok. Määriläisiä kansanlauluja. (Gabriela Benacková, sopraano, ja Rudolf Firkusný, piano).

20:58 Rossini: Alkusoitto oopp. Wilhelm Tell (Atlantan SO/Yoel Levi).

21:10 Liszt (sov. Dokshitser): Lohdutus n:o 3 (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

21:15 Dohnányi: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 1 c-molli (Wu Han, piano, Aleksandr Sitkovetski, viulu, Nicola Dautricourt, viulu, Paul Neubauer, alttoviulu, ja David Finckel, sello).

21:44 Bartók: Puinen prinssi, baletti (Chicagon SO/Pierre Boulez).

22:40 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 1 h-molli (Jennifer Koh).

Härkätaistelija

ke 30.10. klo 18.00–23.10

Marvia: Härkätaistelija, sarja baritonille ja pianolle (Pekka Nuotio, tenori, Ralf Gothóni, piano)

18:05 Lully: Kohtauksia oopp. Armide (Chicago Baroque Ensemble ja Patrice Michaels Bedi, sopraano).

18:22 Simpson: Division e-molli (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

18:31 Vivaldi: Salve Regina c-molli (Andreas Scholl, kontratenori, ja Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

18:47 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri. (Alexander Paley).

19:15 Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

19:21 Kuhlau: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Grande Sonate concertante) (Peter-Lukas Graf ja Zsuzsanna Sirokay).

19:52 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

20:08 Senfl: Patientam muess ich han (Piffaro).

20:11 Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

20:22 Gibbons: Fantasia consortyhtyeelle (Marion Verbruggen, David Douglas ja Mary Springfels).

20:25 Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

20:39 Heise: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Henrik Brendstrup ja Per Salo).

21:04 Ferro: Sonaatti n:o 1 (Ars Antiqua Austria).

21:09 Stravinsky: Oktetto puhaltimille (Orpheus-kamariork.).

21:24 Dukas: Noidan oppipoika. (Bostonin SO/Charles Munch).

21:35 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

21:56 Kalinnikov: Sinfonia n:o 2 A-duuri (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

22:33 Palmgren: Iltaääniä (Risto Lauriala, piano).

22:37 J.S. Bach: Sarja A-duuri BWV1025 (Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Lutz Kirchhof, luuttu).

Valkoinen peura

to 24.10. klo 18.00–23.10

I. Hannikainen: Pianokonsertto b-molli (Arto Satukangas ja RSO/Petri Sakari).

18:34 Adams: The Wound-dresser (Sanford Sylvan, baritoni, ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

18:56 Bartók: Jousikvartetto n:o 5 (Juilliard-kvartetti).

19:27 Englund: Orkesterisarja musiikista elok. Valkoinen peura (RSO/Petri Sakari).

19:41 Rodrigo: Fantasia aatelismiehelle (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá).

20:04 Skrjabin: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Stefania Toczyska, mezzosopraano, Michael Myers, tenori, sekä Westminsterin kuoro ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

20:55 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 5 B-duuri (Emerson-kvartetti).

21:27 Mahler: Kindertotenlieder (Michelle DeYoung, mezzosopraano, San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

21:54 Sibelius: Kahdeksan pientä kappaletta (Eero Heinonen, piano).

22:05 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

22:18 Debussy: Preludit 1 (Timo Mikkilä, piano).

22:55 Poulenc: Neljä paastonajan motettia (RKK/Anders Eby ja Tuuli Lindeberg, sopraano).