Tummansinisten tuntien musiikkia

Tummansinisten tuntien musiikkia

tänään klo 18.00–23.10
Suora

Rahmaninov: Sarja kahdelle pianolle n:o 1 (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

18:24 Ryba: Huilukvartetto F-duuri (Jan Ostry, huilu, ja M. Nostitz -kvartetti).

18:42 Sor: Divertimento kahdelle kitaralle E-duuri (Rohkaisu) (Julian Bream ja John Williams).

19:00 Glinka: Ruslan ja Ljudmila, 5-näytöksinen ooppera (Valeri Jaroslavtsev, basso, Béla Rudenko, sopraano, Jevgeni Nesterenko, baritoni, Tamara Sinjavskaja, altto, Boris Morozov, basso, Nina Fomina, sopraano, Aleksei Maslennikov, tenori, ja Galina Borisova, mezzosopraano, sekä Bolshoi-teatterin kuoro ja ork./Juri Simonov).

22:08 Sallinen: Chaconne (Matti Pesonen, Kauhajoen kirkon urut).

22:14 Paganini: Sonaatti alttoviululle ja kitaralle (Scott St. John ja Simon Wynberg).

22:28 W.A. Mozart - Danzi: Fantasia klarinetille ja orkesterille g-molli Don Giovanni -oopperan teemasta (Martin Fröst ja Singaporen SO/Lan Shui).

22:39 Mäntyjärvi: Neljä laulua Shakespearen runoihin (Phoenixin Bach-kuoro/Charles Bruffy).

22:51 Madetoja: Lyyrillinen sarja (Seppo Laamanen, sello, ja Timo Mikkilä, piano).

Aiemmat lähetykset

Kauas Styks-joen rannoilta

eilen klo 18.00–23.10

Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

18:04 Rebel: Les Élémens (Elementit) (Tempesta di Mare).

18:29 Janácek: Sonaatti viululle ja pianolle as-molli (Benjamin Beilman ja Yekwon Sunwoo).

18:48 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

19:12 Sibelius: Sarja orkesterille näytelmämus. Kuningas Kristian II. (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:37 Ponce: Kitarasonaatti n:o 3 d-molli (Juuso Nieminen).

19: 54 Hahn: Divertissement pour une fête de nuit (Ensemble Initium ja Orchestre des Pays de Savoie/Nicolas Chalvin).

20:17 Stradella: Kauas Styks-joen rannoilta (Christine Brandes, sopraano, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

20:29 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

20:46 Prokofjev: Balettisarja n:o 1 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

21:14 Tuntematon (sov.): Kolme Mihail Glinkan romanssia (Edlian-pianotrio).

21:25 Madetoja: Purrelle tuulta; Armas arkussa ajavi; Soitapas soria likka ja Kehtolaulu. (YL/Matti Hyökki).

21:33 Milhaud: Sonaatti huilulle, oboelle, klarinetille ja pianolle (Jeanette Landre, Pauline Oostenrijk, Celeste Zewald, ja David Kuyken).

21:54 Respighi: La Sensitiva (Janet Baker, mezzosopraano, ja City of London Sinfonia/Richard Hickox).

22:25 Geminiani: Concerto grosso d-molli op.7/2 (Purcell-kvartetti).

22:35 Rahmaninov: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli. (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

Tulen synty

pe 23.10. klo 18.00–23.10

Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 (Urkusinfonia) c-molli (Michael Murray ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

18:36 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

18:50 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 1 D-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

19:10 Sibelius: Tulen synty (Tommi Hakala, baritoni, ja YL sekä Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

19:22 Rahmaninov: Études-tableaux op.39 (Ruth Laredo, piano).

20:00 Eller: Viulukonsertto h-molli (Baiba Skride ja Viron valtion SO/Olari Elts).

20:25 Mahler: Kindertotenlieder (Michelle DeYoung, mezzosopraano, San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

20:52 Schmidt: Kvintetto A-duuri (Linos-yhtye).

21:57 Guilmant: Urkusonaatti n:o 1 d-molli (Simon Preston).

22:19 Ravel: Johdanto ja allegro (Gwyneth Wentink, harppu, Egbert Jan Louwerse, huilu, Lars Wouters van den Oudenweijer, klarinetti, ja Matangi-kvartetti).

22:31 Vasks: Fruit of silence (Voces8 ja Huw Watkins, piano).

22:37 Beach: Teema ja muunnelmia a-molli. (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

22:59 Mendelssohn: Hebridit (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Hanhiemo

to 22.10. klo 18.00–23.10

Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

18:13 Henselt: Balladi B-duuri (Daniel Grimwood, piano).

18:28 Ravel: Ma mere l'oye (Hanhiemo), baletti (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

18:54 Monteverdi: Il Ballo delle ingrate (Kiittämättömien naisten tanssi)

19:28 Tournier: Sonatiini harpulle op.30 (Erica Goodman).

19:43 Kabalevski: Sellokonsertto n:o 1 g-molli. (Yo-Yo Ma ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

20:02 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Alicia de Larrocha, piano).

20:15 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

20:34 Chopin: Poloneesi n:o 2 es-molli (Vallankumous) (Teppo Koivisto, piano).

20:43 Dvorák: Pianokonsertto g-molli (Svjatoslav Richter ja Baijerin valtionork./Carlos Kleiber).

21:22 Tshaikovski: Tanssiaisten pyörteissä (Sami Luttinen, basso, ja Ilmo Ranta, piano).

21:26 Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Trio élégiaque n:o 2) (Gidon Kremer, viulu, Giedré Dirvanauskaité, sello, ja Daniil Trifonov, piano).

22:16 Mendelssohn: Psalmi n:o 42 F-duuri (Wie der Hirsch schreit nach frischem Wasser, Niinkuin peura halajaa vesipuroille) (Stuttgartin Gächinger Kantorei- kuoro, Sibylla Rubens, sopraano, Scott Weir, tenori, Christoph Genz, tenori, Matthias Goerne, basso, ja Thomas Mehnert, basso, sekä Stuttgartin Bach-Collegium/Helmuth Rilling).

22:42 Hoffmeister: Huilukonsertto n:o 21 D-duuri (Prahan kamariork./Bruno Meier, huilu).

Händelin oratorio Belsassar

ke 21.10. klo 18.00–23.10

Conti: Clori, sei tutta bella (Clori, olet niin kaunis) (Maite Beaumont, mezzosopraano, ja Lautten Compagney/Wolfgang Katschner).

18:11 Beethoven: Pianosonaatti n:o 9 E-duuri (András Schiff).

18:27 Aho: Pasuunakonsertto (Jörgen van Rijen ja Antwerpenin SO/Martyn Brabbins).

19:00 Händel: Belsassar, oratorio (Anthony Rolfe Johnson, tenori, Arleen Auger, sopraano, Catherine Robbin, altto, James Bowman, kontratenori, David Wilson-Johnson, basso, Nicolas Robertson, tenori, Richard Wistreich, basso, sekä The English Concert - kuoro ja -ork./Trevor Pinnock, cembalo).

21:53 Ringbom: Pieni sarja (RSO/Nils-Eric Fougstedt).

22:03 Burleigh: Four Rocky mountain sketches (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

22:15 Schumann: Albumi nuorisolle, osia (Norman Shetler, piano).

Esa-Pekka Salosen viulukonsertto

ti 20.10. klo 18.00–23.10

Salonen: Viulukonsertto (Leila Josefowicz ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

18:30 Liszt: Album d'un voyageur (Leslie Howard, piano).

20:25 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Pietarin jousikvartetti).

20:54 Raff: Pianotrio n:o 2 G-duuri (Trio Opus 8).

21:28 Sopraano June Anderson laulaa aarioita Bellinin oopperoista Puritaanit, Capuletit ja Montecchit, Unissakävijä ja Beatrice di Tenda (Monte Carlon FO/Nicola Rescigno).

22:23 Rautavaara: Apotheosis (Uuden-Seelannin SO/Pietari Inkinen).

22:31 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja e-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

22:46 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 33 B-duuri (Prahan kamariork./Charles Mackerras).

Daniil Trifonov soittaa Rahmaninovin Pianokonserton n:o 4

ma 19.10. klo 18.00–23.10

Schubert: Fantasia pianolle C-duuri (Wanderer-fantasia) (Alfred Brendel).

18:23 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

18:46 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae). (Emerson-kvartetti).

19:14 Victoria: Magnificat primi toni (La Capella Reial de Catalunya ja Hesperion XX/Jordi Savall).

19:26 J.S. Bach: Partita uruille Sei gegrüsset, Jesu gütig (Karl Richter).

19:47 Schönberg: Pelleas und Melisande (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

20:25 Turina: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri (David Peralta Alegre ja Ana Sánchez Donate).

20:39 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

21:06 Scheidt: Vater unser im Himmelreich (Vox Luminis/Lionel Meunier).

21:28 Pierné: Kvintetto pianolle ja jousille e-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

22:09 Magini: Da che vidde il tuo sembiante (Siitä lähtien, kun näin kasvosi) (Maite Beaumont, mezzosopraano, ja Lautten Compagney/Wolfgang Katschner).

22:21 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Baltic Baroque).

22:41 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

22:54 Sweelinck: Fantasia uruille d-molli (Kaikufantasia) (Klaas Stok).

23:04 Buxtehude: Laudate pueri Dominum, laudate nomen Domini (Emma Kirkby ja Elin Manahan Thomas, sopraano, sekä Purcell-kvartetti ja Fretwork-yhtye).

Dvorákin Rusalka (Vedenneito) ooppera

su 18.10. klo 18.00–23.10

J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 5 G-duuri (Elina Mustonen, cembalo).

18:23 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 12 d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

18:36 Skrjabin: Le Poeme de l'extase (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

18:59 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

21:32 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

21:37 Sarasate: Playera (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

21:43 Tshaikovski: Sinfonia n:o 5 e-molli (RSO/Paavo Berglund).

22:30 V. Raitio: Runoelma (Seppo Laamanen, sello, ja RSO/Paavo Berglund).

22:42 Gilles: Beatus quem elegisti (Autuas on se, jonka sinä valitset) (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

Pietro Mascagnin Zanetto -ooppera

la 17.10. klo 18.00–23.10

Brahms: Sekstetto jousille n:o 1 B-duuri (Yehudi Menuhin ja Robert Masters, viulu, Cecil Aronowitz ja Ernst Wallfisch, alttoviulu, sekä Maurice Gendron ja Derek Simpson, sello).

18:38 Rahmaninov: Fantasiakappaleita op. 3 (Olga Kern, piano).

19:01 Paisiello: Jousikvartetot n:o 1 A-duuri, n:o 3 Es-duuri ja n:o 2 Es-duuri (Tatjana Grindenko, viulu, ja Moskovan vanhan musiikin akatemian kamariork.).

19:42 Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise (Benjamin Grosvenor, piano).

19:56 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

20:40 Tosti: Tormento (Carlo Bergonzi, tenori, ja John Wustman, piano).

20:45 Boccherini: Sellokonsertto B-duuri (Daniil Shafran ja Leningradin FO/Arvid Jansons).

21:07 Mascagni: Zanetto, 1-näytöksinen ooppera (Giuseppina Arista, mezzosopraano, ja Pia Malgarini, sopraano, sekä Italian radion kuoro ja Italian radion SO/Tito Petralia).

21:49 Paganini: 24 kapriisia sooloviululle (Mayuko Kamio).

Andalusialaisia luonnoksia

pe 16.10. klo 18.00–23.10

S. Tanejev: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Wu Han, piano, Arnaud Sussmann, viulu, Sean Lee, viulu, Paul Neubauer, alttoviulu, ja David Finckel, sello).

18:43 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 2 g-molli (Olli Mustonen ja RSO/Hannu Lintu).

19:17 Englund: Serenadi jousille (Serenata) (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

19:38 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

20:17 Casella: Sinfonia n:o 3 (Rooman SO/ Francesco La Vecchia).

21:04 Rahmaninov: Vigilia (Cambridgen King's Collegen kuoro/Stephen Cleobury)

22:06 Suk: Jousikvartetto n:o 2 (Suk-kvartetti).

22:34 Infante: Andalusialaisia luonnoksia 1 (Eugenia Gabrieluk, piano).

22:56 Barrios: Muunnelmia kitaralle Tárregan teemasta (Enno Voorhorst).

Satakielen laulu

to 15.10. klo 18.00–23.10

Stravinsky:Le Chant du rossignol (Satakielen laulu), sinfoninen runo (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

18:21 Elgar: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Max Rostal ja Colin Horsley).

18:48 S. Tanejev: Erään psalmin luennan jälkeen, kantaatti (Lolita Semenina, sopraano, Marianna Tarasova, altto, Mihail Gubski, tenori, ja Andrei Baturkin, basso, sekä Pietarin akateeminen Kapella, Glinka-opiston poikakuoro ja Venäjän kans.ork./Mihail Pletjnov).

19:58 Mompou: Cancons i danses (Lauluja ja tansseja) (Alicia de Larrocha, piano).

20:47 Mahler: Sinfonia n:o 5 cis-molli (Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

22:02 Shostakovitsh: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli(Yefim Bronfman ja Juilliard-kvartetti).

22:34 Respighi: Concerto in modo misolidio (Konsertto miksolyydisessä moodissa) (Sonya Hanke, piano, ja Sydneyn SO/Myer Fredman).

Rooman pinjoja

ke 14.10. klo 18.00–23.10

Sibelius: Pelléas ja Mélisande (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

18:28 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 9 Es-duuri (Emerson-kvartetti).

18:53 Melartin: Viulukonsertto d-molli (John Storgårds ja RSO/Hannu Lintu).

19:22 ebussy: Preludit 2 (Timo Mikkilä, piano).

19:46 Mahler: Sinfonia n:o 4 (Barbara Hendricks, sopraano, ja Los Angelesin SO/Esa-Pekka Salonen).

20:45 Englund: Pianosonaatti n:o 1 (Liisa Pohjola).

21:03 Debussy: La Mer (RSO/Sakari Oramo).

21:27 Grieg: Lyyrisiä kappaleita, osia (Israela Margalit, piano).

22:25 Respighi: Rooman pinjoja (Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

22:48 Sibelius: Kuusi humoreskia viululle ja orkesterille (Heimo Haitto ja RSO/Paavo Berglund).

First choral symphony

ti 13.10. klo 18.00–23.10

Kuula: Kuusi kappaletta pianolle (Janne Oksanen).

18:25 A.J. Romberg: Kvintetto klarinetille ja jousille Es-duuri op.57 (Thea King ja Britten-kvartetti).

18:49 Vivaldi: Sonaatti B-duuri (David Russell, kitara).

19:00 Holst: First choral symphony (Susan Gritton, sopraano, sekä BBC:n sinfoniakuoro ja -ork./Andrew Davis).

19:51 Brod: Nokturno n:o 2 (Rachel Talitman, harppu, ja Hélène Devilleneuve, oboe).

20:04 Hurlstone: Pianotrio G-duuri (Trio Anima Mundi).

20:34 Lauro: Suite venezolana (Venezuelalainen sarja) (Juuso Nieminen, kitara).

20:47 Wagner: Wesendonck-Lieder (Marjana Lipovsek, mezzosopraano, ja Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

21:07 Balakirev: Pianosonaatti b-molli (Earl Wild).

21:33 R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

21:56 Cras: Kaksi impromptua (Marie-Pierre Langlamet, harppu).

22:06 Parry: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Englantilainen) (Lontoon FO/Matthias Bamert).

22:41 Danzi: Kvintetto puhaltimille e-molli (Aulos-puhallinkvintetti).

22:55 Granados: Runollisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

Tango Suite

ma 12.10. klo 18.00–23.10

Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Marcel Dupré, urut).

18:16 Piazzolla: Tango Suite (Odair ja Sergio Assad, kitara).

18:31 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

18:47 Crusell: Duo kahdelle klarinetille n:o 2 d-molli (Reino Simola ja Hans Rudolf Stalder).

19:00 Mahler: Sinfonia n:o 5 cis-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

20:08 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

20:23 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 46 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

20:44 Bartók: Cantata profana (9 lumottua hirveä) (John Aler, tenori, John Tomlinson, baritoni, Chicagon sinfoniakuoro, ja -ork./Pierre Boulez).

21:03 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle D-duuri (Regenlied) (Yo-Yo Ma ja Emanuel Ax).

21:32 V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

21:45 Cambini: Kvintetto puhaltimille n:o 3 F-duuri (Aulos-puhallinkvintetti).

22:00 Saint-Luc: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

22:14 Lalo: Konsertto sellolle ja orkesterille d-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:42 Vierne: Eros (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

22:55 Roussel: Rustiques (Jean Boguet, piano).

Veracinin ooppera Hadrianus Syyriassa

su 11.10. klo 18.00–23.10

Liszt: Pianosonaatti h-molli (Yuja Wang).

18:32 Castelnuovo-Tedesco: Capriccio diabolico (Andrés Segovia, kitara).

18:42 Krommer: Kvartetto klarinetille ja jousille B-duuri op.83 (Eduard Brunner, klarinetti, Willi Zimmermann, viulu, Nicolas Corti, alttoviulu, ja Claudius Herrmann, sello).

19:00 Veracini: Adriano in Siria (Hadrianus Syyriassa), ooppera (Sonia Prina, altto, Ann Hallenberg, mezzosopraano, Roberta Invernizzi, sopraano, Ugo Guagliardo, basso, ja Romina Basso, mezzosopraano, sekä Europa Galante/Fabio Biondi, viulu).

21:54 Debussy: En blanc et noir, kolme kappaletta kahdelle pianolle (Paul Jacobs ja Gilbert Kalish).

22:12 Spohr: Sonaatti viululle ja harpulle n:o 1 c-molli (Yehudi Menuhin ja Nicanor Zabaleta).

22:27 Reger: Acht geistliche Gesänge (RKK/Pasi Hyökki).

22:45 Coste: Kuusitoista Johann Straussin suosittua valssia (Jeffrey McFadden, kitara).

23:02 Schumann: Arabeski C-duuri (Risto Lauriala, piano).

Become ocean

la 10.10. klo 18.00–23.10

Rautavaara: Halavan himmeän alla (RKK/Timo Nuoranne).

18:12 Tshaikovski: Muistoja Firenzestä (Borodin-kvartetti, sekä Juri Bashmet, alttoviulu, ja Natalia Gutman, sello).

18:46 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Boston-sonaatti) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

19:14 J.L. Adams: Become Ocean (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

19:57 Tovey: Muunnelmia Gluckin teemasta (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

20:12 Mahler: Sinfonia n:o 6 a-molli (Traaginen) (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

21:37 Weber: Pianosonaatti n:o 3 d-molli (Allegro di Bravura) (Svjatoslav Richter).

22:02 Magnard: Jousikvartetto e-molli (Élysée-kvartetti).

22:46 Ponce: Sonata romantica (Romanttinen sonaatti) (Jari Tarjasalo, kitara).

The Singing rooms

pe 9.10. klo 18.00–23.10

Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Pacifica-kvartetti).

18:27 Villa-Lobos: Sinfonia n:o 10 (Amerindia) (Carlo Scibelli, tenori, Carla Wood, mezzosopraano, Nmon Ford-Livene, bassobaritoni, ja Santa Barbara Choral Society, UCSB Chamber Choir, sekä Santa Barbaran SO/Gisele Ben-Dor).

19:25 Meriläinen: Pianosonaatti n:o 4 (Jerry Jantunen).

19:55 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

20:33 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

21:09 Somervell: Pianokonsertto a-molli (Highland) (Martin Roscoe ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

21:37 Pfitzner: Jousikvartetto n:o 3 c-molli (Franz Schubert -kvartetti).

22:05 Stravinsky: Konserttitansseja (Orpheus-kamariork.).

22:26 Rahmaninov: Muunnelmia Chopinin teemasta (Daniil Trifonov, piano).

22:51 Tuma: Partita c-molli (Prahan madrigalistit/Pavel Baxa).

Laulu Kuujärvestä

to 8.10. klo 18.00–23.10

Sarasate: Faust-fantasia viululle ja pianolle Gounod'n oopperan Faust teemoista (Rachel Barton ja Patrick Sinozich).

18:15 Sibelius: Myrsky (Monica Groop, mezzosopraano, Raili Viljakainen, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, Jorma Silvasti, tenori, Sauli Tiilikainen, baritoni, Oopperajuhlakuoro, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:15 Klami: Laulu Kuujärvestä (Tommi Hakala, baritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

19:34 Ravel: Jousikvartetto F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

20:04 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

21:16 Villa-Lobos: Pianosarja Cirandas brasilialaisten kansansävelmien mukaan (Sonia Rubinsky).

21:59 Copland: Hear ye! Hear ye, baletti (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

22:35 Telemann: Konsertto huilulle, oboe d'amorelle, viola d'amorelle, jousille ja continuolle E-duuri (Ashley Solomon, traverso, Alexandra Bellamy, oboe d'amore, ja Bojan Cicic, viola d'amore, sekä Florilegium).

22:52 W.A. Mozart: Pianotrio n:o 7 G-duuri (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

Öitä Espanjan puutarhoissa

ke 7.10. klo 18.00–23.10

Sarasate: Skotlantilaisia sävelmiä viululle ja pianolle (Adele Anthony ja Akira Eguchi).

18:09 Hakola: Finaali (Khasene) konsertosta klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku, klarinetti, ja RSO/Sakari Oramo).

18:18 Sor: Morceau de concert (Wiliam Carter, kitara).

18:37 Respighi: Adagio ja muunnelmia sellolle ja orkesterille (Gaspar Cassadó ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

18:48 Shostakovitsh: 24 Preludia ja fuugaa pianolle (Craig Sheppard).

21:11 Lambert: Le Repos, l'ombre, le silence (Rauha, varjo, hiljaisuus) (Les Arts Florissants/William Christie).

21:19 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

21:51 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 2 E-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

22:18 Borrono: Saltarello de la Preditta (David Russell, kitara).

22:19 Arriaga: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

22:47 Falla: Öitä Espanjan puutarhoissa (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

Sergiu Celibidache johtaa Debussyn Kolme nokturnoa

ma 5.10. klo 18.00–23.10

Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

18:26 J.S. Bach: Sarja A-duuri BWV1025 (Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Lutz Kirchhof, luuttu).

19:00 Smyth: The Prison (Vankila) (Sarah Brailey, sopraano, ja Dashon Burton, bassobaritoni, sekä Experiential-kuoro ja -ork./James Blachly).

20:05 Schubert: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Quatuor Mosaïques).

20:35 Debussy: Kolme nokturnoa (Stuttgartin radion SO/Sergiu Celibidache).

21:08 Schubert - Kreisler: Balettimusiikkia n:o 2 G-duuri näyt. Rosamunde (Vilde Frang, viulu ja Jose Gallardo, sello).

21:13 Mahler: Des Knaben Wunderhorn (Christa Ludwig, mezzosopraano, ja Walter Berry, baritoni, sekä New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

22:10 Fabritius: Kysymys ja vastaus (Maire Halava, piano).

22:16 Schulz-Evler: Venäläinen rapsodia (Ljudmil Angelov, piano, ja BBC:n Skotlannin SO/Vladimir Kiradijev).

22:28 Parry: Sinfonia n:o 4 e-molli (Lontoon FO/Matthias Bamert).

Urkuri Helmut Walcha soittaa J.S. Bachin Fuugan taidon

su 4.10. klo 18.00–23.10

Almila: Concertino (Jouko Harjanne, trumpetti, ja RSO:n vasket/Atso Almila).

18:12 Pergolesi: Pro Jesu dum vivo (Niin kauan kun elän Jeesukselle) (Isabelle Poulenard, sopraano, ja Jean-Louis Comoretto, kontratenori, sekä Ranskan kuninkaan vaski- ja kamariork./Jean-Claude Malgoire).

18:38 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Helmut Walcha, urut).

20:06 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (HKO/John Storgårds).

20:28 Locatelli: Konsertto viululle, jousille ja continuolle n:o 11 A-duuri (Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

20:46 Ricordi: Le Livre des serenades (Gabriella Morelli ja Giancarlo Simonacci, piano).

21:27 Bantock: Pagan symphony (Lontoon kuninkaallinen FO/Vernon Handley).

22:03 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

22:21 Stanford: Sonaatti klarinetille ja pianolle (Einar Jóhannesson ja Philip Jenkins).

22:44 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Ruotsin radion SO/Sergiu Celibidache).

Schubertin Saksalainen messu

la 3.10. klo 18.00–23.10

Berwald: Septetto B-duuri (Suuri septetto) (The Gaudier Ensemble).

18:22 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri. (Valeri Popov ja Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

18:48 Jadassohn: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Syrius Trio).

19:09 Diabelli: Serenata concertante (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Jukka Savijoki, kitara).

19:32 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri (Juilliard-kvartetti).

20:20 Metner: Unohdettuja säveliä 1 (Marc-André Hamelin, piano).

21:00 Brumel: Missa Et ecce terrae motus (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

21:47 Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

21:59 Ponchielli: Kapriisi oboelle ja pianolle (Heinz Holliger ja Gabriel Bürgin).

22:10 Schubert: Deutsche Messe (Saksalainen messu) (Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Wolfgang Sawallisch, sekä Elmar Schloter, urut).

22:35 Saint-Lubin: Grand duo concertant en forme de Sonata (Anastasija Hitruk, viulu, ja Jelizaveta Kopelman, piano).

23:05 Debussy: Kuutamo (Detroitin SO/Neeme Järvi).

Messiaenin Kolme pientä liturgiaa Jumalan läsnäolosta

pe 2.10. klo 18.00–23.10

Shostakovitsh: Konsertto pianolle, trumpetille ja jousille c-molli (Yefim Bronfman, Thomas Stevens ja Los Angelesin SO:n jouset/Esa-Pekka Salonen).

18:23 Kokkonen: Sinfonia n:o 4 (RSO/Paavo Berglund).

18:44 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

19:01 Rautavaara: Cantus arcticus (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

19:20 Scheibe: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle A-duuri (Maria Bania, traverso, ja Concerto Copenhagen/Andrew Manze).

19:36 Spohr: Sinfonia n:o 6 G-duuri (Historiallinen sinfonia neljän eri aikakauden tyylin ja maun mukaan) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

20:04 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli (Grétry) (Jascha Heifetz ja Lontoon uusi SO/Malcolm Sargent).

20:21 Schubert: Pianosonaatti n:o 21 B-duuri (Vladimir Sofronitski).

20:59 Messiaen: Trois petites liturgies de la Presence Divine (Kolme pientä liturgiaa Jumalan läsnäolosta). (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron naisäänet, Yvonne Loriod, piano, ja Jeanne Loriod, ondes martenot, sekä Bostonin SO/Seiji Ozawa).

21:33 Nordgren: Pelimannimuotokuvia (RSO:n jouset/Ulf Söderblom).

21:58 Kuula: Eteläpohjalaisia kansanlauluja (Martti Talvela, basso, ja Hertha Klust, piano).

22:10 Madetoja: Sinfonia n:o 3 A-duuri (HKO/John Storgårds).

22:42 Massenet: Poème d'octobre (Lokakuinen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

22:54 Respighi: Poema autunnale (Syksyinen runoelma) (Julia Fischer, viulu, ja Monte Carlon FO/Yakov Kreizberg).

Bantockin Afrodite Kyproksella

to 1.10. klo 18.00–23.10

Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

18:45 Chabrier: Suite pastorale (Detroitin SO/Paul Paray).

19:03 Beethoven: Sinfonia n:o 9 d-molli (Camilla Nylund, sopraano, Iris Vermillion, altto, Jonas Kaufmann, tenori, ja Franz-Josef Selig, basso, sekä Stuttgartin Gächinger Kantorei ja Stuttgartin radion SO/Roger Norrington).

20:06 Glinka: Sekstetto Es-duuri (Kölnin Ensemble Classique).

20:33 Glazunov: Itämainen rapsodia G-duuri. (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

21:02 Madetoja: Syksy, sarja op. 68 (Camilla Nylund, sopraano, ja Münchenin RO/Ulf Schirmer).

21:18 Sibelius: Skogsrået (Metsänhaltija) (Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

21:40 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 1 (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

22:00 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 3. (Escher-kvartetti).

22:26 Bantock: Afrodite Kyproksella (Sinfonia n:o 3) (Lontoon kuninkaallinen FO/Vernon Handley).

22:51 Hahn: Le Bal de Béatrice d'Este (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

23:08 Chopin: Masurkka n:o 19 h-molli (Gergely Bogányi, piano).

Yleviä ja tunteellisia valsseja

ke 30.9. klo 18.00–23.10

Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Emerson-kvartetti).

18:36 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.58 (Eero Heinonen, piano).

19:10 Martinu: Sinfonia n:o 4 (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

19:42 Hindemith: Das Marienleben (Soile Isokoski, sopraano, ja Marita Viitasalo, piano).

20:54 Granados: Kaksitoista espanjalaista tanssia (Angela Hewitt, piano).

21:51 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

22:30 Melartin: Divertimento n:o 1 (Jari Valo, viulu, ja Reijo Koskinen, klarinetti, sekä RSO/Anna-Maria Helsing).

22:54 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

The Kingdom

ti 29.9. klo 18.00–23.10

Schäfer: Kvintetto pianolle ja jousille Des-duuri (Orpheus String Quartet ja Jacob Bogaart, piano).

18:42 A. Merikanto: Sinfonia n:o 2 A-duuri (Sotasinfonia) (Turun KO/Petri Sakari).

19:30 Adams: Scheherazade.2 (Leila Josefowicz, viulu, ja Saint Louisin SO/David Robertson, sekä Chester Englander, cimbalom).

20:19 Reger: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Eduard Brunner ja Wilanow-kvartetti).

20:55 Berio: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Antonio Ballista ja Bruno Canino, piano, sekä Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

21:23 Elgar: The Kingdom, oratorio (Margaret Marshall, sopraano, Felicity Palmer, mezzosopraano, Arthur Davies, tenori, ja David Wilson-Johnson, basso, sekä Lontoon sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

22:58 Röntgen: Trio jousille n:o 4 D-duuri (Valssisarja) (Lendvai-jousitrio).

Kuorokohtauksia Verdin oopperoista

ma 28.9. klo 18.00–23.10

Palmgren: Pianokonsertto n:o 4 (Huhtikuu). (Raija Kerppo ja RSO/Jan Söderblom).

18:21 Bartók: Kaksi kuvaa (Chicagon SO/Pierre Boulez).

18:40 Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

19:36 Kuorokohtauksia Verdin oopp. Nabucco, Lombardialaiset, Macbeth, Rosvot, Rigoletto, Trubaduuri, La Traviata, Naamiohuvit, Don Carlos, Aida ja Otello; Sanctus Requiemistä (Chicagon sinfoniakuoro ja SO/Georg Solti).

20:46 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja kahdelle pianolle (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

21:19 Fauré: La Chanson d'Ève (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

21:45 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.24 (Eero Heinonen).

22:27 Bernstein: Serenadi (Hilary Hahn, viulu, ja Baltimoren SO/David Zinman).

22:58 Taverner: Magnificat (Chanticleer/Joseph Jennings).

J. Strauss nuoremman operetti Lepakko

su 27.9. klo 18.00–23.10

Pergolesi: Salve regina a-molli (Gillian Fisher, sopraano, ja The King's Consort/Robert King).

18:12 Spohr: Concertante n:o 2 e-molli (Christoph Poppen, viulu, ja Ursula Holliger, harppu, sekä Englantilainen kamariork./Heinz Holliger).

18:38 Kraus: Kvintetto huilulle ja jousille D-duuri (Martin Sandhoff, traverso, ja Schuppanzigh-kvartetti).

19:06 J. Strauss (nuor.): Lepakko, operetti (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, Nicolai Gedda, tenori, Helmut Krebs, tenori, Rita Streich, sopraano, Karl Dönch, basso, Erich Kunz, baritoni, Rudolf Christ, basso, Erich Majkut, tenori ja Philharmonia-kuoro ja -ork./Herbert von Karajan.)

20:58 Giuliani: Duo concertante e-molli (Joseph Swensen, viulu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

21:31 Britten: Soirées musicales (Musikaalisia iltahetkiä). (Radio viihdeork./Paavo Berglund).

21:43 Janácek: Umpeenkasvaneella polulla (Eero Heinonen, piano).

22:11 Diepenbrock: Hymne an die Nacht n:o 2. (Nathalie Stutzmann, altto, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

22:31 Dvorák: Jousikvartetto n:o 7 a-molli (Prahan jousikvartetti).

23:01 Vierne: Scherzetto ja Berceuse uruille (Daniel Chorzempa).

Neljä laulua unesta

la 26.9. klo 18.00–23.10

Saint-Saëns: Kaksi kuorolaulua op.68 (RKK/Jani Sivén).

18:06 Fuchs: Serenadi jousille n:o 3 e-molli (Camerata Bern/Thomas Füri).

18:24 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Mstislav Rostropovitsh ja Svjatoslav Richter).

18:48 Castelnuovo-Tedesco: Viulukonsertto n:o 2 (Profeetat) (Jascha Heifetz ja Los Angelesin FO/Alfred Wallenstein).

19:17 Kansansäv. (sov. Leon): Henry Martin (Andreas Scholl, kontratenori, Edin Karamazov, luuttu, Stacey Shames, harppu, ja Orpheus-kamariork.).

19:22 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

19:38 J.S. Bach: Konsertto uruille, oboelle, jousille ja continuolle d-molli. (Christine Schornsheim, urut, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

20:01 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Andrei Gavrilov ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

20:47 Schumann: Bunte Blätter -kokoelma pianolle (Arkadi Volodos).

21:23 Sallinen: Neljä laulua unesta (Helena Juntunen, sopraano, ja RSO/Hannu Lintu).

21:38 Busoni: Berceuse elegiaque (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

21:48 Dutilleux: Sellokonsertto (Godfried Hoogeveen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Yan Pascal Tortelier).

22:15 Debussy: Kolme nokturnoa (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen sekä Los Angelesin Master Chorale -kuoron naislaulajat).

22:40 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).