Voimaklassista

Voimaklassista

Vipusessa käynti

tänään klo 14.00–18.00
Viimeisin

Voimaannuttavaa, rytmikästä ja tunnelmallista klassista musiikkia. Ohjelmaoppaassa Päiväklassinen.

Seuraava lähetys

Voimaklassista

huomenna klo 14.00–18.00

Chaminade: Concertino huilulle ja orkesterille (Sharon Bezaly ja Haagin Residentie-ork./Neeme Järvi).

14:07 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 17 G-duuri (Richard Goode ja Orpheus-kamariork.).

14:39 F. Caccini: Katkemia oopp. La Liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Ruggieron vapautus Alcinan saarelta) (Suzie LeBlanc, sopraano, Barbara Borden, sopraano, Dorothee Mields, sopraano, ja Christian Hilz, baritoni, sekä Tragicomedia).

14:59 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

15:18 Berlioz: Harold Italiassa (Rudolf Barshai, alttoviulu, ja Moskovan kamariork./David Oistrah).

16:01 Elgar: Four partsongs (RKK/Timo Nuoranne).

16:14 Franck: Trio concertant n:o 1 (Pianotrio n:o 1) fis-molli (David Lively, piano, Tatiana Samouil, viulu, ja Justus Grimm, sello).

16:47 Giuliani: Gran Duo op.52 (Gran Duetto Concertante) (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

17:03 Pylkkänen: Kuoleman joutsen, laulusarja (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

17:17 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

17:39 Adams: The Wound-dresser (Sanford Sylvan, baritoni, ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

Aiemmat lähetykset

Vipusessa käynti

tänään klo 14.00–18.00

Suppè: Alkusoitto oper. Patarouva (Berliinin valtionoopp. ork./Otmar Suitner).

14:07 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

14:28 de Fossa (sov.): Grand duo n:o 3 F-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

14:48 Mahler: Vaeltavan kisällin lauluja (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RSO/Ralf Kircher).

15:08 Dvorák: Pianotrio n:o 4 e-molli (Dumky) (The Tempest Trio).

15:41 Sibelius: Belsassarin pidot, orkesterisarja (BBC:n SO/Sakari Oramo).

15:57 Weiss: Konsertto luutulle ja huilulle B-duuri (Richard Stone, Gwyn Roberts ja Ann Marie Morgan).

16:10 Rangström: Mälarlegender (Mälarin tarinoita) (Mats Jansson, piano).

16:26 Krommer - Crusell: Konsertto kahdelle klarinetille ja puhallinorkesterille Es-duuri (Concertante) (Reino Simola ja Antti Koskela sekä RSO:n puhaltajat/Jorma Panula).

16:48 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

17:01 Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Anthony Glise).

17:14 Klami: Vipusessa käynti (Petri Lindroos, baritoni, Polyteknikkojen kuoro ja RSO/Sakari Oramo).

17:27 Beethoven: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Eugene Istomin).

17:46 Mielck: Dramaattinen alkusoitto d-molli (RSO/Ulf Söderblom).

Ihmeellinen mandariini

eilen klo 14.00–18.00

Donizetti: Tonion cavatina "Ah! mes amis" oopp. Rykmentin tytär (Rockwell Blake, tenori, ja Monte Carlon FO/Patrick Fournillier).

14:04 Beethoven: Jousikvartetto n:o 7 F-duuri (Juilliard-kvartetti).

14:46 Chopin: Bolero C-duuri (Michel Dussault, piano).

14:55 Rodrigo: Concierto para una fiesta (Pepe Romero, kitara, ja St. Martin-in-the-Fields-kamariork./Neville Marriner).

15:24 Tshaikovski: Moskova-kantaatti (Aleksanteri III:n kruunajaiskantaatti) (Nina Terentjeva, mezzosopraano, ja Nikolai Surikov, baritoni sekä Moskovan kuoroakatemian poika- ja mieskuoro ja nimeämätön ork./Andrei Tshistjakov).

15:48 Liszt: Konserttietydi n:o 1 As-duuri (Valituslaulu) (Daniil Trifonov, piano).

15:58 Bottesini: Duo concertante Bellinin Puritaanit -oopperan teemoista (Moray Welsh, sello, ja Thomas Martin, kontrabasso, sekä Lontoon SO/Franco Petracchi).

16:12 Bartók: Ihmeellinen mandariini, balettisarja (HKO/Susanna Mälkki).

16:32 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 40 g-molli. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

17:07 Hensel: Gartenlieder (Heidelbergin madrigaalikuoro/Gerald Kegelmann).

17:23 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 2 C-duuri (Jean-Jacques Kantorow ja Tapiola Sinfonietta/Tuomas Ollila).

17:50 Francaix: Kvintetto huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

Romanialainen rapsodia

pe 23.10. klo 14.00–18.00

Messager: Blanche-Marien valssilaulu oper. Les p'tites Michu (Susan Graham, sopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

14:03 Enescu (sov. Smedvig): Romanialainen rapsodia n:o 1 A-duuri (Empire Brass).

14:15 Alkan: Sonate de concert E-duuri (Moray Welsh, sello, ja Ronald Smith, piano).

14:49 Tanejev: Konserttisarja g-molli (David Oistrah, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Nicolai Malko).

15:33 Zandonai: Francescan ja Paolon duetto oopp. Francesca da Rimini (Renata Tebaldi, sopraano, ja Franco Corelli, tenori, sekä Geneven kuoro ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Anton Guadagno).

15:52 Adams: Konsertto alttosaksofonille ja orkesterille (Timothy McAllister ja Saint Louisin SO/ David Robertson).

16:21 Chopin: 24 preludia pianolle op.28. (Garrick Ohlsson).

17:04 Debussy: Images (Bostonin SO/Michael Tilson Thomas).

17:41 Delius: Songs of farewell (Lauluja jäähyväisistä) (Waynflete Singers, Southern Voices ja Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

König Stephan

to 22.10. klo 14.00–18.00

Prokofjev: Preludi C-duuri (Gwyneth Wentink, harppu).

14:02 Wagner: Hollantilaisen monologi "Die Frist ist um" oopperasta Der Fliegende Holländer (Juha Uusitalo, bassobaritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

14:16 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri. (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

14:35 Delibes: Coppelia, balettisarja. (Pariisin konservatorion ork./Roger Désormière).

15:02 Beethoven: König Stephan, näytelmämusiikkia (Claus Obalski, Roland Astor, Ernst Oder ja Angela Eberlein, puhe, sekä Key Ensemble ja Turun FO/Leif Segerstam).

15:42 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

16:15 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Jian Wang ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

16:42 Sor: Fantasia kahdelle kitaralle (John Williams ja Julian Bream).

16:54 Donizetti: Kohtaus, cavatina ja cabaletta oop. Maria Padilla (Renee Fleming, sopraano, Kristine Jepson, mezzosopraano, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

17:05 Janácek: Sonaatti viululle ja pianolle as-molli. (Jennifer Koh ja Shai Wosner).

17:24 Mendelssohn: Konsertto viululle, pianolle ja jousiorkesterille d-molli (Richard Tognetti ja Polina Leschenko, sekä Australian kamariork.).

Aleksei Lvovin viulukonsertto

ke 21.10. klo 14.00–18.00

Collan: Kaskella (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

14:02 Reger: Sarja sooloalttoviululle n:o 2 D-duuri (George Robertson).

14:12 de Séverac: Cerdaña (Izumi Tateno, piano).

14:46 Tshaikovski: Sinfonia n:o 5 e-molli (Leningradin FO/Jevgeni Mravinski).

15:28 Schubert: Pianosonaatti n:o 21 B-duuri (Radu Lupu).

16:09 Lvov: Viulukonsertto a-molli (Sergei Stadler ja Pietarin FO/Vladislav Tshernusenko).

16:29 Reinecke: Trio B-duuri (Jasper De Waal, käyrätorvi, Hans Colbers, klarinetti, ja Frank van de Laar, piano).

16:56 W.A. Mozart: Divertimento Es-duuri (Isaac Stern, viulu, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Leonard Rose, sello).

17:41 d'Indy: Tableaux de voyage (Matkakuvia) (Islannin SO/Rumon Gamba).

Jean Gillesin Requiem

ti 20.10. klo 14.00–18.00

Falconieri: L'eroica a tre e ciaccona (Fitzwilliam-yhtye).

14:04 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 3 A-duuri (Pierre Fournier ja Friedrich Gulda).

14:32 MacDowell: Sarja orkesterille n:o 1 d-molli (Lontoon kuninkaallinen FO/Karl Krüger).

14:54 Wieniawski: Fantaisie brillante (Vadim Gluzman, viulu, ja Angela Yoffe, piano).

15:11 Eller: Sinfonia n:o 2 (keskeneräinen) (Viron valtion SO/Olari Elts).

15:26 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

15:48 Casella: Le Couvent sur l'eau, sarja sinfonisia fragmentteja (Gillian Keith, sopraano, ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

16:13 Widor: Sarja sellolle ja pianolle e-molli (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

16:22 Holst: Sekstetto (Ensemble Arabesques).

16:48 Bertali: Ciacona C-duuri (Freiburger BarockConsort).

16:58 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Benno Moiseiwitsch ja Lontoon Philharmonia-ork./Hugo Rignold).

17:22 Gilles: Requiem (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

Amanda Maierin Ruotsalaisia sävelmiä ja tansseja

ma 19.10. klo 14.00–18.00

Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

14:22 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

14:49 Händel: Splenda l'alba in oriente (Helen Watts, altto, ja Englantilainen kamariork./Raymond Leppard, cembalo).

15:02 Schubert: Fantasia f-molli (Erik T. Tawaststjerna ja Hui-Ying Liu, pianolla nelikätisesti).

15:21 Sammartini: Concerto grosso n:o 6 g-molli (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

15:35 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Appassionata). (Murray Perahia).

16:00 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

16:23 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

16:49 Glinka: Sekstetto Es-duuri (Kölnin Ensemble Classique).

17:16 Maier & Röntgen: Swedish tunes and dances (Gregory Maytan, viulu, ja Ann-Sofi Klingberg, piano).

17:36 C.Ph.E. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Veli-Markus Tapio, viola da gamba, ja Elina Mustonen, cembalo).

17:58 Skrjabin: Arvoitus (Arkadi Volodos, piano).

Katkelmia Suppén operetista Boccaccio

su 18.10. klo 14.00–18.00

Svendsen: Viulukonsertto A-duuri (Arve Tellefsen ja Oslon FO/Karsten Andersen).

14:32 Bull: Fantasia Sweelinckin teemasta. (Fernando Germani, urut).

14:37 Debussy: Ariettes oubliées (Unohdettuja lauluja) (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

14:54 J. Strauss (nuor.): Tonava kaunoinen. (Alexander Schneider -kvintetti).

15:02 Suppé: Katkelmia oper. Boccaccio. (Renate Holm ja Ursula Schirrmacher, sopraano, Alice Oelke, altto, Rupert Glawitsch, Peter Manuel ja Erfried Marlo, tenori, Ernst Krukowski, baritoni, ja Günther Arndt -kuoro ja Berliinin sinfoikot/Frank Fox).

15:33 Piazzolla: Cinco tango sensations. (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

16:01 Elgar: Jousikvartetto e-molli (Medici-kvartetti).

16:30 Albinoni: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Gail Hennessy ja Rachel Chaplin, sekä La Serenissima/Adrian Chandler).

16:42 Locatelli: Konsertto viululle, jousille ja continuolle n:o 11 A-duuri (Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

17:00 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

17:18 Shostakovitsh - Shafran: Sonaatti alttoviululle ja pianolle C-duuri (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

17:49 Herz: Muunnelmia Rossinin teemasta Non piu mesta (Earl Wild, piano).

Alfred Brendel soittaa Beethovenin Pianokonserton n:o 4

la 17.10. klo 14.00–18.00

Westhoff: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 1 a-molli (Les Plaisirs du Parnasse).

14:12 Leoncavallo: Tonion prologi oopp. Pajatso (Lauri Lahtinen, baritoni, ja Radio-ork./Nils-Eric Fougstedt).

14:20 Netzel: Sonaatti sellolle ja pianolle e-molli (Ola Karlsson, sello, ja Lucia Negro, piano).

14:37 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

14:52 Kodály: Adagio viululle ja pianolle (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

15:01 Bartók: Pianokonsertto n:o 3 E-duuri (Yefim Bronfman ja Lontoon SO/Valeri Gergijev).

15:25 Weiss: Luuttusonaatti A-duuri (Robert Barto, barokkiluuttu).

15:50 Marcello: Chiaro e limpido fonte (Kirkas ja puhtoinen lähde) (Philippe Jaroussky, kontratenori, ja Max Emanuel Cencic, kontratenori, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

16:11 Gabrieli: Sonaatti nro 21 (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, barokkiviulu, sekä John Toll, urut).

16:15 Saint-Saens: Osia näytelmämusiikista Andromaque (Monte Carlon FO/David Robertson).

16:30 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

17:03 Ponce: Sarja Silvius Leopold Weissin tyyliin A-duuri (Jukka Savijoki, kitara).

17:19 J.S. Bach: Soolosellosarja n:o 1 G-duuri. (Janos Starker).

17:37 Brahms: Kuusitoista valssia pianolle. (György Sebök).

Suihkulähteellä

pe 16.10. klo 14.00–18.00

I. Hannikainen: Suihkulähteellä (Liisa Pohjola, piano).

14:06 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

15:02 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

15:31 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle nro 1 e-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

15:56 Saint-Saens: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Midori ja Robert McDonald).

16:18 Chopin: Pianokonsertto n:o 1 e-molli (Olli Mustonen ja San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

16:59 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri (Orpheus-kamariork.)

17:29 Alkan: Sonaatti pianolle (Grande Sonate) op.33, toinen osa Trente ans (30-vuotiaana) (Raymond Lewenthal, piano).

17:41 Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

Savanni

to 15.10. klo 14.00–18.00

Gottschalk: La Savane (Savanni) (Eugene List, piano).

14:07 Beethoven - Liszt: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia), transkriptio pianolle (Cyprien Katsaris).

14:52 Dvorák: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Golub-Kaplan-Carr -trio).

15:27 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia (Edith Thallaug, mezzosopraano, ja Taru Valjakka, sopraano, sekä Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

16:16 Schumann: Kreisleriana, kahdeksan fantasiaa pianolle (Claudio Arrau).

16:49 Mendelssohn: Oktetto Es-duuri jousille (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

17:20 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

17:51 Telemann: Viulukonsertto a-molli (Paul Peabody ja Philharmonia Virtuosi/Richard Kapp).

Fantastinen sinfonia

ke 14.10. klo 14.00–18.00

Pacius: Alkusoitto oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

14:08 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

14:34 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Artur Rubinstein ja Guarneri-kvartetti).

15:14 Berlioz: Fantastinen sinfonia (RSO/Sakari Oramo).

16:09 Schubert: Sonaatti a-molli (Arpeggione) (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

16:34 Wagner: Loppukohtaus oopp. Jumalten tuho (Anita Välkki, sopraano, ja RSO/Ulf Söderblom).

16:54 Sibelius: Kuusi impromptua pianolle (Eero Heinonen).

17:11 Arenski: Muunnelmia Tshaikovskin teemasta (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

17:25 Dvorak: Kvartetto pianolle ja jousille Es-duuri (Emanuel Ax, piano, Isaac Stern, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

Väinämöisen kylvö

ti 13.10. klo 14.00–18.00

Rimski-Korsakov: Alkusoitto oopp. Tsaarin morsian (Malesian FO/Kees Bakels).

14:07 Dohnányi: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 1 c-molli (Wu Han, piano, Aleksandr Sitkovetski, viulu, Nicola Dautricourt, viulu, Paul Neubauer, alttoviulu, ja David Finckel, sello).

14:36 Gragnani: Duo viululle ja kitaralle op.8/2 (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

14:52 Madetoja: Väinämöisen kylvö (Tuomas Katajala, tenori, ja Oulun kaupunginork./Arvo Volmer).

15:04 Chopin: Neljä impromptua pianolle (Artur Rubinstein).

15:25 Bruckner: Messu C-duuri (Windhaager). (Ljudmila Kuznetsova, mezzosopraano, Ljudmila Golub, urut, sekä Stansilav Davidov ja Aleksei Shanin, käyrätorvi).

15:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 2 Es-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

16:00 Melartin: Sinfonia n:o 3 F-duuri (RSO/Sakari Oramo).

16:45 Catoire: Chants du crepuscule (Iltaruskon lauluja) (Marc-André Hamelin, piano).

16:56 Aguado: Johdanto ja rondo kitaralle n:o 1 E-duuri (Lorenzo Micheli).

17:07 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

17:29 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

17:48 Rossini: Alkusoitto oopp. Wilhelm Tell (Atlantan SO/Yoel Levi).

Avaruuden laulu

ma 12.10. klo 14.00–18.00

van Bree: Alkusoitto oopp. Le Bandit (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

14:07 de Fossa: Trio n:o 2 G-duuri (Simon Wynberg, kitara, Martin Beaver, viulu, ja Bryan Epperson, sello).

14:33 Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

15:00 Brahms: Schicksalslied (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

15:17 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

15:35 Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Moskovan jousikvartetti).

16:15 Sibelius: Koskenlaskijan morsiamet (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

16:26 Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

16:38 Gouvy: Serenadi n:o 1 G-duuri (Markus Brönnimann, huilu, ja Ilka Emmert, kontrabasso, sekä Kreisler-kvartetti).

17:01 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Alexander Paley).

17:29 Pingoud: Avaruuden laulu (RSO/Sakari Oramo).

17:47 Stravinsky: Septetto (Kamariyhtye Tashi).

Runopolku

su 11.10. klo 14.00–18.00

Rossini: Alkusoitto oopp. Sevillan parturi (Orpheus-kamariork.).

14:08 Antonio José: Kitarasonaatti (Anders Clemens Öien).

14:29 Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Escher-kvartetti).

15:01 Kaipainen: Runopolku (Riikka Hakola, sopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

15:21 Sallinen: Three adagios (Kalevi Kiviniemi, Turun tuomiokirkon urut).

15:32 Borgström: Tanken, sinfoninen runo (Bergenin FO/Karsten Andersen).

16:19 O. Merikanto: Nuorisolle, pianosarja (Folke Gräsbeck).

16:37 Escher: Kvintetto puhaltimille (Danzi-puhallinkvintetti).

16:54 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (Julian Bream ja Melos-yhtye).

17:17 W.A. Mozart: Sextuksen aariat Deh, per questo ja Parto, parto oopp. Tituksen lempeys (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

17:31 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti).

Primitive music

la 10.10. klo 14.00–18.00

Nielsen: Sumu hälvenee näytelmämus. Äiti (Etelä-Jyllannin SO/Frans Rasmussen).

14:04 Poloneeseja ja valsseja venäläissäveltäjiltä (Neuvostoliiton valtion sinfoniaorkesteri/Jevgeni Svetlanov).

15:17 Henselt: Kaksitoista karakteristista konserttietydiä (Esther Budiardjo, piano).

15:51 Sullivan: Overtura di ballo (Tanssiaisalkusoitto) (The Hanover Band/Tom Higgins).

16:04 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

16:45 Crusell: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 1 D-duuri (Mikael Helasvuo, huilu, Kreeta-Maria Kentala, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Lea Pekkala, sello).

17:11 Spohr: Pianotrio n:o 3 a-molli (Hartley Piano Trio).

17:45 Linkola: Primitive music (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen).

Vieraista maista

pe 9.10. klo 14.00–18.00

Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

14:05 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Jan Söderblom ja Heini Kärkkäinen).

14:36 Moszkowski: Aus allen Herren Länder (Vieraista maista) (Puolan radion ja television suuri SO/Antoni Wit).

14:59 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 3 G-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

15:43 MacDowell: Sonaatti n:o 4 e-molli (Kelttiläinen) (Garah Landes, piano).

16:05 Parry: The Soul's ransom (Sielun lunastus), sinfonia sacra (Della Jones, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, baritoni, sekä Lontoon filharmoninen kuoro ja Lontoon FO/Matthias Bamert).

16:53 Brahms: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle a-molli (Franklin Cohen, Stephen Geber ja Vladimir Ashkenazy).

17:19 Lazzari: Jousikvartetto a-molli (Pariisin jousikvartetti).

Feux follets

to 8.10. klo 14.00–18.00

Liszt: Feux follets (Minoru Nojima, piano).

14:04 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 1 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, Jouko, alttoviulu, ja Eira Ojanen, sello).

14:32 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

15:10 Rameau: Sarja cembalolle n:o 4 a-molli (Albert Fuller).

15:42 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

16:02 Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

16:20 Respighi: Konsertto miksolyydisessä moodissa (Olli Mustonen, piano, ja RSO/Sakari Oramo).

16:58 Franck: Pianokvintetto f-molli (Jorge Bolet ja Juilliard-kvartetti).

17:35 Szymanowski: Konsertto viululle ja orkesterille n:o 1 (Elina Vähälä ja Puolan RSO/Alexander Liebreich).

A Requiem in our time

ke 7.10. klo 14.00–18.00

de Ventadorn: Pos mi pregatz, seignor (Kun olette, herrat, pyytäneet laulamaan) (Eric Mentzel, laulu ja kampiliira sekä vanhan musiikin yhtye Bois de Cologne).

14:07 Chausson: Runoelma Es-duuri viululle ja orkesterille (Jascha Heifetz ja RCA Victor -SO/Izler Solomon).

14:21 Falla (sov. Muro): Noiduttu rakkaus (Suomalainen kitaratrio).

14:46 Monteverdi: Deus tuorum militum (ExTempore/Heyerick Florian).

14:48 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

15:13 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

15:19 Zelenka: Sonaatti n:o 3 viululle, oboelle, fagotille ja continuolle B-duuri (Ensemble Berlin Prag).

15:33 Dvorák: Rondo sellolle ja pianolle g-molli (Alisa Weilerstein ja Anna Polonsky).

15:41 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula).

15:54 Rautavaara: A Requiem in our time (Oman aikamme requiem). (RSO/Osmo Vänskä).

16:05 Messiaen: Le collier laulusarjasta Poemes pour Mi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

16:10 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 35 D-duuri (Haffner) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

16:33 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 2 g-molli (Arja Sohlberg, piano, ja Pekka Kari, viulu).

16:47 Scheidt: Vater unser im Himmelreich (Vox Luminis/Lionel Meunier).

17:09 Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

17:22 Kalinnikov: Sinfonia n:o 2 A-duuri (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

Sulho Rannan Sinfonia piccola

ti 6.10. klo 14.00–18.00

Elgar: Romanssi fagotille ja orkesterille (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

14:06 Farrenc: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle Es-duuri (Ambache-kamariyhtye).

14:31 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

14:36 Strozzi: Hor che Apollo, kantaatti (Susanne Rydén, sopraano, ja Musica Fiorita).

14:48 Jennah Vainio: At midnight (Kaari Ensemble/Saara Aittakumpu).

14:53 Smetana: Alkusoitto oopp. Libuse. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

15:01 Debussy: Apparition (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

15:06 Ranta: Sinfonia piccola D-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

15:23 Sammartini: Sonaatti sellolle ja pianolle G-duuri. (Leonard Rose ja Leonid Hambro).

15:34 Tárrega: Masurkka kitaralle G-duuri (Mattias Jacobsson).

15:37 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

15:58 Verdi: Celeste Aida (Carlo Bergonzi, tenori, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Gianandrea Gavazzeni).

16:04 Hasselmans: Follets (Lily Laskine, harppu).

16:07 Stravinsky: Konsertto jousiorkesterille D-duuri (Orpheus-kamariork.).

16:19 Sibelius: Norden (Pohjola) (Soile Isokoski, sopraano, ja Ilkka Paananen, piano).

16:22 Palmgren: Pianokonsertto n:o 2 (Virta). (Eero Heinonen ja RSO/Leif Segerstam).

16:44 Hidalgo: A del arrebol luciente sopraanolle ja continuolle (Carol Ann Allred, sopraano, ja Chatham Baroque).

16:48 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

17:14 Dvorák: Masurkka e-molli (Ivan Zenatý, viulu, ja Anton Kubálek, piano).

17:22 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Purcellin Dido ja Aeneas

ma 5.10. klo 14.00–18.00

O. Merikanto: Kullan murunen (Sauli Tiilikainen ja RSO/Jorma Panula).

14:02 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarjat 1-3 (Philharmonia Hungarica/Antal Dorati).

14:58 de Séverac: En Languedoc (Languedocissa) (Izumi Tateno, piano).

15:31 Carulli: Kitarakonsertto A-duuri (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Iona Brown).

15:47 Pfitzner: Alkusoitto näytelmämus. Das Käthchen von Heilbronn (Berliinin saksalaisen oopperan ork./Christian Thielemann).

16:05 W.A. Mozart: Jousikvintetto n:o 1 B-duuri ja n:o 4 g-molli (Guarneri-kvartetti sekä Ida Kavafian ja Steven Tenenbom, alttoviulu).

17:09 Purcell: Dido ja Aeneas, 3-näytöksinen ooppera (Lorraine Hunt, sopraano, Lisa Saffer, sopraano, Michael Dean, tenori, Ellen Rabiner, mezzosopraano, Christine Brandes, sopraano, Ruth Rainero, mezzosopraano, ja Paul Elliott, tenori sekä Cambridgen Clare Collegen kuoro ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

Butterworthin sarja jousikvartetille

su 4.10. klo 14.00–18.00

Elgar: Nimrod teoksesta Enigma-muunnelmat (Cincinnati Pops/Erich Kuntzel).

14:04 Butterworth: Sarja jousikvartetille (BBC:n Walesin kansallisork./Kriss Russman).

14:24 Nin: Tres danzas españolas (Kolme espanjalaista tanssia) (Martin Jones, piano).

14:40 Caldara: Triosonaatti e-molli op.1/5 (Sounds Baroque).

14:49 J. Haydn: Sinfonia n:o 1 D-duuri, n:o 2 C-duuri ja n:o 3 G-duuri (Bolshoi-teatterin kamariork./Mark Ermler).

15:32 Baritoni Gérard Souzay laulaa Franz Schubertin yksinlauluja (Jacqueline Bonneau ja Dalton Baldwin, piano).

16:45 Lidarti: Viulukonsertto n:o 1 C-duuri (Stefano Montanari, barokkiviulu, ja Arion-barokkiork).

17:07 Fuchs: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Kölnin radion SO/Karl-Heinz Steffens).

17:46 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (Glenn Gould, piano).

Dvorákin Määriläisiä duettoja

la 3.10. klo 14.00–18.00

J.S. Bach: Konsertto uruille, oboelle, jousille ja continuolle d-molli. (Christine Schornsheim, urut, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

14:23 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

14:39 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

14:54 Piazzolla: Cinco tango sensations. (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

15:21 Satie: Gnossiennes, seitsemän kappaletta pianolle (Jean-Yves Thibaudet).

15:46 Ockeghem: Du tout plongiet (The Clerks' Group/Edward Wickham).

16:00 Smetana: Pianotrio g-molli (Golub-Kaplan-Carr Trio).

16:30 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 6 c-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

16:47 Dvorák: Määriläisiä duettoja (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

17:15 J.L. Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Toni Grünschlag ja Rosi Grünschlag sekä Wienin valtionoopperan ork./Paul Angerer)

17:51 W.A. Mozart - Ernst: Rondo Papageno (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

Hugo Alfvénin Taalalais-rapsodia

pe 2.10. klo 14.00–18.00

Quilter (sov. Tomlinson): Country pieces (Bratislavan radion SO/Adrian Leaper).

14:11 Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

14:30 J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle d-molli (Hilary Hahn ja Margaret Batjer sekä Los Angelesin kamariork./Jeffrey Kahane).

14:45 Mendelssohn: Alttoviulusonaatti c-molli (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

15:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri (Emerson-kvartetti).

15:40 J. Strauss (nuor.): An der Elbe (Elben rannalla) (Wienin filharmonikot/Zubin Mehta).

15:50 Händel: Resitatiivi ja aaria oopp. Rodelinda (Franco Fagioli, kontratenori, ja Il Pomo d'oro-kamariork./Zefira Valova, viulu).

15:59 Zipoli: Sarja kosketinsoittimelle n:o 4 d-molli (Giovanni Nesi, piano).

16:09 Debussy: Fantasia G-duuri pianolle ja orkesterille (Noriko Ogawa ja Singaporen SO/Lan Shui).

16:34 Enescu: Impressions d'enfance (Vaikutelmia lapsuudesta) (Leonida Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

17:00 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

17:25 von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

Sonnisen Lauluja unkarilaisiin kansanrunoihin

to 1.10. klo 14.00–18.00

Respighi: Feste Romane (Rooman juhlia) (Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

14:25 Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

14:40 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola ja Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, sekä Niek de Groot, kontrabasso).

14:55 Sibelius: Viisi kappaletta viululle ja pianolle op.81 (Annemarie Åström ja Sonja Fräki).

15:11 A. Scarlatti: Sonaatti sellolle ja continuolle n:o 2 c-molli (Barrett Sills, sello, Deborah Dunham, violone, Richard Savino, luuttu, ja Matthew Dirst, cembalo).

15:20 Spohr: Fantasia harpulle n:o 2 c-molli (Naoko Yoshino).

15:30 Telemann: Sarja nokkahuilulle, jousille ja continuolle a-molli (Erik Bosgraaf ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

15:59 Godard: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Münchenin RO/David Reiland).

16:30 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

16:59 J.D. Braun: Sonaatti n:o 2 e-molli (Marion Treupel-Franck, huilu, Sergio Azzolini, fagotti, Francesco Galligioni, viola da gamba, ja Axel Wolf, luuttu).

17:10 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 1 Es-duuri. (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

17:26 Sonninen: Lauluja unkarilaisiin kansanrunoihin (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

17:41 Liszt: Romanttinen fantasia kahden sveitsiläisen sävelmän pohjalta (Leslie Howard, piano).

Aarioita ja katkelmia Verdin oopperasta Aida

ke 30.9. klo 14.00–18.00

Liszt: Hexameron morceau de concert (Raymond Lewenthal, piano).

14:20 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 1 D-duuri (Borodin-kvartetti).

14:51 Verdi: Aarioita ja katkelmia oopperasta Aida (Solistit ja Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine.

16:07 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano).

16:36 Bruckner: Sinfonia n:o 3 d-molli (Wagner-sinfonia) (RSO/Sakari Oramo).

17:39 Saint-Saëns: Algerialainen sarja (Monte Carlon FO/David Robertson).

Kuoleman lauluja ja tansseja

ti 29.9. klo 14.00–18.00

Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 9 C-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

14:32 Grieg: Haugtussa (Tunturien tyttö) (Kirsten Flagstad, sopraano, ja Edwin McArthur, piano).

15:04 Busoni: Sarja orkesterille n:o 2 (RSO/Esa-Pekka Salonen).

15:32 Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

15:59 Rahmaninov: Kuusi kappaletta pianolle 4-kätisesti (Ingryd Thorson ja Julian Thurber).

16:23 Brahms: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

17:03 A. Hatshaturjan: Konsertto viululle ja orkesterille d-molli (David Oistrah, viulu, ja Neuvostoliiton radion suuri sinfoniaorkesteri/Aram Hatshaturjan).

17:41 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Martti Talvela, basso, ja RSO/Neeme Järvi).

Mielckin Suomalainen sarja

ma 28.9. klo 14.00–18.00

Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Suuren taiteilijan muistolle) (Yefim Bronfman, piano, Cho-Liang Lin, viulu, ja Gary Hoffman, sello).

14:47 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Pittsburghin SO/Marek Janowski).

15:32 Tanejev: Jousikvartetto n:o 7 Es-duuri (Carpe diem -kvartetti).

16:11 Mendelssohn: Lobgesang op.52 (Celestina Casapietra, sopraano, Adele Stolte, sopraano, Peter Schreier, tenori, sekä Leipzigin radiokuoro ja Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

17:14 de Fossa: Trio n:o 3 F-duuri (Simon Wynberg, kitara, Martin Beaver, viulu, ja Bryan Epperson, sello).

17:41 Mielck: Suomalainen sarja (RSO/Ari Rasilainen).

Rapsodia Paganinin teemasta

su 27.9. klo 14.00–18.00

Donizetti: Nemorinon romanssi oopp. Lemmenjuoma (Juan Diego Flórez, tenori, ja Milanon Giuseppe Verdi -SO/Riccardo Frizza).

14:05 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

14:31 Brahms: Lemmenlauluvalsseja (Benita Valente, sopraano, Marlena Kleinman, altto, Wayne Conner, tenori, Martial Singher, basso sekä Rudolf Serkin ja Leon Fleisher, piano).

14:58 Milhaud: Le Globetrotter (Maailmanmatkaaja) (Julia Nolan, saksofoni, ja Vancouverin RO/Mario Bernardi).

15:17 Castelnuovo-Tedesco: Konsertto kahdelle kitaralle ja orkesterille (Kazuhito Yamashita ja Naoko Yamashita sekä Lontoon FO/Leonard Slatkin).

15:37 Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

16:07 Schumann: Vom Pagen und der Königstochter (Hovipojasta ja kuninkaantyttärestä) (Carolyn Sampson, sopraano, Benno Schachtner, kontratenori, Werner Güra, tenori, Cornelius Uhle, basso, Jonathan Sells, basso, ja Ülle Tuisk, sopraano, sekä Viron filharmonian kamarikuoro ja Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

16:41 Beach: Kvintetto pianolle ja jousille Fis-duuri (Martin Roscoe ja Endellion-kvartetti).

17:09 Hahn: Concerto provencal (Julien Vern, huilu, Francois Lemoine, klarinetti, Frank Sibold, fagotti, ja Julien Desplanque, käyrätorvi, sekä Orchestre des Pays de Savoie/Nicolas Chalvin).

17:32 Glazunov: Itämainen rapsodia G-duuri. (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

Playgrounds for angels

la 26.9. klo 14.00–18.00

Leoncavallo: Canion aaria Vesti la giubba oopp. Pajatso. (Franco Corelli, tenori, ja Milanon La Scala -oopperan ork./Lovro von Matacic).

14:04 Palmgren: Pianokonsertto n:o 3 (Metamorfooseja) (Eero Heinonen ja RSO/Sakari Oramo).

14:24 Rahmaninov: Jousikvartetto n:o 2. (Goldner-kvartetti).

14:38 Donizetti: Ancor non giunse! oopp. Lucia di Lammermoor (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Catherine Carby, mezzosopraano, sekä Monte Carlon FO/Brad Cohen).

14:53 Bartók: Kontrasteja (Chantal Juillet, viulu, Michael Collins, klarinetti, ja Martha Argerich, piano).

15:10 Rodrigo: Concierto como un divertimento (Konsertto divertimenton tapaan) (Julian Lloyd Webber, sello, ja Lontoon FO/Jesus Lopez-Cobos).

15:35 Rautavaara: Playgrounds for angels (Finnish Brass Symphony/Hannu Lintu)

15:48 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

16:23 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

16:57 Villa-Lobos: Choro n:o 11 (Ralf Gothoni, piano, ja RSO/Sakari Oramo).