Valoisaa klassista

Valoisaa klassista

Laulu kellosta

tänään klo 9.00–13.00
Viimeisin

Viihdyttävää ja valoisaa klassista musiikkia. Energistä ja piristävää. Ohjelmaoppaassa Aamupäivän klassinen.

Seuraava lähetys

Valoisaa klassista

huomenna klo 9.00–13.00

Leoncavallo: Mattinata (Peter Lindroos, tenori, ja Marita Viitasalo, piano).

9:02 Milhaud: Trio jousille op.274 (Pariisin jousitrio).

9:19 Debussy: Preludit 1 (Timo Mikkilä, piano).

9:56 Bruch: Skotlantilainen fantasia viululle ja orkesterille (Itzhak Perlman, viulu, ja Israelin FO/Zubin Mehta sekä Judith Liber, harppu).

10:28 Bassobaritoni George London laulaa W.A. Mozartin ooppera-aarioita (Columbia-SO/Bruno Walter).

11:09 Aguado: Kahdeksan etydiä kitaralle (Andrés Segovia, kitara).

11:21 Veit: Jousikvartetto n:o 2 E-duuri (Kertész-kvartetti).

11:53 Literes: Toinen naytös zarzuelasta Accis y Galatea (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano ym. sekä Al Ayre Español/Eduardo Lopez Banzo, cembalo).

12:25 Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 1 g-molli (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

12:46 Glazunov: Saksofonikonsertto Es-duuri (Pekka Savijoki ja Tukholman uusi kamariork./Jorma Panula).

Aiemmat lähetykset

Laulu kellosta

tänään klo 9.00–13.00

Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

9:25 R. Schumann: Dichterliebe (Runoilijan rakkaus) (Peter Schreier, tenori, ja Norman Shetler, piano).

9:58 Krommer: Concertino huilulle, oboelle ja orkesterille C-duuri (Günter Rumpel ja André Raoult sekä Camerata Zürich/Ratö Tschupp).

10:24 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (David Oistrah ja Svjatoslav Richter).

10:55 Bruch: Das Lied von der Glocke (Laulu kellosta), oratorio (Eleonore Marguerre, sopraano, Annette Markert, altto, Klaus Florian Vogt, tenori, ja Mario Hoff, baritoni, sekä Prahan filharmoninen kuoro, Kühn-sekakuoro ja Weimarin valtionork./Jac van Steen).

12:46 Thalberg: Fantasia Donizettin Don Pasquale -oopperan teemoista (Earl Wild, piano).

Erik Satien Gnossiennes

eilen klo 9.00–13.00

Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

09:22 Vivaldi: Nisi Dominus (Jos Herra ei huonetta rakenna) (Andreas Scholl, kontratenori, ja Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

09:45 Satie: Gnossiennes, seitsemän kappaletta pianolle (Jean-Yves Thibaudet).

10:10 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

10:35 Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 9 C-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

11:07 Genin: Le Carnaval de Venise (Venetsian karnevaalit) (Jean-Louis Beaumadier, pikkolohuilu, ja Jean Koerner, piano).

11:21 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

11:47 Warlock: An Old song (Vanha laulu) (Northern Sinfonia/Richard Hickox).

11:55 Shostakovitsh,: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Meta4-kvartetti).

12:28 Hadley: Salome, sävelruno E-duuri (Lontoon kuninkaallinen FO/Karl Krüger).

Sibeliuksen Tapiola

ti 20.10. klo 9.00–13.00

Brahms: Pianokvartetto g-molli (Artur Rubinstein ja Guarneri-kvartetti).

09:39 Weiss: Luuttusonaatti fis-molli (Robert Barto, barokkiluuttu).

10:15 Loeffler: Five Irish fantasies (Viisi irlantilaista fantasiaa) (Neil Rosenshein, tenori, ja Indianapolisin SO/John Nelson).

10:45 Sibelius: Tapiola (RSO/Sakari Oramo).

11:02 Mjaskovski: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Sasha Rozhdestvenski ja Viktorija Postnikova).

11:22 Carissimi: Judicium Salomonis (Salomon tuomio), oratorio (Gabrieli Consort ja Gabrieli Players/Paul McCreesh).

11:34 Brunetti: Sinfonia n:o 36 A-duuri (Concerto Köln).

12:01 W.A. Mozart: Kaksi Konstanzen aariaa oopp. Ryöstö Seraljista. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

12:18 Leinonen: Foga klarinetille, viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle (Olli Leppäniemi, Terhi Paldanius, Antti Tikkanen, Tomas Nuñes-Garces, ja Roope Gröndal).

12:30 Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

Turinan Sonata española

ma 19.10. klo 9.00–13.00

Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

09:02 Rimski-Korsakov: Sekstetto A-duuri (Kölnin Ensemble Classique).

09:35 Benatzky: Sävelketju oper. Valkoinen hevonen (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

09:48 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri. (Ruggiero Ricci, viulu, ja Martha Argerich).

10:14 Espla: Canciones playeras. (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Rafael Frühbeck de Burgos).

10:25 Sor: Kuusi bagatellia kitaralle op.43 (Petri Kumela).

10:45 Soler: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri (Anna-Maaria Oramo, cembalo).

10:56 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

11:21 Debussy: Pianotrio G-duuri (Colub Kaplan Carr Trio).

11:44 Rodrigo: Concierto como un divertimento (Konsertto divertimenton tapaan) (Julian Lloyd Webber, sello, ja Lontoon FO/Jesus Lopez-Cobos).

12:08 Turina: Sonata española (Espanjalainen sonaatti) ( David Peralta Alegre, viulu, ja Ana Sánchez Donate, piano).

12:30 de Fossa: Trio n:o 1 A-duuri (Simon Wynberg, kitara, Martin Beaver, viulu, ja Bryan Epperson, sello).

12:57 Mozart: Courante C-duuri (Richard Goode, piano).

Erik Satien Köyhien messu

su 18.10. klo 10.00–13.00

Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

10:40 Monteclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird ja American Baroque).

11:00 J.B. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

11:23 Wolf: Alle gingen, Herz, zur Ruh (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano).

11:26 Onslow: Pianotrio n:o 5 Es-duuri (Trio Portici).

11:53 Satie: Messe des pauvres (Köyhien messu) (Hervé Désarbre, urut ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

12:08 Pierné: Paysages franciscains (BBC:n FO/Juanjo Mena).

12:21 Rameau: Pigmalion, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

12:47 Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

Vaughan Williamsin Matkalauluja

la 17.10. klo 9.00–13.00

Pacius: Alkusoitto oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (RSO/Ilpo Mansnerus).

09:08 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

09:25 Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri. (Dennis Brain ja Alan Civil, käyrätorvi, sekä Englantilainen jousikvartetti).

09:40 Butterworth: Love blows as the wind blows (Lempi on kuin tuuli) (James Rutherford, baritoni, ja BBC:n Walesin kansallisork./Kriss Russman).

09:50 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

10:12 Händel - Longhurst: Konsertto n:o 4 F-duuri uruille 4-kätisesti (Robert Cundick ja John Longhurst).

10:29 Silvestrov: Neljä postludia (Aleksei Ljubimov, piano, ja Musiques Nouvelles).

10:42 Dagnelies: Fantaisie variée ofikleidille ja pianolle (Nick Byrne ja David Miller).

10:55 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

11:21 Walton: Alttoviulukonsertto (Juri Bashmet ja Lontoon SO/André Previn).

11:47 Debussy: Jousikvartetto g-molli (Borodin-kvartetti).

12:13 Farrenc: Trio huilulle, sellolle ja pianolle e-molli (Emanuel Ensemble).

12:39 J.S. Bach (sov.): Urkukonsertto C-duuri Vivaldin mukaan (Simon Preston).

Chopinin Scherzoja

pe 16.10. klo 9.00–13.00

J. Haydn: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli ja Zürichin kamariork./Edmond de Stoutz).

09:24 Cartellieri: Divertimento n:o 2 F-duuri (Consortium Classicum).

09:44 Beethoven: Jousikvartetot n:o 3 D-duuri, 4 c-molli ja 6 B-duuri (Tokio-kvartetti).

10:58 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri (Ivan Moravec).

11:39 Chadwick: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

12:15 Servais - Léonard: Duo viululle ja sellolle kahden englantilaisen kansansävelmän pohjalta (Vera Beths, viulu, ja Anner Bylsma, sello).

12:28 W.A. Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri (Bernard Walton ja Philharmonia-ork./Herbert von Karajan).

Trofonion luola

to 15.10. klo 9.00–13.00

Busi: Neljä sonaattia kaksille uruille (Luigi Celeghin ja Bianka Pezic).

09:26 Rejcha: Sinfonia Es-duuri (Cappella Coloniensis/Hans-Martin Linde).

09:51 Schubert: Winterreise (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

11:02 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

11:30 Beethoven: Pianosonaatti n:o 29 B-duuri (Hammerklavier) (Mieczyslaw Horszowski).

12:14 J. Haydn: Sinfonia n:o 60 C-duuri (Il distratto) (Orpheus-kamariork.).

12:40 Benda: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Karl Kaiser ja La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

Wienerwaldin tarinoita

ke 14.10. klo 9.00–13.00

C.Ph.E. Bach: Sonaatti klaveerille e-molli. (Geoffrey Lancaster, fortepiano).

09:09 Schubert: Messu As-duuri (Donna Brown, sopraano, Monica Groop, altto, James Taylor, tenori, ja Michael Volle, basso, sekä Oregonin Bach-musiikkijuhlien kuoro ja ork./Helmuth Rilling).

09:56 Liszt: Kuusi unkarilaista rapsodiaa orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

11:00 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Vladimir Ashkenazy ja Clevelandin ork.).

11:36 Foote: Kolme kappaletta viululle ja pianolle; Balladi; Sävelmä (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

12:07 W.A. Mozart: Kvartetto g-molli (Emanuel Ax, piano, Isaac Stern, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

12:34 Rossini: Johdanto, teema ja muunnelmia klarinetille ja orkesterille Es-duuri (Charles Neidich ja Orpheus-kamariork.)

12:47 J. Strauss: Wienerwaldin tarinoita (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Yleiset luomissanat

ti 13.10. klo 9.00–13.00

W.A. Mozart: Sonaatti F-duuri (Richard Goode, piano).

09:24 Mehul: Alkusoitto oopp. Le Jeune Henri (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

09:36 Schubert: Der Musensohn (Kim Borg, basso, ja Hans Altmann, piano).

09:39 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Eddie Daniels ja The Composers String Quartet).

10:03 Rossini: Preludi, teema ja muunnelmia (Vitali Bujanovski, käyrätorvi, ja Eleonora Nuridzhanjan, piano).

10:15 Schreker: Viisi Paul Heysen runoa (Andreas Schmidt, baritoni, ja Adrian Baianu, piano).

10:26 Levitin: Sarja sellolle ja kamariorkesterille (Mstislav Rostropovitsh ja Lontoon SO/Gennadi Rozhdestvenski).

10:41 Sisask: Yleiset luomissanat (Tapiolan Kamarikuoro/Hannu Norjanen).

10:57 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

11:17 Wegelius: Daniel Hjort -alkusoitto (RSO/Petri Sakari).

11:31 Arnold: Sonaatti huilulle ja pianolle (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

11:46 Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

12:02 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso) (Uusi Helsinki-kvartetti).

12:25 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.58 (Risto-Matti Marin).

Fantasia Thomas Tallisin teemasta

ma 12.10. klo 9.00–13.00

Chopin: Allegro de concert A-duuri (Garrick Ohlsson, piano).

09:13 Parish Alvars: Harppukonsertto g-molli (Marielle Nordmann ja Franz Liszt -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

09:43 Diabelli: Sonaatti kitaralle A-duuri (Anthony Glise).

10:06 Schumann: Fünf Lieder (viisi yksinlaulua) Op. 40 (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

10:18 Vaughan Williams: Fantasia Thomas Tallisin teemasta (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

10:35 Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

11:01 J.C. Bach: Sinfonia Es-duuri (St.Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

11:15 Wagner: Hollantilaisen monologi oopp. Lentävä hollantilainen (Simon Estes, bassobaritoni, ja Berliinin valtionork./Heinz Fricke).

11:26 Tansman: Cavatina, sarja kitaralle (Andrés Segovia).

11:43 Glass: Jousikvartetto n:o 6 (Brooklyn Rider).

12:06 Wolf-Ferrari: Alkusoitto ja Intermezzo oopp. L' Amore medico (BBC:n FO/Gianandrea Noseda, ja Peter Dixon, sello).

12:21 Ryba: Huilukvartetto C-duuri (Jan Ostry ja M. Nostitz -kvartetti).

12:37 Butterworth: Bredon Hill ja muita lauluja (Simon Keenlyside, baritoni, ja Malcolm Martineau, piano).

12:51 Wagenaar: Huvinäytelmäalkusoitto (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

Laulu Kuujärvestä

su 11.10. klo 10.00–13.00

Pujol: Trois morceaux espagnols (Kolme espanjalaista kappaletta) (Mattias Jacobsson, kitara).

10:11 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Rudolf Firkusny, piano, ja Ridge-jousikvartetti).

10:52 Klami: Laulu Kuujärvestä (Usko Viitanen, baritoni, ja RSO/Kari Tikka)

11:08 Englund: Pavane ja toccata (Henri Sigfridsson, piano).

11:18 Delius: Sellokonsertto (Jacqueline Du Pré ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

12:44 Brahms: Viisi laulua (RKK/Hannu Norjanen).

11:59 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

12:18 Wagenseil: Alttopasuunakonsertto Es-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

12:27 Musorgski (sov. Rimski-Korsakov): Boriksen jäähyväiset ja kuolema oopp. Boris Godunov (Martti Talvela, basso, ja RSO/Leif Segerstam).

12:39 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

Marian kyyneleet

la 10.10. klo 9.00–13.00

Popper: Sellokonsertto C-duuri (J. Haydnin luonnosten pohjalta) (Svjatoslav Knushevitski ja Moskovan SO/Aleksandr Gauk).

9:21 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 4 g-molli (Burkhard Glaetzner, oboe, Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, Walter Heinz Bernstein, cembalo).

9:44 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia (Lawrence Johnson).

10:09 J.S. Bach: Cembalokonsertot n:o 2 E-duuri, n:o 3 D-duuri, n:o 4 A-duuri ja n:o 6 F-duuri (Andrei Gavrilov, piano, ja Moskovan kamariork./Juri Nikolajevski).

11:24 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

11:56 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

12:13 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

12:31 R. Strauss: Panathenäenzug (Panathenaiakulkue) (Peter Rösel, piano, ja Dresdenin valtionork./Rudolf Kempe).

Kolme kappaletta pianolle

pe 9.10. klo 9.00–13.00

J.S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle, jousille ja continuolle n:o 3 c-molli (Pierre Hantaï, Aapo Häkkinen ja Helsingin barokkiork.)

9:15 Boccherini: Kitarakvintetto D-duuri, Kitarakvintetto e-molli ja Jousikvintetto A-duuri (David Starobin ja Marlboron musiikkijuhlien kamariyhtye).

10:16 Händel: Agrippina condotta a morire (Kuolemaan tuomittu Agrippina) (Emma Kirkby, sopraano, ja London Baroque).

10:40 Erlebach: Sarja orkesterille ja continuolle n:o 4 C-duuri (Akademie für alte Musik Berlin).

10:57 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri ja 24 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon SO/Josef Krips).

11:53 Orschler: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Collegium 1704/Václav Luks).

12:10 Schubert: Kolme kappaletta pianolle (Alfred Brendel).

12:35 Steffani: Kohtauksia oopp. Tassilone (Monique Zanetti, sopraano, ja Musica Alta Ripa).

O acerbi

to 8.10. klo 9.00–13.00

Dall'Oglio: Viulukonsertto C-duuri (Giuliano Carmignola ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

9:21 Rameau: Sarja orkesterille oopp. Naïs (Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

9:59 Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 2 E-duuri (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

10:21 d'Ève: O acerbi (La Sfera del Canto ja Il Fondamento/Paul Dombrecht).

10:51 Chiarini: Il Geloso schernito, ooppera (Caroline Odermatt, sopraano, Christian Tschelebiew, basso, ja Ezio Maria Tisi, puhe, sekä European Festival Orchestra/Wilhelm Keitel).

11:31 D. Scarlatti: Sonaatteja (Igor Kipnis, cembalo).

12:40 Molter: Sarja kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

Okon Fuoko

ke 7.10. klo 9.00–13.00

Kuula: Aamulaulu (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

09:02 Weber: Sonaatti n:o 6 C-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

09:12 Górecki: Totus tuus (Robert Shaw Festival Singers/Robert Shaw).

09:24 Händel: Oboekonsertto g-molli (Bruce Haynes ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

09:32 Ketelbey: Luostarin puutarhassa (Kalevi Kiviniemi, urut).

09:38 Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

09:48 Sibelius: Säv, säv, susa (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

09:52 Castelnuovo-Tedesco: Neljä tanssia Shakespearen näytelmään Love's Labour's Lost (Alessandro Marangoni, piano, ja Malmön SO/Andrew Mogrelia).

10:09 Ravel: Johdanto ja allegro harpulle, huilulle, klarinetille ja jousikvartetille. (Ann Mason Stockton, harppu, ja Hollywood-kvartetti).

10:20 Dvorák: Mustalaislauluja (Gabriela Benacková, sopraano, ja Rudolf Firkusny, piano).

10:36 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Julia Fischer, viulu, ja Monte Carlon FO/Yakov Kreizberg).

10:51 Lindberg: Acequia madre (Taavi Oramo, klarinetti, ja Matleena Nyman, piano).

11:01 Henselt: Variations de concert (Konserttimuunnelmia) op.11 (Marc-André Hamelin, piano, ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

11:20 Madetoja: Okon Fuoko (RSO/Okko Kamu.)

11:33 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

11:51 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

12:05 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri (Vladimir Horowitz).

12:19 Nielsen: Sinfonia n:o 4 (Sammumaton). (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

Härkä katolla

ti 6.10. klo 9.00–13.00

Milhaud: Le Boeuf sur le toit (Härkä katolla), baletti (The New London Orchestra/Ronald Corp).

09:20 Kostiainen: Kaukametsä (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

09:25 Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (RSO/Sakari Oramo).

10:01 Weber: Muunnelmia omasta teemasta pianolle (Alexander Paley).

10:12 Buxtehude: Dixit Dominus Domino meo (Herra sanoi minun herralleni) (Emma Kirkby, sopraano, ja Purcell-kvartetti).

10:22 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

10:25 F. Lithander: Romanssi ja muunnelmia (Hui-Ying Liu ja Erik T. Tawaststjerna, piano).

10:31 Gershwin: Rhapsody in Blue pianolle ja jazzorkesterille (alkuperäisversio, ns. Paul Whiteman -versio) (William Tritt ja Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

10:50 Kodály: Sonaatti soolosellolle (Pieter Wispelwey).

11:23 J.S. Bach (sov. Stokowski): Toccata ja fuuga d-molli (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

11:34 Satie: Kolme päärynänmuotoista kappaletta (Robert Casadesus ja Gaby Casadesus, piano).

11:48 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

12:58 Marvia: Etydi F-duuri (Arto Satukangas, piano).

Henry Hadleyn sinfonia Neljä vuodenaikaa

ma 5.10. klo 9.00–13.00

Blavet: Konsertto a-molli (Ernst-Burghard Hilse, traverso, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

09:14 Schröter: Kohtauksia laulunäyt. Die Fischerin (Reichardt-Ensemble).

09:25 Sherwood: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 D-duuri (Joseph Spooner ja David Owen Norris).

09:55 J. Haydn: Yhdeksän vokaalikvartettoa (New York Vocal Arts Ensemble ja Raymond Beegle, piano).

10:26 Salieri: Konsertto huilulle, oboelle ja orkesterille C-duuri (Aurèle Nicolet ja Heinz Holliger, sekä St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Kenneth Sillito).

10:45 Fasch: Ouvertuere (Sarja) orkesterille ja continuolle a-molli (Tempesta di Mare).

11:12 Shebalin: Sonaatti viululle ja pianolle op.51/1 (Sasha Rozhdestvenski ja Viktorija Postnikova).

11:35 Hadley: Sinfonia n:o 2 f-molli (Neljä vuodenaikaa) (Lontoon kuninkaallinen FO/Karl Krüger).

12:21 Beethoven: Pianotrio G-duuri op.1/2 (Eugene Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

The Lotos eaters

su 4.10. klo 10.00–13.00

W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Bruno Canino ja Salvatore Accardo).

10:25 Christoph Strauss: Missa Maria concertata (Concerto Palatino/Bruce Dickey).

10:51 Hubay: Viulukonsertto n:o 1 a-molli (Concerto dramatique) (Cloë Hanslip ja Bournemouthin SO/Andrew Mogrelia).

11:22 Weiss: Luuttusonaatti c-molli (Robert Barto, barokkiluuttu).

11:54 Parry: The Lotos eaters (Choric song) (Della Jones, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, baritoni, sekä Lontoon filharmoninen kuoro ja Lontoon FO/Matthias Bamert).

12:27 Schumann: Pianokonsertto a-molli (Maire Halava ja HKO/Tauno Hannikainen).

Dowlandin Thou mightie God

la 3.10. klo 9.00–13.00

Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

09:15 Eberl: Kvintetto C-duuri (Quintuor brillant) (Consortium Classicum).

09:39 Leclair: Alkusoitto G-duuri op.13/1 (Purcell-kvartetti).

09:51 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

10:16 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

10:25 Rimski-Korsakov: Alkusoitto venäläisistä teemoista (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

10:38 Musorgski: Näyttelykuvia (Svjatoslav Richter, piano).

11:09 Saint-Saëns: La Jeunesse d'Hercule (Herkuleen nuoruus) (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

11:23 Massenet: Fantasia sellolle ja orkesterille (Truls Mörk ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Neeme Järvi).

11:42 Ravel: Sheherazade (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Georges Prêtre).

11:57 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 2 gis-molli (Sonaatti-fantasia) (Daniil Trifonov).

12:09 Brahms: Schaffe in mir, Gott (Jumala luo minuun puhdas sydän) (Cambridgen King's Collegen kuoro/Stephen Cleobury).

12:21 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

12:32 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

Tulindbergin Jousikvartetto

pe 2.10. klo 9.00–13.00

Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

09:14 Hoffmeister: Kvartetto klarinetille ja jousille A-duuri (Dieter Klöcker, klarinetti, Jana Vlachová, viulu, Petr Verner, alttoviulu, ja Mikael Ericsson, sello).

09:31 Aguado: Johdanto ja rondo kitaralle n:o 2 a-molli (Lorenzo Micheli).

09:41 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

09:56 Sopraano Rita Streich laulaa neljä aariaa W.A. Mozartin oopperoista Ryöstö Seraljista ja Taikahuilu. (Berliinin radion SO/Ferenc Fricsay).

10:10 Franck: Koraali n:o 3 a-molli. (Fernando Germani, urut).

10:25 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

10:37 Gade: Pianotrio F-duuri (Trio Parnassus).

11:00 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

11:22 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 1 B-duuri (Suomalainen jousikvartetti).

11:40 Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Tobias Ringborg ja Bengt-Åke Lundin).

12:00 Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio).

12:20 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Alkusoitto ja sarja) (Le concert des nations/Jordi Savall).

12:40 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

Dvorákin Luonnon helmassa

to 1.10. klo 9.00–13.00

Wagner (sov. Lemare): Alkusoitto oopperasta Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

09:14 Franck: Grand trio c-molli (David Lively, piano, Tatiana Samouil, viulu, ja Justus Grimm, sello).

09:29 C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet) (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

09:45 Leone: Cantate dans le genre italien (Kantaatti italialaiseen tyyliin) (Nuria Rial, sopraano, ja ArteMandoline).

10:00 Dvorák: Luonnon helmassa, alkusoitto (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

10:15 Beethoven: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-puhallinyhtye).

10:35 Bellini: Adalgisan ja Norman kohtaus ja duetto oopp. Norma (Leontyne Price, sopraano, ja Marilyn Horne, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

10:50 Palmgren: Naamiaiset (Hui-Ying Liu, ja Erik T. Tawaststjerna, piano).

11:03 Lanzetti: Sonaatti sellolle ja continuolle D-duuri (Gaetano Nasillo, sello, Andrea Marchiol, cembalo, ja Sara Bennici, sello).

11:20 Fitzenhagen: Balladi (Konserttikappale) (Alban Gerhardt, sello, ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

11:38 Schubert: Froilan aaria oopp. Alfonso und Estrella (Schulz-Evler: Arabeski pianolle J. Straussin (nuor.) valssista Tonava kaunoinen. (Earl Wild).

12:00 Janácek: Sinfonietta (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

12:24 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

12:42 C. Schumann: Caprices en forme de valse (Susanne Grützmann, piano).

Lapsuuden päivä

ke 30.9. klo 9.00–13.00

Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Svjatoslav Richter ja Bostonin SO/Charles Munch).

09:38 Kraus: Fiskarena (Kalastajat), balettipantomiimi (Ruotsalainen kamariork./Petter Sundkvist).

10:29 Rejcha: Kvintetto jousille F-duuri (Girard-kvartetti ja Tanguy Parisot, alttoviulu).

11:03 J.C.F. Bach: Konsertto pianolle, orkesterille ja continuolle Es-duuri (Concerto grosso) (Christine Schornsheim, fortepiano, ja Freiburgin barokkiork./Gottfried von der Goltz).

11:33 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Steven Isserlis ja Euroopan kamariork./Roger Norrington).

12:20 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

12:21 Kozeluch: Sinfonia A-duuri (Pardubicen valtiollinen kamariork./Marek Stilec).

12:42 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

Chopinin 24 etydiä

ti 29.9. klo 9.00–13.00

Chopin: 24 etydiä (op. 10 ja op. 25) (Guiomar Novaes, piano).

10:01 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

10:24 Sibelius: Sinfonia n:o 2 D-duuri (RSO/Sakari Oramo).

11:05 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 7 c-molli. (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

11:33 Bizet: Sinfonia n:o 1 C-duuri(Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos).

12:05 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Kari Kriikku ja Uusi Helsinki-kvartetti).

12:32 Hummel: Alttoviulusonaatti Es-duuri (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

12:52 Schubert - Tausig: Sotilasmarssi D-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

Beethovenin Messu C-duuri

ma 28.9. klo 9.00–13.00

W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 18 A-duuri (Guarneri-kvartetti).

09:35 Beethoven: Messu C-duuri (Henriette Schellenberg, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Jon Humphrey, tenori, Myron Myers, basso, Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

10:24 Hoffmeister: Huilukonsertto n:o 24 D-duuri (Prahan kamariork./Bruno Meier, huilu).

10:55 Schubert: Jousikvartetto n:o 3 B-duuri (Melos-kvartetti).

11:22 Cherubini: Sinfonia D-duuri (NBC:n SO/Arturo Toscanini).

11:49 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

12:15 Berwald: Duo concertante kahdelle viululle a-molli (Tobias Ringborg ja David Bergström).

12:40 Marsh: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

Elämän valo

su 27.9. klo 10.00–13.00

Wagner (sov. Lemare): Alkusoitto oopperasta Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

10:14 Elgar: The Light of Life (Elämän valo) (Judith Howarth, sopraano, Linda Finnie, altto, Arthur Davies, tenori, ja John Shirley-Quirk, baritoni, sekä Lontoon sinfoniakuoro ja Lontoon SO/Richard Hickox).

11:18 Ernst: Kuusi moniäänistä etydiä (Ilja Gringolts, viulu).

11:48 Schumann: Sellokonsertto a-molli (Misha Maisky, sello ja Orpheus-kamariork.).

12:13 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

12:38 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 3 A-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

Mestari Olof

la 26.9. klo 9.00–13.00

Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

9:23 Kansansäv.: The Salley gardens (Andreas Scholl, kontratenori, Stacey Shames, harppu, ja Orpheus-kamariork.)

9:28 Boieldieu: Harppukonsertto C-duuri (Marielle Nordmann ja Franz Liszt -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

9:51 Rejcha: Kvintetto puhaltimille a-molli (Aulos-puhallinkvintetti).

10:18 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 11 A-duuri (Juho Pohjonen).

10:42 Beethoven: Der Glorreiche Augenblick, kantaatti (Alla Simoni, sopraano, Francesca Pedaci, sopraano, Jeremy Ovenden, tenori, ja Robert Gierlach, basso, sekä Italiankielisen Sveitsin radiokuoro ja Italiankielisen Sveitsin ork./Diego Fasolis).

11:19 Pleyel: Huilukonsertto C-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

11:43 Schumann: Kahdeksan yksinlaulua (Håkan Hagegård, baritoni, ja Thomas Schuback, piano).

12:08 Glass: Konsertto viululle, kahdelle alttoviululle ja sellolle (Brooklyn Rider).

12:33 T. Aulin: Orkesterisarja Mäster Olof (Mestari Olof) (Örebron SO/Göran W. Nilson).

Viisi laulua Armand Silvestren runoihin

pe 25.9. klo 9.00–13.00

R. Strauss: Don Quijote (Lynn Harrell, sello, ja Robert Vernon, alttoviulu, sekä Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

9:42 Dvorák: Cyprise (Sypressejä) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

10:22 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 20 d-molli (Clara Haskil ja Lamoureux-ork./Igor Markevitch).

10:54 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 77 C-duuri (Keisarikvartetto). (The Angeles String Quartet).

11:22 Chopin: 12 etydiä op. 10 ja 12 etydiä op. 25 (Vladimir Ashkenazy, piano).

12:24 Fauré: Viisi yksinlaulua Armand Silvestren runoihin (Barbara Bonney, sopraano ja Warren Jones, piano).

12:37 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (Pepe Romero ja Academy of St.Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

Kanteletar-sarja

to 24.9. klo 9.00–13.00

Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 21 C-duuri (Waldstein-sonaatti) (Eugene Istomin).

09:25 Servais: Fantasia sellolle ja harpulle (Seeli Toivio ja Lily-Marlene Puusepp).

09:40 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

09:54 Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Pietarin jousikvartetti).

10:32 Brahms: Kaksi yksinlaulua altolle, alttoviululle ja pianolle Op. 91 (Marilyn Horne, mezzosopraano, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Martin Katz, piano).

10:45 Kessels: Fete sicilienne (Sisilialainen juhla) (Alankomaiden ilmavoimien ork./Josef Suilen).

10:54 Prokofjev: Musiikkia lapsille, sarja pianolle op.35 (Olli Mustonen).

11:21 Rautavaara: Canto 2 (RSO:n jouset/Pekka Haapasalo).

11:34 Moreno Torroba: Castillos de España (Christopher Parkening, kitara).

11:44 Englund: Kanteletar-sarja (Campanella/Aino Loppela).

11:56 Glass: Jousikvartetto n:o 7 (Brooklyn Rider).

12:14 Pfitzner: Viisi kappaletta pianolle (Roland Pöntinen).

12:33 Saint-Saëns: Bretagnelainen rapsodia (Monte Carlon FO/David Robertson).

12:44 T. Aulin: Fyra akvareller (Neljä akvarellia) (Nils-Erik Sparf, viulu, ja Bengt Forsberg, piano).

Näyttelykuvia

ke 23.9. klo 9.00–13.00

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (Chiaroscuro-kvartetti).

09:30 Giuliani: Sonaatti huilulle ja kitaralle A-duuri (Grand Duo Concertant) (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

09:52 Dargomyzhski: Myllärin aaria ja kohtaus oopp. Rusalka (Vedenneito) (Pjotr Gluboki, basso, ja Aleksei Martynov, tenori, sekä Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

10:05 Musorgski: Näyttelykuvia (Gary Graffman, piano).

10:39 Gouvy: Serenadi n:o 2 F-duuri (Markus Brönnimann, huilu, ja Ilka Emmert, kontrabasso, sekä Kreisler-kvartetti).

10:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye).

11:23 Elgar: Merikuvia (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja RSO/Sakari Oramo).

11:45 Rodrigo: Sones en la Giralda (Giraldan ääniä) (Catherine Michel, harppu, ja Monte Carlon oopperan ork./Antonio de Almeida).

11:54 Rautavaara: Canción de nuestro tiempo (RKK/Timo Nuoranne, sol. Mia Huhta, sopraano).

12:09 Beach: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

12:40 Glazunov: Konserttivalssi n:o 1 D-duuri ja n:o 2 F-duuri (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).