Yöklassinen

Yöklassinen

Seuraava lähetys tänään klo 23.10–6.00

Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

23:36 Liszt: Taiturietydejä (Daniil Trifonov, piano).

00:43 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

00:51 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

01:25 Liszt: Dante-sinfonia (Volker Arndt, poikasopraano, Mathias Eisenberg, urut, Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

02:07 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

02:26 Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman, viulu, Yo-Yo Ma, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

02:58 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

03:34 R. Strauss: Also sprach Zarathustra (Näin puhui Zarathustra) (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

04:08 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

04:47 Champagne: Ausi conme unicorne sui (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

04:55 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

05:12 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

05:40 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle C-duuri (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Hans Pischner, cembalo).

05:56 Kapsberger: Toccata (Matthew Wadsworth, teorbi).

Seuraava lähetys

Yöklassinen

tänään klo 23.10–6.00

Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

23:36 Liszt: Taiturietydejä (Daniil Trifonov, piano).

00:43 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

00:51 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

01:25 Liszt: Dante-sinfonia (Volker Arndt, poikasopraano, Mathias Eisenberg, urut, Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

02:07 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

02:26 Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman, viulu, Yo-Yo Ma, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

02:58 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

03:34 R. Strauss: Also sprach Zarathustra (Näin puhui Zarathustra) (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

04:08 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

04:47 Champagne: Ausi conme unicorne sui (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

04:55 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

05:12 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

05:40 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle C-duuri (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Hans Pischner, cembalo).

05:56 Kapsberger: Toccata (Matthew Wadsworth, teorbi).