Aamusoitto

Aamusoitto

Sophia Dussekin harppusonaatti

viime kuussa klo 6.25–6.56
Viimeisin

Aamun virkistävä musiikkihetki klassisten sävelten parissa.

Seuraava lähetys

Aamusoitto

huomenna klo 6.25–6.56

Couperin: Les Silvains de Mr Couperin (Konrad Junghänel, luuttu).

Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle a-molli (The Boston Museum Trio).

Rameau: Chaconne oopp. Castor et Pollux (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

Vejvanovsky: Serenadi C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer ja Ensemble Tama).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Aiemmat lähetykset

Sophia Dussekin harppusonaatti

viime kuussa klo 6.25–6.56

Vivaldi: Allegro konsertosta h-molli RV580 (Fabio Biondi, viulu ja musiikinjohto, Enrico Casazza, viulu, Isabella Longo, viulu, Raffaello Negri, viulu, Maurizio Naddeo, sello, ja Europa Galante).

Albinoni: Adagio oboekonsertosta d-molli (L' Avventura London/Zak Ozmo).

S. Dussek: Sonaatti harpulle F-duuri (Floradela Sacchi).

Zemlinsky: Selige Stunde (Bo Skovhus, baritoni, ja Helmut Deutsch, piano).

Raitio: Idylli (Tapiola Sinfonietta/Tuomas Ollila).

Strauss: September laulusarjasta Vier letzte Lieder (Soile Isokoski, sopraano, ja Berliinin radion SO/Marek Janowski).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Muisto Prahasta

ti 29.9. klo 6.25–6.56

Vejvanovský: Offertur ad duos choros (Musica aeterna Bratislava/Peter Zajicek).

Händel: "Thou shalt bring them in" orat. Israel Egyptissä (Iestyn Davies, kontratenori, ja The King's Consort/Robert King).

F. Doppler: Souvenir du Prague (Muisto Prahasta) (Jean-Louis Beaumadier ja Alain Marion, huilu, sekä Edouard Exerjean, piano).

Janácek: Villisorsa (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

Bellinati: Jongo (John Williams ja Timothy Kain, kitara).

Konsertin on toimittanut Tatu Tamminen.

When we were children

ma 28.9. klo 6.25–6.56

Caldara: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Helena Zemanová ja Collegium Marianum/Jana Semerádová).

Lang: When we were children (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

Moberg: Marcia (Marssi) (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

Charpentier: La, la, la, la, bonjour näytelmämus. Le Mariage forcé (Les Arts Florissants/William Christie).

Konsertin on toimitanut Tatu Tamminen.

Espanjalaiseen tapaan

la 26.9. klo 7.25–7.59

Moe: Kolme opettavaista etydiä (Cathrine Penderup, piano).

Bizet (sov. Kanengiser): Les tringles des sistres tintaient (VIDA Guitar Quartet).

Glazunov: Alla spagnuola (Espanjalaiseen tapaan) (Pietarin jousikvartetti).

Hakola: Sunnuntai (Jorma Hynninen, baritoni, ja Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

Holmes: Fantasia klarinetille ja pianolle (Luigi Magistrelli ja Claudia Bracco).

Konsertin on toimittanut Markus VIrtanen.

Niin suloinen on sydämeni tuska

la 26.9. klo 6.25–6.56

Tuntematon: Cockleshells (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Monteverdi: Sì dolce è'l tormento (Niin suloinen on sydämeni tuska) (Rolando Villazon, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haïm).

Manfredini: Konsertto kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Ludwig Güttler ja Kurt Sandau sekä Berliinin kamariork./Max Pommer).

Carreño: La Corbeille de fleurs (Clara Rodriguez, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Metsästys

pe 25.9. klo 6.25–6.56

Wassenaer: Concerto armonico Es-duuri (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

S. Dussek: La Chasse (Metsästys) (Floradela Sacchi, harppu).

Matteis (vanh.): Sett of ayres D-duuri (Palladian Ensemble).

Chaminade: Valse brillante nro 3 As-duuri (Peter Jacobs, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Morgon vid sundet

to 24.9. klo 6.25–6.56

Ortiz: Recercada n:o 4 (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

Händel: Sarja cembalolle n:o 2 F-duuri HWV427 (Murray Perahia, piano).

Carlson: Morgon vid sundet (RKK/Matti Apajalahti).

Mertz: Malvinalle (Richard Savino, kitara).

Rigel: Sinfonia n:o 14 F-duuri (Concerto Köln).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Aurore

ke 23.9. klo 6.25–6.56

Alkan: Preludi Ges-duuri (Jack Gibbons, piano).

M. Haydn: Sinfonia Es-duuri (Zürichin kamariork./Howard Griffiths).

Faure: Aurore (Aamunkoitto) (Stephen Varcoe, baritoni, ja Graham Johnson, piano).

Falla: Jota (Aale Lindgren, oboe musette, ja Jyrki Myllärinen, kitara).

Kraus: Alkusoitto näyt. Äfventyraren (Seikkailija) (Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Sotilaan naamio

ti 22.9. klo 6.25–6.56

W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 13 C-duuri (Marc Neikrug ja Pinchas Zukerman).

Hume: A Souldiers maske (Sotilaan naamio) (The Playfords).

Ika Peyron: Kaksi karaktäärikappaletta (Cecilia Zilliacus, viulu, ja Bengt Forsberg, piano).

da Crema & Gascongne: Sarja luutulle (Jakob Lindberg).

Schubert: Die Gebüsche (Pensaikot) (Matthias Goerne, baritoni, ja Ingo Metzmacher, piano).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Reicharadtin Syyslaulu

ma 21.9. klo 6.25–6.56

Albinoni: Sinfonia jousille ja continuolle g-molli (Collegium Musicum 90/Simon Standage).

Fordell: Kansanomainen sävelmä orkesterille (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

Beethoven: Opferlied (Maikki Särkkä, sopraano, Kristina Rautanen, mezzosopraano, ja Andreas Nordström, tenori, sekä Key Ensemble ja Turun FO/Leif Segerstam).

Gaubert: Romanttinen kappale huilulle, sellolle ja pianolle (Emanuel Ensemble).

Reichardt (sov. Kneifel): Herbstlied (Syyslaulu) (Theo Adam, basso, ja Dresdenin filharmoniaork.).

Konsertin on koonnut Jari Rantschukoff

Aamuhetki

la 19.9. klo 7.25–7.59

Chopin: Preludi n:o 15 Des-duuri "Sadepisara" (Murray Perahia, piano).

Bottesini: Andante-osa teoksesta Passione amorosa (Vera Lindroos ja Tuomo Savolainen, kontrabasso, Pilvikki Virtaperko, cembalo, sekä Helsingin Juniorijouset/Csaba Szilvay).

Fabritius: Aamuhetki (Pekka Kari, viulu, ja Tapani Valsta, piano).

Sjögren: Serenad (Martti Talvela, basso, ja Eberhard Adler, piano).

Busoni: Moderato ma con brio Pienestä sarjasta sellolle ja pianolle (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

C. Schumann: Allegro maestoso konsertosta pianolle ja orkesterille a-molli (Angela Cheng, piano, ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Pietro Baldassarin sonaatti

la 19.9. klo 6.25–6.56

Farinel: Faronell's division on a ground (David Douglas, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Baldassari: Sonaatti sinkille, jousille ja continuolle n:o 2 F-duuri (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

Torelli: Sinfonia C-duuri (Sinfonia a quattro) (La Serenissima/Adrian Chandler).

Porpora: Sonaatti sellolle ja continuolle F-duuri (Baccano).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Kaislalaulu

pe 18.9. klo 6.25–6.56

Krufft: Rondo alla polacca sonaatista F-duuri (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle a-molli (Alicja Smietana ja Pekka Kuusisto, viulu, sekä Extra Sounds Ensemble).

Liszt: Consolation n:o 3 (Risto Lauriala, piano).

Hensel: Schilflied (RKK/Heikki Liimola).

Nielsen: Intermezzo (Royal Strings/Magnus Ericsson).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Böömiläinen polkka

to 17.9. klo 6.25–6.56

Spohr: Fantasia harpulle n:o 2 c-molli (Naoko Yoshino).

Debussy: Unelmointia (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Marais: La Brillante (Jordi Savall, viola da gamba: bassogamba, Ton Koopman, cembalo, ja Hopkinson Smith, teorbi).

Cherubini: Sonaatti n:o 2 F-duuri (Barry Tuckwell, käyrätorvi, ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

Rubinstein: Böömiläinen polkka (Zora Mihailovich, piano).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Barcarolle

ke 16.9. klo 6.25–6.56

Rameau: Menuetit 1 ja 2 bal. Platée (Andrés Segovia, kitara).

Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

Pezel: Sonaatti kahdelle viululle, kolmelle alttoviululle ja continuolle D-duuri (Kölnin Musica Antiqua).

Klatzow - Schönberg: Barcarolle (Renee Reznek, piano).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Herbstlied

ti 15.9. klo 6.25–6.56

Chedeville: Sonaatti soolosoittimelle ja continuolle n:o 4 A-duuri kokoelmasta Il pastor fido (Uskollinen paimen) (Dorothee Oberlinger, nokkahuilu, Elisabetta de Mircovich, kampiliira, ja Sonatori de la Gioiosa Marca).

J.S. Bach: Allegro konsertosta cembalolle, kahdelle nokkahuilulle ja orkesterille n:o 6 (Anna Paradiso, Dan Laurin, Emelie Roos, Höör Barock).

Rösler: Herbstlied (Martina Jankova, sopraano, ja Barbara Maria Willi, fortepiano).

Rusca: Canzon seconda (Andrew Lawrence-King, harppu, ja Eero Palviainen, luuttu).

F.A. Philidor: Kvartetto n:o 1 g-molli (Camerata Köln).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Ritarit, parhain on turvanne

ma 14.9. klo 6.25–6.56

Tuntematon: Chevalier, mult estes guariz (Ritarit, parhain on turvanne) (Lluis Vilamajo, tenori, Francesc Garrigosa, tenori, David Sagastume, kontratenori, Daniele Carnovich, basso, sekä Hesperion XX/Jordi Savall).

Gibbons: Kymmenen muunnelmaa "Go from my window" (Phantasm).

D'Ambruis: La Doux silence de nos bois lauluäänelle ja continuolle (Marc Mauillon, baritoni, Thomas Dunford, teorbi ja Myriam Rignol, viola da gamba).

Fiala: Konsertto englannintorvelle ja orkesterille C-duuri (Albrecht Mayer ja Kammerakademie Potsdam).

Syksy

la 12.9. klo 7.25–7.59

Glazunov: Idylli käyrätorvelle ja jousikvartetille (Christoph Ess ja Zemlinsky-kvartetti).

V. Aulin: Albumblad (Bengt Forsberg, piano).

Foulds: Sisilialainen aamulaulu (Cynthia Fleming, viulu, ja BBC:n konserttiork./Ronald Corp).

K. Karjalainen: Syksy (RKK/Matti Apajalahti).

Paganini: Cantabile D-duuri (Gil Shaham, viulu, ja Göran Söllscher, kitara).

Chaminade: Concertino huilulle ja orkesterille (Sharon Bezaly ja Haagin Residentie-ork./Neeme Järvi).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Punakylkiset omenat

la 12.9. klo 6.25–6.56

Couperin: Allemande grave F-duuri (Pavel Kolesnikov, piano).

Roman: Sinfonia D-duuri (Drottningholmin barokkiyhtye/Jaap Schröder, viulu).

Coste: Meulan (Jouni Stenroos, kitara).

Melartin: Punakylkiset omenat (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

Schubert: Balettimusiikkia näyt. Rosamunde (Orpheus-kamariork.).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Tule aamu

pe 11.9. klo 6.25–6.56

Boyce: Sinfonia n:o 2 A-duuri (Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

Hensel (sov. Blankenburg): O Herbst (RKK/Heikki Liimola).

Platti: Sonaatti sellolle ja continuolle n:o 1 (Sebastian Hess, barokkisello, ja Axel Wolf, luuttu).

Chaminade: Vanhaan aikaan (Stephen Hough, piano).

Pärt: Summa (Viron valtion SO/Paavo Järvi).

H. Bergström: Tule aamu (Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni, ja Risto-Matti Marin, piano).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Sanaton laulu

to 10.9. klo 6.25–6.56

Purcell: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle F-duuri (The golden sonata) (London Baroque).

Händel: Partenopen aaria Qual farfalletta oopp. Partenope (Amanda Forsythe, sopraano, ja Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

Lopuska: Sanaton laulu (Magdalena Lisak, piano).

Vivaldi: Konsertto kahdelle käyrätorvelle, jousille ja continuolle F-duuri (Andrew Clark ja Roger Montgomery, sekä Valistuksen ajan ork.).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen

Cecilen Syksy

ke 9.9. klo 6.25–6.56

Purcell: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle g-molli (London Baroque).

Rossini: Kyrie teoksesta Petite messe solennelle (Kirchheimer Vokal-Consort/Tönu Kaljuste, sekä Simon Bucher, piano, ja Andreas Gräsle, harmoni).

Chaminade: Automne (Syksy) (Michael Guttman, viulu, ja Lontoon kuninkaallinen FO/José Serebrier).

Vivaldi: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri op.44/7 (Dorothea Seel, traverso, ja Münchenin barokkisolistit).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Kim Borg laulaa kirpusta

ti 8.9. klo 6.25–6.56

Hellendaal: Concerto grosso g-molli (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

Sjögren: Poème C-duuri (Per Enoksson, viulu, ja Kathryn Stott, piano).

Musorgski: Mefistofeleen laulu kirpusta (Kim Borg, basso, ja Klaus Billing, piano).

Farrenc: Adagio cantabile sinfoniasta n:o 1 (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Runoelma eräästä päivästä

ma 7.9. klo 6.25–6.56

Schubert (sov. Liszt): Du bist die Ruh' (Earl Wild, piano).

Gluck: Autuaitten sielujen karkelo oopp. Orfeus ja Eurydike (Emmanuel Pahud ja Juliette Hurel, huilu, sekä Rotterdamin FO/Yannick Nézet-Séguin).

J. Haydn: Presto e scherzando jousikvartetosta n:o 34 D-duuri (The Angeles String Quartet).

Fauré: Poème d'un jour (Runoelma eräästä päivästä) (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

J.S. Bach: Allegro Brandenburgilaisesta konsertosta n:o 1 F-duuri (Japanin Bach Collegium/Masaaki Suzuki).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Älä itke äitini

pe 4.9. klo 6.25–6.56

Melartin: Menuetto scherzando jousikvartetosta n:o 1 e-molli (Meta4-kvartetti).

Tuntematon: Passava Amor su arco desarmado (Amor kulki ilman joustaan) (Monika Mauch, sopraano ja Nigel North, luuttu)

Fasch: Konsertto alttonokkahuilulle ja continuolle F-duuri (Pamela Thorby ja Ensemble Marsyas).

Kajanus: Älä itke äitini (Elisabeth Leistola, harppu).

Górecki: Äitiseni, älä itke, älä Surullisten laulujen sinfoniasta (Dawn Upshaw, sopraano, ja Lontoon Sinfonietta/David Zinman).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Vedenneidot ja tunkeileva fauni

to 3.9. klo 6.25–6.56

de Séverac: Les Naïades et le faune indescret (Vedenneidot ja tunkeileva fauni) (Izumi Tateno, piano).

von Bingen: Columba aspexit (Sequentia-yhtyeen miesäänet/Benjamin Bagby).

Quilter & J. Lloyd Webber (sov.): My Lady Greensleeves (Julian Lloyd Webber ja Jiaxin Lloyd Webber, sello, ja John Lenehan, piano).

Albinoni: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle C-duuri op.7/12 (Brynjar Hoff, oboe, ja Englantilainen kamariork./Ian Watson).

Händel: Isacion aaria oopp. Riccardo primo (Christopher Purves, basso, ja kamariorkesteri Arcangelo/Jonathan Cohen).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Kolme keskiaikaista tanssia pasuunalle

ke 2.9. klo 6.25–6.56

Fredrik II Suuri: Sonaatti huilulle ja klaveerille c-molli (Pour Potsdam) (Christoph Huntgeburth, traverso, ja raphael Alpermann, fortepiano).

Kalinnikov: Serenadi g-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

Anonyymi 1400-luvulta: Kolme keskiaikaista tanssia (Christian Lindberg, alttopasuuna).

J.S. Bach: Fuuga g-molli (Trio Settecento).

Aamusoitojn on laatinut Jari Rantschukoff