Aamusoitto

Aamusoitto

Sibeliuksen lyyrinen valssi

tänään klo 6.25–6.56
Viimeisin

Aamun virkistävä musiikkihetki klassisten sävelten parissa.

Seuraava lähetys

Aamusoitto

huomenna klo 6.25–6.56

Reichenauer: Sonaatti viululle, sellolle ja continuolle B-duuri ( Helena Zemanová, viulu, ja Hana Fleková, sello, sekä Collegium Marianum/Jana Semerádová).

Hammerschmidt: Der Herr ist mein Hirt (Herra on minun paimeneni) (Gli Scarlattisti/Jochen Arnold).

P.D. Philidor: Trio n:o 2 e-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

Berwald: Alkusoitto oper. Modehandlerskan (Eremitaasin kamariork./Mats Liljefors).

Konsertin on koonnut Jari Rantschukoff

Aiemmat lähetykset

Sibeliuksen lyyrinen valssi

tänään klo 6.25–6.56

Molino: Sonaatti kitaralle ja viululle n:o 3 op.2 (Luciano Tortorelli ja Mauro Tortorelli).

Molter: Sinfonia D-duuri (Camerata Bachiensis).

Compère: Asperges me, Domine (Herra, sinä pirskotat minun ylleni iisoppia) (Orlando Consort).

Sibelius: Lyyrinen valssi (Turun FO/Leif Segerstam).

Konsertin on koonnut Jari Rantschukoff

Öinen rauha

eilen klo 6.25–6.56

J.S. Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme (Dietrich Wagler, urut).

Chaminade: Romanza appasionata D-duuri (Michael Gross, sello, ja Johann Blanchard, piano).

Saint-Saëns: Calme des nuits (RKK/Jani Sivén).

Greve: 2. osa (Andante con moto) jousikvartetosta a-molli (Rantatie-kvartetti).

Schubert: Die Sterne (Christoph Prégardien, tenori, ja Michael Gees, piano).

Tshaikovski: Valssi sinfoniasta n:o 5 e-molli (RSO/Leif Segerstam).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Aamusella kun herään

ma 18.11. klo 6.25–6.56

Telemann: Kvintetto puhaltimille ja continuolle D-duuri (Puhallinyhtye L'Orfeo/Carin van Heerden, oboe).

Kansansäv. (sov. V. Hannikainen): Aamusella kun herään (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

Sirmen: Jousikvartetto n:o 4 B-duuri (Allegri-kvartetti).

Weber: Momento capriccioso (Garrick Ohlsson, piano).

Corelli: Allegro concerto grossosta n:o 4 D-duuri (Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Cantique

la 16.11. klo 7.25–7.59

J.S. Bach: Allegro Brandenburgilaisesta konsertosta n:o 3 G-duuri (Wienin Concentus Musicus -kamariork./Nikolaus Harnoncourt).

Tailleferre: Pastoraali C-duuri (Bengt Forsberg, piano).

Sibelius: Cantique (Arto Noras, sello, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Brahms: Wie bist du, meine Königin kokoelmasta Lieder und Gesänge op.32 (Thomas Quasthoff, baritoni, ja Justus Zeyen, piano).

Hensel: Allegretto jousikvartetosta Es-duuri (Ebene-kvartetti).

Fesca: Alkusoitto orkesterille C-duuri (Pohjois-Saksan RO/Frank Beermann).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

La Danza

la 16.11. klo 6.25–6.56

Ruffo: La Danza, soittimille (Roy Asplund, fiideli, Rabbe Forsman, nokkahuilu, Leif Karlson, luuttu, Lars Anderson, viola da gamba).

Milan: Fantasia n:o 16 (Pepe Romero, kitara).

Zumaya: Celebren, publiquien (Chanticleer-vokaaliyhtye ja Chanticleer Sinfonia/Joseph Jennings).

Simpson: Division to a ground (Mary Springfels ja David Douglass, viola da gamba, sekä Kevin Mason, teorbi).

J.A.P. Schulz: An die Natur (Luonnolle) (Johannes Mannov, basso, ja Christopher Hogwood, fortepiano).

J. Haydn: Trio n:o 101 C-duuri (John Hsu, baryton, David Miller, alttoviulu, ja Fortunato Arico, sello).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Python, ihmeellinen käärme

pe 15.11. klo 6.25–6.56

Geminiani: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Barthold Kuijken, traverso, Wieland Kuijken, sello, ja Robert Kohnen, cembalo).

Machaut: Phyton, le mervilleus serpent (Python, ihmeellinen käärme) (Ensemble Musica Nova).

Locke: Sarja kahdelle viululle, gamballe ja continuolle C-duuri (Battalia).

Romero: Coracon, donde estuvistes? (Sydämeni, missä olet ollut?) (Mariana Flores, sopraano, Fabian Schofrin, kontratenori, Fernando Guimaraes, tenori, sekä Cappella Mediterranea -vokaaliyhtye ja Ensemble Clematis).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Te silmät, jotka johdattelette sydäntäni

to 14.11. klo 6.25–6.56

D. Scarlatti: Sonaatti G-duuri (Baccano).

Sweelinck: Yeux qui guidez mon ame (Te silmät, jotka johdattelette sydäntäni) (Alankomaiden kamarikuoro/Paul van Nevel).

Locatelli: Menuetti (Ton Koopman, urut).

Händel: Sento brillar nel sen (Franco Fagioli, kontratenori, ja Il Pomo d'oro/Zefira Valova).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Oi rouvani, näin mentävä on minun

ke 13.11. klo 6.25–6.56

Corrette: Sonaatti F-duuri (Opera Prima Ensemble/Cristiano Contadin, viola da gamba).

Thibaut IV: Dame, ensi est qu'il m'en convient aler (Oliphant).

F. A. Philidor: Kvartetto n:o 1 g-molli (Camerata Köln).

Hasse: Mea tormenta, properate! (Jakub Jozef Orlinski, kontratenori, ja Il Pomo d'oro/Maksim Jemiljantshev).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Wieniawskin konserttipoloneesi viululle ja orkesterille

ti 12.11. klo 6.25–6.56

Boccherini: Allegro-osa sonaatista sellolle ja continuolle A-duuri (Jukka Rautasalo ja Jussi Seppänen).

Hatshaturjan: Danse orientale (Itämainen tanssi) harpulle (Helga Storck).

Kodály: Adagio alttoviululle ja pianolle (Kim Kashkashian ja Robert Levin).

Wieniawski: Konserttipoloneesi viululle ja orkesterille D-duuri (Leila Josefowicz ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

Brahms: Balladi H-duuri op. 10 nro 4 (Julius Katchen, piano).

Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

Bolero de concert

ma 11.11. klo 6.25–6.56

Sibelius: Adagio f-molli (Tempera-kvartetti).

Villa-Lobos: Etydi nro 11 (Timo Korhonen, kitara).

Chaminade: Capriccio (Nils-Erik Sparf, viulu, ja Bengt Forsberg, piano).

Lefebure-Wely: Bolero de concert (Tommi Niskala, urut).

Lanner: Die Kosenden (Ensemble Wien).

Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

New York counterpoint

la 9.11. klo 7.25–7.59

Torelli: Sonaatti trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Gerard Schwartz ja New Yorkin kamariork.).

Rahmaninov: Syreeni (Nicolai Gedda, tenori, ja Alexis Weissenberg, piano).

V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

Satie: Le Piccadilly (Janne Mertanen, piano).

Reich: Slow teok. New York counterpoint (Roland Diry, klarinetti).

Rameau: Alkusoitto oopp. Kunnian temppeli (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Andreas Scholl laulaa Buxtehuden musiikkia

la 9.11. klo 6.25–6.56

Monteverdi: Dixit Dominus (Herra sanoi minun herralleni) (ExTempore/Florian Heyerick).

Rodrigo: Canario Fantasiasta aatelismiehelle (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá).

Respighi: Serenadi (Tanja Becker-Bender, viulu, ja Peter Nagy, piano).

Buxtehude: Klage Lied (Andreas Scholl, kontratenori, Concerto di Viole ja Basel Consort).

C. Stamitz: Rondeau sellokonsertosta n:o 4 C-duuri (Werner Matzke ja Concerto Köln).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Meta4 soittaa Erkki Melartinin musiikkia

pe 8.11. klo 6.25–6.56

Myslivecek: Sinfonia G-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

Mendelssohn: Herbstlied (Radion kamarikuoro/Hannu Norjanen).

Melartin: Presto-Fuuga-Presto jousikvartetosta n:o 3 Es-duuri (Meta4 Quartet).

V. Aulin: Valse elegiaque pianolle (Bengt Forsberg).

Cui: Scherzando kok. Kaksi kappaletta sellolle ja orkesterille (Steven Isserlis ja Euroopan kamariork./John Eliot Gardiner).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Paciuksen Alkusoitto Es-duuri

to 7.11. klo 6.25–6.56

L. Mozart: Konsertto pasuunalle ja orkesterille D-duuri (Teppo Alestalo, alttopasuuna, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk).

Charpentier: Antienne, antifoni kahdelle huilulle, jousille ja continuolle (Ensemble Correspondances/Sebastien Dauce).

Fauré: Madrigaali (Monteverdi-kuoro/John Eliot Gardiner, ja Sabine Vatin, piano).

Villa-Lobos: Preludi n:o 1 e-molli (Milos Karadaglic, kitara).

Pacius: Alkusoitto orkesterille Es-duuri (RSO/Paavo Berglund).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Svenska dagen

ke 6.11. klo 6.25–6.56

Rossi: Kantaatti lauluäänelle ja continuolle Ruotsin kuningas Kustaa II Aadolfin kuoleman johdosta (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Cappella Mediterranea/Leonardo Garcia Alarcon).

Bazzini: Calabrese (Vilde Frang, viulu, ja Jose Gallardo, piano).

Frescobaldi: Canzona settima pasuunalle ja uruille (Christian Lindberg ja Neal Peres da Costa).

Norman: Juhla-alkusoitto C-duuri (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Suuren rauhanpiipun tanssi

ti 5.11. klo 6.25–6.56

Mancini: Alkusoitto oopp. Trajanus (I Turchini/Antonio Florio).

Debussy: Arabeski n:o 1 E-duuri (Gunilla von Bahr, huilu, ja Karin Langebo, harppu).

Gade: Scherzo jousioktetosta F-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

Rameau: Suuren rauhanpiipun tanssi, rondo ja duetto oopperabal. Jalot villit (Patricia Petibon, sopraano, Kevin Greenlaw, baritoni, sekä La Cetra -vokaaliyhtye ja -barokkiork./Andrea Marcon).

Pichl: Andantino con variazioni kvartetosta klarinetille ja jousille Es-duuri (Jiri Krejci, klarinetti, sekä Pro Arte Antiqua Praha).

Respighi: Passo mezzo e mascherada sarj. Vanhoja aarioita ja tansseja n:o 1 (Los Angelesin kamariork./Neville Marriner).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Zaïs, ilman henki

ma 4.11. klo 6.25–6.56

Rameau: Alkusoitto oopp. Zaïs (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

Skrjabin: Masurkka E-duuri (Benjamin Grosvenor, piano).

Veracini: Largo viulusonaatista A-duuri (Nicola Benedetti, viulu, Catherine Rimer, sello, ja Thomas Dunford, teorbi).

Pisendel: Konsertto kahdelle oboelle, fagotille, jousille ja continuolle Es-duuri (Andreas Lorenz ja Peter Thieme, oboe, ja Günter Klier, fagotti, sekä Virtuosi Saxoniae/Ludvig Güttler)

Fauré: Allegro vivo sonaatista viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Berl Senofsky ja Gary Graffman).

Bruch: Andante serenadista ruotsalaisten kansansävelmien mukaan (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Rauha, varjo, hiljaisuus

la 2.11. klo 7.05–7.59

Schubert: Am Tage aller Seelen (Vainajien muistopäivänä) (Anne Gastinel, sello, ja Claire Desert, piano).

Byrd: O quam gloriosum (Oi kuinka kunniakas on valtakunta) (Cambridgen King's Collegen kuoro/Stephen Cleobury).

Offenbach: Rêverie au bord de la mer (Unelmointia meren rannalla) (Raphaela Gromes, sello, ja Julian Riem, piano).

Lambert: Le Repos, l'ombre, le silence (Rauha, varjo, hiljaisuus) (Les Arts Florissants/William Christie).

Gottschalk: Le Chant du martyr (Lambert Orkis, piano).

Geraint Lewis: The Souls of the Righteous (Vanhurskasten sielut ovat Jumalan kädessä) (Serendipity/Tim , Rhys-Evans, ja Jeffrey Howard, urut).

Roman: Concerto grosso B-duuri (Drottningholmin barokkiyhtye).

R. Strauss: Allerseelen (Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

J.S. Bach: Air à l'Italienne (John Williams, kitara, ja Peter Hurford, urut).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Veikko Tyrväinen ja Malmi Vilppula operettitunnelmissa

pe 1.11. klo 6.25–6.56

F.A. Philidor: Kvartetto n:o 4 B-duuri (Camerata Köln).

Melartin: Korkeuksissa (Risto Kyrö, piano).

Abraham: Layan ja Stonen duetto oper. Havaijin kukka (Malmi Vilppula, sopraano, ja Veikko Tyrväinen, tenori, sekä RO/George de Godzinsky).

Albéniz (sov. Llobet Soles): Kastilia (John Williams ja Julian Bream, kitara).

R. Nicholson: Sing, shepherds all (I Fagiolini/Robert Hollingworth).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Herbstlied

to 31.10. klo 6.25–6.56

Brahms: Andantino grazioso - Trio Triosta klarinetille, sellolle ja pianolle (Richard Stoltzman, Yo-Yo Ma, Emanuel Ax).

Järnefelt: Allegretto serenadista orkesterille (Sinfonia Lahti/Jaakko Kuusisto).

Liszt: Konserttietydi n:o 3 (Huokaus) (Daniil Trifonov, piano).

Gade: Herbstlied (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

Guilmant: Adoration (Petur Sakari, urut, ja Turun FO/Petri Sakari).

Lambert: Tout l'univers obeit a l'amour (Kaikki maailma rakkautta tottelee) (Les Arts Florissants/William Christie).

Madetoja: Aamu (Margit Rahkonen, piano).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Virkamiessonatiini

ke 30.10. klo 6.25–6.56

Kaski: Intermezzo (Wolde Jussila, viulu, ja Tapani Valsta, piano).

Mascagni: Intermezzo oopperasta Cavalleria rusticana (Helsingin kaupunginork./Leif Segerstam).

Schumann: Ich wandelte unter den Bäumen (Christoph Pregardien, tenori, ja Michael Gees, piano).

Elgar: Menuetti puhallinkvintetille (Innovation Chamber Ensemble).

Fougstedt: Höstsång (Jubilate/Astrid Riska).

Ravel: Assez vif - Tres rythme jousikvartetosta F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

Satie: Virkamiessonatiini (Pascal Rogé, piano).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Sade kadulla

ti 29.10. klo 6.25–6.56

Harjunmaa: Etydi ja Häämarssi (Risto-Matti Marin, piano).

Sibelius (Moro): Souvenir, pianolle (Trio La Rue).

Karajev: Kehtolaulu balettisarjasta Tropoju groma (Bournemouthin SO/Kirill Karabits).

Chaminade: Automne (Syksy) (Michael Guttman, viulu, ja Lontoon kuninkaallinen FO/José Serebrier).

Hashimoto: Sade kadulla (Noriko Ogawa).

Dvorak: Allegretto grazioso - Meno mosso pianotriosta nro 3 f-molli (Golub-Kaplan-Carr Trio).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Laulu onnesta

ma 28.10. klo 6.25–6.56

Albinoni: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Anthony Robson, barokkioboe, Catherine Latham, barokkioboe, Collegium Musicum 90/Simon Standage).

Kotilainen: Näin unta kesästä kerran (Tampereen Filharmoninen kuoro/Heikki Liimola).

Melartin: Canto religioso (Martti Rousi, sello, ja Juhani Lagerspetz, piano).

Hasselmans: Lähde (Lily Laskine, harppu).

Sonninen: Laulu onnesta (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Markus Lehtinen, piano).

Sirmen: Jousikvartetto n:o 6 E-duuri (Allegri-kvartetti).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Drömmen

la 26.10. klo 7.25–7.59

Sibelius: Drömmen (Petteri Salomaa, baritoni, ja Olli Mustonen, piano).

Glazunov: Idylli käyrätorvelle ja jousikvartetille (Christoph Ess ja Zemlinsky-kvartetti).

Foote: Gavotti (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

Hensel: Morgengruss (Heidelbergin madrigaalikuoro/Gerald Kegelmann).

Smyth: Preludi ja fuuga pianolle Fis-duuri (Liana Serbescu).

Mahler: Blumine (RSO/Sakari Oramo).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Pääskylle

la 26.10. klo 6.25–6.56

Rameau: Alkusoitto oopperabal. Les Fêtes d'Hébé (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

Järnefelt: Pääskylle (Juho Punkeri, tenori, ja Tuula Hällström, piano).

W.A. Mozart: Menuetto Divertimentosta Es-duuri (Gidon Kremer, viulu, Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

D. Scarlatti: Sonaatti F-duuri (Sergei Babajan, piano).

Beach: Pastorale (Ambache-kamariyhtye).

Roman: Triosonaatti D-duuri (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Unelma

pe 25.10. klo 6.25–6.56

J.S. Bach (sov. C. Romero): Preludi c-molli (Pepe Romero, kitara).

T. Kuusisto: Unelma (Janne Sarvikivi, baritoni, ja Kampin Laulu/Timo Lehtovaara).

Tshaikovski: Kasakkatanssi oopp. Mazeppa (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Halvorsen: Crepuscule viululle ja pianolle (Birgitte Staernes ja Helge Kjekshus).

Fucik: Scherzo kahdelle klarinetille ja fagotille c-molli (Stadler-kvartetti).

Wolf: Morgenstimmung (Aamulaulu) yksinlaulu kokoelmasta Drei Gedichte von Robert Reinick (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Daniel Barenboim, piano).

Zani: Sellokonsertto n:o 5 G-duuri (Martin Rummel ja Kölner Akademie/Michael Alexander Willens).

Konsertin on laatinut Tuomas Niemelä.

Goyan tyttö

to 24.10. klo 6.25–6.56

Stradella: Sinfonia n:o 22 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, cembalo).

Monteverdi: Perche, se m'odiavi (Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haïm).

Vaughan Williams: Romanssi kons. tuuballe ja orkesterille (James Gourlay ja Royal Ballet Sinfonia/Gavin Sutherland).

Granados: Goyan tyttö (Andres Segovia, kitara).

Sohlström: Elegia (Martti Rousi, sello, ja Juhani Lagerspetz, piano).

O. Merikanto: Valse brillante (RSO/Kari Tikka).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Pianisti Benno Moiseiwitsch soittaa Rahmaninovia

ke 23.10. klo 6.25–6.56

Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

Rahmaninov: Preludi G-duuri op.32/5 (Benno Moiseiwitsch, piano).

Marcello-Conti: "Doppo tante e tante bene" -kantaatti (Nathalie Stutzmann, altto, johtaja, ja Orfeo 55).

Farrenc: Osa 4 Adagio - Allegro Nonetosta Es-duuri (Philippe Bernold, huilu, Francois Leleux, oboe, Romain Guyot, klarinetti, Andre Cazalet, käyrätorvi, Gilbert Audin, fagotti, Guillaume Sutre, viulu, Miguel da Silva, alttoviulu, Francois Salque, sello, ja Vincent Pasquier, kontrabasso).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Glazunovin sävelmä sellolle ja orkesterille

ti 22.10. klo 6.25–6.56

Holborne: Fantasia (Paul O'Dette, luuttu).

de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

Schubert: Adagio pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Anne-Sophie Mutter, viulu, Maximilian Hornung, sello, ja Daniil Trifonov, piano).

Glazunov: Sävelmä sellolle ja orkesterille (Jamie Walton ja Lontoon kuninkaallinen FO/Okko Kamu).

Brahms: Unkarilainen tanssi n:o 3 F-duuri (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.