Päiväklassinen

Päiväklassinen

Leonard Bernstein soittaa Ravelin pianokonserton

la 14.3. klo 14.00–18.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Päiväklassinen

tänään klo 14.00–18.00

Melartin: Elegia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

14:06 R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

14:30 Rossini: Stabat mater (Rosa Feola, sopraano, Gerhild Romberger, altto, Dmitri Korchak, tenori, ja Mika Kares, basso, sekä Baijerin radion kuoro ja Münchenin RO/Howard Arman).

15:25 de Fossa (sov.): Grand duo n:o 3 F-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

15:45 Tyberg: Messu n:o 2 F-duuri (Etelä-Dakotan kuoro/Brian A. Schmidt, ja Christopher Jacobson, urut).

16:09 Sibelius: Jousikvartetto a-molli (Tempera-kvartetti).

16:44 Zelenka: Miserere (Jumala, ole minulle armollinen) c-molli (Tanya Aspelmeier, sopraano, sekä Balthasar Neumann -kuoro ja -ork./Thomas Hengelbrock).

17:00 Hummel: Alttoviulusonaatti Es-duuri (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

17:20 Rangström: Divertimento elegiaco (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

17:37 Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

Aiemmat lähetykset

Leonard Bernstein soittaa Ravelin pianokonserton

la 14.3. klo 14.00–18.00

Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Jacqueline Du Pré ja Ernest Lush).

Wolf: Der Freund (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Aleksei Ljubimov ja Olga Pashtshenko, fortepiano, sekä Suomalainen barokkiork. ja Meta4-kvartetti).

Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

Debussy: Proses lyriques (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

Ravel: Pianokonsertto G-duuri. (Columbia-SO/Leonard Bernstein, piano ja joht.).

Monteclair: Le Triomphe de l'amour, kantaatti (Jean-Paul Fouchecourt, tenori, Les Arts Florissants/William Christie).

Charpentier: Sarja näytelmämus. Le Malade imaginaire (Luulosairas) (Tempesta di Mare).

Leclair: Alkusoitto D-duuri op.13/2 (Purcell-kvartetti).

Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste).

Melartin: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Meta4-kvartetti).

Hampurin vuoksi ja luode

ti 10.3. klo 14.00–18.00

Skrjabin: Etydi dis-molli (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

14:03 W.A. Mozart: Divertimento Es-duuri viululle, alttoviululle ja sellolle (Gidon Kremer, Kim Kashkashian ja Yo-Yo Ma).

14:54 Lalo: Six romances populaires (Tassis Christoyannis, baritoni, ja Jeff Cohen, piano).

15:39 Sibelius: Karelia-sarja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

15:55 Caudioso: Mandoliinikonsertto G-duuri (Mari Fe Pavón, barokkimandoliini, ja ArteMandoline).

16:09 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri (Wienin filharmonikot/Carlos Kleiber).

16:48 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Friedrich Gulda).

17:09 Telemann: Orkesterisarja C-duuri "Hampurin vuoksi ja luode" (New London Consort/Philip Pickett).

17:39 Elgar: Te Deum ja Benedictus (Lontoon sinfoniakuoro ja Northern Sinfonia/Richard Hickox).