Syventävää klassista

Syventävää klassista

Seuraava lähetys tänään klo 23.10–6.00

J.D. Braun: Sarja e-molli soolohuilulle (Marion Treupel-Franck).

23:29 Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Suuren taiteilijan muistolle) (Vadim Gluzman, viulu, Johannes Moser, sello, ja Jevgeni Sudbin, piano).

00:12 J.S. Bach: Urkusonaatti n:o 3 d-molli (Marie-Claire Alain).

00:25 J. Haydn: Missa Cellensis (Missa Sanctae Caeciliae) C-duuri (Krisztina Laki, sopraano, Hilke Helling, altto, Aldon Baldin, tenori, ja Hans-Georg Ahrens, basso, sekä Stuttgartin kamarikuoro ja Württembergin kamariork./Frieder Bernius).

01:37 Eller: Sümfooniline legend (Sinfoninen legenda) (Viron valtion SO/Olari Elts).

02:02 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola ja Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, sekä Niek de Groot, kontrabasso).

02:147 Jadassohn: Pianokonsertto n:o 2 f-molli (Markus Becker ja Berliinin radion SO/Michael Sanderling).

02:41 Ranta: Kainuun kuvia (RSO/John Storgårds).

02:53 Respighi: Sinfonia drammatica (Liègen kuninkaallinen FO/John Neschling).

03:53 Granados: Goyescas, pianosarja (José Menor).

04:50 Holst: A Moorside suite (Radion viihdeorkesterin puhaltajat/George de Godzinsky).

05:04 Brahms: Alttorapsodia (Christa Ludwig, mezzosopraano, Philharmonia-kuoron miesäänet ja Pilharmonia-ork./Otto Klemperer).

05:17 Schulhoff: Viisi jazzetydiä (Kathryn Stott, piano).

05:29 Salieri: Sinfonia Il giorno onomastico D-duuri (Nimipäivä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

05:48 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle F-duuri op.1/11 (Michel Piquet, nokkahuilu, Charles Medlam, sello, ja John Toll, cembalo).

05:57 Kuula: Tuli tuttu, vanha tuttu (YL/Pasi Hyökki).

Seuraava lähetys

Syventävää klassista

tänään klo 23.10–6.00

J.D. Braun: Sarja e-molli soolohuilulle (Marion Treupel-Franck).

23:29 Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Suuren taiteilijan muistolle) (Vadim Gluzman, viulu, Johannes Moser, sello, ja Jevgeni Sudbin, piano).

00:12 J.S. Bach: Urkusonaatti n:o 3 d-molli (Marie-Claire Alain).

00:25 J. Haydn: Missa Cellensis (Missa Sanctae Caeciliae) C-duuri (Krisztina Laki, sopraano, Hilke Helling, altto, Aldon Baldin, tenori, ja Hans-Georg Ahrens, basso, sekä Stuttgartin kamarikuoro ja Württembergin kamariork./Frieder Bernius).

01:37 Eller: Sümfooniline legend (Sinfoninen legenda) (Viron valtion SO/Olari Elts).

02:02 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola ja Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, sekä Niek de Groot, kontrabasso).

02:147 Jadassohn: Pianokonsertto n:o 2 f-molli (Markus Becker ja Berliinin radion SO/Michael Sanderling).

02:41 Ranta: Kainuun kuvia (RSO/John Storgårds).

02:53 Respighi: Sinfonia drammatica (Liègen kuninkaallinen FO/John Neschling).

03:53 Granados: Goyescas, pianosarja (José Menor).

04:50 Holst: A Moorside suite (Radion viihdeorkesterin puhaltajat/George de Godzinsky).

05:04 Brahms: Alttorapsodia (Christa Ludwig, mezzosopraano, Philharmonia-kuoron miesäänet ja Pilharmonia-ork./Otto Klemperer).

05:17 Schulhoff: Viisi jazzetydiä (Kathryn Stott, piano).

05:29 Salieri: Sinfonia Il giorno onomastico D-duuri (Nimipäivä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

05:48 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle F-duuri op.1/11 (Michel Piquet, nokkahuilu, Charles Medlam, sello, ja John Toll, cembalo).

05:57 Kuula: Tuli tuttu, vanha tuttu (YL/Pasi Hyökki).