Aamusoitto

Aamusoitto

Kuninkaallista musiikkia

eilen klo 6.25–6.56
Viimeisin

Aamun virkistävä musiikkihetki klassisten sävelten parissa.

Seuraava lähetys

Aamusoitto

tänään klo 7.25–7.59

Mompou: Impressions de muntanya (Vuoristokuvia) (Martin Jones, piano).

Bruch: Romanssi alttoviululle ja orkesterille F-duuri (Joachim Krist ja Kölnin radio-ork./Helmuth Froschauer).

Loder: Etydi n:o 9 G-duuri (Ian Hobson, piano).

Debussy: Kolme laulua Orleansin herttuan Kaarlen runoihin (RKK/Jani Sivén).

Le Beau: Teema ja kymmenen muunnelmaa (Ana-Marija Markovina, piano).

Mana-Zucca: I love life (Ben Heppner, tenori, ja Lontoon filharmoninen orkesteri/Jonathan Tunick).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Aiemmat lähetykset

Kuninkaallista musiikkia

eilen klo 6.25–6.56

Ripa: Fantasia nro 22 (Paul O'Dette, luuttu).

Saksi-Weimarin herttua Johann Ernst: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Stanley Ritchie ja Bach-yhtye/Joshua Rifkin).

Carreño: Vals gayo (Clara Rodriguez, piano).

Fredrik II Suuri: Damonen aaria oop. Il Re pastore (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

Kapralova: Burleski (Stephanie Chase, viulu, ja Virginia Eskin, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Kun olette, herrat, pyytäneet laulamaan

to 14.1. klo 6.25–6.56

Loeillet: Kvintetto kahdelle huilulle, kahdelle nokkahuilulle ja ja continuolle h-molli (Sibelius-Akatemian barokkiyhtye).

de Ventadorn: Pos mi pregatz, seignor (Kun olette, herrat, pyytäneet laulamaan) (Eric Mentzel, laulu ja kampiliira, sekä Bois de Cologne).

Veracini: Adagio ja Ciaccona sonaatista viululle ja continuolle d-molli (Rachel Podger, viulu ja Brecon Baroque).

Hummel: Rondo Es-duuri (Earl Wild, piano).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Passacaglia g-molli

ke 13.1. klo 6.25–6.56

Lawes: Fantasiasarja n:o 7 d-molli (Scaramouche).

Anonyymi 1200-luvulta: Cantiga de Santa Maria nro 330 (RKK/Debra Gomez-Tapio).

L. Couperin - Segovia: Passacaglia g-molli (Andrés Segovia, kitara).

de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Tähdet

ti 12.1. klo 6.25–6.56

D. Scarlatti: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri K.513 (Andras Schiff, piano).

Johnson: Passamezzo pavan (Jacob Herringman, luuttu).

Agrell: Sinfonia Es-duuri (Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

Schubert: Die Sterne (Christoph Prégardien, tenori, ja Michael Gees, piano).

Witt: Finaali sinfoniasta C-duuri (Jyväskylä Sinfonia/Patrick Gallois).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Aamu herää

ma 11.1. klo 6.25–6.56

Lalo: L' Aube naît (Aamu herää) (Tassis Christoyannis, baritoni, ja Jeff Cohen, piano).

Cimarosa: Kvartetto oboelle ja jousille n:o 2 G-duuri (Paolo Pollastri, oboe, ja L'Arte dell'arco -kamariork./Federico Guglielmo).

Sagreras: La cajita de musica (Juuso Nieminen, kitara).

Glinka: Menuetti jousikvartetosta F-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

Tailleferre: Rondo konsertosta harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Sydämeni avautuu sinun äänellesi

la 9.1. klo 7.25–7.59

Grandval: Kaksi kappaletta oboelle, sellolle ja pianolle (Ambache-kamariyhtye).

Saint-Saëns: Mon coeur s'ouvre à ta voix (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri/Lawrence Foster).

Chopin: Muunnelmia huilulle ja pianolle Rossinin teemasta (Elizabeth Mann ja Garrick Ohlsson).

Svendsen: Romanssi viululle ja orkesterille G-duuri (Gil Shaham ja Orpheus-kamariork.).

Mana-Zucca: Polka comique (Nanette Kaplan Solomon, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Espanjalainen tanssi

la 9.1. klo 6.25–6.56

Händel: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

F. Kern: Espanjalainen tanssi (Luc Loubry, fagotti, ja Rachel Talitman, harppu).

Vivaldi: Huilukonsertto G-duuri (Patrick Gallois ja Orpheus-kamariork.).

Chaminade: Valse carnevalesque (Peter Jablonski ja Bengt Forsberg, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Pakenevia ajatuksia

pe 8.1. klo 6.25–6.56

Dussek: Johdanto ja valssi (Floradela Sacchi, harppu).

Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Trio Settecento).

Loder: Pensée fugitive (Ian Hobson, piano).

Stradella: Sonaatti trumpetille, kahdeksalle jousisoittimelle ja continuolle (Crispian Steele-Perkins, trumpetti, ja Parley of Instruments).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Gershwinin kolme preludia

to 7.1. klo 6.25–6.56

Zelenka: Osia sinfoniasta a-molli (Sinfonia a 8 concertanti) (Collegium 1704/Václav Luks, cembalo).

von Bingen: O coruscans lux stellarum (Cambridgen Clare Collegen kuoro/Timothy Brown).

W.A. Mozart: Rondo D-duuri (Sharon Bezaly ja Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

J.S. Bach: Fuuga luutulle g-molli (Heiki Mätlik, kitara).

Gershwin: Kolme preludia (Michael Tilson Thomas, piano

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Loppiaisen kantaatti Mache dich auf, werde licht

ke 6.1. klo 7.05–7.58

J. M. Bach (nuor.): Loppiaiskantaatti Mache dich auf, werde licht (Nouse, ole kirkas, sillä sinun valkeutesi tulee) (Klaus Mertens, basso, Grit Schlesiger, sopraano, Beate Westerkamp, mezzosopraano, Bernhard Scheffel, tenori, Ekkehard Abele, basso, Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Max Herman).

Buxtehude: Jesu dulcis memoria (Jeesuksen muisto ihana) (Theatre of Voices/Paul Hillier).

Grigny: A solis hortus (Aamuvarhaisesta ylistämme Herraa) hymni uruille (Pierre Farago, Reimsin Basilique Saint-Remin urut).

Manchicourt: Reges terrae (Maan kuninkaat) (Nordic Voices).

J. S. Bach: Kantaatti n:o 65 (Sie werden aus Saba alle kommen, Kaikki tulevat Sabasta) (James Gilchrist, tenori, Peter Harvey, basso, Monteverdi-kuoro, Englannin barokkisolistit/John Eliot Gardiner).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Lullay, lullay

ti 5.1. klo 6.25–6.56

Gabrielli: Sonaatti sellolle ja continuolle G-duuri (Mime Yamahiro Brinkmann, barokkisello, ja Björn Gäfvert, cembalo).

Anonyymi: Lullay, lullay (Anonymous 4).

Telemann: Triosonaatti nokkahuilulle, viululle ja continuolle C-duuri (Michala Petri, nokkahuilu, Pinchas Zukerman, viulu, Peter Howard, sello, ja Layton James, cembalo).

Schubert: Ave Maria (Arturo Delmoni, viulu, ja Emily Mitchell, harppu).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Pyhä yö

ma 4.1. klo 6.25–6.56

Tuntematon 1100-luvulta: Companho ferai un vers tot covinen (Eric Mentzel, laulu, ja Tom Daun, harppu, sekä Bois de Cologne -yhtye).

Locke: Sarja kahdelle viululle, gamballe ja continuolle C-duuri (Battalia).

Marcel Tournier: Six Noels (Judy Loman, harppu).

Sidoroff: Pyhä yö (Lumen Valo).

Konsertin on toimittanut Laura Korhonen.

Rosa Badallan motetti Scintillate amicae stellae

la 2.1. klo 7.25–7.59

Badalla: Scintillate amicae stellae motetti (Cappella Artemisia/Candace Smith).

Torelli: Concerto grosso n:o 6 (Joulukonsertto) (Concerto Köln).

Palmgren: Lumihiutaleet (Izumi Tateno, piano).

Offenbach: Lumihiutaleiden baletti oper. Matka kuuhun (Les Musiciens du Louvre/Marc Minkowski).

Klemetti: Metsän laulajaiset (Tapiolan kuoro/Erkki Pohjola ja Tapiola Sinfonietta/Jorma Panula).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Lux de luce

la 2.1. klo 6.25–6.56

Vejvanovsky: Sonata a 6 C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer -puhallinyhtye, ja Ensemble Tama -kamariyhtye).

Sehling: Vos stellae preclare (Markéta Cukrová, altto, ja Collegium Marianum/Jana Semerádová, traverso).

Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Battalia).

Bach: Flösst, mein Heiland, flösst dein Namen - aaria Jouluoratoriosta (Gundula Janowitz, sopraano, Münchenin Bach-kuoro ja -ork. /Karl Richter).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Kun kevät jälleen koittaa

pe 1.1. klo 7.05–7.58

J.S. Bach: Singet dem Herrn ein neues Lied, uudenvuodenpäivän kantaatista (Monteverdi-kuoro ja Englannin barokkisolistit/John Eliot Gardiner).

Mouton: Nesciens mater (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

Falconieri: L'eroica a tre e ciaccona (Fitzwilliam-yhtye).

Schumann: Uudenvuoden laulu (Michael Endres, piano).

Wolf: Zum Neuen Jahr (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

J. Strauss: Avaruuksien kaikuja (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Mielck: Romanssi (Seeli Toivio, sello, ja Lily-Marlene Puusepp, harppu).

Fougstedt: Konserttialkusoitto (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Palmgren: Samppanjaimpromptu (Annika Konttori, piano).

Sibelius: När sig våren åter föder (Jubilate/Astrid Riska).

Lumbye: Uudenvuoden tervehdys (Kööpenhaminan tivolin konserttiork./Giordano Bellincampi).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Joutsenten ja riikinkukkojen leikkiä

to 31.12.2020 klo 7.25–7.58

Perucona: Ad gaudia, ad iubila -motetti (Kajsa Dahlbäck, sopraano, ja Earthly Angels).

Martini: Plaisir d'amour (Lemmen onni) (Nathalie Stutzmann, altto, ja Orfeo 55).

Beethoven: Onnittelumenuetti (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

Dubois: Jo vanha vuosi mennyt on (Kari Karjalainen, trumpetti, ja Kalevi Kiviniemi, urut).

Sjögren: Det gamla år framgånget är (Mikaeli-kamarikuoro/Anders Eby, ja Björn Gäfvert, urut).

J. Strauss (nuor.): Taikaluoteja (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Suk: Joutsenten ja riikinkukkojen leikkiä (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Buxtehuden Uudenvuodenpäivän kantaatti

to 31.12.2020 klo 6.25–6.56

Mouton: Nesciens mater (Monteverdi-kuoro/John Eliot Gardiner).

Leonarda: Sonaatti soolosoittimelle (Earthly Angels).

Buxtehude: Uudenvuodenpäivän kantaatti Das Neugeborne Kindelein. (Emma Kirkby, sopraano, Michael Chance, kontratenori, Charles Daniels, tenori, Peter Harvey, basso, ja Purcell-kvartetti).

Reger: Neujahrslied (Uudenvuodenlaulu) (Dresdenin kamarikuoro/Hans-Christoph Rademann).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Italiatar Algeriassa

ke 30.12.2020 klo 7.25–7.58

Saint-Saens: Romanssi viululle ja orkesterille (Deborah Nemtanu, viulu, ja Pariisin kamariorkesteri/Thomas Zehetmair).

Hahn: 3. osa Preste et léger Serenadista huilulle, klarinetille, oboelle ja fagotille (Ensemble Initium).

Kaprálová: Legenda (Stephanie Chase, viulu, ja Virginia Eskin, piano).

Rossini: Isabellan ja Taddeon duetto oopp. Italiatar Algeriassa (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Bryn Terfel, bassobaritoni, sekä Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Myung-Whun Chung).

Pejacevic: Valse de concert (Konserttivalssi) (Natasa Veljkovic, piano).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Oletko nähnyt valkean liljan kasvavan

ke 30.12.2020 klo 6.25–6.56

Assandra: Hodie Christus motetti (Cappella Artemisia/Candace Smith).

Victoria: Ave Regina Caelorum, antifoni (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle E-duuri (Joulukonsertto) (Markus Hoffmann, viulu, ja Concerto Köln).

Johnson: Have you seen but a white lily grow (Oletko nähnyt valkean liljan kasvavan) (Julianne Baird, sopraano, ja Ronn McFarlane, luuttu).

De Fesch: Konsertto kahdelle huilulle, jousille ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso, sekä Musica ad Rhenum).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Schlafe, mein Liebster

ti 29.12.2020 klo 7.25–7.58

J.S. Bach: "Schlafe, mein Liebster" Jouluoratoriosta (Janet Baker, mezzosopraano, ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Philip Ledger).

Gouvy: Aubade (Aamusoitto) (Andreas Groethuysen, piano, ja Yaara Tal, piano).

Silvestrov: Ikon, jousikvartetille (Callino Quartet).

Madetoja: Julens budskap (Joulun viesti) (Vantaan Kamarikuoro/Toivo Korhonen).

Chaminade: Concertino huilulle ja orkesterille (Sharon Bezaly ja Haagin Residentie-ork./Neeme Järvi).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Ave Maria

ti 29.12.2020 klo 6.25–6.56

Lully (sov. Visée): Chaconne des harlequins (Ilveilijöiden chaconne), transkriptio teorbille (Matthew Wadsworth).

Peter: Jousikvintetto Es-duuri (Amerikkalais-määriläinen kamariyhtye).

Humperdinck: Der Stern von Bethlehem (Beetlehemin tähti) (Olaf Bär, baritoni, ja Helmut Deutsch, piano).

Spontini: Divertimento (Sören Hermansson, käyrätorvi, ja Erica Goodman, harppu).

Bruch: Ave Maria (Dan Lupu, sello, ja Kölnin radio-ork./Helmuth Froschauer).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Mitä näitte paimenet

ma 28.12.2020 klo 7.25–7.58

Halvorsen: Intrata (Norjan RO/Ari Rasilainen).

Maasalo: Notturno pastorale (Ville Urponen, Kallion kirkon pääurut).

Crusell: Divertimento C-duuri (Max Artved, oboe, Elise Båtnes, viulu, Tue Lautrup, viulu, Dimitri Golovanov, alttoviulu, ja Lars Holm Johansen, sello).

Poulenc: Quem vidistis pastores dicite (Lumen valo).

Glinka: Alkusoitto D-duuri (BBC:n FO/Vasili Sinaiski).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Enkeli tuli Marian luo

ma 28.12.2020 klo 6.25–6.56

Anonyymi 1300-luvulta: Angelus ad virginem (Enkeli tuli Marian luo) (The Gesualdo Six/Owain Park).

Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle B-duuri (Accademia Bizantina/Ottavio Dantone).

Friedman: Pastoraali kok. Viisi bagatellia (Peter Froundjian, piano).

Carulli: Duo huilulle ja kitaralle D-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Alexandre Lagoya).

Graf: Jousikvartetto G-duuri (Kokkola-kvartetti).

Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

Tule rakkaus ihmisrintaan

la 26.12.2020 klo 7.05–7.58

Corrette: Sinfonia n:o 3 kok. Kuusi joulusinfoniaa (La Fantasia/Rien Voskuilen).

Sehling: Non sic cervus ad fluentem (Tomás Král, baritoni, ja Collegium Marianum/Jana Semerádová, traverso).

Kansansäv. (sov. Miolin): Uinu Jeesuslapsonen (Anders Miolin, 13-kielinen kitara).

Hammerschmidt: Ihr liebe Hirten fürchtet euch nich (Te rakkaat paimenet, älkää peljätkö), joulukantaatti (Radion nuorisokuoro/Heinz Hofmann, sekä Tapio Tiitu, urut, ja Radion nuorisokuoron soitinyhtye).

Kosta (sov.): Neljä islantilaista joulusävelmää (Sävelradion viihdeork./Ensio Kosta).

Crüger: Wie soll ich dich empfangen (Sua kuinka vastaan käynen) (Dresdenin kamarikuoro/Hans-Christoph Rademann).

de Lalande: Joulusinfonia (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

Pohjanmies: Tule rakkaus ihmisrintaan (Jorma Hynninen, baritoni, ja Tauno Äikää, urut).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Joulun kellot

to 24.12.2020 klo 7.25–7.58

P. J. Hannikainen: Joulun kellot (CandoMini/Viena-Leena Kangas).

Biber: La Pastorella A-duuri (Bell'Arte Salzburg).

Sandström: Det är en ros utsprungen (RKK/Timo Nuoranne).

Daquin: Noël nro 12 "Sveitsiläinen joululaulu" (Kati Hämäläinen, urut).

Bartling: Olen löytänyt sen (Polyteknikkojen Kamarikuoro Dominante/Seppo Murto).

Salzedo: Fantasia katalonialaisesta joululaulusta (Angel Romero, kitara, ja Kanadalainen vaskiyhtye).

Tuntematon (sov. O. Merikanto): Elämän laulu (Jorma Hynninen, baritoni, Marko Ylönen, sello, ja Kalevi Kiviniemi, urut).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Nouskaa jo, soi ääni Herran

to 24.12.2020 klo 6.25–6.56

Irlantil. kansansäv.: Good people all (Marsha Genensky, laulu ja Andrew Lawrence-King, irlantilainen harppu).

Lübeck: Chaconne koraalista Lobt Gott ihr Christen allzugleich (Leon Berben, urut).

Charpentier: Joululaulusikermä lauluäänelle ja soittimille (David Hackston, kontratenori, ja Ensemble Nylandia).

Praetorius: Wachet auf, ruft uns die Stimme (Nouskaa jo, soi ääni Herran) (Taverner Consort, Taverner-kuoro ja Taverner Players/Andrew Parrott).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Joulu Ainolassa

ke 23.12.2020 klo 6.25–6.56

Johann Michael Bach (nuor.): Das Volk, so im Finstern wandelt (Kansa joka pimeydessä vaeltaa) (Claudia Schubert, altto, ja Howard Crook, tenori, sekä Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

Mäntyjärvi: O magnum mysterium (Oi suuri ihme) (Cambridgen Trinity Collegen kuoro/Stephen Layton).

Aoshima (sov.): Kahden joululaulun sikermä (Ayako Shinozaki, harppu).

Anonyymi 1600-luvulta (sov. Führe): O Heiland reiss die Himmel auf (Oi Vapahtaja, avaa taivaat) (Schwesternhochfünf).

Sibelius (sov. Ampuja): Christmas with Sibelius (Joulu Ainolassa) trumpetille ja puhallinorkesterille (Jouko Harjanne ja Pohjan Sotilassoittokunta/Petri Junna).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Karita Mattila laulaa Nyt syttyy valot tuhannet

ti 22.12.2020 klo 6.25–6.56

P.J. Hannikainen: Kautta tyynen,vienon yön (RKK/Timo Nuoranne).

Ranta: Taas kaikki kauniit muistot (Jorma Hynninen, baritoni, ja Tauno Äikää, urut).

Anonyymi 1300-luvulta (sov. Loewe): In dulci jubilo (Ilovirttä veisaten) (Dresdenin kamarikuoro/Hans-Christoph Rademann).

Perucona: Ad gaudia, ad iubila -motetti (Kajsa Dahlbäck, sopraano, ja Earthly Angels).

G.J. Werner: Pastoraali D-duuri (Joulupastoraali). (Miklos Spanyi, urut, ja Capella Savaria/Pál Nemeth, flauto traverso).

Weckmann: Rex virtutum (Oi kunninan kuningas) dialogi bassolle, kahdelle viululle ja continuolle (Jakob Bloch Jespersen, basso, ja yhtye/Paul Hillier).

Sonninen: Jouluhymni (Lumen Valo).

Köhler: Nyt syttyy valot tuhannet (Karita Mattila, sopraano, sekä Kalevi Kiviniemi, urut, ja Markku Krohn, lyömäsoittimet).

Martti Talvela laulaa Tuikkikaa, oi joulun tähtöset

ma 21.12.2020 klo 6.25–6.56

Maasalo: Joulun kellot (RKK/Timo Nuoranne ja Ville Urponen, urut).

Rousseau: Salve regina (Carolyn Sampson, sopraano, ja Ex Cathedra/Jeffrey Skidmore).

M-A. Charpentier: Neljä noëlia soittimille (The English Concert/Trevor Pinnock).

Kansansäv. (sov. Kazdin): The Twelve days of Christmas (Dallasin SO/Lawrence Loh).

L. Mozart: Rekiretki (Eduard Melkus -kamariork.).

P.J.Hannikainen: Tuikkikaa, oi joulun tähtöset (Martti Talvela, basso ja Pertti Eerola, urut).

Kunnianosoitus Bellinille

la 19.12.2020 klo 7.25–7.59

Murschhauser: Lasst uns das Kindelein wiegen (Dietrich Wagler, urut).

Britten: A Hymn to the Virgin (Hymni Neitsyt Marialle) (EMO Ensemble/Pasi Hyökki).

Pasculli: Omaggio a Bellini (Kunnianosoitus Bellinille) (Omar Zoboli, englannintorvi, ja Giuliana Albisetti, harppu).

Lanner: Ländler op. 165 (Boskovsky-Ensemble).

Respighi: Humoreski (Fabio Biondi, viulu, ja Luigi Di Ilio, piano).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

Oi minne loittonitte päivät

la 19.12.2020 klo 6.25–6.56

Pleyel: Sonatiini klarinetille ja kitaralle n:o 3 A-duuri (Dieter Klöcker ja Sonja Prunnbauer).

Rinck: Kas kirkas nyt kointähtönen (Sirkka-Liisa Jussila-Gripentrog, urut).

Englantil. kansanlaulu (sov. Job Maarse): The twelve days of Christmas (Wiener Sängerknaben, Chorus Viennensis ja Wienin kansanoopperan ork./Uwe Christian Harrer sekä Ingomar Rainer, urut).

Händel: Sarja cembalolle n:o 2 F-duuri (Lisa Smirnova, piano).

Tshaikovski: Lenskin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Fritz Wunderlich, tenori, ja Baijerin valtionork./Meinhard von Zallinger).

Konsertin on laaitnu Jari Rantschukoff

Chopinin lähde

pe 18.12.2020 klo 6.25–6.56

de Séverac: La fontaine de Chopin (Chopinin lähde) (Izumi Tateno, piano).

Taffanel (sov. Gamzou): Fantasia von Weberin oopperan Taika-ampuja teemoista (Emmanuel Pahud, huilu, ja Rotterdamin FO/Yannick Nezet-Seguin).

Morley: No, no, no, no Nigella (The Consort of Musicke/Anthony Rooley).

J.S. Bach: Sinfonia G-duuri Jouluoratoriosta (Concerto Köln).

Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff