Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

World music -opaskartta A:sta Ö:hön, osa 2. Xöömii-laulutyyli lienee hallussa?

pe 27.3. klo 17.10–18.10
Viimeisin

Perinnepohjaista popmusiikkia, Nigerian afrobeatia, Kolumbian cumbiaa malilaista koran soittoa tai intialaista bhangraa... Ohjelman toimittajan, Harri Tuomisen kiinnostus maailmanmusiikkiin juontaa yli 40 vuoden taakse.

Seuraava lähetys

Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

tänään klo 17.10–18.10

1. Rico: Take Five (Jamaika/UK 1979) / Maxi-single (Island) 2. La Lupe: Fiebre (Kuuba/USA 1960-luku) / Various: Made In Cuba 2 (Virgin) (3. Daymé Arocena: Cry Me A River (Kuuba 2015) / The Havana Cultura Sessions –EP (Brownswood Recordings) 4. Chris Ardoin and Double Clutchin’: Your Love Keeps Lifting Me Higher (Higher and Higher) (USA 1998) / Various: Cover The World – World Music Versions of Classic Pop Hits (Putumayo) 5. Mec Yek: Pale Tsha Kalo (Back to Black) (Belgia/Serbia 2015) / Super Diver City (Choux de Bruxelles) 6. Liljan Loisto: Muistatko Monrepos’n (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki) 7. Sakari Kukko & Humbalax: Paratiisi (Suomi 2011) / S/t (Rockadillo) 8. Hasse Walli Asamaan & As Bara: Poupée de cire, poupée de son (Senegal/Suomi 2015) / Julkaisematon raakamiksaus, Dakar Senegal toukokuu 2015 9. Michelle Simonal: (I Can’t Get) Satisfaction (Brasilia/USA 2004) / Various: Bossa n’ Stones – The Electro-Bossa Songbook of The Rolling Stones (Dro Atlantic) 10. Los Rolin: Spanish Rumba Beat (Medley) (Yellow Submarine/She Loves You/Michelle/All You Need Is Love/All Together Now/Yesterday) (Espanja 1991) / 7”-single (Columbia) 11. Jackie Mittoo: Darker Shade Of Black (Jamaika 1976) / Champion in the Arena 1976-1977 (Blood and Fire) 12. Gregory Isaacs: Mr. Tambourine Man (Jamaika 2004) / Various: Is It Rolling Bob? A Reggae Tribute to Bob Dylan (Ras Records/Sanctuary) 13. Trio Mei Li De Dao: I Want You (Taiwan 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)

Ohjelma on uusinta syyskuulta 2015.

Aiemmat lähetykset

World music -opaskartta A:sta Ö:hön, osa 2. Xöömii-laulutyyli lienee hallussa?

pe 27.3. klo 17.10–18.10

1. Milton Nascimento and Lô Borges: Tudo Que Você Podia Ser (Brasilia 1972) / Clube Da Esquina (EMI)

2. Buena Vista Social Club: Chan Chan (Kuuba 2008) / Buena Vista Social Club At Carnegie Hall (World Circuit)

3. Piirpauke: Soi vienosti murheeni soitto (Suomi 1979) / Yö Kyöpelinvuorella (Ponsi)

4. Nusrat Fateh Ali Khan: Mustt Mustt (Lost in His Work) (Pakistan1990) / Mustt Mustt (Real World)

5. Toots and the Maytals: Do the Reggay (Jamaika 1968) / Time Tough – The Anthology (Island Jamaica)

6. Ravi Shankar: Dhun: Fast Teental (excerpt) (Intia 1967) / Various: The Monterey International Pop Festival (Rhino)

7. Tinariwen: Tin-Essako (live) (Mali 2004) / The Radio Tisdas Sessions (Wayward & Triban Union)

8. DakhaBrakha: Oy Za Lisochkom (Ukraina 2009) / На Межі (АртПоле)

9. Värttinä: Kylä vuotti uutta kuuta (Suomi 1992) / Seleniko (Spirit)

10. Hasse Walli and Asamaan: Bamba (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)

11. Ontrei: Hummaani (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)

12. Youssou N’Dour: Immigrés (Senegal 1988) / Immigrés - Bitim rew (Stern’s)

Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma: world music -opaskartta A:sta Ö:hön, osa 1

pe 20.3. klo 17.10–18.10

World music -opaskartta A:sta Ö:hön, osa 1

1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive) 2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango) 3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit) 4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango) 5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca) 6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal) 7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner) 8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence) 9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente) 10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M) 11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol) 12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki) 13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

Ohjelma on uusinta, ensi-esitys 30.8.2019.

Robert Nesta "Bob" Marley 75 – laululyriikoiden läpi nähtynä

pe 13.3. klo 17.15–18.15

1. Bob Marley & The Wailers: Trenchtown Rock (1975) / Live! (Island) 2. Bob Marley & The Wailers: Roots, Rock, Reggae (1976) / Rastaman Vibration (Island) 3. The Wailers: Rastaman Chant (1973) / Burnin’ (Island) 4. The Wailers: Get Up Stand Up (1973) / Burnin’ (Island) 5. The Wailers: I Shot The Sheriff (1973) / Burnin’ (Island) 6. Robert Marley: Judge Not (1962) / Songs of Freedom (Island) 7. The Wailers: Simmer Down (1963) / Songs of Freedom (Island) 8. The Wailers: One Love (1965) / One Love (Heartbeat) 9. Bob Marley & The Wailers: No Woman, No Cry (1974) / Natty Dread (Island) 10. Bob Marley & The Wailers: Buffalo Soldier (12” Mix) (1983) / Confrontation (Island) 11. Bob Marley & The Wailers: Exodus (12” Mix) (1977) / Exodus (Island) 12. Bob Marley & The Wailers: Redemption Song (Live in Pittsburgh) (1980) / Songs of Freedom (Island)

Robert Nesta "Bob" Marley 75 – laululyriikoiden läpi nähtynä

pe 13.3. klo 16.10–17.10

1. Bob Marley & The Wailers: Trenchtown Rock (1975) / Live! (Island) 2. Bob Marley & The Wailers: Roots, Rock, Reggae (1976) / Rastaman Vibration (Island) 3. The Wailers: Rastaman Chant (1973) / Burnin’ (Island) 4. The Wailers: Get Up Stand Up (1973) / Burnin’ (Island) 5. The Wailers: I Shot The Sheriff (1973) / Burnin’ (Island) 6. Robert Marley: Judge Not (1962) / Songs of Freedom (Island) 7. The Wailers: Simmer Down (1963) / Songs of Freedom (Island) 8. The Wailers: One Love (1965) / One Love (Heartbeat) 9. Bob Marley & The Wailers: No Woman, No Cry (1974) / Natty Dread (Island) 10. Bob Marley & The Wailers: Buffalo Soldier (12” Mix) (1983) / Confrontation (Island) 11. Bob Marley & The Wailers: Exodus (12” Mix) (1977) / Exodus (Island) 12. Bob Marley & The Wailers: Redemption Song (Live in Pittsburgh) (1980) / Songs of Freedom (Island)

Skottilainen folk ja intialainen kevyt klassinen yhteen nivottuna yllättää maaliskuun World Music Charts Europe -listalla

pe 6.3. klo 17.10–18.10

1. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

2. Vedan Kolod: Fox (Venäjä 2020) / Wild Games (CPL)

3. Les Amazones d’Afrique ((feat. Mamani Keïta& Amadou Dembélé): Timbuktu (Kamerun/Senegal/Mali/Guinea/Benin/Norsunluurannikko/Algeria ym. 2020): Amazones Power (Real World)

4. Manhu: Banquet Dance (Kiina 2020) / Voices of the Sani (Riverboat)

5. Attarazat Addahabia & Faradjallah : Aflana افلانة  (Marokko 1973/2019) / Al Hadaoui (Habibi Funk)

6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

7. Muzsikas & Amadinda: Lassúcsárdás és szapora – Slow and fast csárdás (Unkari 2019) / Parhuzamok es kontrasztok - Parallels and Contrast (Fono)

8. Yorkston/Thorne/Khan: Westlin Winds (UK/Intia 2020) / Navarasa: Nine Emotions (Domino)

9. Maria Mazzotta: Nu me lassare (Italia 2020) / Amoreamaro (Zero 99)

10. Nelia Safaie: Iran, the Ancient Land (Iran 2019) / Songs from Lands of Silence (Kirkelig Kulturverksted)

11. Lina & Raül Refree: Cuidei Que Tinha Morrido (Portugali/Espanja 2020) / Lina_Raül Refree (Glitterbeat) 

Skottilainen folk ja intialainen kevyt klassinen yhteen nivottuna yllättää maaliskuun World Music Charts Europe -listalla

pe 6.3. klo 16.10–17.10

1. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

2. Vedan Kolod: Fox (Venäjä 2020) / Wild Games (CPL)

3. Les Amazones d’Afrique ((feat. Mamani Keïta& Amadou Dembélé): Timbuktu (Kamerun/Senegal/Mali/Guinea/Benin/Norsunluurannikko/Algeria ym. 2020): Amazones Power (Real World)

4. Manhu: Banquet Dance (Kiina 2020) / Voices of the Sani (Riverboat)

5. Attarazat Addahabia & Faradjallah : Aflana افلانة  (Marokko 1973/2019) / Al Hadaoui (Habibi Funk)

6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

7. Muzsikas & Amadinda: Lassúcsárdás és szapora – Slow and fast csárdás (Unkari 2019) / Parhuzamok es kontrasztok - Parallels and Contrast (Fono)

8. Yorkston/Thorne/Khan: Westlin Winds (UK/Intia 2020) / Navarasa: Nine Emotions (Domino)

9. Maria Mazzotta: Nu me lassare (Italia 2020) / Amoreamaro (Zero 99)

10. Nelia Safaie: Iran, the Ancient Land (Iran 2019) / Songs from Lands of Silence (Kirkelig Kulturverksted)

11. Lina & Raül Refree: Cuidei Que Tinha Morrido (Portugali/Espanja 2020) / Lina_Raül Refree (Glitterbeat)