Tummansinisten tuntien musiikkia

Tummansinisten tuntien musiikkia

Ferdinand Riesin Pianokonsertto

eilen klo 18.00–23.10
Viimeisin

Jaloa, runsasta ja juhlavaa klassista musiikkia. Mukana erikoisuuksia ja harvinaisuuksia. Ohjelmaoppaassa Iltaklassinen.

Seuraava lähetys

Tummansinisten tuntien musiikkia

tänään klo 18.00–23.10

Telemann: Sonaatti nokkahuilulle ja viululle C-duuri (Michala Petri ja Pinchas Zukerman).

18:11 Mendelssohn: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Italialainen) (Atlantan SO/Yoel Levi).

18:39 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri. (Pierre Fournier ja Lontoon Philharmonia-ork./Rafael Kubelik).

19:05 Brahms: Seitsemän fantasiaa pianolle. (Wilhelm Kempff).

19:27 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

20:01 Anonyymi 1700-luvulta: Contredanses parisiennes (Pariisilaisia kontratansseja) (Ensemble Caprice).

20:15 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

20:29 Lully: Orkesterisarja oopp. Atys (Capriccio/Dominik Kiefer).

20:44 Pfeiffer: Konsertto A-duuri (Siegfried Pank, viola da gamba, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

20:58 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

21:11 Franck: Koraali n:o 3 a-molli (Kalevi Kiviniemi, urut).

21:24 Boissier-Butini: Konsertto n:o 6 g-molli (Sveitsiläinen) (Eva-Maria Zimmermann, piano, ja Regula Küffer, huilu, sekä Bernin kamariorkesterin jouset/Matthias Kuhn).

21:55 Brod: Trio harpulle, oboelle ja fagotille (Rachel Talitman, Hélène Devilleneuve ja Luc Loubry).

22:11 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Euroopan Brandenburg-ork./Trevor Pinnock, cembalo).

22:31 R. Schumann: Dichterliebe (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

23:01 Kodály: Adagio alttoviululle ja pianolle (Kim Kashkashian ja Robert Levin).

Aiemmat lähetykset

Ferdinand Riesin Pianokonsertto

eilen klo 18.00–23.10

Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

18:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri (Juilliard-kvartetti).

18:40 Kodály: Tansseja Galantasta (Chicagon SO/Neeme Järvi).

18:57 G.A. Merkel: Wer nur den lieben Gott lässt walten (Ah sielu, vallita suo Herran), koraalimuunnelmia uruille (Martin Poruba).

19:09 Telemann: Puolalainen partita (Julian Bream ja John Williams, kitara).

19:23 d'Indy: Jour d'été a la montagne (Kesäpäivä vuoristossa) (Ranskan radion FO/Marek Janowski).

19:53 Satie: La Belle excentrique (Eksentrinen kaunotar) (Alexandre Tharaud ja Eric Le Sage, piano).

20:02 Grieg: 10 lyyristä kappaletta (Artur Rubinstein, piano).

20:21 Sibelius: Jordens sång (Maan laulu), kantaatti (Akateeminen laulu, Helsingin katedraalikuoro ja RSO/Ulf Söderblom).

20:41 Bellini - Liszt: Muistumia Normasta (John Nauman, piano).

21:00 Carulli: Fantasia huilulle ja kitaralle G-duuri Bellinin oopperan Merirosvo teemoista (Jean-Piere Rampal ja Alexandre Lagoya).

21:12 Pasculli: Oboekonsertto Donizettin La Favorita -oopperan teemoista. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

21:27 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri. (John Williams ja Australian kamariork.).

21:57 Ries: Pianokonsertto g-molli (Christopher Hinterhuber ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

22:28 Ysaÿe: Hurmio (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

22:38 Brahms: Kaksi yksinlaulua altolle, alttoviululle ja pianolle Op. 91. (Marilyn Horne, mezzosopraano, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Martin Katz, piano).

23:08 Kansansäv. - Melartin: Hyvää iltaa; Vaikein hetki; Maailmalle matkani; Heilani kotiin kulki kaksi tietä; Aikoja entisiä; Ieva; Passaahan sitä. (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

Händelin Vesimusiikkia

toissa päivänä klo 18.00–23.10

Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri. (Maurice Gendron, sello, ja Peter Gallion, piano).

18:08 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen). (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

19:18 Sibelius: Rakastava. (Key Ensemble/Teemu Honkanen).

19:27 Kaski: Serenata d-molli (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

19:32 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

19:52 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

20:16 Leiviskä: Sinfonia n:o 3 (RSO/Sakari Oramo).

20:47 Madetoja: Sävellyksiä torviseitsikolle (Pohjan Sotilassoittokunnan Seitsikko/Juha Pisto).

21:00 Händel: Vesimusiikkia (Orpheus-kamariorkesteri).

21:47 Dowland: Farewell, fantasia luutulle. (Julian Bream).

21:54 Debussy: Suite bergamasque (Stanislav Bunin, piano).

22:11 Mendelssohn: Alttoviulusonaatti c-molli (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

22:39 W.A. Mozart: Serenadi c-molli (Yömusiikkia). (Amadeus-puhallinyhtye).

23:06 Wilson: Peace, mutt'ring thoughts (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

Vladimir Ashkenazy soittaa Beethovenin Pianokonserton n:o 1

ke 20.1. klo 18.00–23.10

Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Vladimir Ashkenazy ja Clevelandin ork.).

18:36 Jacquet de la Guerre: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle D-duuri. (Musica Fiorita).

18:45 Sibelius: Karelia-sarja. (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

19:00 Giornovichi: Viulukonsertto n:o 8 B-duuri. (Tania Davison ja Starling-kamariork./Kurt Sassmannshaus).

19:24 Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

19:41 Kozeluch: Sinfonia D-duuri (Pardubicen valtiollinen kamariork./Marek Stilec).

20:00 Saint-Saens: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

20:23 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

20:40 J. Haydn: Sinfonia n:o 105 B-duuri (Ronald Leonhard, sello, Barbara Winters, oboe, David Breidenthal, fagotti, ja Los Angelesin FO/Pinchas Zukerman, viulu).

21:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 33 Es-duuri (Yefim Bronfman ja Isaac Stern).

21:29 J. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Jed Wentz, traverso, Balasz Mate, sello, ja Marcelo Bussi).

21:41 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri. (Ruggiero Ricci, viulu, ja Martha Argerich).

22:06 Schumann: Viisi yksinlaulua kok. Liederalbum für die Jugend (Peter Schreier, tenori, Christoph Eschenbach, piano).

22:14 Rameau: Sarja orkesterille oopp. Le Temple de la gloire (Philharmonia Baroque -ork./Nicholas McGegan).

22:49 Thomas: Mignonin romanssi oopp. Mignon (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

22:54 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri. (Trio Settecento).

Usko Viitanen laulaa Laulun Kuujärvestä

ti 19.1. klo 18.00–23.10

Ewald: Kvintetto vaskipuhaltimille nro 3 Des-duuri. (Philadelphian orkesterin vaskiyhtye).

18:18 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 25 C-duuri (Mitsuko Uchida ja Clevelandin ork.).

18:54 Fuchs: Kvintetto klarinetille ja jousille Es-duuri op.102 (Thea King ja Britten-kvartetti).

19:24 H.I.F. Biber: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 6 c-molli (Veronica Kröner, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, urut).

19:37 Hayes: Kaksi osaa oodista The Passions. (Emma Kirkby, sopraano, ja Cantillation-kuoro sekä Orchestra of the Antipodes/Anthony Walker).

19:51 Fasch: Ouvertuere (Sarja) orkesterille ja continuolle a-molli. (Tempesta di Mare).

20:17 Monteclair: Le Triomphe de l'amour, kantaatti (Jean-Paul Fouchecourt, tenori, Les Arts Florissants/William Christie).

20:30 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli. (Yehudi Menuhin ja Lontoon Philharmonia -ork./Efrem Kurtz).

20:57 Arriaga: Jousikvartetto n:o 2 A-duuri (Guarneri-kvartetti).

21:22 Sibelius: Sinfonia n:o 2 D-duuri (RSO/Sakari Oramo).

22:02 Klami: Laulu Kuujärvestä (Usko Viitanen, baritoni, ja RSO/Kari Tikka)

22:19 Palmgren: Valoa ja varjoa (Juhani Lagerspetz, piano).

22:33 Järnefelt: Pastoraali sinfonisesta runosta Kanteletar (RSO/Ilpo Mansnerus).

22:40 Debussy: Kolme nokturnia (Clevelandin orkesterin kuoron naisäänet, Clevelandin orkesteri/Pierre Boulez).

23:03 Chopin: Nokturni nro 8 Des-duuri (Elissa Lee Koljonen, viulu, ja Robert Koenig, piano).

Arto Noras soittaa Dutilleuxin Sellokonserton

ma 18.1. klo 18.00–23.10

W.A. Mozart: Kohtaus ja Kreivin resitatiivi ja aaria oopp. Figaron häät (Dawn Upshaw, sopraano, ja Thomas Hampson sekä Ferrucio Furlanetto, baritoni, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

18:06 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

18:24 Debussy: La damoiselle élue, lyyrinen runoelma (Dawn Upshaw, sopraano, Paula Rasmussen, mezzosopraano, Los Angeles Master Chorale -kuoron naislaulajat ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

18:45 Grieg: Lyyrisiä kappaleita, osia. (Israela Margalit, piano).

19:42 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Vladimir Ashkenazy ja Clevelandin orkesterin jousikvartetti).

20:23 Barrios: Cueca (David Russell, kitara).

20:28 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

20:47 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

21:01 Sibelius: Historiallisia kuvia n:o 1. (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

21:20 Smetana: Pianotrio g-molli. (Benaud Trio).

21:49 Dutilleux: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:17 Grieg: Haugtussa (Tunturien tyttö). (Kirsten Flagstad, sopraano, ja Edwin McArthur, piano).

22:49 Corelli: Concerto grosso F-duuri (Philharmonia barokkiork./Nicholas McGegan).

22:59 Mompou: El Combat del somni (Unen taistelu). (Nan Merriman, mezzosopraano, ja Gerald Moore, piano).

Gounod'n ooppera Faust

su 17.1. klo 18.00–23.10

Farrenc: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 c-molli (Gaëtane Prouvost ja Laurent Cabasso).

18:19 Mozart - Sartorius: Sarja puhaltimille oopp. Figaron häät kohtauksista (Mozzafiato/Charles Neidich).

18:38 Hummel: Serenadi n:o 1 G-duuri (Serenade en potpourri) (Consortium Classicum).

19:00 Gounod: Faust, ooppera (Nicolai Gedda, tenori, Victoria de los Angeles, sopraano, Liliane Berton, sopraano, Rita Gorr, mezzosopraano, Boris Christoff, basso, Ernest Blanc, baritoni, ja Victor Autran, baritoni, sekä Pariisin oopperan kuoro ja ork./André Cluytens).

21:53 Rangström: Mälarlegender (Mälarin tarinoita) (Mats Jansson, piano).

22:09 Mason Bates: Red river (Punainen joki) (Fifth House Ensemble).

22:30 Saint-Saëns: La Muse et le poete (Muusa ja runoilija) (Noah Geller, viulu, ja Mark Gibbs, sello, sekä Kansas Cityn SO/Michael Stern).

22:47 Boccherini: Kvintetto pianolle ja jousille D-duuri (Patrick Cohen, fortepiano, ja Quatuor Mosaïques).

Heprealaisia sävelmiä

la 16.1. klo 18.00–23.10

Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Emmanuel Pahud ja Yefim Bronfman).

18:21 Bernstein: West Side Story, sinfonisia tansseja musikaalista orkesterille (Los Angelesin FO/Leonard Bernstein).

18:44 Röntgen: Fantasia op.24 (Rob Mann, piano, ja Joan Berkhemer, viulu)

18:59 Elgar: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

19:38 Franck: Koraali n:o 2 h-molli (Marcel Dupré, urut).

19:52 Brahms: Sonaatti klarinetille ja pianolle f-molli (Emmanuel Pahud, huilu ja Yefim Bronfman, piano).

20:15 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen) (RSO/Sakari Oramo).

21:01 Giuliani: Kuusi muunnelmaa omasta teemasta (David Starobin, kitara).

21:12 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Arden-trio).

21:34 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

21:50 Wagner - Stokowski: Kooste oopp. Tristan ja Isolde teemoista (Philadelphian ork./Leopold Stokowski).

22:17 Joachim: Heprealaisia sävelmiä (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

22:35 Weber: Sonaatti pianolle n:o 2 As-duuri (Garrick Ohlsson).

Yön Gaspard

pe 15.1. klo 18.00–23.10

Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste).

18:20 Hummel: Septetto C-duuri (Sotilasseptetto) (Capricorn).

18:52 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium).

19:06 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Ascanio (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

19:32 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 21 C-duuri (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida, piano ja joht.).

20:02 J.S. Bach: Preludi ja fuuga G-duuri (Kari Jussila, urut).

20:11 Ives: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Hilary Hahn ja Valentina Lisitsa).

20:35 Prokofjev: Sinfonia n:o 5 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

21:18 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

21:34 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

21:58 Elgar: Four partsongs (RKK/Timo Nuoranne).

22:11 Mahler: 12 laulua kok. Des Knaben Wunderhorn (Christian Gerhaher, baritoni, ja Magdalena Kozena, mezzosopraano, sekä Clevelandin ork./Pierre Boulez).

23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

Musikaalisia iltahetkiä

to 14.1. klo 18.00–23.10

R. Strauss: Symphonia domestica (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Lorin Maazel).

18:46 Dvorák: Scherzo capriccioso (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

19:00 Sibelius: Kahdeksan pientä kappaletta pianolle op.99 (Eero Heinonen, piano).

19:11 Beethoven: Pianotrio G-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

19:43 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 6 c-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

20:01 W.A. Mozart: Konsertto huilulle, harpulle ja orkesterille C-duuri (Susan Palma, huilu, Nancy Allen, harppu, ja Orpheus-kamariork.)

20:28 Victoria: Magnificat primi toni (La Capella Reial de Catalunya ja Hesperion XX/Jordi Savall).

20:40 Händel: Delirio amoroso, kantaatti (Monique Zanetti, sopraano, ja Musica Alta Ripa).

21:14 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

21:41 J.S. Bach: Soolosellosarja n:o 3 C-duuri (Janos Starker).

22:00 Franck: Koraali n:o 3 a-molli (Fernando Germani, urut).

22:15 Telemann: Soolo cembalolle C-duuri (Annamari Pölhö).

22:33 Debussy: Kolme nokturnoa (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen sekä Los Angelesin Master Chorale -kuoron naislaulajat).

22:58 Britten: Soirées musicales (Musikaalisia iltahetkiä) (Radio viihdeork./Paavo Berglund).

Nocturne

ke 13.1. klo 18.00–23.10

Chopin: Scherzo n:o 4 E-duuri (Mihail Pletnjov, piano).

18:10 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti).

18:39 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

18:59 Ravel: Dafnis ja Chloe, balettisarja n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:16 A. Scarlatti: Amica, hora che Aprile -kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, sekä The Arcadian Academy/Nicholas McGegan).

19:32 Tshaikovski: Italialainen kapriisi (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

19:48 Schumann: Karnevaali (Artur Rubinstein, piano).

20:18 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Leonid Kogan, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Kirill Kondrashin).

20:49 Klemetti (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja (Ankka Brass/Olavi Lampinen).

21:01 Beethoven: Kaksitoista saksalaista tanssia (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

21:19 Saint-Saëns: Fantasia viululle ja harpulle (Tjeerd Top ja Lavinia Meijer).

21:32 Pesenti: Ardo ma non ardisco (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

21:40 Döhler: Pianokonsertto A-duuri (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

22:08 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

22:23 Telemann: Sarja jousille ja continuolle G-duuri (Bourlesque de Quixotte) (Henry Peyrebrune ja Tracy Rowell, kontrabasso, sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

22:41 Chopin: Balladi n:o 1 g-molli (Martha Argerich, piano).

22:50 Linko: Nocturne (Risto Fredriksson, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

22:59 Madetoja: Nokturno (RSO/John Storgårds).

Don Juan

ti 12.1. klo 18.00–23.10

Kansansäv. (sov. Sorrell): What wondrous love is this (Apollo's Fire).

18:05 T. Kuusisto: Sonatiini jousikvartetille (Sibelius-Akatemia-kvartetti).

18:20 Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

18:26 Boccherini: Sellokonsertto B-duuri (ns. Dresdenin versio) (Antonio Janigro ja Zagrebin solistit).

18:49 Paganini: Nel cor piu non mi sento (On ainiaaksi mennyt) (Rachel Barton Pine, viulu).

19:02 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Bostonin SO/Andris Nelsons).

19:42 Bridge: Pianotrio n:o 2 (Borodin-trio).

20:18 Purcell: Te Deum (Saint Thomasin mies- ja poikakuoro sekä Concert Royal/John Scott, ja Frederick Teardo, urut).

20:32 Händel: Sonaatti g-molli (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

20:40 R. Strauss: Don Juan (RSO/Sakari Oramo).

20:57 W.A. Mozart: Fantasia pianolle d-molli (Eero Manninen, fortepiano).

21:03 Shostakovitsh: Sarja Michelangelo Buonarrotin runoihin (Ildar Abdrazakov, basso, ja Chicagon SO/Riccardo Muti).

21:47 Glinka: Serenadi Es-duuri (Venäjän kansallisorkesterin kamariyhtye).

22:08 Molter: Konsertto klarinetille, orkesterille ja continuolle D-duuri (Thomas Friedli ja Lounais-Saksan kamariork./Paul Angerer sekä Jörg Ewald Dähler, cembalo).

22:21 J. Haydn: Sinfonia n:o 64 A-duuri (Ajat muuttuvat) (Oregonin SO/Carlos Kalmar).

22:40 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Leonidas Kavakos, viulu,Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

Kaukasialaisia kuvia

ma 11.1. klo 18.00–23.10

Beethoven: Pianotrio c-molli op.1/3 (Borodin-trio).

18:34 Grieg: Vanha norjalainen romanssi ja muunnelmia (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

18:55 Glazunov: Jousikvartetto n:o 5 d-molli (Utrecht-kvartetti).

19:24 W. A. Mozart: Messu c-molli (Suuri messu) (Barbara Hendricks ja Janet Perry, sopraano, Peter Schreier, tenori, sekä Benjamin Luxon, basso, ja Wienin konserttiyhdistyksen kuoro sekä Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

20:24 Schumann: Albumi nuorisolle, osia (Norman Shetler, piano).

21:19 Rossini: Sonaatti jousille n:o 1 G-duuri (Franz Liszt -kamariork./Janos Rolla).

21:32 Hahn: Pianokvartetto n:o 3 G-duuri (Room-Music).

21:54 Schelle: Gott, sende dein Licht (Herra, läheta valosi) (The King's Consort/Robert King).

22:06 Schubert: Rondo viululle ja pianolle h-molli (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

22:22 Poulenc: Huilusonaatti (Emmanuel Pahud ja ranskankielisen Sveitsin ork./Enrique Garcia-Asensio).

22:36 Linko: Suite miniature (Margit Rahkonen, piano).

22:49 Ippolitov-Ivanov: Kaukasialaisia kuvia (Baltimoren SO/David Zinman).

Heisen ooppera Kuningas ja Marski

su 10.1. klo 18.00–23.10

Alex Freeman: Cathedral of spring (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

18:19 Saariaho: Solar (Avanti!/Hannu Lintu, ja John Storgårds, viulu).

18:36 Kapustin: Trio op.86 huilulle, pianolle ja sellolle (Emanuel Ensemble).

19:00 Heise: Drot og Marsk (Kuningas ja Marski), ooppera (Poul Elming, tenori, Bent Norup, basso, Eva Johansson, sopraano, Kurt Westi, tenori, Christian Christiansson, basso, Aage Haugland, basso, Ole Hedegaar, tenori, ja Inga Nielsen, sopraano, sekä Tanskan Radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

21:38 Chaminade: Osia kok. La Nef Sacrée (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

21:57 Leinonen: Athene (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, Tomas Nuñes-Garces, sello, Roope Gröndal, piano, ja Olli Leppäniemi, klarinetti).

22:24 Ponce: Sonata romantica (Romanttinen sonaatti) (Jari Tarjasalo, kitara).

22:47 J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

Contin oratorio Daavid

la 9.1. klo 18.00–23.10

Conti: Daavid, oratorio (Marijana Mijanovic, altto, Furio Zanasi, baritoni, Simone Kermes sopraano, Birgitte Christensen, sopraano, Sonia Prina, altto, ja Vito Priante, baritoni, sekä Complesso Barocco -kuoro ja -ork./Alan Curtis).

Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

Glass: Konsertto viululle, kahdelle alttoviululle ja sellolle (Brooklyn Rider).

Mielck: Jousikvartetto g-molli (Rantatie-kvartetti).

Massenet: Don Quijoten kuolema oopp. Don Quichotte (George London, bassobaritoni, ja Rosalind Nadell, sopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./Jean Morel).

Stratico: Viulukonsertto g-molli (Giuliano Carmignola ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

Tigran Mansurjanin viulukonsertto

pe 8.1. klo 18.00–23.10

Greene: Spenser's Amoretti (Benjamin Hulett, tenori, Luke Green, cembalo, ja Giangiacomo Pinardi, teorbi).

19:07 R. Strauss: Joosefin legenda (Dresdenin valtionork./Giuseppe Sinopoli).

20:12 Mansurjan: Konsertto viululle ja jousiorkesterille (Leonidas Kavakos ja Münchenin kamariork./Christoph Poppen).

20:38 Monteclair: Pyrame et Thisbe (Pyramos ja Thisbe) (Monique Zanetti, sopraano, Jean-Paul Fouchécourt, tenori, ja Jean-Francois Gardeil, basso, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

21:03 Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Göteborgin SO/Santtu-Matias Rouvali).

21:43 Händel: Pyhän Cecilian päivän oodi (Simone Kermes, sopraano, ja Virgil Hartinger, tenori, sekä Kölnin kamarikuoro ja Collegium Cartusianum/Peter Neumann).

22:35 Schubert: Pianosonaatti n:o 16 a-molli (Richard Goode).

Cockaigne

to 7.1. klo 18.00–23.10

Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

18:15 R. Schumann: Das Paradies und die Peri (Paratiisi ja Peri), oratorio (Dorothea Röschmann, sopraano, Christoph Strehl, tenori, Malin Hartelius, sopraano, Rebecca Martin, mezzosopraano, Bernarda Fink, altto, Christian Gerhaher, baritoni, ja Werner Güra, tenori, sekä Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Nikolaus Harnoncourt).

19:57 Fasch: Ouvertuere (Sarja) orkesterille ja continuolle a-molli (Tempesta di Mare).

20:24 Sibelius: Sandels (YL ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

20:34 Arriaga: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

21:01 Debussy: Preludit 2 (Aleksandr Melnikov, piano).

21:41 Berwald: Septetto B-duuri (Suuri septetto) (The Gaudier Ensemble).

22:04 Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

22:37 Sjögren: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 g-molli (Per Enoksson ja Kathryn Stott).

22:55 Elgar: Cockaigne (In London town) (Philharmonia-ork./John Barbirolli).

The Three Kings

ke 6.1. klo 18.00–23.10

O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

18:20 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Jeffrey Khaner, Roberto Diaz ja Elizabeth Hainen).

18:38 Wolf: Kolme yksinlaulua Eduard Möriken runoihin (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

18:49 Regondi: Nocturne - Rêverie (Otto Tolonen, kitara).

19:00 Bruckner: Sinfonia n:o 6 A-duuri (Houstonin SO/Christoph Eschenbach).

20:00 Bronsart: Fantasia pianolle gis-molli (Margit Rahkonen).

20:12 Willan: The Three Kings (Chanticleer).

20:15 Suk: Serenadi jousille Es-duuri (Orpheus-kamariork.).

20:40 Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

20:51 Vasks: Te Deum (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

21:04 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

21:30 Delius: Sonaatti sellolle ja pianolle (Raphael Wallfisch ja John York).

21:44 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

21:55 Chausson: Konsertto pianolle, viululle ja jousikvartetille D-duuri (Weiss-duo ja Coup d'Archet Quartet).

22:32 Sor: Fantasia kitaralle op.30 (Julian Bream).

22:46 Bonporti: Angelice mentes (Ellen Hargis, sopraano, ja Ensemble Ouabache).

22:56 Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

Messe solennelle

ti 5.1. klo 18.00–23.10

Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

18:20 Sisask: Yleiset luomissanat (Tapiolan Kamarikuoro/Hannu Norjanen).

18:36 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

18:54 Söderman: Trollsjön (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

19:00 Berlioz: Messe solennelle (Juhlamessu) (Adriana Gonzalez, sopraano, Julien Behr, tenori, ja Andreas Wolf, basso, sekä Le Concert Spirituel -kuoro ja -ork./Hervé Niquet).

19:52 Melartin: Kuusi kappaletta pianolle (Per speculum in enigmatae) (Niklas Pokki).

20:08 Ringbom: Sekstetto puhaltimille (Jouko Teikari, oboe, Juha Metsäpelto, englannintorvi, Marja Haapamäki, klarinetti, Reino Simola, klarinetti, Juhani Tapaninen, fagotti, ja Kari Alanne, käyrätorvi).

20:26 Sor: Kuusi valssia kahdelle kitaralle (Robert Kubica ja Wilma van Berkel).

20:42 Rheinberger: Viisi hymniä (Stuttgartin kamarikuoro/Frieder Bernius, ja Johannes-Christoph Happel, baritoni, sekä Sonntraud Engels, urut).

21:00 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Lincoln Centerin kamariyhtye).

21:54 Chopin: Fantasia f-molli (Murray Perahia, piano).

22:08 Raitio: Runoelma sellolle ja orkesterille (Risto Poutanen ja RSO/Petri Sakari).

22:21 Salonen: Lachen verlernt (Leila Josefowicz, viulu).

22:33 Rangström: Sinfonia n:o 3 Des-duuri (Laulu tähtien loisteessa) (Helsingborgin SO/Janos Fürst).

22:55 Tshaikovski: Trois morceaux (Kolme kappaletta) (Mihail Pletnjov, piano).

Sammumaton

ma 4.1. klo 18.00–23.10

Elgar: Falstaff, sinfoninen luonnos c-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Colin Davis).

18:36 Busoni: Elegioita pianolle (Marc-André Hamelin).

19:11 Stravinsky: Kevätuhri (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

19:46 Bartók: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1. (Jennifer Koh ja Shai Wosner).

20:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Pacifica-kvartetti).

20:59 Debussy: Preludit 1 (Friedrich Gulda, piano).

21:36 Nielsen: Sinfonia n:o 4 (Sammumaton) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:13 Grieg: Slåtter (Eva Knardahl, piano).

22:51 Salmenhaara: Konsertto kahdelle viululle ja orkesterille (Päivyt Rajamäki, ja Maarit Rajamäki, sekä RSO/Juhani Lamminmäki).

Mozartin ooppera Figaron häät

su 3.1. klo 18.00–23.10

Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon FO/Adrian Boult).

18:35 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

19:01 W.A. Mozart: Figaron häät, ooppera (Thomas Hampson, baritoni, Kiri Te Kanawa, sopraano, Dawn Upshaw, sopraano, Ferruccio Furlanetto, baritoni, Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, Tatiana Troyanos, mezzosopraano, Paul Plishka, basso ym.sekä Metropolitan oopperan kuoro ja ork./James Levine).

22:01 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 12 Des-duuri (Emerson-kvartetti).

22:27 Walton: Alttoviulukonsertto (Juri Bashmet ja Lontoon SO/André Previn).

22:54 Venth: Aaria (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

22:59 Moreno Torroba: Aires de La Mancha (John Williams, kitara).

Bachianas brasileiras

la 2.1. klo 18.00–23.10

Halvorsen: Orkesterisarja näytelmämus. Gurre (Latvian kansallinen SO/Terje Mikkelsen).

18:35 Rahmaninov: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

19:10 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 5 h-molli (Solitudo) (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Leif Segerstam).

19:45 L. Boulanger: Clairières dans le ciel (Martyn Hill, tenori, ja Andrew Ball, piano).

20:21 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

20:57 Balakirev: Sinfonia n:o 2 d-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

21:34 Reger: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Eduard Brunner ja Wilanow-kvartetti).

22:10 Albeniz: Kuusi kappaletta pianosarjasta Iberia (Claudio Arrau, piano)

22:47 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 4 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos).

Holstin Planeetat

pe 1.1. klo 18.00–23.10

Sibelius: 13 kappaletta pianolle (Eero Heinonen).

18:20 Servais: Souvenir de Spa. (Smithsonian Chamber Players).

18:37 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

19:29 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Henryk Szeryng ja Gary Graffman).

19:47 Reinecke - Köhler: Kehdosta hautaan. (Fenwick Smith, huilu, ja Hugh Hinton, piano).

20:12 Brahms: Kuusi laulua op.3. (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

20:23 Melartin: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Petri Aarnio ja Juhani Lagerspetz).

20:42 Hahn: Le Bal de Beatrice d'Este. (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

21:00 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta).

21:20 Verhey: Huilukonsertto n:o 2 a-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

21:40 Barber: Sonaatti sellolle ja pianolle c-molli. (Zuill Bailey ja Lara Downes).

22:00 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Alicia de Larrocha, piano).

22:13 Debussy: Lasten nurkkaus, sarja pianolle. (Peter Rösel, piano).

22:31 R. Strauss (sov. Rodzinski): Valssisikermä oopp. Ruusuritari (Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

22:56 J.S. Bach: Sonaatti viululle ja klaveerille n:o 2 A-duuri. (Michelle Makarski, viulu, ja Keith Jarrett, piano).

Wünschet Jerusalem Glück

to 31.12.2020 klo 18.00–0.40

Shostakovitsh: Juhla-alkusoitto (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

18:07 Foote: Sävelmä (Suzanne Ornstein, viulu, ja Thomas Schmidt, piano).

18:12 Piazzolla: Cinco tango sensations. (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

18:40 Offenbach - Rosenthal: Osia bal. Gaîté Parisienne (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

19:04 Dvorak: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

19:26 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja RSO/Sakari Oramo).

19:48 Melartin: Juhlapreludi. (Martti Puustinen, Paraisten kirkon urut).

19:54 Dukas: La Peri, baletti (Cincinnati SO/Jesus Lopez-Cobos).

20:15 Benatzky: Sävelketju oper. Valkoinen hevonen (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

20:27 Ziehrer: Valssi oper. Die Landstreicher. (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

20:31 Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

21:03 Elgar: Kolme baijerilaista tanssia. (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

21:16 Bizet: Rooma, sinfonia C-duuri. (Melbournen SO/John Lanchbery).

21:50 Schumann (sov. Ravel): Karnevaali (Minnesotan ork./Eiji Oue).

22:01 Tubin: Kratt, balettisarja orkesterille (RSO/Neeme Järvi).

22:27 Popper: Espanjalainen karnevaali (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

22:32 Brahms: Liebeslieder (Lemmenlauluja) (Irmgard Seefried, sopraano, Raili Kostia, altto, Waldemar Kmentt, tenori, ja Eberhard Wächter, baritoni, sekä Erik Werba ja Günther Weissenborn, piano).

22:56 Stolzenwald (sov.): EIn Abend in Budapest (Ilta Budapestissa) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

23:16 Granados: Runollisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

23:30 Whittall: Love is a place (Rakkaus on tila) (Dominante/Seppo Murto).

23:40 Sibelius: Rakastava (Pirkko Törnqvist-Paakkanen, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni ja RKK/Eric-Olof Söderström).

23:47 Dvorák: Karnevaali, konserttialkusoitto orkesterille (Chicagon sinfoniaorkesteri/Fritz Reiner).

23:57 Finzi: Uuden vuoden musiikkia (St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

00:07 Lumbye: Uudenvuoden tervehdys (Kööpenhaminan tivolin konserttiork./Giordano Bellincampi).

00:10 Liszt: Suuri kromaattinen galoppi (Jorge Bolet, piano).

00:14 J. Strauss: Samppanjapolkka (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

00:17 Homilius: Wünschet Jerusalem Glück (Katja Fischer, sopraano, Alexander Schneider, kontratenori, Martin Petzold, tenori, ja Jochen Kupfer, basso, sekä Körnerscher Sing-Verein ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

Sebastian Knüpferin Kyrie cum Gloria

ke 30.12.2020 klo 18.00–23.10

Pingoud: Avaruuden laulu (RSO/Sakari Oramo).

18:17 Josef Strauss: Avaruuksien kaikuja (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

18:27 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

19:19 Sinding: Sarja viululle ja pianolle a-molli (Sarja vanhaan tyyliin) (Henning Kraggerud ja Christian Ihle Hadland).

19:33 Martinu: Sinfonisia fantasioita (Sinfonia n:o 6) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Wolfgang Sawallisch).

20:01 Jolivet: Pastorales de Noël (Manuela Wiesler, huilu, Christian Davidsson, fagotti, ja Erica Goodman, harppu).

20:13 Rimski-Korsakov: Sinfonietta venäläisistä teemoista a-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

20:38 Tovey: Jousikvartettto G-duuri (Tippett-kvartetti).

21:14 Locatelli: Concerto grosso f-molli (Joulukonsertto) (I Musici).

22:35 Magnard: Sinfonia n:o 3 b-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

22:13 Severac: Romanttinen valssi (Lily Laskine, harppu).

22:17 Rheinberger: Sechs Stücke (Kuusi kappaletta) (Konstantin Weitz, viulu, ja Sixten Enlund, urut).

22:52 Knüpfer: Kyrie cum Gloria (Kyrie ja Gloria) (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

Tasankomaisemia

ti 29.12.2020 klo 18.00–23.10

Wagner: "Nukutko vieras" oopp. Valkyyria (Marja Tyrkkö, sopraano, ja Jorma Huttunen, tenori, sekä RSO/Jussi Jalas).

18:22 Fauré: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 2 d-molli (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

18:55 Golijov: Ayre (Dawn Upshaw, sopraano, ja The Andalucian Dogs).

19:35 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano).

19:57 Hakola: Klarinettikonsertto (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

20:37 Vasks: Lidzenuma ainavas (Tasankomaisemia) (Trio Palladio).

20:56 Sibelius: Myrsky (Monica Groop, mezzosopraano, Raili Viljakainen, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, Jorma Silvasti, tenori, Sauli Tiilikainen, baritoni, Oopperajuhlakuoro, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

21:57 Linkola: Primitive music (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen).

22:12 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

22:35 Tshaikovski: Muistoja Firenzestä (Borodin-kvartetti, sekä Juri Bashmet, alttoviulu, ja Natalia Gutman, sello).

Kesämuistoja

ma 28.12.2020 klo 18.00–23.10

Elgar: Froissart, konserttialkusoitto (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

18:15 Tshaikovski: Detski albom (Lasten albumi) (Mihail Pletnjov, piano).

18:46 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen) (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

19:34 Dvorák: Raamatullisia lauluja (Peter Schreier, tenori, ja Marian Lapsansky, piano).

20:00 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

20:36 Glier: Kahdeksan kappaletta viululle ja sellolle (Eleonora Turovsky ja Yuli Turovsky).

20:55 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

21:26 Liszt: Italia sarj. Vaellusvuosia (Eero Heinonen, piano).

22:18 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

22:45 Musorgski: Lastenkamari, sarja lauluäänelle ja pianolle (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

23:00 Busoni: Berceuse elegiaque (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

Bolliuksen oratorio Johannes

su 27.12.2020 klo 18.00–23.10

Praetorius: Omnis mundus jocundetur (Kaikki maailma riemuitkohon) (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

18:06 Satie: Gnossiennes, seitsemän kappaletta pianolle (Jean-Yves Thibaudet).

18:32 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Eddie Daniels ja The Composers String Quartet).

18:56 Segovia: Etydi n:o 2 h-molli (David Russell, kitara).

19:00 Bollius: Johannes, oratorio (Simone Schwark, sopraano, Johanna Krell, mezzosopraano, Rolf Ehlers, tenori, Georg Poplutz, tenori, Markus Flaig, bassobaritoni, ja Sabine Götz, sopraano, sekä Johann Rosenmüller Ensemble/Arno Paduch).

20:14 Mendelssohn: Fantasia pianolle fis-molli (Esther Budiardjo).

20:28 V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

20:41 Maasalo (sov. Lindholm): Joulun kellot (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

20:44 J. Haydn: Sinfonia n:o 108 B-duuri (Bolshoi-teatterin kamariork./Mark Ermler).

21:00 Ravel: Pianotrio a-molli (Svjatoslav Richeter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalia Gutman, sello).

21:29 Elokas: Jälleen on meillä joulu (Aulikki Eerola, sopraano, ja Pertti Eerola, Helsingin Johanneksen kirkon urut).

21:32 Crüger: Wie soll ich dich empfangen (Sua kuinka vastaan käynen) (Dresdenin kamarikuoro/Hans-Christoph Rademann).

21:38 Weill - Elkjer: American songs, sarja vaskikvintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

21:55 O. Merikanto: Nuorisolle, pianosarja (Folke Gräsbeck).

22:14 Telemann: Hosianna! Dieses soll die Losung sein (Hoosianna! Tämä on oleva lunastuksenne), kantaatti (Mária Zádori, sopraano, Judith Németh, altto, Gábor Kállay, tenori, ja Klaus Mertens, baritoni, sekä Capella Savaria/Pál Németh).

22:30 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

22:55 Piazzolla: Tango Suite (Odair ja Sergio Assad, kitara).

J. Haydnin oratorio Vuodenajat

la 26.12.2020 klo 18.00–23.10

J.S: Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Marko Ylönen).

18:30 Kuhnau: Magnificat C-duuri (Martina Lins, sopraano, Susanne Norin, altto, Markus Brutscher, tenori, Veikko Kiiver. tenori, ja Hans-Georg-Willer, basso, sekä Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max)

18:57 Hahn: Le Ruban dénoué (Avattu nauha) (Huseyin Sermet ja Kun Woo Paik, piano).

19:30 J. Haydn: Vuodenajat (Arleen Auger, sopraano, John Aler, tenori, Håkan Hagegård, baritoni, sekä The Minnesota Chorale ja Saint Paulin kamariork./Joel Revzen).

21:47 Hummel: Septetto C-duuri (Sotilasseptetto) (Capricorn).

22:19 Debussy: Suite bergamasque (Samson Francois, piano).

22:35 Bennett (sov.): The Many moods of Christmas 4 (Atlantan sinfoniakuoro ja -ork./Robert Shaw, sekä Marilyn Walthall, urut).

22:48 Netshajev: Sonaatti viululle ja pianolle op.12 (Sasha Rozhdestvenski ja Viktorija Postnikova).

Kristuksen syntymäjuhlan messu 1100-luvun Prahasta

to 24.12.2020 klo 18.00–1.00

Praetorius: Jouluvesper (Apollo's Fire, Paul Shipper, basso, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

18:36 Schmelzer: Venite ocius! Transeamus usque in Betlehem (Emma Kirkby ja Susanne Rydén, sopraano, sekä Bell'Arte Salzburg/Annegret Siedel).

18:46 Compère: Omnium bonorum plena (Orlando Consort).

18:58 Franck - Kiviniemi - Karjalainen: Joulufantasia (Kalevi Kiviniemi, urut, ja Astra Brass/Kari Karjalainen).

19:06 Gebel (nuor.): Jouluoratorio (Monica Mauch, sopraano, Kai Wessel, kontratenori, Nico van der Meel, tenori, ja Peter Kooij, basso, sekä Cantus Thuringia Capella Thuringia/Bernhard Klapprott).

19:43 Strohofer: Kolme koraalialkusoittoa. (Tuomas Pyrhönen, Kuopion tuomiokirkon urut).

19:51 Tuntematon (sov. Maasalo & Lindholm): Maa on niin kaunis (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

19:54 Siukonen (sov. Gustafsson): Aattoiltana (Campanella/Aino Loppela).

19:57 Kotilainen: Kun joulu on (Radion kamarikuoro).

20:00 Kaski: Mökit nukkuu lumiset (Soile Isokoski, sopraano, ja YL/Matti Hyökki).

20:05 Lithenius: Joulu saapuu portin luo (Risto Saarman, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

20:07 Agricola: Uns ist ein Kind geboren (Lapsi on meille syntynyt) (Berit Solset, sopraano, Myriam Arbouz, altto, Nicholas Mulroy, tenori, ja Matthias Vieweg, basso, sekä Die Kölner Akademie/Michael Willens).

20:39 A.L. Mendelssohn: Lobt Gott, ihr Christen (Nyt kiitosvirsi nouskohon), motetti (Stuttgartin radion vokaaliyhtye/Frieder Bernius).

20:53 Daley: Love came down at Christmas (The Gesualdo Six/Owain Park).

21:00 Jolivet: Pastorales de Noël (Manuela Wiesler, huilu, Christian Davidsson, fagotti, ja Erica Goodman, harppu).

21:11 Siukonen (sov. Gustafsson): Jouluvaloa (Campanella/Aino Loppela).

21:14 Gruber: Stille Nacht, heilige Nacht (Jouluyö, juhlayö). (Arturo Delmoni, ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, ja Nathaniel Rosen, sello).

21:17 Adam: O Helga Natt. (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

21:23 M-A. Charpentier: Messe de minuit pour Noël (Jouluyön messu) (Aradia Ensemble/Kevin Mallon).

Bernhard: Fürchtet euch nicht, joulukantaatti (Sumi Jo, sopraano, ja Cappella Coloniensis/Michael Schneider sekä Gottfried Bach, urut).

Scheidemann: Vom Himmel hoch, da komm ich her (Enkeli taivaan) (Kari Vuola, Naantalin kirkon urut).

22:08 P.J. Hannikainen (sov. Pukkila): Kautta tyynen vienon yön (Campanella/Aino Loppela).

22:10 Busoni: Jouluyö (Roland Pöntinen, piano).

22:14 Llobet: Jouluyö (David Russell, kitara).

22:16 Gruber (sov. Miessner): Jouluyö, juhlayö (RKK/Timo Nuoranne).

23:20 Joulumusiikkia Italian luostareista 1500- ja 1600-luvuilta (Cappella Artemisia/Candace Smith).

23:40 Sehling: Dormi, tenellule (Hana Blaziková, sopraano, ja Markéta Cukrová, altto, sekä Collegium Marianum/Jana Semerádová, traverso).

23:47 Anonyymi, Böömi: Kristuksen syntymäjuhlan messu (Tiburtina Ensemble/Barbora Kabátková).

00:48 G. Schumann: Wie schön leucht uns der Morgenstern (Kas kirkas nyt kointähtönen) (The Purcell Singers/Mark Ford).