Lempeitä säveliä

Lempeitä säveliä

tänään klo 6.00–9.00
Suora

Telemann: Bourlesque de Quixotte (Akademie für Alte Musik Berlin).

06:17 G. Mahler: Blumine (RSO/Hannu Lintu, sekä Jouko Harjanne, trumpetti).

06:25 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 4 G-duuri (The Angeles String Quartet).

06:45 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 6 B-duuri (Karl Richter, cembalo, ja kamariork.).

07:04 Couperin: L'Espagnole sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

07:36 Tartini: Konsertto D-duuri (Mstislav Rostropovitsh, sello, ja St. Paulin kamariork./Hugh Wolff).

07:56 Monteverdi: Io son pur vezzosetta pastorella (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

08:00 Hummel: Sonaatti alttoviululle ja pianolle Es-duuri (Paul Doktor ja nimeämätön pianisti).

08:20 Purcell: Sarja orkesterille näyt. The Gordian Knot Unty'd (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

08:31 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Minnesotan ork./Eiji Oue).

08:35 Suk: Lemmenlaulu (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

08:42 Sibelius: Kuusi impromptua (Eero Heinonen, piano).

Aiemmat lähetykset

Narrin aamulaulu

eilen klo 6.00–9.00

Tallis: Audivi vocem de coelo (Kuulin äänen taivaasta) (Theatre of Voices/Paul Hillier).

06:04 Legrenzi: Sonaatti a-molli (La Buscha) (Leipzigin Bach-Collegium).

06:09 Vivaldi: Konsertto D-duuri (Elizabeth Blumenstock, viulu, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:25 Ravel: Narrin aamulaulu (Earl Wild, piano).

06:32 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok. Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

06:47 Purcell: Incassum Lesbia, incassum rogas (Alfred Deller, kontratenori, ja Gustav Leonhardt, cembalo).

06:55 Naumann: Cembalokonsertto B-duuri (Gerald Hambitzer ja Concerto Köln).

07:10 Rimski-Korsakov: Antshar, yksinlaulu (Pjotr Gluboki, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

07:15 Beethoven: Pianotrio B-duuri (Arkkiherttua) (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

07:59 Purcell: Aarioita ja tansseja oopp. Dido ja Aeneas (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

08:17 Hahn: Sonatiini C-duuri (Laure Favre-Kahn, piano).

08:32 Lawes (sov. Bream): Sarja kahdelle luutulle F-duuri (Julian Bream ja John Williams, kitara).

08:38 Wagner: Hans Sachsin ja Waltherin kohtaus oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Paul Schöffler, baritoni, ja Günther Treptow, tenori, sekä Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

08:48 Schäfer: Interludeja pianolle op.17 (David Kuyken).

Hoosianna, Daavidin poika

su 27.11. klo 7.00–10.00

Vogler (sov. Aho): Hoosianna, Daavidin poika (Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä ja Pauli Pietiläinen, urut).

07:04 Oldham: Remember o thou man (Westminster Abbeyn kuoro/Simon Preston).

07:09 Palmgren: Hosianna (Orphei Drängar/Cecilia Rydinger-Alin).

07:13 Janácek: Idylli jousiorkesterille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

07:40 J.S Bach: Kantaatti n:o 36 (Schwingt freudig euch empor) (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

08:11 Popper: Im Walde (Metsässä), sarja sellolle ja pianolle (Wendy Warner ja Eileen Buck).

08:35 Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

08:46 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

09:03 Popper: Syyskukka (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

09:05 Crusell: Lähde (Marja Eskola, sopraano, ja Ulf Söderblom, piano).

09:10 Weber: Sonaatti pianolle n:o 2 As-duuri (Garrick Ohlsson).

09:45 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

Bachin Brandenburgilainen konsertto n:o 4

la 26.11. klo 6.00–9.00

Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle D-duuri (Catherine Manson, viulu, Paolo Pandolfo, viola da gamba, Mike Fentross, luuttu, ja Ton Koopman, urut).

06:15 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 16 Es-duuri ja n:o 17 B-duuri (Metsästyskvartetto) (Guarneri-kvartetti).

07:10 Monteverdi: Neljä kaksiäänistä madrigaalia lauluäänille ja continuolle (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

07:25 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 4 G-duuri. (Karl Richter, cembalo, ja kamariork.).

07:44 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

08:04 Boccherini: Duo kahdelle viululle (Boris Garlitski ja Amajak Durgarjan).

08:21 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 3 A-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

08:41 Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

08:58 Chopin: Etydi n:o 20 Des-duuri (Sekstietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Venetsia ja Napoli

pe 25.11. klo 6.00–9.00

Hurlstone: Pianotrio G-duuri. (Trio Anima Mundi).

06:30 W. A. Mozart: Jousikvartetto nro 3 G-duuri (Quartetto Italiano).

06:46 Prokofjev: Kesäpäivä (Radio-ork./George de Godzinsky).

07:00 Puccini: Yksinlauluja (Placido Domingo, tenori, ja Julius Rudel, piano ja urut).

07:48 Rossini: Alkusoitto oopp. Semiramide (Atlantan SO/ Yoel Levi).

08:14 Diabelli: Gran variazioni (Jukka Savijoki, kitara).

08:13 Liszt - Peruchini - Rossini - Cottrau: Venetsia ja Napoli (Janina Fialkowska, piano).

08:31 Demersseman: Johdanto ja poloneesi (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

08:40 Debussy: Iberia orkesterisarjasta Images. (Dallasin SO/Eduardo Mata).

Gewandhaus -orkesteri ja Mendelssohnin Sinfonia n:o 4 Italialainen

to 24.11. klo 6.00–9.00

Sammartini: Concertino G-duuri (Radion kamariork./Paavo Berglund).

06:08 C.P.E. Bach: Triosonaatti G-duuri. (Jean-Pierre Rampal, huilu, Isaac Stern, viulu, John Steele Ritter, cembalo, ja Leslie Parnas, sello).

06:20 Hummel: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Lev Oborin, piano, David Oistrah, viulu, ja Svjatoslav Knushevitski, sello).

06:35 Melartin: Divertimento n:o 1. (Jari Valo, viulu, ja Reijo Koskinen, klarinetti, sekä RSO/Anna-Maria Helsing).

06:57 Mendelssohn: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Italialainen) (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

07:29 Hoffstetter (sov. Kajanus-Blenner): Jousikvartetto F-duuri (Suomalainen harppukvartetti).

07:45 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia) (Peter Rösel, piano).

08:00 Schumann: Fantasia viululle ja orkesterille C-duuri. (Thomas Zehetmair, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

08:17 Paganini: Sonaatti A-duuri (Monica Huggett, viulu, ja Richard Savino, kitara).

08:41 Lithander: Fiamettan ja Fiorinon duetto näyt. Säkkipillinsoittaja (Marja Eskola, sopraano, ja Viking Smeds, tenori, sekä RO/Ulf Söderblom).

08:49 Suppé: Alkusoitto laulunäyt. Runoilija ja talonpoika (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Byströmin Viulusonaatti n:o 3

ke 23.11. klo 6.00–9.00

Sainz de la Maza: Aamun kellot (David Russell, kitara).

06:05 Abélard: Epithalamica (Häälaulu) (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

06:15 Vivaldi: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergei Stadler, viulu, Vladimir Kurlin, oboe ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

06:24 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

06:41 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 3 Es-duuri (Tapani Valsta ja Tuomas Haapanen).

07:02 Barber: Jousikvartetto. (Ehnes-kvartetti).

07:20 Rahmaninov: Preludeja pianolle op.32 (Juhani Lagerspetz).

07:59 Rodrigo: Neljä rakkausaiheista madrigaalia. (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Rafael Frühbeck de Burgos).

08:08 Dvorák: Serenadi jousiorkesterille E-duuri (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

08:38 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Svjatoslav Richter, piano).

Stravinskyn Konsertto kamariorkesterille Dumbarton Oaks

ti 22.11. klo 6.00–9.00

F. Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

06:18 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Kyoko Takezawa ja Rohan de Silva).

06:35 Nielsen: Puhallinkvintetto (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye).

07:00 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

07:10 Busoni: Pieni sarja sellolle ja pianolle op.23 (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

07:30 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

07:39 Mehul: Alkusoitto oopp. Le Jeune Henri (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:51 Spohr: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

08:18 Stravinsky: Konsertto kamariorkesterille Es-duuri (Dumbarton Oaks) (St.Paulin kamariork./Christopher Hogwood).

08:33 Giuliani: Serenadi A-duuri (Joseph Swensen, viulu, Elizabeth Anderson, sello, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

08:49 Mendelssohn: Hebridit (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Monteverdin Suloinen vapaus

ma 21.11. klo 6.00–9.00

Soler: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri (Anna-Maaria Oramo, cembalo).

06:11 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 33 B-duuri (Clevelandin ork./George Szell).

06:31 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

06:56 Monteverdi: Soave libertate (Suloinen vapaus) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

07:00 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Lazar Gozman, viulu, Vitali Bujanovski, käyrätorvi, ja Vladimir Kurlin, oboe, sekä Leningradin kamariork./Gozman).

07:23 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia) (Peter Rösel, piano).

07:39 Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri. (Vitali Bujanovski ja Vladimir Shalyt, käyrätorvi, sekä Leningradin Tanejev-kvartetti).

07:56 Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

08:14 Sibelius: Karelia-alkusoitto (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

08:25 Järnefelt: Serenad (Peter Lindroos, tenori, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

08:28 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

08:45 Brahms: Neljä yksinlaulua kokoelmasta Deutsche Volkslieder (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

Wassenaerin concerto armonicoja

su 20.11. klo 7.00–10.00

Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

07:17 Wassenaer: Concerto armonicot n:ot 1-6. (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

08:18 Vivaldi: Sonaatti oboelle ja continuolle c-molli. (Burkhard Glaetzner, oboe, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Christine Schornsheim, cembalo).

08:30 L. Mozart: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 A-duuri (Christine Schornsheim, fortepiano, Rüdiger Lotter, barokkiviulu, ja Sebastian Hess, barokkisello).

08:44 Scheibe: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle A-duuri (Maria Bania, traverso, ja Concerto Copenhagen/Andrew Manze).

09:01 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (The Angeles String Quartet).

09:28 Reinagle: Pianosonaatti n:o 1 D-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 1). (Stephen Siek, fortepiano)

09:40 Boccherini: Sinfonia d-molli (Della casa del diavolo) (Al Ayre Espanol/Eduardo Lopez Banzo).

J. Haydnin sinfonia L'Impériale

la 19.11. klo 6.00–9.00

Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 4 g-molli (Burkhard Glaetzner, oboe, Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

06:23 Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

06:35 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

06:51 J. Haydn: Sinfonia n:o 53 D-duuri (L'Impériale) (Oregonin SO/Carlos Kalmar).

07:13 Telemann: Soolo cembalolle F-duuri (Annamari Pölhö).

07:28 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 5 c-molli (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

08:16 J.S. Bach: Preludi ja fuuga e-molli (Wedge) (Chris Thile, mandoliini, Yo-Yo Ma, sello, ja Edgar Meyer, kontrabasso).

08:28 Tuma: Partita c-molli (Prahan madrigalistit/Pavel Baxa).

08:47 W.A. Mozart: Serenadi D-duuri (Serenata notturna) (Saarin radion kamariork./Karl Ristenpart).

Valkoinen riikinkukko

pe 18.11. klo 6.00–9.00

Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano).

06:54 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

07:00 Schwartzkopff: Sarja trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

07:09 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

07:24 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

07:40 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 4 G-duuri (Mozartiana) (Nizhni Novgorodin FO/Samuel Friedmann).

08:02 Schumann: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Beaux Arts Trio).

08:35 Casella: Le Couvent sur l'eau, sarja sinfonisia fragmentteja (Gillian Keith, sopraano, ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

Suloinen vapaus

to 17.11. klo 6.00–9.00

Soler: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri (Anna-Maaria Oramo, cembalo).

06:12 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 33 B-duuri (Clevelandin ork./George Szell).

06:31 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

06:56 Monteverdi: Soave libertate (Suloinen vapaus) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

07:01 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Lazar Gozman, viulu, Vitali Bujanovski, käyrätorvi, ja Vladimir Kurlin, oboe, sekä Leningradin kamariork./Gozman).

07:24 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia) (Peter Rösel, piano).

07:39 Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri (Vitali Bujanovski ja Vladimir Shalyt, käyrätorvi, sekä Leningradin Tanejev-kvartetti).

07:57 Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

08:15 Sibelius: Karelia-alkusoitto (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

08:26 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

08:44 Brahms: Neljä yksinlaulua kokoelmasta Deutsche Volkslieder (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

Timon Ateenalainen

ke 16.11. klo 6.00–9.00

Desprez: Salve Regina (Chanticleer/Joseph Jennings).

06:09 Sweelinck: Doorinen fantasia kosketinsoittimelle (Andrew Rangell, piano).

06:18 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

06:36 Geminiani: Concerto grosso D-duuri (Tasmanian SO/Geoffrey Lancaster).

06:44 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 10 F-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

06:55 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

07:22 Strozzi: L'Eraclito amoroso (Susanne Rydén, sopraano, ja Musica Fiorita).

07:28 Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri (Juilliard-kvartetti).

07:56 Bonporti: Concerto a quattro B-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

08:08 Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio).

08:28 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Jennifer Koh).

Terve taivaan kuningatar

ti 15.11. klo 6.00–9.00

L. Allegri: Sinfonica - Spirto del ciel (Tragicomedia).

06:07 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (The Boston Museum Trio).

06:15 Vivaldi: Huilukonsertto D-duuri (Janet See ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:23 Dufay: Ave regina celorum 3 (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:31 Tartini: Viulusonaatti g-molli (Paholaistrillisonaatti) (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

06:46 Strozzi: Lagrime mie (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

06:57 Telemann: Sonaatti oboelle ja continuolle c-molli (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

07:09 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

07:38 Melartin: Kaksi balladia (Arto Satukangas, piano).

07:48 Schubert: Fantasia C-duuri (Pamela Frank, viulu, ja Claude Frank, piano).

08:15 Rimski-Korsakov: Sheherazade (RSO/Sakari Oramo).

Sammakko

ma 14.11. klo 6.00–9.00

Palestrina: O magnum mysterium (Lumen Valo).

06:08 Dyfay: Missa L'homme armé (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:44 Pachelbel: Kaanon ja gigue D-duuri (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, viulu, sekä John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

06:49 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

07:04 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

07:13 Schumann: Lapsikuvia, sarja pianolle (Antonin Kubalek).

07:36 Bonporti: Konsertto F-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

07:47 Beethoven: Jousikvartetto n:o 2 G-duuri (Juilliard-kvartetti).

08:12 W.A. Mozart: Preludi ja fuuga pianolle C-duuri (Wolfgang Brunner, fortepiano).

08:23 C.H. Graun: Bertaridon resitatiivi ja aaria oopp. Rodelinda (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

08:35 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko) (Angeles-jousikvartetti).

Heprealaisia sävelmiä

su 13.11. klo 7.00–10.00

Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

07:45 Rubinstein: Barcarolle c-molli (Zora Mihailovich, piano).

07:57 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Emerson-kvartetti).

08:20 Joachim: Heprealaisia sävelmiä (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

08:39 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 3 B-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

08:56 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle (Robert Silverman).

09:17 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

09:39 Schubert: Fantasia viululle ja pianolle C-duuri (Jascha Heifetz ja Brooks Smith).

Lasten maailmasta

la 12.11. klo 6.00–9.00

Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret) (Kamariyhtye Chatham Baroque).

07:18 Brahms: Kahdeksan kappaletta pianolle (Wilhelm Kempff).

07:44 Schumann: Märchenerzählungen (Robert Schumann -yhtye).

07:59 Cornago: Missa de la mapa mundi (His Majestie's Clerkes ja Newberry Consort/Paul Hillier).

08:26 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

08:40 Fauré (sov. Rabaud): Dolly, sarja lapsille (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

Goldberg-muunnelmat

pe 11.11. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Rosalyn Tureck, piano).

07:35 Cui: Sonaatti viululle ja pianolle D-duuri (Jelizaveta Gilels ja Emil Gilels).

07:52 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

08:15 Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

08:28 Sibelius: Andante festivo (RSO/Hannu Lintu).

08:33 Rejcha: Pianosonaatti C-duuri (Suuri sonaatti) (Ivan Ilic).

Lullyn hauta

to 10.11. klo 6.00–9.00

J. S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1 G-duuri, 2 d-molli ja 3 C-duuri (Anner Bylsma).

6:56 Rebel: Lullyn hauta (Chicagon Barokkiensemble).

7:10 Händel: Concerto grosso F-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

7:22 Telemann: Triosonaatti oboelle, cembalolle ja continuolle Es-duuri (Battalia).

7:34 J. S. Bach: Sonaatti huilulle ja kosketinsoittimelle n:o 3 A-duuri (Petri Alanko ja Anssi Mattila).

7:46 Biber: Partita n:o 1 (Tafelmusik Baroque Soloists).

8:01 Hoffmann: Meine Seele erhebt den Herren (Magnificat) (Jane Bryden, sopraano, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

8:15 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

8:27 A. Scarlatti: Arie con tromba (Kathleen Battle, sopraano, ja Wynton Marsalis, trumpetti, sekä St. Luken ork./John Nelson).

8:39 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 3 (Trio Settecento).

8:49 Couperin: Konsertto n:o 13 G-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba).

Viisiäänisiä motetteja

ke 9.11. klo 6.00–9.00

Telemann: Sonaatti nokkahuilulle ja viululle C-duuri (Michala Petri ja Pinchas Zukerman).

6:11 Blavet: Konsertto a-molli (Ernst-Burghard Hilse, traverso, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

6:26 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli) (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

6:14 J. S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 4 G-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

6:57 Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

7:59 Geminiani: Concerto grosso n:o 12 d-molli (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

8:11 Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

8:24 De Fesch: Konsertto viululle, jousille ja continuolle E-duuri (Musica ad Rhenum).

8:35 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

8:51 De Fesch: Konsertto kahdelle huilulle, jousille ja continuolle D-duuri. (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso, sekä Musica ad Rhenum).

Madrigaaleja

ti 8.11. klo 6.00–9.00

Palestrina: Magnificat n:o 8 (Cambridgen King's Collegen kuoro/David Willcocks).

6:07 J. S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle c-molli (Hilary Hahn, viulu, ja Allan Vogel, oboe sekä Los Angelesin kamariork./Jeffrey Kahane).

6:20 Händel: Concerto grosso a-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

6:32 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

7:30 Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

7:45 Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Battalia).

7:57 Scarlatti: Ahi, che sarà di me, kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy, Nicholas McGegan

8:10 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

8:30 J. S. Bach: Partita klaveerille n:o 2 c-molli (Sergei Shepkin, piano).

8:46 Saint-Luc: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

Luutuin, viuluin, oboein

ma 7.11. klo 6.00–9.00

J. S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Anssi Karttunen, barokkisello).

6:16 Händel: Sonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

6:27 Ferlendis: Konsertto oboelle F-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe, ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

6:42 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

6:53 Victoria: Magnificat primi toni (La Capella Reial de Catalunya ja Hesperion XX/Jordi Savall).

7:05 Tartini: Viulusonaatti g-molli (Paholaistrillisonaatti) (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

7:20 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

8:25 A. Scarlatti: Nisi Dominus (Susanne Rydén, sopraano, Ryland Angel, kontratenori, Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

8:40 Weiss: Konsertto luutulle, jousille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare).

8:53 Schmelzer: Sonaatti d-molli (Trio Settecento).

Lullaby, my sweet little baby

su 6.11. klo 7.00–10.00

Händel: Konsertto kahdelle puhallinkuorolle, jousille ja continuolle n:o 1 B-duuri (The English Concert/Trevor Pinnock).

07:16 Hahn: Sonatiini C-duuri (Laure Favre-Kahn, piano).

07:31 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Philadelphian ork./Leopold Stokowski).

07:57 Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri (Andrés Segovia).

08:09 Pleyel: Kvartetto huilulle ja jousille B-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

08:25 Tuntematon: Messu, 5-ääninen a cappella (Ars Nova/Bo Holten).

08:47 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (David Jolley ja Orpheus-kamariork.).

09:05 Byrd: Lullaby, my sweet little baby (Daniel Taylor, kontratenori, sekä Susie Napper ja Margaret Little, viola da gamba).

09:16 Vivaldi: Konsertto C-duuri (Marion Verbruggen, sopraninonokkahuilu, ja Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

09:28 Wolf: Kuusi laulua kok. Spanisches Liederbuch (Jessye Norman, sopraano ja James Levine, piano).

09:43 Chabrier: Suite pastorale (Detroitin SO/Paul Paray).

Kuulin äänen taivaasta

la 5.11. klo 7.00–10.00

Sheppard: Justi in perpetuum vivent (The Sixteen/Harry Christophers).

07:07 Hasse: Messu g-molli (Dagmar Schellenberger, sopraano, Axel Köhler, altto, Ralph Eschrig, tenori, ja Egbert Junghanns, basso, sekä Thüringischer Akademischer Singkreis -kuoro ja Virtuosi Saxoniae/Ludwig Güttler).

08:10 Tallis: Audivi vocem de coelo (Kuulin äänen taivaasta) (Theatre of Voices/Paul Hillier).

08:14 Kuula: Suru (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

08:21 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

08:29 Melartin: Noli me tangere (Tiina Karakorpi, piano).

08:42 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

09:08 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

09:43 Sibelius: Tapiola (RSO/Sakari Oramo).

Kun ihana Angioletta hurmaa laulullaan

pe 4.11. klo 6.00–9.00

Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale (Sex Chordae Consort of Viols).

06:58 Lithander: Muunnelmia Haydnin teemasta A-duuri (Juhani Lagerspetz, piano).

07:13 Dvorák: Jousikvartetto n:o 11 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

07:48 Monteverdi: Mentre vaga Angioletta og'n anima (Kun ihana Angioletta hurmaa laulullaan) (The Deller Consort ja Baroque String Ensemble).

07:58 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Hélène Grimaud ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

08:33 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok. Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

08:47 Brahms: Kaksi yksinlaulua altolle, alttoviululle ja pianolle op.91 (Marilyn Horne, mezzosopraano, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Martin Katz, piano).

Slaavilainen rapsodia

to 3.11. klo 6.00–9.00

Agricola: Odysseuksen aaria oopp. Achille in Sciro (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

06:07 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

06:16 Hildegard Bingeniläinen (sov. Pfau): O virtus sapientie (Kronos-kvartetti).

06:21 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 71 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

06:45 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

07:09 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 17 B-duuri (Metsästys) (Guarneri-kvartetti).

07:34 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

07:54 Smetana: Pianotrio g-molli (Golub-Kaplan-Carr Trio).

08:23 Dvorák: Slaavilainen rapsodia n:o 3 As-duuri (Tshekkiläinen FO/Karel Sejna).

08:37 Tshaikovski: Myrsky (Chicagon SO/Claudio Abbado).

Valoa ja varjoa

ke 2.11. klo 6.00–9.00

Desprez: O virgo virginum (Chanticleer/Joseph Jennings).

06:09 Vivaldi: Konsertto flautinolle, jousille ja continuolle C-duuri (Marion Verbrüggen, sopraninonokkahuilu, ja Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

06:19 Taverner: Magnificat (Chanticleer/Joseph Jennings).

06:31 Berwald: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 2 A-duuri (Robert Riefling ja Benthien-kvartetti).

07:00 Palmgren: Valoa ja varjoa (Juhani Lagerspetz, piano).

07:14 Glinka: Jousikvartetto F-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

07:36 Platti: Oboekonsertto g-molli (Hans-Peter Westermann ja Neue Düsseldorfer Hofmusik/Mary Utiger).

07:48 Albéniz: Samppanja (Antonio Ruiz-Pipó, piano).

07:56 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 70 D-duuri (The Angeles String Quartet).

08:14 Mahler: Blumine (RSO/Sakari Oramo).

08:22 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Eugene Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

Keski-Aasian aroilta

ti 1.11. klo 6.00–9.00

Palestrina: Vos amici mei estis (Empire Brass, Bostonin SO, New Yorkin FO/Rolf Smedvig, trumpetti).

06:04 Gesualdo: Sydämeni on murheellinen (Pomerium Musices/Alexander Blachly).

06:11 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 73 F-duuri (The Angeles String Quartet).

06:34 Gabrieli: Canzona n:o 16 (Empire Brass sekä Bostonin SO:n, New Yorkin FO:n ja Boston Pops Esplanden jäseniä/Robert Sullivan, trumpetti).

06:38 C.P.E. Bach: Sinfonia C-duuri (Berliinin SO:n kamariork./Hans-Peter Frank).

06:47 W.A. Mozart - Koetsier: Taikahuilu-muunnelmia (RSO:n puhaltajat/Michael Höltzel).

07:03 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Cleveland-kvartetti).

07:33 Weber: Kvintetto klarinetille ja jousille B-duuri (Martin Fröst ja Tapiola Sinfonietta/Jean-Jacques Kantorow).

07:56 Massenet (sov. Salzedo): Meditaatio (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

08:02 Weber: Pianosonaatti n:o 4 e-molli (Garrick Ohlsson).

08:30 Borodin: Keski-Aasian aroilta (Samaran FO/Samuel Friedmann).

08:39 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

08:57 Valdes: Romanza de Denyce (Denyce Graves, mezzosopraano, ja Jesus 'Chucho' Valdes, piano).

Johnsonin Pianokonsertto Jassamine

ma 31.10. klo 6.00–9.00

Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Moskovan jousikvartetti).

06:40 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

06:58 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri. (Gregory Kinda).

07:17 Weber: Sonaatti A-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

07:28 James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop).

07:46 A. Merikanto: Sarja orkesterille (RSO/Leif Segerstam).

07:58 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (Ratsastaja) (Emerson-kvartetti).

08:21 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

08:40 R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

08:55 Debussy: Jalanjälkiä lumessa (Mika Rännäli, piano).