Iltaklassinen

Iltaklassinen

tänään klo 18.00–23.10
Suora

Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

18:33 Buxtehude: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle G-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

18:41 Marais: Sarja barokkiyhtyeelle D-duuri (Musica Pacifica-barokkiyhtye).

19:05 Donizetti: Gemma di Vergy, ooppera (Montserrat Caballé, sopraano, Paul Plishka, basso, Luis Lima, tenori, Louis Quilico, baritoni, Mark Munkittrick, basso, ja Natalya Chudy, mezzosopraano, sekä Schola Cantorum -kuoro ja New Yorkin oopperaork./Eve Queler).

21:13 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 5 Fis-duuri (Glenn Gould).

21:28 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

21:43 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae). (Emerson-kvartetti).

22:11 Vasquez: Lohdutuksen kyyneleet (The Concord Ensemble).

22:14 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

22:28 Stravinsky: Sinfonia Es-duuri op.1 (Detroitin SO/Antal Dorati).

Aiemmat lähetykset

Prometheuksen luomistyöt

pe 21.2. klo 18.00–23.10

Joplin: Pianokappaleita (Joshua Rifkin, piano).

19:12 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle g-molli (The Boston Museum Trio).

19:25 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

19:56 T. Aulin: Viulukonsertto n:o 3 c-molli (Christian Bergqvist ja Ruotsin radion SO/Okko Kamu).

20:29 Gilles: Requiem (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

21:08 Delius: North country sketches (Luonnoksia ylämaasta) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

21:37 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Diana Doherty, oboe, ja Richard Tognetti, viulu, sekä Australian kamariork.).

21:52 Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus (Prometheuksen luomistyöt) (Turun FO/Leif Segerstam).

Rooman pinjoja

to 20.2. klo 18.00–23.10

Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

18:18 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

19:01 Debussy: Douze etudes pour le piano (12 etydiä pianolle) (Charles Rosen).

19:45 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 8 c-molli (Emerson-kvartetti).

20:05 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

20:50 Duparc: Kaksitoista yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

21:38 Vierne: Westminsterin kellot (John Longhurst, urut).

21:45 Respighi: Rooman pinjoja, sinfoninen runo (Minnesotan ork./Eiji Oue).

22:08 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

22:50 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

Rodrigon Concierto andaluz

ke 19.2. klo 18.00–23.10

Mompou: Suite compostelana (Andrés Segovia, kitara).

18:19 Jalkanen: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Erkki Palola, viulu, Jaakko Ilves, viulu, Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Risto Poutanen, sello).

18:38 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

18:59 Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

19:18 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

19:37 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

19:55 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula).

20:08 Shostakovitsh: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Daniil Shafran ja Lidija Petsherskaja).

20:32 Corigliano: Klarinettikonsertto (Stanley Drucker ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

21:02 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

21:13 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

21:38 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

21:59 Delius: Sellokonsertto (Jacqueline Du Pré ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

22:24 Melartin: Kuusi kappaletta (Tarmo Järvilehto, piano).

22:44 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

Noiduttu rakkaus

ti 18.2. klo 18.00–23.10

Klami: Opernredoute (RSO/Paavo Pohjola).

18:11 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalija Gutman, sello).

18:38 d'Indy: Diptyque méditerranéen (Välimeren diptyykki) (Luxemburgin FO/Emmanuel Krivine).

18:52 A. Williams: Osia kok. Milongas op. 64 (Valentín Surif, piano).

19:20 Rautavaara: Viulukonsertto (Jaakko Kuusisto ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä)

19:47 Stanford: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Vanbrugh-kvartetti ja Garth Knox, alttoviulu).

20:16 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

20:54 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Samson Francois, piano).

21:24 Falla: Noiduttu rakkaus, 1-näytöksinen baletti (Leontyne Price, sopraano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

21:53 Piazzolla: Cinco tango sensations (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

22:20 Linko: Pianokonsertto n:o 4 D-duuri (Cyril Szalkiewicz, ja Helsingin kaupunginorkesteri/Leo Funtek).

22:47 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

Revontulet

ma 17.2. klo 18.00–23.10

Klami: Revontulet (RSO/Sakari Oramo).

18:20 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli. (Matthew Wilkie, fagotti, Neal Peres da Costa, cembalo, ja Kees Boersma, kontrabasso).

18:36 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

18:56 Liszt (sov.): Grandes études de Paganini (Daniil Trifonov, piano).

19:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Pinchas Zukerman ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

20:08 Leone: Cantate dans le genre italien (Kantaatti italialaiseen tyyliin) (Nuria Rial, sopraano, ja ArteMandoline).

20:24 Gershwin (sov. Russell Bennett): Sinfoninen kuva oopp. Porgy ja Bess teemoista (Utahin SO/Maurice Abravanel).

20:50 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Janos Starker).

21:12 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

21:25 Ernst: Pensées fugitives (Thomas Christian, viulu, ja Jevgeni Sinaiski, piano).

22:03 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

22:28 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

22:45 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia (Lawrence Johnson).

Heisen ooppera Drot og Marsk (Kuningas ja Marski)

su 16.2. klo 18.00–23.10

Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

18:20 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

18:39 Debussy: Lasten nurkkaus (Peter Rösel, piano).

19:00 Heise: Drot og Marsk (Kuningas ja Marski), ooppera (Poul Elming, tenori, Bent Norup, basso, Eva Johansson, sopraano, Kurt Westi, tenori, Christian Christiansson, basso, Aage Haugland, basso, Ole Hedegaar, tenori, ja Inga Nielsen, sopraano, sekä Tanskan Radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

21:38 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

21:59 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

22:31 Bach: Kantaatti n:o 78 (Jesu, der du meine Seele) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

22:52 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H

la 15.2. klo 18.00–23.10

J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

18:28 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

18:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 72 C-duuri (The Angeles String Quartet).

19:11 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

19:46 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

20:01 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

20:47 Weiss: Sarja luutulle D-duuri. (David Russell, kitara).

21:07 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

21:18 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

21:46 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

22:03 Grieg: Neljä virttä (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

22:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

22:47 Ravel: Gaspard de la nuit (Yön Gaspard) (Samson Francois, piano).

Pejacevicin Pianokonsertto

pe 14.2. klo 18.00–23.10

Elgar: Kolme baijerilaista tanssia (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

Holst: This have I done for my true love (Lumen Valo).

Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

Bridge: Isabella, sinfoninen runo (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

Schubert: Winterreise (Talvinen matka) (Christian Gerhaher, baritoni, ja Gerold Huber, piano).

Händel: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

Tatjana Nikolajeva soittaa Beethovenin Waldstein-sonaatin

to 13.2. klo 18.00–23.10

Henselt: Kevätlaulu (Esther Budiardjo, piano).

W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 22 B-duuri (Hagen-kvartetti).

Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

Verdi: Pajulaulu ja rukous oopp. Otello. (Malvina Major, sopraano, ja Margaret Findlay, mezzosopraano, sekä Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Raitio: Runoelma sellolle ja orkesterille (Risto Poutanen ja RSO/Petri Sakari).

Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

Debussy: De soir (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Jacqueline Du Pré ja Ernest Lush).

Purcell: Now that the sun hath veiled his light (Nyt kun aurinko on peittänyt valonsa) (Nicholas Phan, tenori, Michael Leopold, luuttu, ja Ann Marie Morgan, viola da gamba).

Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

Couperin: Konsertto n:o 12 (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba).

Lully: Orkesterisarja oopp. Atys (Capriccio/Dominik Kiefer).

Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Petri Tapio Mattson, barokkiviulu, Markku Mäkinen, urut, ja Eero Palviainen, arkkiluuttu).

Jascha Heifetz soittaa Brahmsin viulukonserton

ke 12.2. klo 18.00–23.10

Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

Schubert: Pianokvintetto A-duuri (Forelli) (Clifford Curzon ja Wieniläisen oktetin jäseniä).

A. Scarlatti: Audi, filia (Susanne Rydén, sopraano, Dominique Labelle, sopraano, Ryland Angel, kontratenori, sekä Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiorkesteri/Nicholas McGegan).

W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (William Purvis ja Orpheus-kamariork.).

Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

Elgar: Johdanto ja allegro (Bostonin SO:n jouset/Charles Munch)

MacFarren: Konserttikappale e-molli (Howard Shelley, piano, ja Tasmanian SO/Howard Shelley).

J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

Schumann: Kvintetto Es-duuri. (Leonard Bernstein, piano, ja Juilliard-kvartetti).

Ravel: Sheherazade (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Georges Prêtre).

Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 2. (Dennis Hennig).

Kuhlau: Duo brillant op.110/1 (Henrik Wenzel Andreasen, huilu, ja Anna Öland, piano).

Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

Debussy: Beau soir (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

Merta kohti

ti 11.2. klo 18.00–23.10

Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

18:14 C.P.E. Bach: Sonaatti klaveerille F-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

18:19 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

18:47 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Josef Suk ja Jan Panenka).

19:11 Bixio: Parlami d'amore, Mariu (Peter Lindroos, tenori, ja Marita Viitasalo, piano).

19:16 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

19:28 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

19:53 Poulenc: Konsertto uruille, jousille ja patarummuille g-molli (Berj Zamkochian, urut, ja Everett Firth, patarummut, sekä Bostonin SO/Charles Munch).

20:16 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

20:34 Tshaikovski: Dumka c-molli (Sergei Tarasov, piano).

20:44 Pacius: Leonoran balladi oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Merja Wirkkala, sopraano, ja RSO/Ilpo Mansnerus).

20:51 Roussel: Serenadi op.30 (Mirage-kvintetti).

21:07 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

21:39 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

21:47 de Victoria: Missa Pro defunctis (Kuolleitten messu) (Choir of the Abbey of Mount Angel ja Portlandin sinfoniakuoro/Robert C. Zimmerman).

22:36 Borodin (sov. Glazunov): Pieni sarja (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

23:06 Giordano: Come un bel di di maggio oopp. Andrea Chenier (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

Pienokaisen perhe

ma 10.2. klo 18.00–23.10

Ravel: Sonate posthume (Elena Urioste, viulu, ja Michael Brown, piano).

18:14 Kuula: Orjan poika (Inari Gebhard, sopraano, Mikko Pasanen, baritoni, ja Suomen Laulu sekä RSO/Jussi Jalas).

18:39 Anonyymi: Gloria (Empire Brass -kvintetti, jäseniä: Bostonin SO ja New Yorkin FO, Boston Pops Esplande -ork., Rolf Smedvig, trumpetti ja joht.).

18:44 Milhaud: Le Boeuf sur le toit (Härkä katolla), baletti (The New London Orchestra/Ronald Corp).

19:05 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

19:21 Spohr: Fantasia harpulle n:o 2 c-molli (Naoko Yoshino).

19:30 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

19:46 Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Matti Lehtinen, baritoni, ja Hubert Giesen, piano).

19:51 Carulli: Kitarakonsertto e-molli. (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/ Iona Brown).

20:07 Boccherini: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri op.7/3 (Angelo Stefanato, viulu, ja Franco Petracchi, kontrabasso).

20:19 Williams: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne ja RSO/Dima Slobodeniouk).

20:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

21:01 Fuenllana - Narvaez - Pisador: Passeavase el rey moro (Maurikuningas kulki Granadan kaupungin halki) (Trio Montparnasse).

21:10 Byrd: Fantasia, 6-ääninen n:o 2 g-molli (Phantasm).

21:15 Morales: Veni, Domine, et noli tardare (The Concord Ensemble).

21:22 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

21:41 Ligeti: Etydi pianolle nro 2 (Pierre-Laurent Aimard).

21:45 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

22:00 Villa-Lobos: Pienokaisen perhe, pianosarja 1 (Nuket). (Sonia Rubinsky).

22:16 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

22:60 Anonyymi: Sweetest love I do not goe (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

22:54 Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

Vivaldin ooppera Voittoisa Juudit

su 9.2. klo 18.00–23.10

Ibert: Välisoitto (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

18:04 Holst: A Moorside suite (Radion viihdeorkesterin puhaltajat/George de Godzinsky).

18:18 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.24 (Liisa Pohjola).

18:55 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro sekä Benjamin Harms).

19:01 Vivaldi: Juditha triumphans (Voittoisa Juudit), oratorio (Magdalena Kozená, mezzosopraano, Maria José Trullu, mezzosopraano, Marina Comparato, mezzosopraano, Anke Herrmann, sopraano, ja Tiziana Carraro, mezzosopraano, sekä Rooman Santa Cecilia -Akatemian nuorisokuoro ja Academia Montis Regalis/Alessandro de Marchi).

21:41 Schumann: Pianotrio n:o 3 g-molli (Beaux Arts -trio).

22:10 E-P. Salonen: Horn music 1 (Esa Tapani, käyrätorvi, ja Kari Tikkala, piano).

22:19 Berg: Seitsemän varhaista laulua (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

22:34 Shostakovitsh: Pianokvintetto g-molli (Svjatoslav Richter ja Borodin-kvartetti).

Ermanno Wolf-Ferrarin viulukonsertto

la 8.2. klo 18.00–23.10

Szymanowski: Sinfonia n:o 3 (Yön laulu) (Ryszard Karczykowski sekä Kenneth Jewell -kuoro ja Detroitin SO/Antal Dorati).

18:24 Taverner: Magnificat (Chanticleer/Joseph Jennings).

18:36 Saint-Saëns: Johdanto ja rondo cappriccioso (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor SO/William Steinberg).

18:45 J.S. Bach (sov. Williams): Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (John Williams, kitara).

19:05 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

19:19 Onslow: Duo pianolle ja viululle n:o 4 F-duuri (Stéphane de May ja Damien Pardoen).

19:43 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

19:55 Willaert: A la fontaine du prez (Amsterdam Loeki Stardust Quartet).

20:01 Ludford: Ave Maria, ancilla Trinitatis (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

20:13 Stravinsky: Sonaatti pianolle n:o 2 (Charles Rosen).

20:25 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 2 (Antar) (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

21:02 Lazzari: Jousikvartetto a-molli (Pariisin jousikvartetti).

21:43 Wolf-Ferrari: Viulukonsertto (Ulf Hölscher ja Frankfurtin radion SO/Alun Francis).

22:22 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

22:34 Lawes (sov. Bream): Sarja kahdelle luutulle F-duuri. (Julian Bream ja John Williams, kitara).

22:40 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

23:00 Campra: Sarja vanhoja tansseja (Ilmari Haapalainen, viola da gamba, Viljo Ala-Pietilä, englannintorvi, ja Radion viihdeorkesterin jouset/George de Godzinsky, cembalo).

Riippuvien puutarhojen kirja

pe 7.2. klo 18.00–23.10

Vivaldi: Sellokonsertto d-molli (Mstislav Rostropovitsh ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

18:10 Copland: Hear ye! Hear ye, baletti (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

18:45 Schönberg: Laulusarja Das Buch der hängenden Gärten (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

19:15 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye).

19:36 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Sakari Oramo).

20:17 Mäntyjärvi: Die Stimme des Kindes (Chanticleer/Joseph Jennings).

20:23 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

20:37 Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

20:45 Madetoja: Kuoleman puutarha (Tapani Valsta, piano).

21:00 Respighi: Adagio ja muunnelmia sellolle ja orkesterille (Gaspar Cassadó ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

21:12 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

21:56 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 2 a-molli (Münchenin pianotrio).

22:30 Couperin: L'Espagnole sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

23:01 Satie: Yksinlaulut Je te veux ja La Diva de l'Empire (Jody Karin Applebaum, sopraano, ja Marc-André Hamelin, piano).

Kauppiaan peili

to 6.2. klo 18.00–23.10

Holst: First choral symphony (Susan Gritton, sopraano, sekä BBC:n sinfoniakuoro ja -ork./Andrew Davis).

18:52 J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier 2 (András Schiff, piano).

21:12 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

21:44 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

22:01 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

22:35 J. Haydn: Sinfonia n:o 22 Es-duuri (Filosofi) (Birminghamin SO/Simon Rattle).

22:54 Brahms: Kohtalolaulu. (Occidental College Concert -kuoro ja Columbia-SO/Bruno Walter).

Luontosinfonia

ke 5.2. klo 18.00–23.10

Collan: Torpan tyttö. (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

18:07 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

18:31 Rosenmüller: Requiem (La Capella Ducale, Ensemble Canticum ja Musica Fiata Köln/Roland Wilson).

20:03 J. Haydn: Divertimento G-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

20:24 Pfitzner: Sellokonsertto a-molli op.52 (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Sebastian Weigle).

20:43 Ricordi: Le Livre des serenades (Gabriella Morelli ja Giancarlo Simonacci, piano).

21:23 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Ariadnen valitus) (Concerto Köln).

21:41 Ponce: Sonata clásica (Klassinen sonaatti) (Andrés Segovia, kitara).

21:59 Hausegger: Natursymphonie (Luontosinfonia) (Kölnin radiokuoro ja Kölnin radion SO/Ari Rasilainen).

22:56 Verhey: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

Vepsän polut

ti 4.2. klo 18.00–23.10

Nordgren: Pelimannimuotokuvia (RSO:n jouset/Ulf Söderblom).

18:24 Leinonen: Jousikvartetto n:o 1 (Diary Sketches) (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Tomas Nuñes-Garces, sello). 18:52 Rangström: Den Utvalda (Valittu) (Camilla Nylund, sopraano, ja Münchenin RO/Ulf Schirmer).

19:16 Casella: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille (Frank-Immo Zichner, Matthias Wollong, ja Danjuio Ishizaka, sekä Berliinin radion SO/Michael Sanderling).

19:44 Melartin: Jousikvartetto n:o 4 F-duuri (Melartin-kvartetti).

20:10 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

20:32 R. Strauss: Neljä sinfonista välisoittoa oopp. Intermezzo (Melbournen SO/Michael Halász).

20:56 von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin).

21:23 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

21:49 Szymanowski: Konsertto viululle ja orkesterille n:o 1 (Elina Vähälä ja Puolan RSO/Alexander Liebreich).

22:14 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Bostonin SO/Andris Nelsons).

22:42 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

Laulu Kuujärvestä

to 30.1. klo 18.00–23.10

Mendelssohn: Alttoviulusonaatti c-molli (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

18:27 Vaughan Williams: English folk song suite (The Cleveland symphonic winds/Frederick Fennell).

18:39 Moreno Torroba: Aires de La Mancha (John Williams, kitara).

18:48 J.L. Adams: Become Ocean (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

19:31 Schulhoff: Viisi jazzetydiä (Kathryn Stott, piano).

19:44 Rejcha: Jousikvartetto E-duuri (Girard-kvartetti).

20:14 Monteclair: La Bergère, kantaatti (Julianne Baird ja American Baroque/Stephen Schultz).

20:23 Liszt: Pianokonsertto n:o 1 Es-duuri (Andre Watts ja Dallasin SO/Andrew Litton).

20:42 Klami: Laulu Kuujärvestä (Tommi Hakala, baritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

21:00 Piazzolla: Tango Suite (Odair ja Sergio Assad, kitara).

21:15 Giornovichi: Viulukonsertto n:o 8 B-duuri (Tania Davison ja Starling-kamariork./Kurt Sassmannshaus).

21:39 Wagner: Amfortasin rukous oopp. Parsifal (Juha Uusitalo bassobaritoni, RSO/Hannu Lintu).

21:48 Francaix: Kvintetto huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

21:58 Rosenhain: Pianokonsertto d-molli (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

22:23 Montsalvatge: Canciones negras (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Tuija Hakkila, piano).

22:36 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri (Benthien-kvartetti).

22:56 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia) (Stanislav Bunin, piano).

Kirkas ja puhtoinen lähde

ke 29.1. klo 18.00–23.10

Rahmaninov: Pianotrio n:o 1 (Trio élégiaque n:o 1) (Gidon Kremer, viulu, Giedré Dirvanauskaité, sello, ja Daniil Trifonov, piano).

18:12 Tormis: Piirileikkilaulu sarjasta Inkerin illat (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

18:15 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Maksim Fedotov, viulu, ja Venäjän FO/Dmitri Jablonski).

18:48 Schubert: Sävellyksiä pianolle nelikätisesti (Dana Muller ja Gary Steigerwalt).

19:58 Castelnuovo-Tedesco: Kvintetto kitaralle ja jousikvartetille (Andrés Segovia ja Quintetto Chigiano -kamariyhtyeen jouset).

20:22 Fauré: Messe de Requiem (Victoria de los Angeles, sopraano, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Elisabeth Brasseur -kuoro, ja Pariisin konservatorion ork./André Cluytens).

21:03 Brod: Trio oboelle, fagotille ja harpulle (Hélène Devilleneuve, Luc Loubry ja Rachel Talitman).

21:18 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri (Philadelphian orkesterin jouset/Christoph Eschenbach).

21:53 Marcello: Chiaro e limpido fonte (Kirkas ja puhtoinen lähde) (Philippe Jaroussky, kontratenori, ja Max Emanuel Cencic, kontratenori, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

22:13 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri. (Eugene Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

22:51 Peterson-Berger: Frösön kukkia, orkesterisarja (Norrköpingin SO/Michail Jurowski).

Persialainen yö

ti 28.1. klo 18.00–23.10

Liszt - Busoni: Fantasia ja fuuga. (Jevgeni Mogilevski, piano).

18:28 Saint-Saëns: Persialainen yö, draamallinen kantaatti (Steve Davislim, tenori, Zan McKendree-Wright, altto, ja Amanda Mouellic, puhe, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

19:00 Janácek: Jousikvartetto n:o 1 (Kreutzer-sonaatti) (Emerson-kvartetti).

19:18 Sibelius: Koskenlaskijan morsiamet (YL ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

19:27 Ravel: Pavana kuolleen prinsessan muistolle (Empire Brass).

19:33 Debussy: Preludit, 1. vihko. (Eero Heinonen, piano).

20:12 Englund: Pianokonsertto n:o 1 (Einar Englund ja RSO/Ulf Söderblom).

20:36 Antonio José: Kitarasonaatti (Anders Clemens Öien).

20:57 Copland (sov.): Old American songs 2 (Bruce Hubbard, baritoni, ja St. Luken ork./Dennis Russell Davies).

21:11 Delius: Florida, sarja trooppisia kohtauksia (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

21:46 Rahmaninov: Morceaux de salon, seitsemän kappaletta pianolle. (Ruth Laredo).

22:13 Britten: Sinfonia da requiem. (Sydneyn SO/Mark Wigglesworth).

22:32 Caplet: Legenda harpulle ja orkesterille. (Elizabeth Hainen ja IRIS-ork./Michael Stern).

22:50 Holst: This have I done for my true love (Lumen Valo).

22:57 Bartók: Rapsodia viululle ja orkesterille n:o 2 (Gil Shaham ja Chicagon SO/Pierre Boulez).

Eugene Istomin soittaa Beethovenin Pianosonaatin nro 31

ma 27.1. klo 18.00–23.10

Hatshaturjan: Viulukonsertto d-molli (David Oistrah ja Neuvostoliiton radion suuri SO/Aram Hatshaturjan).

Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

W.A. Mozart: Kreivittären resitatiivi ja aaria "Dove sono" oopp. Figaron häät (Kiri Te Kanawa, sopraano, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Nils-Erik Sparf ja Bengt Forsberg).

Tansman: Cavatina, sarja kitaralle (Andrés Segovia).

Tshaikovski: Hamlet, alkusoittofantasia. (New Yorkin Stadium-SO/Leopold Stokowski).

Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä. (Svjatoslav Richter, piano).

Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

Tshaikovski: Tatjanan aaria oopp. Jevgeni Onegin (Raili Viljakainen, sopraano, ja RSO/Peeter Lilje).

Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Borodin-kvartetti).

Glinka: Sarja orkesterille oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Lontoon SO/Anatole Fistoulari).

Fauré: Masques et bergamasques (Orpheus-kamariork.).

Beethoven: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Eugene Istomin).

Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

Molique: Concertino oboelle ja orkesterille g-molli (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

Brahmsin Sinfonia n:o 4

su 26.1. klo 18.00–23.10

Grieg: Balladi g-molli (Arthur Rubinstein, piano).

Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

Caplet: Deux divertissements harpulle. (Elizabeth Hainen).

Vaughan Williams: The Solent n:o 2 (New Yorkin kamariork./Salvatore Di Vittorio).

Kraus: Jousikvartetto D-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (RSO/Sakari Oramo).

Liszt: Harmonies du soir (Minoru Nojima, piano).

Brentner: Vesperae cum ordinariis psalmiis (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

Reger: Balettisarja (Norrköpingin SO/Leif Segerstam).

I. Hannikainen: Suihkulähteellä (Liisa Pohjola, piano).

Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Bostonin SO/Andris Nelsons).

Wagner: Du siehst das ist nich so, oopp. Parsifal (Martti Talvela, basso, ja RSO/Okko Kamu).

Weber: Henkien hallitsija, konserttialkusoitto (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

Vesko Eschkenazy soittaa Szymanowskin Viulukonserton

la 25.1. klo 18.00–23.10

Hahn: Kvintetto pianolle ja jousille fis-molli. (Stephen Coombs ja Chilingirian-kvartetti).

J.S. Bach: Sonaatti uruille n:o 6 G-duuri (Chris Thile, mandoliini, Yo-Yo Ma, sello, ja Edgar Meyer, kontrabasso).

Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Marieke Blankestijn ja Susan Tomes).

Milhaud: Neljä laulua Ronsardin runoihin (Rita Streich, sopraano, ja Erik Werba, piano).

Debussy: Pianotrio G-duuri. (Colub Kaplan Carr Trio).

Haydn Wood: Brittiläinen rapsodia (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Purcell: Kaksi aariaa puolioopp. The Fairy Queen (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett).

Elgar: Serenadi jousille e-molli (Orpheus-kamariork.)

Holst: Sinfonia F-duuri (The Cotswolds) (Ulsterin orkesteri/JoAnn Falletta).

Händel: Radamistuksen aaria Ombra cara di mia sposa oopp. Radamistus. (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle d-molli (Jascha Heifetz ja Erick Friedman sekä Lontoon uuden SO:n jouset/Malcolm Sargent, ja Thornton Lofthouse, cembalo).

Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli op.35 (Surumarssisonaatti). (Vladimir Horowitz).

Massenet: Don Quijoten kuolema oopp. Don Quichotte. (George London, bassobaritoni, ja Rosalind Nadell, sopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./Jean Morel).

Fitzenhagen: Balladi (Konserttikappale) (Alban Gerhardt, sello, ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (Vesko Eschkenazy ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mark Elder).

d'Indy: Jour d'été a la montagne (Kesäpäivä vuoristossa) (Ranskan radion FO/Marek Janowski).

Madetoja: Romances intimes (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).