Lempeitä säveliä

Lempeitä säveliä

Neljä vuodenaikaa

tänään klo 6.00–9.00
Viimeisin

Klassista musiikkia. Kiireettömiä ja lempeitä musiikkielämyksiä. Ohjelmisto painottuu vanhaan musiikkiin. Yle Klassisen Aamuklassinen.

Seuraava lähetys

Lempeitä säveliä

huomenna klo 6.00–9.00

Rameau: Platée, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

06:23 Reusner (nuor.): Sarja d-molli (Lutz Kirchhof, barokkiluuttu).

06:34 Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

07:20 J.S. Bach: Aaria ja muunnelmia italialaiseen tapaan a-molli (Igor Kipnis, cembalo).

07:36 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Richard Stone).

08:04 Schöndorff: Missa super La dolce vista (Cinquecento).

08:22 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 2 g-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

08:45 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Andrew Manze ja Richard Egarr).

Aiemmat lähetykset

Neljä vuodenaikaa

tänään klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

06:14 Marais: Sarja barokkiyhtyeelle D-duuri (Musica Pacifica-barokkiyhtye).

06:35 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

06:46 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

07:12 Punto: Käyrätorvikonsertto n:o 5 F-duuri (Vitali Bujanovski ja Leningradin kamariork./Lazar Gozman).

07:32 Pachelbel: Halleluja! Lobet den Herrn in seinem Heiligtum (Ylistäkää Jumalaa hänen pyhäkössään). (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

07:46 Vivaldi: Le Quattro stagioni (Neljä vuodenaikaa) (Elizabeth Blumenstock, viulu, ja Philharmonia-barokkiork.).

08:25 Tartini: Sonaatti viululle ja continuolle g-molli (Paholaistrilli) (Rachel Barton, viulu, David Schrader, cembalo, ja John Mark Rozendaal, sello).

08:42 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 6 c-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

J.S. Bachin soolosellosarjoja

eilen klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 4 Es-duuri, 5 c-molli ja 6 D-duuri (Anner Bylsma).

07:13 Telemann: Sarja oboelle, trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Ad Mater, Maurice André, ja Concerto Amsterdam/Frans Brüggen).

07:38 Weiss: Sarja luutulle g-molli (Konrad Junghänel).

08:08 Molter: Sarja kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

08:27 Bartolotti: Sarja kitaralle e-molli (Gordon Ferries, barokkikitara).

08:40 Monn: Konsertto sellolle, jousille ja cembalolle (Jian Wang ja Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork.).

Musiikkia suurten löytöretkien ajalta Euroopasta

ke 15.9. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Konsertto D-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe d'amore, ja Neues Bachisches Collegium Musicum/Max Pommer).

06:19 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

06:39 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

07:00 Händel: Triosonaatti F-duuri (Tempesta di Mare).

07:12 Musiikkia ja laulua suurten löytöretkien ajalta Euroopasta (säv. tuntematon, Dalza, Escobar, Hume ym.). (New World Consort ja Suzie Le Blanc, sopraano).

08:22 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 3 (Trio Settecento).

08:33 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

08:44 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

Madetojan Sinfonia n:o 1

ti 14.9. klo 6.00–9.00

Telemann: Triosonaatti A-duuri (Battalia).

06:11 Beethoven: Pianotrio Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

06:43 W.A. Mozart: Divertimento jousille F-duuri (Hagen-kvartetti).

06:56 Marais: Sarja huilulle, viola da gamballe ja continuolle n:o 1 C-duuri (Leopold Stastny, traverso, Nikolaus Harnoncourt, diskanttigamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

07:12 Vivaldi: Konsertto F-duuri (Dresdenin orkesterille) (Freiburgin barokkiork./Gottfried von der Goltz, viulu).

07:24 Lebrun: Oboekonsertto n:o 1 d-molli (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

07:43 Grieg: I höst (Syksyllä) (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:55 Hahn: Chansons grises (Martyn Hill, tenori, ja Graham Johnson, piano).

08:12 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (HKO/John Storgårds).

08:34 Massenet: Poème d'octobre (Lokakuinen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

08:46 Weber: Concertino e-molli (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

Eugene Goossensin Kaleidoskooppi

ma 13.9. klo 6.00–9.00

F. Doppler: Casilda-Fantaisie (Jean-Louis Beaumadier, huilu, ja Fabrice Pierre, harppu).

06:12 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 33 B-duuri (Clevelandin ork./George Szell).

06:32 Dvorák: Serenadi kymmenelle puhaltimelle, sellolle ja kontrabassolle d-molli. (Radio-ork./Paavo Berglund).

06:56 Gratiani: Crudelissime spine (Consortium Carissimi/Garrick Comeaux).

07:04 Melartin: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Meta4-kvartetti).

07:30 Schumann: Aamulauluja op.133 (Antonin Kubalek, piano).

07:44 Händel: Concerto grosso G-duuri op.6/1. (Alexander Schneider, viulu, ja kamariork.).

08:00 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Tafelmusik Baroque Orchestra/Jeanne Lamon).

08:15 Goossens: Kaleidoskooppi (Melbournen SO/Andrew Davis).

08:25 Fauré (sov. Rabaud): Dolly, sarja lapsille. (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

08:44 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli). (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

Palestrinan Missa brevis

su 12.9. klo 7.00–10.00

Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

07:40 Bassani: Messu (1709) n:o 6 (Paola Cuellar, sopraano, Angelica Monje, mezzosopraano, Giovanni Silva, tenori, ja Fred Alba, basso, sekä Arakaendar Bolivia -kuoro ja Florilegium/ Ashley Solomon).

07:57 Palestrina: Missa brevis (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

08:20 J.S. Bach: Sonaatti uruille n:o 6 G-duuri (Chris Thile, mandoliini, Yo-Yo Ma, sello, ja Edgar Meyer, kontrabasso).

08:32 Bonporti: Concerto a quattro A-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

08:41 J.S. Bach: Soolosellosarja n:o 2 d-molli. (Janos Starker).

08:57 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 23 F-duuri (Vladimir Horowitz).

09:12 Weber: Muunnelmia B-duuri oopp. Silvana teemasta (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

09:28 Bartók: Divertimento jousiorkesterille (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

09:56 Chopin: Etydi n:o 13 As-duuri (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Mozartin Pianokvartetto Es-duuri

la 11.9. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle d-molli. (Burkhard Glaetzner, oboe, ja Karl Suske, viulu sekä Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

06:15 de Victoria: O quam gloriosum est regnum (Oi kuinka kunniakas on valtakunta) (New York Polyphony).

06:41 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

07:07 Schubert: Fantasia C-duuri (Wanderer) (Murray Perahia, piano).

07:30 Ferlendis: Konsertto oboelle F-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe, ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

07:44 Pfeiffer: Konsertto A-duuri (Siegfried Pank, viola da gamba, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

07:58 W.A. Mozart: Pianokvartetto Es-duuri (Emanuel Ax, piano, Isaac Stern, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

08:29 Händel: Concerto grosso D-duuri op.6/5. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

08:43 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle F-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

Beethovenin Jousikvartetto n:o 5

pe 10.9. klo 6.00–9.00

Brulé: A la doucor de la bele seson (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, psalttari).

06:08 J. Haydn: Berenice che fai? (Arleen Auger, sopraano, ja Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

06:21 Tshaikovski: Konserttifantasia pianolle ja orkesterille G-duuri (Jelizaveta Leonskaja ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

06:50 W.A. Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri. (Reginald Kell ja Zimbler Sinfonietta).

07:20 Ravel: Jousikvartetto F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

07:50 Mendelssohn: Pianokonsertto n:o 1 g-molli (Helen Huang ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

08:10 Rossini: Rosinan cavatina oopp. Sevillan parturi. (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Lontoon kuninkaallinen FO/Vittorio Gui).

08:16 Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri (Emerson-kvartetti).

08:43 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 2 F-duuri (Kamariork./Karl Richter).

08:55 Chopin: Etydi n:o 22 h-molli (Oktaavietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Maire Halava soittaa Beethovenin Pianokonserton n:o 4

to 9.9. klo 6.00–9.00

Telemann: Konsertto kahdelle viululle, alttoviululle ja continuolle G-duuri (Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

06:10 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (The Boston Museum Trio).

06:18 M-A. Charpentier: 8-ääninen sonaatti (London Baroque, joht. Charles Medlam).

06:35 H. Jadin: Jousikvartetto C-duuri op.3/1 (Mosaïques-kvartetti).

07:00 Brahms: Neljä kappaletta pianolle op.119 (Radu Lupu).

07:16 Schumann: Vom Pagen und der Königstochter (Hovipojasta ja kuninkaantyttärestä) (Carolyn Sampson, sopraano, Benno Schachtner, kontratenori, Werner Güra, tenori, Cornelius Uhle, basso, Jonathan Sells, basso, ja Ülle Tuisk, sopraano, sekä Viron filharmonian kamarikuoro ja Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

07:49 J. Haydn Divertimento G-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

08:04 Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Marieke Blankestijn ja Susan Tomes).

08:24 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Maire Halava ja RSO/Paavo Berglund).

Tshekkiläisiä tansseja

ke 8.9. klo 6.00–9.00

W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 17 G-duuri. (Richard Goode ja Orpheus-kamariork.).

06:31 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Heimo Haitto ja RSO/Arvid Jansons).

07:01 Smetana: Tshekkiläisiä tansseja (Antonin Kubalek, piano).

07:42 Liszt: Les Preludes, sinfoninen runo n:o 3 (Minnesotan ork./Eiji Oue).

08:00 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

08:25 Pacius: Alkusoitto oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

08:34 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Gennadi Rozhdestvenski).

08:58 Chopin: Etydi n:o 20 Des-duuri (Sekstietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Alkemisti

ti 7.9. klo 6.00–9.00

Händel: Musiikkia näyt. Alkemisti (Vancouverin radio-ork./Monica Huggett).

06:17 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

07:15 Albinoni: Oboekonsertto d-molli (Anthony Robson ja Collegium Musicum 90/Simon Standage).

07:28 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

07:51 Monteverdi: Lagrime d'amante al sepolcro dell'amata (Rakastavan kyyneleet rakastetun haudalla) (The Deller Consort).

08:10 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

08:43 Bruhns: Ich liege und schlafe (Minä käyn levolle ja nukun) (Collegium Vocale/Philippe Herreweghe).

Thou mightie God

ma 6.9. klo 6.00–9.00

Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

06:14 Walter: Geystliches Gesangk Buchleyn (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

07:28 Brahms: Neljä balladia pianolle (Grigori Sokolov).

07:56 Weiss: Sarja luutulle C-duuri (Stephen Stubbs, barokkiluuttu).

08:31 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

Acis y Galatea

su 5.9. klo 7.00–10.00

Codax: Seitsemän rakkauslaulua (Paul Hillier, laulu ja lausunta, Andrew Lawrence-King, psalttari ja harppu).

7:23 Ockeghem: Missa prolationum (Hilliard-yhtye).

7:58 Bononcini: Il Lamento d'Olimpia (Olympian valitus) (Gloria Banditelli, mezzosopraano, ja Ensemble Aurora).

8:13 Literes: Acis y Galatea, zarzuela (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano, Xenia Meijer, mezzosopraano, María Luz Álvarez, sopraano, Marina Pardo, mezzosopraano, ja Jordi Ricart, baritoni, sekä Al Ayre Español/Eduardo López Banzo).

9:14 Marchand: Pieces d'orgue, deuxieme livre (Joseph Payne, urut).

9:30 Graupner: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Marion Moonen ja Doretthe Janssens, traverso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Fleurs d'album

la 4.9. klo 6.00–9.00

Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:09 C. Stamitz: Trio kahdelle huilulle ja continuolle G-duuri (Camerata Köln).

06:22 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

06:32 Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Battalia).

06:45 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

07:09 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 3 G-duuri (Karl Richter, cembalo, ja kamariork.).

07:22 J. Haydn: Divertimento pianolle 4-kätisesti F-duuri (Mestari ja oppilas) (Cullan Bryant ja Dmitri Rahmanov, fortepiano).

07:39 Sor: Les Deux amis (Ystävykset) kahdelle kitaralle (Robert Kubica ja Wilma van Berkel).

07:58 Scarlatti: Ahi, che sarà di me, kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy, Nicholas McGegan

08:11 Bonis: Scènes de la forêt (Anthony Robb, huilu, Richard Dilley, käyrätorvi, ja Diana Ambache, piano).

08:27 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

08:40 F. Caccini: Katkemia oopp. La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Ruggieron vapautus Alcinan saarelta) (Suzie LeBlanc, sopraano, Barbara Borden, sopraano, Dorothee Mields, sopraano, ja Christian Hilz, baritoni, sekä Tragicomedia).

Romances intimes

pe 3.9. klo 6.00–9.00

Leclair: Alkusoitto D-duuri op.13/2 (Purcell-kvartetti).

06:13 Pokorný: Käyrätorvikonsertto D-duuri (Hermann Baumann ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

06:30 Beethoven: Kuusi bagatellia pianolle op.126 (John O'Conor, piano).

06:48 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

07:11 Gade: Noveletteja (Trio Parnassus).

07:30 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

07:47 Chopin: Balladi n:o 4 f-molli (Charles Rosen, piano).

07:58 Madetoja: Romances intimes (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

08:11 Kuula: Eteläpohjalaisia kansanlauluja (Martti Talvela, basso, ja Hertha Klust, piano).

08:23 Schumann: Arabeski C-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

08:30 Grieg: Norske folkeviser (Norjalaisia kansanlauluja) op.66 (Eva Knardahl, piano).

Caprices en forme de valse

to 2.9. klo 6.00–9.00

H.I.F. Biber: Sonaatti C-duuri (Sonata pro tabula a 10) (Flöten-Consort Michael Schneider ja Musica Antiqua Köln).

06:08 Tartini: Viulukonsertto E-duuri (La Serenissima/Adrian Chandler, viulu).

06:25 Händel: Kleopatran aaria Piangeró la sorte mia oopp. Julius Caesar (Renata Tebaldi, sopraano, ja Giorgio Favaretto, piano).

06:33 Glazunov: Romanttinen intermezzo (Hong Kongin FO/Antonio de Almeida).

06:41 C. Schumann: Caprices en forme de valse (Susanne Grützmann, piano).

07:00 Beethoven: Trio jousille n:o 3 D-duuri (Jascha Heifetz, viulu, William Primrose, alttoviulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

07:20 V. Haapalainen: Balettikuvia, sarja orkesterille (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

07:30 Righini: Erifilen aaria kant. Il Natal d'Apollo (Diana Damrau, sopraano, ja Le Cercle de l'Harmonie/Jérémie Rhorer).

07:38 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri op.4/10 (Concerto Köln).

07:55 Dussek: Pianokonsertto C-duuri op.29 (Ulsterin ork./Howard Shelley, piano).

08:19 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

08:36 W.A. Mozart: Kaksitoista duoa kahdelle puhaltimelle (Martin van de Merwe ja Jos Buurman, käyrätorvi).

Terve taivaan kuningatar

ke 1.9. klo 6.00–9.00

J.S. Bach: Sarja luutulle g-molli (Oliver Holzenburg).

06:26 de Machaut: Messe de Nostre Dame (Hilliard-yhtye).

06:51 Vivaldi: Sonaatti C-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe, Karl Suske, viulu, Christine Schornsheim, urut, ja Thomas Reinhardt, fagotti).

07:06 Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

07:26 Browne: Salve Regina 1 (Terve taivaan kuningatar) (Graindelavoix/Björn Schmelzer).

07:45 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

08:05 Händel: Concerto grosso g-molli op.6/6 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

08:20 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 26 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

08:40 J. Haydn: Divertimento C-duuri (Syntymäpäivä) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

Turbilhao de beijos

ti 31.8. klo 6.00–9.00

Quantz: Triosonaatti huilulle, oboelle ja continuolle c-molli (Pariisin barokkiyhtye).

06:12 Marais: Sarja d-molli (Musica Pacifica).

06:20 Onslow: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Luc Tooten ja Stéphane de May).

06:40 Boieldieu: Andante lento ja Rondeau harppukonsertosta C-duuri (Nicanor Zabaleta, harppu, ja Berliinin radion SO/Ernst Märzendorfer).

06:52 Reinecke: Oktetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

07:15 D. Scarlatti: Sonaatti kosketinsoittimelle h-molli ja E-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

07:23 Nazareth (sov. Almeida): Turbilhao de beijos (Pentti Hildén ja Janne Lehtinen, kitara).

07:29 Debussy: Faunin iltapäivä (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

07:41 Moszkowski: Kitara (Jan-Erik Gustafsson, sello ja Heini Kärkkäinen, piano).

07:45 Verdi: Jagon monologi oopp. Otello (Juha Uusitalo, bassobaritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

07:53 J. Stamitz: Klarinettikonsertto B-duuri (Andreas Ottensamer ja Kammerakademie Potsdam).

08:10 Sjögren: Poème C-duuri (Per Enoksson, viulu, ja Kathryn Stott, piano).

08:16 J. Strauss, nuor.: Taiteilijakatrilli (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

08:22 Cherubini: Sinfonia D-duuri (NBC:n SO/Arturo Toscanini).

08:49 Wegelius: Rondo fantasian tapaan (Margit Rahkonen, piano, ja RSO/Petri Sakari).

Hofball-Tänze

ma 30.8. klo 6.00–9.00

Querfurth: Konsertto Es-duuri (Ludvig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

06:13 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

06:25 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

06:49 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Pinchas Zukerman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello, sekä St.Paulin kamariork./Zukerman).

07:06 Albinoni: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Anthony Robson ja Collegium Musicum 90/Simon Standage).

07:17 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

07:39 Mayr: Alkusoitto oopp. Elisa (Philharmonia-ork./David Parry).

07:47 Schumann: Kinderszenen (Lapsikuvia) (Benno Moiseiwitsch, piano).

08:04 Lanner: Hofball-Tänze (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

08:10 Schumann: Adagio ja Allegro As-duuri (David Finckel, sello, ja Wu Han, piano).

08:19 Chabrier: Larghetto (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

08:28 Kainz: Cembalokonsertto C-duuri (Linda Nicholson ja Florilegium Collinda).

08:42 Lehár: Valssi operetin Iloinen leski teemoista (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

08:49 Hatshaturjan: Spartacuksen ja Fryygian adagio, bal. Spartacus (Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

Grillen-Symphonie

su 29.8. klo 7.00–10.00

Schickhardt: Konsertto huilulle, kahdelle oboelle, jousille ja continuolle g-molli (Jed Wentz, traverso, ja Musica ad Rhenum -kamariyhtye).

07:17 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (The Boston Museum Trio).

07:30 Telemann: Sinfonia G-duuri (Grillen-Symphonie) (Henry Peyrebrune ja Tracy Rowell, kontrabasso, sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

07:39 von Dittersdorf: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Camerata Bern/Thomas Füri).

07:55 Arenski: Sarja kahdelle pianolle n:o 1 F-duuri (Ljubov Bruk ja Mark Taimanov).

08:08 Nardini: Adagio cantabile (Leonid Kogan, viulu, ja Andrei Mytnik, piano).

08:12 Giuliani: Rossiniana n:o 4 (Eduardo Fernandez, kitara).

08:27 Lemare: Andantino Des-duuri (Moonlight and roses) (Simon Preston, urut).

08:33 J. Haydn: Oboekonsertto C-duuri (Vladimir Kurlin ja Leningradin kamariork./Vladislav Tshernushenko).

08:55 Pujol: Festivola kitaralle (David Russell, kitara).

08:59 Kodály: Adagio alttoviululle ja pianolle (Kim Kashkashian ja Robert Levin).

09:07 Arriaga: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

09:35 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Jakov Shapiro ja Emil Gilels).

09:49 Ponchielli: Tuntien tanssi oopp. La Gioconda (Philharmonia-ork./Charles Mackerras).

Hanhiemo

la 28.8. klo 6.00–9.00

Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

06:13 Schütz: Selig sind die Toten (Emmanuel Music/Craig Smith).

06:18 Quantz: Käyrätorvikonsertto n:o 9 Es-duuri (Barry Tuckwell ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown, sekä John Constable, cembalo).

06:25 Englantilaisia luuttulauluja, säv. Morley, Campion, Ferrabosco, Rosseter, Dowland, Holborne, Cavendish ja Lanier (Julianne Baird, sopraano, ja Ronn McFarlane, luuttu).

07:36 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

07:55 Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle h-molli (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso).

08:07 J. Haydn: Sinfonia n:o 22 Es-duuri (Filosofi) (Birminghamin SO/Simon Rattle).

08:26 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

08:51 Berlioz: Alkusoitto oopp. Beatrice ja Benedict (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Lapsikuvia

pe 27.8. klo 6.00–9.00

Musorgski: Aamunkoitto Moskova-joella ja Persialaisten orjien tanssi oopp. Hovanshtshina. (Venäjän FO/Samuel Friedmann).

06:13 Bonporti: Concerto a quattro B-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

06:25 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 18 G-duuri (Réka Szilvay ja Naoko Ichihashi).

06:39 Händel: Sonaatti D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

06:51 Giornovichi: Viulukonsertto n:o 9 G-duuri (Paul Yeager ja Starling-kamariork./Kurt Sassmannshaus).

07:20 Schumann: Kinderszenen (Lapsikuvia) (Vladimir Horowitz, piano).

07:39 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 2 A-duuri (Emerson-kvartetti).

08:12 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Chicagon SO/Neeme Järvi).

Chopinin valsseja

to 26.8. klo 6.00–9.00

Chopin: Valssit n:o 1-14 (Leonard Pennario, piano).

06:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 24 A-duuri (The Angeles String Quartet).

07:01 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 9 Es-duuri (Jenamy) (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida, piano ja joht.).

07:34 Ernst: Kaksi salonkikappaletta viululle ja pianolle (Sherban Lupu ja Ian Hobson).

07:47 Järnefelt: Solsken (Peter Lindroos, tenori, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

07:50 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 A-duuri (Izhak Perlman, viulu ja Daniel Barenboim, piano).

08:10 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri (Tokio-kvartetti).

Schubertin keskeneräinen pianosonaatti n:o 15

ke 25.8. klo 6.00–9.00

Schubert: Pianosonaatti n:o 15 (keskeneräinen) (Rudolf Serkin).

06:27 Rossini: Johdanto, teema ja muunnelmia Es-duuri (Charles Neidich, klarinetti, ja Orpheus-kamariork.).

06:40 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Eugen Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

07:09 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kok. Ayres for the Violin (The Arcadian Academy).

08:21 Debussy: Faunin iltapäivä (Jeanne Baxtresser, huilu, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

08:33 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri (Daniil Shafran ja Neuvostoliiton valtion SO/Neeme Järvi).

Tshaikovskin serenadi jousiorkesterille

ti 24.8. klo 6.00–9.00

Carbonell: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 6 A-duuri (Bojan Cicic, viulu, ja The Illyria Consort).

06:16 W.A. Mozart: 12 menuettia orkesterille KV585 (Wienin Mozart-yhtye/Willy Boskovsky).

06:43 Zipoli: Sarja kosketinsoittimelle n:o 1 h-molli (Giovanni Nesi, piano).

06:59 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri (Philadelphian orkesterin jouset/Christoph Eschenbach).

07:34 Buxtehude: Ich halte es dafür, kantaatti (Suzie LeBlanc, sopraano, ja Peter Harvey, basso, sekä Purcell-kvartetti).

07:46 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

08:47 Boieldieu: Sonaatti Es-duuri op.8/1 (Zsuzsanna Sirokay, piano, ja Hans Rudolf Stalder, klarinetti).

Händelin Vesimusiikkia

ma 23.8. klo 6.00–9.00

Dvorák: Poloneesi sellolle ja pianolle A-duuri (Niklas Schmidt ja Stepan Simonian).

06:09 W.A. Mozart (sov. Triebensee): Sarja oopp. Tituksen Lempeys kohtauksista (Budapestin puhallinyhtye).

06:25 Vivaldi: Konsertto viola d'amorelle, luutulle, jousille ja continuolle d-molli op.63/2 (Monica Huggett, viola d'amore, ja Jakob Lindberg, arkkiluuttu, sekä Drottningholmin barokkiyhtye).

06:37 Chic: Solo sur la Tyrolienne (Claude Delangle, alttosaksofoni, ja Odile Delangle, piano).

06:46 Händel: Vesimusiikkia (Orpheus-kamariorkesteri).

07:33 Heinichen: Se mai, Tirsi, mio bene (Marie Friederike Schröder, sopraano, ja Terry Wey, kontratenori, sekä Batzdorfer Hofkapelle).

07:53 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle A-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

08:11 Schubert: Schwanengesang (Joutsenlaulu) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

Rahmaninovin Kellot

su 22.8. klo 7.00–10.00

J.S. Bach: Sonaatit n:o 4 c-molli, 5 f-molli ja 6 G-duuri (Yehudi Menuhin, viulu, ja Louis Kentner, piano).

Erlebach: Sarja orkesterille ja continuolle n:o 3 C-duuri (L'Arpa Festante München/Michi Gaigg).

Geminiani: Sonaatti sellolle ja continuolle n:o 3 C-duuri op.5/3 (Heinrich Schiff, sello, Ton Koopman, cembalo, ja Jaap ter Linden, sello).

Leschetizky: Six meditations (Kuusi meditaatiota) (Peter Ritzen, piano).

Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

Fibich: Alkusoitto näytelmämus. Yö Karlsteinin linnassa (Tshekin kansallinen SO/Marek Stilec).

Rahmaninov: Kolokoltshiki (Kellot) (Luba Orgonásová, sopraano, Dmitri Popov, tenori, ja Mihail Petrenko, basso, sekä Berliinin radiokuoro ja Berliinin filharmonikot/Simon Rattle).

Salomon lauluja

la 21.8. klo 6.00–9.00

Händel: Sarja cembalolle n:o 4 e-molli (Lisa Smirnova, piano).

06:15 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

07:02 Marais: Folies d'Espagne (Emmanuel Pahud, huilu).

07:18 C.P.E. Bach: Berliinin sinfoniat (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

08:12 Jiránek: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle B-duuri (Lenka Torgersen ja Helena Zemanová sekä Collegium Marianum/Jana Semerádová.

08:24 J.S. Bach: Konsertto n:o 2 E-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Vancouverin RO/Mario Bernardi).

08:45 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle e-molli op.5/3 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

Polyhymnian juhlat

pe 20.8. klo 6.00–9.00

Telemann: Konsertto alttoviululle, jousille ja continuolle G-duuri (Paul Peabody ja Philharmonia Virtuosi/Richard Kapp).

06:16 Hoffmann: Meine Seele erhebt den Herren (Magnificat) (Jane Bryden, sopraano, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

06:30 C.Ph.E. Bach: Sonaatti kosketinsoittimelle ja viululle D-duuri (Veli-Markus Tapio, viola da gamba, ja Elina Mustonen, cembalo).

06:42 Rameau: Sarja baletista Les Fêtes de Polymnie (Les talens Lyriques/Christophe Rousset).

07:08 Cornago: Missa de la mapa mundi (His Majestie's Clerkes ja Newberry Consort/Paul Hillier).

07:35 Roman: Oboekonsertto B-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./ Anthony Halstead).

07:54 J. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

08:09 Purcell: O sing unto the Lord (Veisatkaa Herralle uusi virsi) (Nicholas Witcomb ja Jerome Finnis, poikasopraano, James Bowman, kontratenori, Charles Daniels, tenori, ja Michael George, basso, sekä Oxfordin New Collegen kuoro ja The King's Consort/Robert King).

08:24 Lully: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

08:37 Stratico: Viulukonsertto g-molli (Giuliano Carmignola ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

Amorin yllätyksiä

to 19.8. klo 6.00–9.00

Veracini: Sarja orkesterille ja continuolle n:o 1 B-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

06:15 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

06:29 Champagne: Chancon ferai, que talenz m'en est pris (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

06:44 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Risto Lauriala, piano).

07:17 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

07:46 Händel: Carco sempre di gloria (Helen Watts, altto, ja Englantilainen kamariork./Raymond Leppard, cembalo).

08:01 Nardini: Sonaatti viululle ja pianolle (Ida Haendel ja Geoffrey Parsons).

08:20 Rameau: Alkusoitto komediabal. Amorin yllätykset (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

08:26 Marais: Folies d'Espagne (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

08:45 F.X. Richter: Sinfonia n:o 6 B-duuri (Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).