Iltaklassinen

Iltaklassinen

Joonas Kokkosen sinfonia n:o 1

eilen klo 18.00–23.10
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Iltaklassinen

tänään klo 18.00–23.10

Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

18:26 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

18:52 Madetoja: Neljä laulua op.44 (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja Tapio Tuomela, piano).

19:05 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4. (Escher-kvartetti).

19:31 Reger: Kaksi romanssia viululle ja orkesterille (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

19:50 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

20:16 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

20:30 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen). (Detroitin SO/Neeme Järvi).

21:12 Massenet: Poème de souvenir (Muistojen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

21:28 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

21:54 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine). (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

22:12 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 3 C-duuri. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

22:52 W.A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Lothar Koch, oboe, Thomas Brandis, viulu, Wilfried Strehle, alttoviulu, ja Wolfgang Boettcher, sello).

Aiemmat lähetykset

Joonas Kokkosen sinfonia n:o 1

eilen klo 18.00–23.10

Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

18:26 Sibelius (sov. Siirala - Eskelinen): Rondino n:o 1 gis-molli (Ismo Eskelinen, kitara).

18:30 Madetoja (sov.): Viisi pohjois-pohjalaista kansanlaulua. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

18:42 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 4 D-duuri (Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

19:06 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

19:23 Bernstein - Kiviniemi: West side story -fantasia (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

19:29 Kokkonen: Sinfonia n:o 1 (RSO/Paavo Berglund).

19:51 Liszt: Mefisto-valssi pianolle n:o 1 (Tanssi kyläkapakassa) (Vladimir Ashkenazy, piano).

20:02 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

20:28 Albéniz: Zambra granadina (David Russell, kitara).

20:34 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

21:11 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

21:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Emerson-kvartetti).

21:37 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

21:50 Lauluja ja tansseja 1500-luvulta; säv. Vecchi, Banchieri, Agostini, Bottegari, Willaert, Rore, Bassano, Crecquillon ja Rore (Paul O'Dette, luuttu, Ellen Hargis, sopraano, Nancy Mayer, altto, ja The King's Noyse/David Douglass).

Eksentrinen kaunotar

toissa päivänä klo 18.00–23.10

Satie: La Belle excentrique (Eksentrinen kaunotar) (Alexandre Tharaud ja Eric Le Sage, piano).

18:09 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

18:32 Rameau: Sarja bal Les Fêtes de Polymnie (Les talens Lyriques/Christophe Rousset).

18:58 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

19:20 Prokofjev: Musiikkia lapsille (Igor Zhukov, piano).

19:42 Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

19:47 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

20:10 Dutilleux: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

20:37 Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

20:42 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio). 20:52 Berio: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Antonio Ballista ja Bruno Canino, piano, sekä Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

21:19 Kuula: Sinikan laulu (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

21:23 Jolivet: Cinq incantations (Viisi loitsua) soolohuilulle. (Manuela Wiesler).

21:43 Copland: Sinfonia n:o 3 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

22:27 Czerny: Johdanto, seitsemän muunnelmaa ja finaaali (Peter-Lukas Graf, huilu, ja Zsuzsanna Sirokay, piano).

22:45 Wagner: Tristanin ja Kurwenalin kohtaus oopp. Tristan und Isolde (Pekka Nuotio, tenori, Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Okko Kamu).

Telttakokous

ma 20.1. klo 18.00–23.10

Chopin: Muunnelmia Héroldin teemasta B-duuri (Garrick Ohlsson, piano).

18:09 Nielsen: Sinfonia n:o 5 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

18:43 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Jascha Heifetz ja Emanuel Bay).

19:08 Vejvanovsky: Serenadi C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer ja Ensemble Tama).

19:16 Stravinsky: Sotilaan tarina (RSO:n kamariyhtye/Petri Sakari).

19:44 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

20:04 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

20:21 Saariaho: Nocturne (Jennifer Koh, viulu).

20:26 Lutoslawski: Pianokonsertto (Paul Crossley ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

20:52 Castelnuovo-Tedesco: Eleginen fuuga kahdelle kitaralle (Narciso Yepes ja Godelieve Monden, 10-kielinen kitara).

20:57 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

21:20 Tallis: Spem in alium (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

21:31 Granados: 12 espanjalaista tanssia (Angel ja Celedonio Romero, kitara).

22:31 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

22:36 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous) (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

22:59 Messiaen: Osia sarjasta Harawi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

Vampyyri

su 19.1. klo 18.00–23.10

Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä). (Guarneri-kvartetti).

18:24 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu).

18:44 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

18:59 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

21:09 T. Kuusisto: Kuusi lyijykynäpiirrosta (Kimmo Hakasalo, piano).

21:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

21:44 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

22:05 Nielsen: Klarinettikonsertto (Kullervo Kojo ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:30 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:51 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

Ihmeellinen leikkikalukauppa

la 18.1. klo 18.00–23.10

Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Jules Eskin ja Michael Tilson Thomas).

18:13 Prokofjev: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Klassinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

18:27 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

18:35 Ravel: Espanjalainen rapsodia (Dallasin SO/Eduardo Mata).

18:50 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

19:17 Calace: Poloneesi op. 36 (Alison Stephens, mandoliini, ja Steven Devine, piano).

19:24 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

20:09 Busoni - Bizet: Sonatiini pianolle n:o 6 (Kamarifantasia) (Eduard Sjomin, piano).

20:18 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

20:29 M. Rautio: Sarja pianolle (Risto Lauriala).

20:39 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

21:57 Mouquet: Sonaatti huilulle ja pianolle F-duuri (Panin huilu) (James Galway ja Phillip Moll).

22:13 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

22:30 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

22:44 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

22:59 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

Yön Gaspard.

pe 17.1. klo 18.00–23.10

R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

18:26 J.S. Bach: Toccata ja fuuga d-molli (Kari Jussila, urut).

18:36 Janácek - Talich: Orkesterisarja oopp. Ovela kettu (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

18:55 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

19:14 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

19:38 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

20:20 Kuula: Pianotrio A-duuri (Risto Lauriala, piano, Tero Latvala, viulu, ja Marko Ylönen, sello).

21:09 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

22:12 Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

22:50 Coleridge-Taylor: Kuusi negrospirituaalia pianolle kok. 24 negro melodies (Virginia Eskin).

de Almeidan oratorio Juudit

to 16.1. klo 18.00–23.10

de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

Nikita Magaloff soittaa Chopinin etydejä

ke 15.1. klo 18.00–23.10

Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

19:04 Marais: La Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris (Alice Harnoncourt, viulu, Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi,cembalo).

19:13 J. Haydn: Sonaatti F-duuri (Divertimento) (Hubert Hoffmann, luuttu, ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

19:33 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

20:05 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 1 (Alison Stephens ja Steven Devine, piano).

20:28 Barber: Jousikvartetto (Ehnes-kvartetti).

20:47 Beethoven: Pianosonaatti n:o 4 Es-duuri (Friedrich Gulda).

21:12 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (In modo di scena cantante) (Elisabeth Wallfish ja The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

21:32 Heinichen: Herr, nun lässest du deinen Diener (Herra, nyt sinä lasket palvelijasi rauhaan menemään) (Veronika Winter, sopraano, Alex Potter, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä L'Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

22:00 Pierné: Kvintetto pianolle ja jousille e-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

22:41 Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

Lauluja sydämestä ja tunteesta

ti 14.1. klo 18.00–23.10

Ponce: Sonaatti kitaralle n:o 3 d-molli (Ismo Eskelinen).

18:16 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

19:01 Danzi: Concertante huilulle, klarinetille ja orkesterille B-duuri (Aurèle Nicolet ja Eduard Brunner sekä Württembergin kamariork./Jörg Faerber).

19:22 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

19:39 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

19:50 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen) (RSO/Sakari Oramo). 20:37 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

20:57 Rheinberger: Kolme hengellistä laulua op.69 (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

21:11 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

21:38 Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Aleksei Ljubimov ja Olga Pashtshenko, fortepiano, sekä Suomalainen barokkiork. ja Meta4-kvartetti).

22:14 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Fernando Germani, urut).

22:29 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

22:56 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

Vaeltavan kisällin lauluja

ma 13.1. klo 18.00–23.10

Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

18:27 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

18:43 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

19:22 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

19:37 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

19:48 Madetoja: Sinfoninen sarja (Oulu Sinfonia/Arvo Volmer).

20:22 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Marko Ylönen).

20:45 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Bostonin SO/Bernard Haitink).

21:24 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

21:46 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

22:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

22:30 Hummel: Muunnelmia oboelle ja orkesterille (Jorma Valjakka ja RSO/Petri Sakari).

22:45 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

Lulu

su 12.1. klo 18.00–23.10

Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

18:18 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle es-molli (Martin Ostertag, sello, ja Oliver Triendl, piano).

18:38 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

19:00 Kuhlau: Lulu, ooppera (Risto Saarman, tenori, Anne Frellesvik, sopraano, Tina Kiberg, sopraano, Ulrik Cold, basso, ja Erik Harbo, baritoni, sekä Tanskan radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

22:03 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri (Lowell Greer, Stephanie Chase ja Steven Lubin).

22:33 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

The Music makers

la 11.1. klo 18.00–0.00

Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

18:24 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Olli Mustonen ja RSO/Hannu Lintu).

18:48 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli. (Aurora-kvartetti).

19:14 Rossini: Sonaatti jousille n:o 1 G-duuri (Boris Garlitski, viulu, Amjak Durgarjan, viulu, Mihail Milman, sello ja Grigori Kovalevski, kontrabasso).

19:30 Magnard: Sinfonia n:o 4 cis-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

20:07 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja a-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

20:24 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

20:50 Widor: Sinfonia uruille n:o 9 c-molli (Goottilainen) (Marie-Claire Alain).

21:17 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

21:32 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

21:58 Elgar: The Music makers, oodi. (Jane Irwin, mezzosopraano, ja Alankomaiden radion kuoro ja FO/Jaap van Zweden).

22:38 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri op.17 (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

22:54 Infante: Andalusialaisia luonnoksia 1 (Eugenia Gabrieluk, piano).

23:16 Stanford: Sinfonia n:o 5 D-duuri (L'Allegro ed il penseroso) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

Madagaskarilaisia lauluja

pe 10.1. klo 18.00–23.10

Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

18:29 Bruch: Konsertto klarinetille, alttoviululle ja orkesterille e-molli (Paul Meyer ja Gerard Caussé, sekä Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

18:49 Ravel: Madagaskarilaisia lauluja. (Nicolas Rivenq, baritoni, Emmanuel Pahud, huilu, Dominique de Williencourt,sello, ja Yves Henry, piano).

19:02 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

19:22 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma mukaan. (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

19:45 Reger: Romanttinen sarja orkesterille (Dresdenin valtionork./Christian Thielemann).

20:14 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

20:35 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

21:00 Brahms: Pianotrio n:o 3 c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

21:22 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

21:52 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

22:15 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Clara Haskil, piano).

22:36 Farrenc: Sinfonia n:o 3 g-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

Tshaikovskn Talviunelmia

to 9.1. klo 18.00–23.10

J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

Tshaikovski: Sinfonia n:o 1 g-molli (Talviunelmia) (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

Diabelli: Kitarasonaatti A-duuri (Ilkka Virta).

Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 7 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo. (Dresdenin valtionork./Karl Böhm).

Wirén: Pianotrio n:o 1. (Trio Anima Mundi).

Rangström: Sinfonia n:o 3 Des-duuri (Laulu tähtien loisteessa) (Helsingborgin SO/Janos Fürst).

Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

Grieg: Osia näytelmämus. Peer Gynt (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Rahmaninovin Pianokonsertto n:o 1

ke 8.1. klo 18.00–23.10

Schubert: Winterreise (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Emanuel Ax, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

Rossini: Don Magnificon aaria oopp. Tuhkimo (Juha Uusitalo ja RSO/Hannu Lintu).

Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Pietarin FO/Juri Temirkanov).

Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Jean-Yves Thibaudet ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

Glinka (sov. Hrímalý): Pateettinen trio d-molli (Borodin-trio).

Balakirev: Sarja orkesterille d-molli neljästä Chopinin pianokappaleesta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Emil Gilels).

Arenski: Sarja orkesterille g-molli. (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

Balbastre: Tous les bourgeois de Chartres. (Kalevi Kiviniemi, urut).

Aikoja entisiä

ti 7.1. klo 18.00–23.10

Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Richard Stone).

18:28 Tshaikovski: Pianotrio a-molli "Suuren taiteilijan muistolle". (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

19:10 Madetoja: Kullervo, sinfoninen runoelma (RSO/Sakari Oramo).

19:23 Melartin: Aikoja entisiä (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

19:27 Telemann: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Battalia).

19:40 Górecki: Totus tuus (Robert Shaw Festival Singers/Robert Shaw).

19:52 J.S. Bach: Englantilaiset sarjat n:o 1 A-duuri, 2 a-molli ja 3 g-molli (Wolfgang Rübsam, piano).

21:12 Lutoslawski: Sinfonia n:o 3 (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

21:40 Fuchs: Serenadi jousille n:o 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

21:57 Holst: Egdon Heath (Lontoon FO/Georg Solti).

22:10 Granados: Goyescas (Alicia de Larrocha, piano).

Mutations from Bach

ma 6.1. klo 18.00–23.10

Sor: Sonaatti kitaralle C-duuri (Lawrence Johnson).

18:28 Vaughan Williams: Six studies in English Folksong (Philip Dukes, alttoviulu, ja Anna Tilbrook, piano).

18:38 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

19:00 Sibelius: Tuonelan joutsen (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:10 Ives: Pianosonaatti n:o 1 (René Eckhardt).

19:45 Barber: Mutations from Bach koraalista Christe, du Lamm Gottes (Gabrieli-vaskiyhtye/Christopher Larkin).

19:51 Händel: Konsertto harpulle, orkesterille ja continuolle B-duuri (Hyunsun Na ja Joy of Strings -jousiork.).

20:06 Friderici: Cantate Domino (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

20:09 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

20:38 Turina: Fandanguillo (Pepe Romero, kitara).

20:43 Messager: Osia bal. Kaksi kyyhkystä. (Covent Garden -oopperan ork./Charles Mackerras).

21:07 Hummel: Septetto C-duuri (Sotilasseptetto) (Capricorn).

21:39 Caplet: Epiphanie (Loppiainen), fresko sellolle ja orkesterille (Jean Decroos ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Jean Fournet).

22:01 Englantilaisia luuttulauluja, säv. Morley, Campion, Ferrabosco, Rosseter, Dowland, Holborne, Cavendish ja Lanier. (Julianne Baird, sopraano, ja Ronn McFarlane, luuttu).

Lemmenjuoma

su 5.1. klo 18.00–23.10

Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

18:36 Diabelli: Serenata concertante (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Jukka Savijoki, kitara).

19:00 Donizetti: Lemmenjuoma, ooppera. (Kathleen Battle, sopraano, Luciano Pavarotti, tenori, Leo Nucci, baritoni, Enzo Dara, basso, ja Dawn Upshaw, sopraano, sekä Metropolitan oopperan kuoro ja ork./James Levine).

21:00 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Eroica Trio).

21:33 Ives: Holidays-sinfonia. (Chicagon SO ja kuoro/Michael Tilson Thomas).

22:15 Corbetta: Chaconne D-duuri (Nigel North, kitara).

22:18 Sibelius: Karelia-sarja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:34 Lully: La Grotte de Versailles (Julie Hassler, sopraano, Raphaële Kennedy, sopraano, Jean-Louis Georgel, baritoni, Renaud Tripathi, tenori, Philippe Roche, basso, sekä La Simphonie du Marais/Hugo Reyne).

Pateettinen konsertto

la 4.1. klo 18.00–23.10

Elgar: Kolme baijerilaista tanssia (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

18:13 Schelle: Ehre sei Gott in der Höhe (Kunnia Jumalalle korkeuksissa), joulukantaatti (Monika Mauch, sopraano, Myriam Arbouz, sopraano, Marian Dijkhuizen, altto, Georg Poplutz, tenori, Jakob Pilgram, tenori, ja Raimonds Spogis, basso, sekä Concerto Palatino ja Kölner Akademie sekä kuoro/Michael Alexander Willens).

18:25 Glass: Jousikvartetto n:o 2 (Company). (Brooklyn Rider).

18:34 Brahms: Serenadi n:o 1 D-duuri. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

19:21 Liszt: Concerto pathetique konsertto e-molli kahdelle pianolle (Martha Argerich ja Nelson Freire).

19:40 Stravinsky: Oktetto puhaltimille (Orpheus-kamariork.).

19:55 Palestrina: Missa brevis (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

20:17 Krommer: Concertino huilulle, oboelle ja orkesterille C-duuri (Günter Rumpel ja André Raoult sekä Camerata Zürich/Ratö Tschupp).

20:44 Debussy: Jousikvartetto g-molli (Emerson-kvartetti).

21:09 Rautavaara: Canción de nuestro tiempo (RKK/Timo Nuoranne, sol. Mia Huhta, sopraano).

21:25 Albéniz: España (Espanja), pianosarja. (Michel Block).

21:42 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille. (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

21:59 Bruch: Serenadi viululle ja orkesterille a-molli (Maksim Fedotov, viulu, ja Venäjän FO/Dmitri Jablonski).

22:39 Czerny: Konserttimuunnelmia Rossinin Korintin piiritys -oopperan marssista (Rosemary Tuck, piano, ja Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

22:56 Vaughan Williams: Three Choral hymns (Kolme hymniä). (Jonathan Langridge, tenori, Cambridgen Clare Collegen kuoro ja Ashok Gupta, urut).

Kolme päärynänmuotoista kappaletta

pe 3.1. klo 18.00–23.10

Adams: Absolute jest (San Franciscon SO ja St.Lawrence -kvartetti/Michael Tilson Thomas).

18:26 Berg: Viulukonsertto (Erään enkelin muistolle). (Christian Ferras ja Berliinin filharmonikot/Joseph Keilberth).

18:53 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 12 Des-duuri (Emerson-kvartetti).

19:19 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

19:45 Ponce: Concierto del sur (Etelän konsertto) (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

20:12 Gershwin (sov. Russell Bennett): Sinfoninen kuva oopp. Porgy ja Bess teemoista (Utahin SO/Maurice Abravanel).

20:39 Delius: Sea drift (Bryn Terfel, baritoni, sekä Waynflete Singers, Southern Voices ja Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

21:05 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 8 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos, ja Eric Kim, sello).

21:32 Ravel: Hanhiemo, baletti (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

22:00 Mahler: Kindertotenlieder (Robert Holl, basso, ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

22:27 Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille (Vitali Bujanovski, käyrätorvi, Karlis Zarins, tenori, ja Leningradin kamariork./Lazar Gozman).

22:55 Satie: Kolme päärynänmuotoista kappaletta (Robert Casadesus ja Gaby Casadesus, piano).

Scheherazade.2

to 2.1. klo 18.00–23.10

Busoni: Divertimento huilulle ja orkesterille (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

18:10 Bartók: Ihmeellinen mandariini (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

18:32 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 4 D-duuri (Emerson-kvartetti).

18:57 Prokofjev: Skyyttalainen sarja (Rotterdamin filharmoninen ork./Valeri Gergijev).

19:18 Carter: Night Fantasies (Yöfantasioita) (Aleck Karis, piano).

19:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

20:07 Adams: Scheherazade.2 (Leila Josefowicz, viulu, ja Saint Louisin SO/David Robertson, sekä Chester Englander, cimbalom).

20:56 Mahler: Sinfonia n:o 5 cis-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Klaus Tennstedt).

22:13 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

22:50 Pylkkänen: Kuoleman joutsen, laulusarja (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

23:04 Copland: Kaksi balladia (Eugene Drucker, viulu, ja Diane Walsh, piano).

Kehdosta hautaan

ke 1.1. klo 18.00–23.10

Sibelius: 13 kappaletta pianolle (Eero Heinonen).

18:20 Servais: Souvenir de Spa (Smithsonian Chamber Players).

18:37 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

19:29 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Henryk Szeryng ja Gary Graffman).

19:47 Reinecke - Köhler: Kehdosta hautaan (Fenwick Smith, huilu, ja Hugh Hinton, piano).

20:12 Brahms: Kuusi laulua op.3 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

20:23 Melartin: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Petri Aarnio ja Juhani Lagerspetz).

20:42 Hahn: Le Bal de Béatrice d'Este (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

21:00 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta).

21:20 J.S. Bach: Sonaatti viululle ja klaveerille n:o 2 A-duuri (Michelle Makarski, viulu, ja Keith Jarrett, piano).

21:34 Barber: Sonaatti sellolle ja pianolle c-molli (Zuill Bailey ja Lara Downes).

21:54 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Alicia de Larrocha, piano).

22:06 Debussy: Lasten nurkkaus (Peter Rösel, piano).

22:24 Strauss (sov. Rodzinski): Valssisikermä oopp. Ruusuritari (Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

22:50 Verhey: Huilukonsertto n:o 2 a-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

Eine Kleine Nachtmusik

ti 31.12.2019 klo 18.00–0.05

Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

18:39 Dvorák: Sypressejä (Emerson-kvartetti).

19:12 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

19:25 Leiviskä: Sinfonia n:o 3 (RSO/Sakari Oramo).

19:55 Baritoni Olaf Bär laulaa W.A. Mozartin ooppera- ja konserttiaarioita. (Dresdenin valtionork./Hans Vonk).

20:50 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

20:54 Sallinen: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Okko Kamu).

21:19 J. Haydn: Sonaatti F-duuri (Divertimento) (Hubert Hoffmann, luuttu, ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

21:38 Ravel: Daphnis et Chloé, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Jean Martinon).

21:55 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

22:12 Kostiainen: Revontulet (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen).

22:21 Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (RSO/Sakari Oramo).

22:55 Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

23:25 Bellini: Johdanto ja Imogenen mielipuolisuuskohtaus oopp. Merirosvo (Maria Callas, sopraano, ja Lontoon Philharmonia-kuoro ja -ork./Nicola Rescigno).

23:43 W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Pieni yösoitto) (Wienin Concentus Musicus/Nikolaus Harnoncourt).

Hyvä laulu

ma 30.12.2019 klo 18.00–23.10

Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

18:20 Dvorák: Serenadi d-molli. (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

18:45 Respighi: La Sensitiva (Janet Baker, mezzosopraano, ja City of London Sinfonia/Richard Hickox).

19:16 Joachim: Heprealaisia sävelmiä (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

19:35 Brunetti: Jousikvartetto B-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

19:53 Balakirev: Sinfonia n:o 2 d-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

20:29 W.A. Mozart: Muunnelmia G-duuri laulusta La bergère Célimène (Cérdic Tiberghien, piano, ja Alina Ibragimova, viulu).

20:46 J. Kreutzer: Trio n:o 3 D-duuri (Gragnani Trio).

21:01 Sjögren: Pianosonaatti n:o 1 e-molli (Lars Roos).

21:21 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

21:58 Fauré: La Bonne chanson (Hyvä laulu) (Peter Pears, tenori, ja Benjamin Britten, piano).

22:19 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

22:37 Beethoven: Sinfonia n:o 4 B-duuri. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

Humperdinckin ooppera Hannu ja Kerttu

su 29.12.2019 klo 18.00–23.10

Casella: Johdanto, koraali ja marssi (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

18:08 Cui: Kaleidoskop (Sophie Lemonnier-Wallez, viulu, ja Philippa Neuteboom, piano).

18:59 Humperdinck: Hänsel und Gretel (Hannu ja Kerttu), 3-näytöksinen ooppera. (Elisabeth Grümmer, sopraano, Elisabeth Schwartzkopf, sopraano, Else Schürhoff, mezzosopraano, Maria von llosvay, altto, Josef Metternich, baritoni, ja Anny Felbermeyer, sopraano, sekä Lontoon Loughtonin tyttökuoro, Bancroftin koulun kuoro ja Lontoon Philharmonia -ork./Herbert von Karajan).

20:48 Pachelbel: Kaanon ja gigue D-duuri (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, viulu, sekä John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

20:54 Tuntematon (sov.): Kolme Mihail Glinkan romanssia (Edlian-pianotrio).

21:05 Hill: In winter's keeping (Chanticleer/Joseph Jennings).

21:14 Chaminade: Osia kok. La Nef Sacrée (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

21:34 Wieniawski: Legenda (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

21:42 Bartók: Unkarilaisia kuvia (Chicagon SO/Pierre Boulez).

21:53 Schumann: Kreisleriana. (Vladimir Horowitz, piano).

22:23 W.A. Mozart: Divertimento D-duuri. (Clevelandin orkesterin puhaltajat ja jouset/George Szell).

22:50 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

22:57 Brod: Nokturno n:o 2 (Rachel Talitman, harppu, ja Hélène Devilleneuve, oboe).

Vetrate di chiesa

la 28.12.2019 klo 18.00–23.10

Respighi: Vetrate di chiesa (Kirkon ikkunoita), neljä sinfonista impressiota orkesterille (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

18:26 Maasalo: Notturno pastorale (Ville Urponen, Kallion kirkon pääurut).

18:32 Elgar: Te Deum ja Benedictus (Lontoon sinfoniakuoro ja Northern Sinfonia/Richard Hickox).

18:52 Kuula: Joululaulu (Jaakko Kuusisto, viulu, ja Ilkka Paananen, piano).

18:56 Graun: Uns ist ein Kind geboren (On lapsi syntynyt meille), jouluoratorio (Monika Mauch, sopraano, Marion Eckstein, altto, Georg Poplutz, tenori, ja Raimund Nolte, basso, sekä Arcis-Vocalisten München L'Arpa Festante München/Thomas Gropper).

20:14 Madetoja: Sävellyksiä torviseitsikolle (Pohjan Sotilassoittokunnan Seitsikko/Juha Pisto).

20:28 Britten: A Ceremony of Carols (Robert Shaw -kamarikuoro/Robert Shaw sekä Janice Chandler, sopraano, Nannette Soles, mezzosopraano, ja Elizabeth Remy, harppu).

20:52 Poloneeseja ja valsseja venäläissäveltäjiltä (Neuvostoliiton valtion sinfoniaorkesteri/Jevgeni Svetlanov).

22:05 Praetorius: Jouluvesper (Apollo's Fire, Paul Shipper, basso, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

22:39 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 3 C-duuri op.5/3 (Sigiswald Kuijken, viulu, Wieland Kuijken, sello, ja Robert Kohnen, cembalo).

22:52 Guilmant: Offertorium kahdesta ranskalaisesta joululaulusta (Markku Hietaharju, urut).

23:00 Regondi: Nocturne - Rêverie (Otto Tolonen, kitara).

Kehtolaulujen taika

pe 27.12.2019 klo 18.00–23.10

Beethoven: Duo klarinetille ja fagotille C-duuri (Mozzafiato).

18:13 Reinagle: Pianosonaatti n:o 2 E-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 2) (Stephen Siek).

18:34 Debussy: La Boîte à joujoux (Lelulaatikko), lastenbaletti (Singaporen SO/Lan Shui).

19:09 Giuliani: Sonaatti huilulle ja kitaralle A-duuri (Grand Duo Concertant) (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

19:31 Mahler: Adagio sinfoniasta n:o 10 fis-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:54 Brahms: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Guarneri-kvartetti).

20:24 Escher: Kvintetto puhaltimille (Danzi-puhallinkvintetti).

20:40 Britten: A Charm of lullabies (Kehtolaulujen taika) (Pamela Bowden, altto, ja Peter Gellhorn, piano).

20:53 Stenhammar: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (Greta Erikson ja Ruotsin radion SO/Jevgeni Svetlanov).

21:26 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Pietarin jousikvartetti).

21:55 Reger: Acht geistliche Gesänge (RKK/Pasi Hyökki).

22:13 Chabrier: Kymmenen maalauksellista kappaletta (Jean Casadesus, piano).

22:46 Schubert: Allegro assai keskeneräisestä jousikvartetosta n:o 12 (Lincoln Centerin kamariyhtye).

22:56 Wagner: Alkusoitto oopp. Parsifal (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

Meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen syntymä

ke 25.12.2019 klo 18.00–23.10

Schütz: Die Geburt unsers Herren Jesu Christi (Meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen syntymä). (Claire Lefilliatre, sopraano, ja Hans Jörg Mammel, tenori, sekä Namurin kamarikuoro ja La Fenice -yhtye/Jean Tubery).

18:34 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

19:09 J.S. Bachin urku- ja kuorokoraaleja (Klemetti-Opiston Kamarikuoro/Matti Hyökki ja Olli Porthan, urut).

19:56 Dvorák: Jousikvartetto n:o 12 F-duuri (Amerikkalainen) (Tokio-kvartetti).

20:25 Collan: Sylvian joululaulu (Sulo Saarits, baritoni, ja nimeämätön pianisti).

20:30 Vaughan Williams (sov.): Osa Talvi kant. Folksongs of the Four Seasons (The City of London Choir, ja Bournemouthin SO/Hilary Davan Wetton).

20:45 Joulumusiikkia Akvitanian luostareista 1100-luvulta (Sequentia/Benjamin Bagby).

21:59 Reinecke: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Reinhold-kvartetti).

22:25 Parry: Magnificat F-duuri (Amanda Roocroft, sopraano, ja BBC:n Walesin kansalliskuoro ja -ork./Neeme Järvi).

22:50 Franck: Yksitoista miniatyyria pianolle (Robert Silverman).

23:04 Adam: O Helga Natt (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

Taas kaikki kauniit muistot

ti 24.12.2019 klo 18.00–23.15

Schelle: Actus musicus auf Weyh-Nachten (Monika Mauch, sopraano, Myriam Arbouz, sopraano, Marian Dijkhuizen, altto, Georg Poplutz, tenori, Jakob Pilgram, tenori, ja Raimonds Spogis, basso, sekä Concerto Palatino ja Kölner Akademie sekä kuoro/Michael Alexander Willens).

18:25 Melartin: Lapin joulu (Matti Lehtinen, baritoni, ja soitinyhtye/Jorma Panula).

18:29 Desprez: Praeter rerum seriem, 6-ääninen motetti (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

18:37 Händel: He shall feed His flock orat. Messias (Arturo Delmoni ja Nina Bodnar, viulu, Natasha Lipkina, alttoviulu, ja Nathaniel Rosen, sello).

18:44 Maasalo: Jouluoratorio (Mia Heikkinen, sopraano, Tuomas Katajala, tenori, Jorma Hynninen, baritoni, Johanneksen Kamarikuoro, Johanneksen Kamariorkesteri, Markku Mäkinen, urut, Anna Oramo, cembalo, joht. Pertti Eerola).

19:21 Ranta: Taas kaikki kauniit muistot (Tom Krause, baritoni, ja Pentti Savolainen, urut).

19:25 Reinecke: Sonatiini pianolle G-duuri (Joulusonatiini) (Risto Lauriala ja Pentti Kotiranta, piano).

19:33 Stölzel: Weichnachtsoratorium (Jouluoratorio) (Britta Schwarz, mezzosopraano, Henning Voss, altto, Jan Kobow, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Weimarin barokkiyhtye/Ludger Rémy).

20:32 Kotilainen: Joulun tiellä (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

20:34 J.S. Bach: Orgelbüchlein (Olli Porthan, urut).

21:54 Melartin: Kristuslapsen kehtolaulu (Jaakko Kortekangas, baritoni ja Ilkka Paananen, piano).

21:59 Respighi: Sei pezzi (Kuusi kappaletta) (Marcia Crayford, viulu, ja Diana Ambache, piano).

22:24 Jennings (sov.): Glory to the Newborn King, sikermä joululauluja (Chanticleer/Joseph Jennings).

22:38 Tshaikovski: Vuodenajat, osia (Christoph Eschenbach, piano).

23:04 Schmelzer: Venite ocius! Transeamus usque in Betlehem (Emma Kirkby ja Susanne Rydén, sopraano, sekä Bell'Arte Salzburg/Annegret Siedel).