Yle Klassinen

Yle Klassinen

Seuraava lähetys tänään klo 18.00–23.10
Scarlatti: Lisa, del foco mio (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy/Nicholas McGegan, cembalo). 18:18 Melartin: Viulukonsertto d-molli (John Storgårds ja RSO/Hannu Lintu). 18:47 Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso). 18:59 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund). 19:33 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 2 F-duuri (Kamariork./Karl Richter). 19:45 Klami: All'ouverture (RSO/Leif Segerstam). 19:54 Blavet: Sonaatti A-duuri (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello). 20:04 Svendsen: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Bergenin FO/Neeme Järvi). 20:36 F. David: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Otto Virtanen ja RSO/Santtu-Matias Rouvali). 20:46 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano). 21:00 Leoncavallo: Pajatso (Luciano Pavarotti, tenori, Daniela Dessi, sopraano, Juan Pons, baritoni, Paolo Coni, baritoni, ja Ernesto Gavazzi, tenori, sekä Westminsterin sinfoniakuoro ja Philadelphian poikakuoro sekä Philadelphian ork./Riccardo Muti). 22:21 Farnaby: Woody-cock (Joseph Payne, cembalo). 22:28 Wilson: Preludi B-duuri (Nigel North, teorbi). 22:30 Dvorák: Legendoja (Pohjoismainen kamariork./Christian Lindberg).

Seuraava lähetys

Yle Klassinen

tänään klo 18.00–23.10

Scarlatti: Lisa, del foco mio (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy/Nicholas McGegan, cembalo).

18:18 Melartin: Viulukonsertto d-molli (John Storgårds ja RSO/Hannu Lintu).

18:47 Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso).

18:59 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

19:33 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 2 F-duuri (Kamariork./Karl Richter).

19:45 Klami: All'ouverture (RSO/Leif Segerstam).

19:54 Blavet: Sonaatti A-duuri (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

20:04 Svendsen: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Bergenin FO/Neeme Järvi).

20:36 F. David: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Otto Virtanen ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

20:46 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

21:00 Leoncavallo: Pajatso (Luciano Pavarotti, tenori, Daniela Dessi, sopraano, Juan Pons, baritoni, Paolo Coni, baritoni, ja Ernesto Gavazzi, tenori, sekä Westminsterin sinfoniakuoro ja Philadelphian poikakuoro sekä Philadelphian ork./Riccardo Muti).

22:21 Farnaby: Woody-cock (Joseph Payne, cembalo).

22:28 Wilson: Preludi B-duuri (Nigel North, teorbi).

22:30 Dvorák: Legendoja (Pohjoismainen kamariork./Christian Lindberg).