Voimaklassista

Voimaklassista

tänään klo 14.00–18.00
Suora

Barrios: Confesion (Rakkaudentunnustus) G-duuri (Alexander-Sergei Ramírez, kitara).

14:05 Pergolesi: Questo e il piano, kantaatti (Marianna Pizzolato, altto, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

14:19 Respighi: Feste Romane (Rooman juhlia) (Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

14:44 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

15:04 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (HKO/John Storgårds).

15:26 Schubert: Pianosonaatti n:o 18 G-duuri (Fantasia) (Svjatoslav Richter).

16:11 Massenet: Fantasia sellolle ja orkesterille (Truls Mörk ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Neeme Järvi).

16:29 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille Es-duuri (Ursula Paludan Monberg ja Arcangelo/Jonathan Cohen).

16:44 Mäntyjärvi: Die Stimme des Kindes (Chanticleer/Joseph Jennings).

16:50 Giuliani: Kitarasävellyksiä (David Starobin).

17:40 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano).

Aiemmat lähetykset

Hammersmith

eilen klo 14.00–18.00

Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

14:09 Liszt: Romanttinen fantasia kahden sveitsiläisen sävelmän pohjalta (Leslie Howard, piano).

14:28 Smyth: Kvintetto jousille E-duuri (Mannheimin jousikvartetti ja Joachim Griesheimer, sello).

14:55 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

15:10 Musica Dolce, musiikkia 1600-luvun Italiasta, säv. Monteverdi, Cavalli, Caccini, Storace, Rossi, d'India, Strozzi ja Cima (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

16:21 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 1 Es-duuri. (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

16:39 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

17:05 Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano).

Uudesta maailmasta

su 24.5. klo 14.00–18.00

Franck: Cantabile H-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

14:07 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

14:52 Sirmen: Jousikvartetto n:o 3 g-molli (Allegri-kvartetti).

15:05 Grieg: 14 yksinlaulua (Kirsten Flagstad, sopraano, ja Edwin McArthur, piano).

15:49 Berwald: Konserttikappale F-duuri (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

16:01 Mendelssohn: Pianotrio n:o 2 c-molli (Emanuel Ax, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

16:32 Saint-Saëns: Havanaise (Lisa Batiashvili, viulu, ja RSO/Sakari Oramo).

16:43 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Anssi Karttunen, barokkisello).

16:58 Dvorák: Sinfonia n:o 9 (Uudesta maailmasta) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

17:40 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Eriikka Maalismaa ja Emil Holmström).

Vieraista maista

la 23.5. klo 14.00–18.00

Schumann: Abegg-muunnelmat (Clara Haskil, piano).

14:07 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 G-duuri (Regenlied) (David Oistrah ja Frida Bauer).

14:35 Mendelssohn: Psalmi n:o 42 F-duuri (Wie der Hirsch schreit nach frischem Wasser, Niinkuin peura halajaa vesipuroille) (Stuttgartin Gächinger Kantorei- kuoro, Sibylla Rubens, sopraano, Scott Weir, tenori, Christoph Genz, tenori, Matthias Goerne, basso, ja Thomas Mehnert, basso, sekä Stuttgartin Bach-Collegium/Helmuth Rilling).

15:02 Chopin: Pianotrio g-molli (Garrick Ohlsson, piano, Carter Brey, sello, ja Leila Josefowicz, viulu).

15:29 Moszkowski: Aus allen Herren Länder (Vieraista maista) (Puolan radion ja television suuri SO/Antoni Wit).

15:52 Lalo: Pianokonsertto f-molli (Pierre-Alain Volondat ja Tapiola Sinfonietta/Kees Bakels).

16:16 Vieuxtemps: Sonaatti alttoviululle ja pianolle B-duuri (Antoine Tamestit ja Cédric Tiberghien).

16:39 Auber: Balettimusiikkia oopp. Gustave III, ou le bal masqué (Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

17:06 Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Christian Ferras ja Pierre Barbizet).

17:30 Rheinberger: Messu Es-duuri (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

17:55 Fauré: Berceuse (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).

Dvorákin Määriläisiä duettoja

pe 22.5. klo 14.00–18.00

Glazunov: Masurkka orkesterille G-duuri (Neuvostoliiton radion suuri SO/Jevgeni Svetlanov).

14:08 Arriaga: Jousikvartetto n:o 1 d-molli (Guarneri-kvartetti).

14:33 Grieg: Pianokonsertto a-molli (Catherine Collard ja Monte Carlon FO/Michel Tabachnik).

15:03 Mendelssohn: Psalmi n:o 95 Es-duuri (Tulkaa, kohottakaamme ilohuuto Herralle) (Andrea Lauren Brown, sopraano, Maria Bernius, sopraano, ja Werner Güra, tenor),sekä Stuttgartin kamarikuoro ja Deutsche Kammerphilharmonie/Frieder Bernius).

15:28 Parry (sov. Dibble): Nonetto B-duuri (Capricorn).

15:53 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 d-molli (Sergej Khatshatrjan ja Lusine Khatchatrjan).

16:17 Schumann: Sinfonisia etydejä (Shura Cherkassky, piano).

16:43 Beach: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

17:14 Dvorák: Määriläisiä duettoja (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

17:42 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

Dietrich Fischer-Dieskau laulaa Schumannia

to 21.5. klo 14.00–18.00

Paganini: Sonaatti A-duuri (Itzhak Perlman, viulu, ja John Williams, kitara).

14:08 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

14:35 Palestrina: Ascendo ad patrem, 5-ääninen messu (Elmer Iseler Singers).

15:06 Elgar: The Banner of St. George, balladi (Lontoon sinfoniakuoro ja Northern Sinfonia/Richard Hickox).

15:36 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Ginette Neveu ja Gustaf Beck).

16:06 Brahms: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle a-molli (Reginald Kell, Frank Miller ja Mieczyslaw Horszowski).

16:30 Andrée: Sinfonia uruille n:o 1 h-molli (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

16:55 Dvorak: Serenadi kymmenelle puhaltimelle, sellolle ja kontrabassolle d-molli (Kanadalainen kamariyhtye/Raffi Armenian).

17:20 Rimski-Korsakov: Sinfonietta venäläisistä teemoista a-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

17:45 Chadwick: Melpomene, draamallinen alkusoitto (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

Sibeliuksen Sinfonia n:o 5

ke 20.5. klo 14.00–18.00

Respighi: Sei pezzi (Kuusi kappaletta) (Marcia Crayford, viulu, ja Diana Ambache, piano).

14:25 Liszt: Pianosonaatti h-molli. (Daniil Trifonov).

14:56 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

15:21 Dvorák: Pianotrio n:o 4 e-molli (Dumky). (Benaud Trio).

15:55 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle Es-duuri (La tempesta di mare, Myrsky merellä). (Felix Ayo ja I Musici sekä Maria Teresa Garatti, cembalo).

16:05 Ravel: Miroirs (Peilikuvia). (Pierre-Laurent Aimard, piano).

16:35 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

16:49 J.S: Bach: Italialainen konsertto F-duuri. (Andrew Appel, cembalo).

17:09 Barrios: A mi madre (David Russell, kitara).

17:10 Fasch: Konsertto luutulle, orkesterille ja continuolle d-molli. (Richard Stone ja Tempesta di Mare/Gwyn Roberts).

17:26 Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (RSO/Sakari Oramo).

Aura Go soittaa Rautavaaran Ikonit

ti 19.5. klo 14.00–18.00

Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

14:14 Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano).

14:20 Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

14:34 Sarasate: Carmen-fantasia (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

14:48 Busoni: Sonatiini n:o 6 Bizet'n Carmen-oopperan teemoista (Matti Raekallio, piano).

14:57 Dvorák: Mustalaislauluja (Jamie Barton, mezzosopraano, ja Brian Zeger, piano).

15:12 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

15:38 Kuula (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

15:44 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aave-trio). (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

16:10 Schumann: Meerfey (Merenneito) (Kaari Ensemble/Saara Aittakumpu).

16:14 Schenk: Kvartetto F-duuri (Wizards!).

16:29 J.C. Bach: Kvartetto kahdelle huilulle, alttoviululle ja sellolle C-duuri (Camerata Köln).

16:45 Söderman: Trollsjön (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

16:50 Sibelius: Kolme kappaletta viululle ja pianolle op.116. (Annemarie Åström ja Sonja Fräki).

17:00 Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

17:20 Elgar: Orkesterisarj. n:o 1 The Wand of youth (Nuoruuden taikasauva). (Lontoon FO/Eduard van Beinum).

17:40 W.A. Mozart - Koetsier: Taikahuilu-muunnelmia (RSO:n puhaltajat/Michael Höltzel).

17:56 W.A. Mozart: Papagenon aaria oopp. Taikahuilu (Bryn Terfel, bassobaritoni, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

Joonas Kokkosen Sinfonia nro 4

ma 18.5. klo 14.00–18.00

Englund: Sonaatti sellolle ja pianolle. (Erkki Rautio ja Matti Rautio).

14:20 Sallinen: Neljä etydiä (Seppo Tukiainen, viulu, ja Tapani Valsta, piano).

14:28 Kokkonen: Sinfonia n:o 4 (RSO/Paavo Berglund).

14:49 Rautavaara: Seitsemän preludia pianolle (Aura Go).

15:00 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Juilliard-kvartetti).

15:26 Brahms: Neljä yksinlaulua kokoelmasta Deutsche Volkslieder. (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

15:40 D. Scarlatti: Sonaatti D-duuri (David Russell, kitara).

15:46 Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

16:00 Clementi: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Salzburgin Mozarteumin ork./Ivor Bolton).

16:25 Schumann: Arabeski C-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

16:32 W.A. Mozart: Pianotrio n:o 1 B-duuri. (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

16:59 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

17:19 Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

17:31 Granados: Romanttisia kohtauksia (Alicia de Larrocha, piano).

17:55 Cassadó: Vihreän paholaisen tanssi (Jan-Erik Gustafsson, sello, ja Arto Satukangas, piano).

Lodas Gespenst (Lodan kummitus)

su 17.5. klo 14.00–18.00

Hérold: Alkusoitto oopp. Zampa, ou la fiancée de marbre (Detroitin SO/Paul Paray).

14:07 Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

14:42 Saint-Saëns: Fantasia orkesterille bal. Javotte (Monte Carlon FO/David Robertson).

15:04 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli (Glenn Gould).

15:28 Schubert: Lodas Gespenst (Lodan kummitus) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

15:40 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

15:58 Veit: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Kertész-kvartetti).

16:31 Bellini: Adalgisan ja Norman kohtaus ja duetto oopp. Norma (Leontyne Price, sopraano, ja Marilyn Horne, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

16:45 A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle D-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

16:59 Schreker: Kamarisinfonia (Alankomaiden radion kamariork./Peter Eötvös).

17:26 Henselt: Duo pianolle ja käyrätorvelle h-molli (Claudius Tanski ja Vincent Levesque).

17:42 Foote: Four character pieces (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

Näyttelykuvia

la 16.5. klo 14.00–18.00

Auber: Alkusoitto oopp. Fra Diavolo (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

14:08 Hummel: Pianotrio n:o 1 Es-duuri (Beaux Arts Trio).

14:28 Thuille: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille B-duuri (Stefan Vladar ja Wien-Berlin -yhtye).

14:57 Cras: Suite en duo (Juliette Hurel, huilu, ja Marie-Pierre Langlamet, harppu).

15:12 Sibelius: Lauluja sekaköörille (Pirkko Törnqvist, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni, ja RKK/Eric-Olof Söderström).

15:32 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

16:11 Fauré: La Bonne chanson (Hyvä laulu) (Peter Pears, tenori, ja Benjamin Britten, piano).

16:32 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 17 B-duuri (Metsästys) (Guarneri-kvartetti).

16:58 Martinu: Yhden sivun lauluja (Gabriela Benackova, sopraano, ja Rudolf Firkusny, piano).

17:08 Musorgski (Ravel): Näyttelykuvia (Minnesotan ork./Eiji Oue).

17:41 Melartin: Kuusi kappaletta (Tarmo Järvilehto, piano).

Merenkylpijäneidot

pe 15.5. klo 14.00–18.00

A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

14:08 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 25 C-duuri (Richard Goode ja Orpheus-kamariork.).

14:39 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

14:56 Kuula: Merenkylpijäneidot (Taru Valjakka, sopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

15:06 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

15:19 Melartin: Sinfonia n:o 4 E-duuri (Kesäsinfonia) (Pia Freund, sopraano, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Laura Nykänen, altto, sekä Tampereen KO/Leonid Grin).

16:01 Grieg: Holbergin ajoilta (Juho Pohjonen, piano).

16:21 Cras: Trio jousille (Philippe Graffin, viulu, Miguel da Silva, alttoviulu, ja Henri Demarquette, sello).

16:45 Elgar: Voitonmarssi kantaatista Caractacus (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

16:53 Lebrun: Oboekonsertto n:o 1 d-molli (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

17:13 Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

17:36 Roussel: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Skotlannin KO/Stéphane Denève).

Etelän konsertto

to 14.5. klo 14.00–18.00

Kabalevski: Alkusoitto oopp. Kola Brjunjon (Chicagon SO/Fritz Reiner).

14:05 Chopin: 12 etydiä op. 10 ja 12 etydiä op. 25 (Vladimir Ashkenazy, piano).

15:07 Wagner: Sentan balladi oopp. Lentävä Hollantilainen (Montserrat Caballé, sopraano, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

15:14 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri. (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

15:34 Beach: Pianotrio a-molli (Neave Trio).

15:50 Mahler: Vaeltavan kisällin lauluja (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RSO/Ralf Kircher).

16:11 J. Haydn: Konsertto kahdelle käyrätorvelle ja orkesterille Es-duuri (Hermann Baumann ja Timothy Brown sekä St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

16:30 Montsalvatge: Canciones negras (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Tuija Hakkila, piano).

16:43 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (Dallasin SO/Eduardo Mata).

16:59 Ponce: Concierto del sur (Etelän konsertto) (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

17:25 Mascagni: Maalaisväen kuoro oopp. Cavalleria rusticana (Robert Shaw -kuoro ja RCA Victor -ork./Robert Shaw).

17:34 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

Sarkasmeja

ke 13.5. klo 14.00–18.00

Monteverdi: Zefiro torna e di soavi accenti (Länsituuli palaa takaisin) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

14:07 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

14:30 Prokofjev: Sarkasmeja. (Anne-Marie McDermott, piano).

14:43 Mendelssohn: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille E-duuri (Katia ja Marielle Labèque ja Lontoon Philharmonia-ork./Semjon Bytshkov).

15:16 Schumann: Zwölf Gedichte (Simon Keenlyside, baritoni, ja Graham Johnson, piano).

15:52 Bartók: Rapsodia viululle ja orkesterille n:o 2 (Gil Shaham ja Chicagon SO/Pierre Boulez).

16:04 Süssmayr: Turkkilainen sinfonia C-duuri orkesterille ja turkkilaisille lyömäsoittimille (Concerto Köln&Sarband).

16:23 Massenet: Charlotten kirjeaaria oopp. Werther (Monica Groop ja RSO/Muhai Tang).

16:32 Englund: Kiinan muuri (RSO/Petri Sakari).

16:55 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

17:13 Melartin: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Meta4-kvartetti).

17:38 Beethoven: Fantasia pianolle, kuorolle ja orkesterille c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Mary Shearer, sopraano, Teresa Cash, sopraano, D'Anna Fortunato, altto, Jon Garrison, tenori, Terry Cooke, baritoni, Martin Horning, baritoni, Clevelandin orkesterin kuoro ja Clevelandin orkesteri/Vladimir Ashkenazy).

Rohkaisu

ti 12.5. klo 14.00–18.00

Glazunov: Romanttinen intermezzo (Hong Kongin FO/Antonio de Almeida).

14:08 Godard: Sarja huilulle ja pianolle B-duuri (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

14:20 Wagner: Syreenikohtaus ja Hans Sachsin monologi oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (George London, bassobaritoni, ja Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

14:35 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Juilliard-kvartetti).

15:14 Lindblad: Drömmarne (Erik Westberg -kuoro, ja Helge Kjekshus, piano).

15:33 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Arthur Grumiaux).

15:58 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

16:17 Monteclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird ja American Baroque).

16:37 Sullivan: Sarja orkesterille näytelmämus. The Tempest (Myrsky) (Kansas Cityn SO/Michael Stern).

17:06 Sor: Divertimento kahdelle kitaralle E-duuri (Rohkaisu) (Julian Bream ja John Williams).

17:20 Gernsheim: Sinfonia n:o 1 g-molli (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Siegfried Köhler).

Baijerin ylängöiltä

ma 11.5. klo 14.00–18.00

J.C. Bach: Ach, dass ich Wassers g'nug hätte in meinem Haupte (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

14:08 Zemlinsky: Pianotrio d-molli (Beaux Arts Trio).

14:37 Debussy: 12 etydiä pianolle (Paul Jacobs).

15:27 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

16:17 Berwald: Duo concertante kahdelle viululle a-molli (Tobias Ringborg ja David Bergström).

16:42 Elgar: From the Bavarian Highlands (Baijerin ylängöiltä) (Birminghamin SO:n kuoro/Simon Halsey, ja Richard Markham, piano).

17:07 Stamitz: Alttoviulukonsertto D-duuri (Tabea Zimmermann, ja Euroopan Unionin kamariork./Dmitri Demetriades).

17:30 Rimski-Korsakov: Kvintetto B-duuri pianolle ja puhaltimille (Capricorn).

Lauluja ja tansseja 1500-luvulta

su 10.5. klo 14.00–18.00

Goossens: By the tarn (Metsälammen rannalla) (Northern Sinfonian jouset/Richard Hickox).

14:05 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 62 B-duuri (Meta4-kvartetti).

14:24 Schubert: Rosamunde, näyttämömusiikkia (Elly Ameling, sopraano, ja Leipzigin radiokuoro sekä Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

15:26 Lauluja ja tansseja 1500-luvulta; säv. Vecchi, Banchieri, Agostini, Bottegari, Willaert, Rore, Bassano, Crecquillon ja Rore (Paul O'Dette, luuttu, Ellen Hargis, sopraano, Nancy Mayer, altto, ja The King's Noyse/David Douglass).

16:45 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 3 G-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

17:28 Piccinini: Toccata n:o 13 (Matthew Wadsworth, teorbi).

17:32 Handl: Missa ad imitationem Pater noster (Wiener Sängerknaben ja Chorus Viennensis/Hans Gillesberger).

Persialainen yö

la 9.5. klo 14.00–18.00

Genin: Fantasia Verdin oopp. Naamiohuvit teemoista (Jean-Louis Beaumadier, pikkolohuilu, ja Jean Koerner, piano).

14:10 de Fossa: Trio n:o 3 F-duuri (Simon Wynberg, kitara, Martin Beaver, viulu, ja Bryan Epperson, sello).

14:37 Tshaikovski: Lasten albumi (Mihail Pletnjov, piano).

15:09 Ries: Pianokonsertto g-molli (Christopher Hinterhuber ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

15:40 Mackenzie: Skotlantilainen konsertto pianolle ja orkesterille G-duuri (Steven Osborne ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

16:09 Franck: Trio concertant n:o 1 (Pianotrio n:o 1) fis-molli (David Lively, piano, Tatiana Samouil, viulu, ja Justus Grimm, sello).

16:42 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

17:18 Saint-Saëns: Persialainen yö, draamallinen kantaatti (Steve Davislim, tenori, Zan McKendree-Wright, altto, ja Amanda Mouellic, puhe, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

17:51 F. Doppler: Amerikkalainen duettino (Alain Marion ja Jean-Louis Beaumadier, huilu, sekä Edouard Exerjean, piano).

Suudelma

pe 8.5. klo 14.00–18.00

Smetana: Alkusoitto oopp. Suudelma (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

14:06 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine) (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

14:25 Liszt: Tasso, lamento e trionfo (Dresdenin filharmoniaork./Michel Plasson).

14:46 de Fossa: Trio n:o 2 G-duuri (Simon Wynberg, kitara, Martin Beaver, viulu, ja Bryan Epperson, sello).

15:13 Dvorák: Sinfonia n:o 7 d-molli (Houstonin SO/Andres Orozco-Estrada).

15:52 C. Czerny: 12 voluntarya (Iain Quinn, urut).

16:27 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

17:06 Chopin: Pianosonaatti n:o 3 h-molli (Claudio Arrau).

17:40 J. Kreutzer: Trio n:o 4 a-duuri (Gragnani Trio).

Armas Launiksen Suite Nordique

to 7.5. klo 14.00–18.00

Pugnani: Kvartetto orkesterille n:o 1 B-duuri (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

14:19 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

14:45 Schubert: Der Hirt auf dem Felsen (Benita Valente, sopraano, Harold Wright, klarinetti, ja Rudolf Serkin, piano).

14:58 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Eugene Istomin, Isaac Stern ja Leonard Rose).

15:13 Paganini (sov. Williams): Sonaatti viululle ja kitaralle A-duuri (John Williams, kitara).

15:31 Hummel: Sonaatti pianolle Es-duuri (Hae-won Chang).

15:59 White: Etydi viululle n:o 6 (Tanssi). (Rachel Barton Pine, viulu).

16:04 Mahler: Blumine (RSO/Sakari Oramo).

16:12 Sibelius: Kuusi impromptua (Juhani Lagerspetz, piano).

16:28 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille. (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

16:42 Melartin: Kaksi balladia (Arto Satukangas, piano).

16:52 Reger: Sonaatti klarinetille ja pianolle n:o 2 fis-molli (Michael Collins ja Michael McHale).

17:13 Franck: Sinfonisia muunnelmia. (John Ogdon, piano, ja Lontoon Philharmonia-ork./John Barbirolli).

17:30 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

17:55 Rossini: La Danza (Carlo Bergonzi, tenori, ja John Wustman, piano).

17:58 Schumann: Iloinen maamies (Aale Lindgren, oboe d'amore, ja Mikko Niemi, piano).

Schumannin Kevätsinfonia

ke 6.5. klo 14.00–18.00

V. Raitio: Kesäkuvia Hämeestä (Jorma Rahkonen, viulu, ja RSO/George de Godzinsky).

14:18 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 23 F-duuri (Vladimir Horowitz).

14:33 Stravinsky: Konsertto kamariorkesterille Es-duuri (Dumbarton Oaks). (St.Paulin kamariork./Christopher Hogwood).

14:49 Donizetti: Kohtaus, cavatina ja cabaletta oop. Maria Padilla (Renee Fleming, sopraano, Kristine Jepson, mezzosopraano, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

15:00 J.C.F. Bach: Kantaatti Die Amerikanerin (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

15:12 Krufft: Käyrätorvisonaatti F-duuri (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

15:31 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

15:57 Ives: Holidays-sinfonia. (Chicagon SO ja kuoro/Michael Tilson Thomas).

16:39 d'Indy: Jour d'été a la montagne (Kesäpäivä vuoristossa) (Ranskan radion FO/Marek Janowski).

17:10 Schumann: Sinfonia n:o 1 B-duuri (Kevätsinfonia). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

17:44 Fibich: Kevättarina (Drahomira Tikalová, sopraano, ja Karel Kalas, basso, sekä Prahan filharmoninen kuoro ja Tshekkiläinen FO/Karel Sejna).

Vepsa rajad

ti 5.5. klo 14.00–18.00

Dvorák: Legenda orkesterille n:o 6 cis-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

14:06 Schubert: Neljä impromptua (Risto Lauriala, piano).

14:35 Rautavaara: Canción de nuestro tiempo (RKK/Timo Nuoranne, sol. Mia Huhta, sopraano).

14:51 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

15:22 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Gävlen SO/Hannu Koivula).

16:01 Schenk: Kvartetto F-duuri (Wizards!).

16:16 Puccini : Che gelida manina oopp. La Boheme (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

16:22 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Janos Starker).

16:43 Roussel: Serenadi op.30 (Mirage-kvintetti).

16:59 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

17:20 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

17:42 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

Glazunovin kvartetto saksofoneille

ma 4.5. klo 14.00–18.00

Lanner: Kosijat-valssi (Willi Boskovsky -yhtye).

14:07 Tshaikovski: Konserttifantasia pianolle ja orkesterille G-duuri (Jelizaveta Leonskaja ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

14:36 Sor: Sonaatti kitaralle C-duuri (Lawrence Johnson).

15:05 Dargomyzhski: Myllärin aaria ja kohtaus oopp. Rusalka (Vedenneito) (Pjotr Gluboki, basso, ja Aleksei Martynov, tenori, sekä Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

15:18 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kathryn Stott, piano).

15:45 Glazunov: Kvartetto saksofoneille (Quatuor Habanera).

16:09 Villa-Lobos: Konsertto huuliharpulle ja orkesterille a-molli (Robert Bonfiglio ja New Yorkin kamariork./Gerard Schwarz).

16:30 Rahmaninov: Alekon aaria oopp. Aleko (Nicolai Ghiaurov, basso, ja Lontoon SO/Edward Downes).

16:37 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

17:07 Cornysh: Salve regina (Terve, kuningatar) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

17:22 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

17:34 Beethoven: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Iloinen viikonloppu

su 3.5. klo 14.00–18.00

Chabrier: Ode à la Musique (Oodi musiikille) (Janine Micheau, sopraano, Elisabeth Brasseur -kuoron naisäänet sekä Pariisin konservatorion ork./Jean Fournet).

14:09 O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

14:30 Bottesini: Kontrabassokonsertto n:o 2 h-molli (Edgar Meyer ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

14:47 Händel: Otteita oopp. Alcina (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett).

15:05 Reger: Fantasia uruille Straf mich nicht in deinem Zorn (Wolfgang Rübsam).

15:20 Diabelli: Sonaatti kitaralle A-duuri (Anthony Glise).

15:43 J. Rixner: Iloinen viikonloppu (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

15:59 Klein: Partita jousiorkesterille (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

16:17 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 c-molli. (Emil Gilels, piano), Leonid Kogan, viulu, Rudolf Barshai, alttoviulu ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

16:47 Sonninen: Lauluja unkarilaisiin kansanrunoihin (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

17:01 Elgar: Nursery suite (Lastenkamarisarja) (Lontoon FO/Adrian Boult).

17:23 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

17:37 Beethoven: Oktetto Es-duuri puhaltimille (Mozzafiato).

Skotlantilainen fantasia

la 2.5. klo 14.00–18.00

Berlioz: Merirosvo, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

14:08 Grieg: Lauluja A.O. Vinjen runoihin (RKK/Eric-Olof Söderström).

14:34 Boccherini: Duo kahdelle viululle (Boris Garlitski ja Amajak Durgarjan).

14:51 Smetana: Pianotrio g-molli (Golub-Kaplan-Carr Trio).

15:21 Poulenc: Neljä yksinlaulua (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

15:29 Glinka: Musiikkia näytelmästä Ruhtinas Holmski (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

15:51 Krebs: Fantasia f-molli (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

15:59 Melartin: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Meta4-kvartetti).

16:23 Vierne: Psyche (Psyyke) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

16:32 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (Aurora-jousikvartetti).

17:01 Hurlebusch: Konsertto a-molli (Paul van de Linden ja Kristine Linde, oboe, Manfred Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

17:14 Schubert (sov. Godowsky): Passacaglia (Marc-André Hamelin, piano).

17:33 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Jascha Heifetz, viulu, Osian Ellis, harppu, sekä Lontoon uusi SO/Malcolm Sargent).

Houreita

pe 1.5. klo 14.00–18.00

J. Strauss: Alkusoitto oper. Lepakko (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

14:08 Franck: Jousikvartetto D-duuri (Juilliard-kvartetti).

14:54 Lalo: Espanjalainen sinfonia d-molli (Isaac Stern, viulu, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

15:28 Schubert (sov. Liszt): Müllerlieder (Risto Lauriala, piano).

15:46 Josef Strauss: Houreita (RSO/Ralf Kircher).

15:55 C. Schumann: Caprices en forme de valse (Susanne Grützmann, piano).

16:13 Chopin: Grand duo concertant Meyerbeerin Robert Le Diable -oopperan teemoista (Carter Brey, sello, ja Garrick Ohlsson, piano).

16:28 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri (Tokio-kvartetti).

17:18 Gade: Pianotrio F-duuri (Trio Parnassus).

17:39 R. Strauss: Burleski d-molli (Byron Janis, piano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

Franz Lehárin Wieniläisnaiset

to 30.4. klo 14.00–18.00

O. Straus: Valssiunelmia (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

14:07 Schubert: Frühlingsglaube (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

14:10 Kuula: Vappulaulu (YL/Matti Hyökki).

14:14 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Isabelle Faust ja Aleksandr Melnikov).

14:38 Debussy: Kevät (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

14:53 J. Strauss: Samppanjapolkka (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

14:56 Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

15:02 Benatzky: Sävelketju oper. Valkoinen hevonen (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

15:13 Baritoni Hermann Prey laulaa aarioita Mozartin oopperoista Taikahuilu, Cosi fan tutte, Don Giovanni ja Figaron häät (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

15:57 Thalberg: Fantasia Donizettin Don Pasquale -oopperan teemoista (Earl Wild, piano).

16:11 Lehár: Alkusoitto operetista Wiener Frauen (Wieniläisnaiset) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

16:20 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

16:50 Chabrier: Juhlapoloneesi oopp. Kuningas vastoin tahtoaan (Detroitin SO/Neeme Järvi).

16:57 Glazunov: Jousikvartetto n:o 3 G-duuri (Slaavilainen kvartetto) (Utrecht-kvartetti).

17:26 Massenet: Sarja orkesterille n:o 4 (Maalauksellisia kuvia). (Monte Carlon kansallisoopperan ork./John Eliot Gardiner).

17:44 Grieg: Orkesterisarja näytelmämus. Sigurd Jorsalfar (Covent Garden -oopperan ork./John Hollingsworth).

Paavo Berglund johtaa Prokofjevin Kesäyön

ke 29.4. klo 14.00–18.00

Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

14:25 Roussel: Yksinlaulut Rossignol, mon mignon ja Ciel, aer et vens (Kathleen Battle, sopraano, ja Jean-Pierre Rampal, huilu).

14:32 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

14:46 Ravel: Dafnis ja Chloe, balettisarja n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

15:03 Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

15:19 J. Strauss: Alkusoitto oper. Mustalaisparoni (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

15:27 Offenbach: Osia oper. La Périchole (Boston Pops/Arthur Fiedler).

15:37 Lehár: Valssi operetin Eva teemoista (Radion viihdeork./Erik Cronvall).

15:47 Schulhoff: Viisi jazzetydiä. (Kathryn Stott, piano).

15:59 Klami: Ragtime ja blues (Tapio Lötjönen, klarinetti, Aki Välimäki, trumpetti, Erkki Palola ja Jaakko Ilves, viulu, sekä Jussi Siirala, piano).

16:07 Joplin - Perlman: The Ragtime dance (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

16:11 Delibes: Coppelia, balettisarja. (Pariisin konservatorion ork./Roger Désormière).

16:37 Prokofjev: Kesäyö, sarja orkesterille (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

16:59 Stravinsky: Agon, 3-osainen baletti (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

17:23 Rameau: Platée, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

17:46 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

Rakkauden kevät

ti 28.4. klo 14.00–18.00

Gottschalk: Printemps d'amour, (Rakkauden kevät) pianolle 4-kätisesti. (Cary Lewis ja Eugene List).

14:04 Ravel: Pianotrio a-molli (Arden-trio).

14:30 Bartók: Contrasts viululle, klarinetille ja pianolle. (Lucy Chapman Stoltzman, Richard Stoltzman ja Richard Goode).

14:49 Liszt: Pianosonaatti h-molli. (Daniil Trifonov).

15:20 Tshaikovski: Muistoja Firenzestä. (Borodin-kvartetti, sekä Juri Bashmet, alttoviulu, ja Natalia Gutman, sello).

15:54 Mendelssohn: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Italialainen). (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

16:22 Grieg: Balladi g-molli. (Juho Pohjonen, piano).

16:41 W.A. Mozart: Misera, dove son. (Anna Moffo, sopraano, ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

16:49 Vivaldi: Trumpettikonsertto B-duuri. (Sergei Nakarjakov ja St. Paulin kamariork./Hugh Wolff).

16:58 Gluck: Huilukonsertto G-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

17:12 J. Haydn: Jousikvartetto D-duuri (Leivo). (Angeles -jousikvartetti).

17:31 Rameau: Osia sarj. cembalolle n:o 5 G-duuri. (Mirka Viitala, piano).

17:40 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Ihana valtiattareni

ma 27.4. klo 14.00–18.00

Maasalo: Sursum corda (Erkki Tuppurainen, Kuopion tuomiokirkon urut).

14:06 Saint-Saëns: Pianokonsertto n:o 2 g-molli (Artur Rubinstein ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

14:30 Poulenc: Hirvinaaraat, balettisarja (Pariisin konservatorion ork./Roger Désormière).

14:53 Brahms: Wie bist du, meine Königin (Ihana valtiattareni) (Matti Lehtinen, baritoni, ja Hubert Giesen, piano).

14:58 Franck: Pianokvintetto f-molli (Jorge Bolet ja Juilliard-kvartetti).

15:35 Ehrström: Lähteellä (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

15:38 Mendelssohn: Sinfonia D-duuri (Queenslandin FO/Theodore Kuchar).

16:11 Crusell: Duo kahdelle klarinetille n:o 2 d-molli (Reino Simola ja Hans Rudolf Stalder).

16:23 Huet: Fantasia (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

16:28 Vaughan Williams: Muunnelmia puhallinorkesterille (Eastman-puhallinork./Donald Hunsberger).

16:43 Nielsen: Viulukonsertto (Nikolaj Znaider ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

17:19 Liszt - Peruchini - Rossini - Cottrau: Venetsia ja Napoli (Janina Fialkowska, piano).

17:37 Merula: La Pusterla (Belladonna-barokkikvartetti).

17:40 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Dmitri Hvorostovski, baritoni, ja Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).