Hartaita säveliä

Hartaita säveliä

Pois kirkas suvi kulkee

pe 25.9. klo 18.30–18.50
Viimeisin

Hengellistä musiikkia. Maanantai-iltaisin kuullaan kuuntelijoiden toivemusiikkia. Voit lähettää musiikkitoiveesi ja niihin liittyvät tarinat tai perustelut osoitteella: Hartaita säveliä, PL 8, 00024 Yleisradio tai sähköpostitse hartaita.savelia@yle.fi.

Seuraava lähetys

Hartaita säveliä

tänään klo 18.30–18.50

Sommer: Päivä maillensa käy (Lauluyhtye Viisveisaa sekä Ville Myllykoski, piano, Mikko Iivanainen, kitara, Hannu Rantanen, basso, Sami Koskela, rummut, ja Pekka Nyman, vibrafoni).

Black: Kohta valkeneepi (Viktor Klimenko).

Albinoni: Adagio g-molli (Heimo Haitto, viulu, ja Pentti Savolainen,urut).

Simojoki: Muutoksen aika (Juha Tapio).

Aiemmat lähetykset

Pois kirkas suvi kulkee

pe 25.9. klo 18.30–18.50

Koraalitoisinto Kuortaneelta: Pois kirkas suvi kulkee (RKK/Timo Nuoranne, ja Harri Viitanen, urut).

Regnart: Mun hyvään Herraani (Topi Lehtipuu, tenori, Jarmo Julkunen, teorbi, Jonte Knif, positiiviurut, ja Mikko Perkola, viola da gamba).

Jouko Linjama: Oi Herrani, kun matkani (Cantio Laudis/Olli Heikkilä, sekä Henna-Mari Sivula, mezzosopraano, ja Ismo Hintsala, urut).

Kansansäv.: Aurinko tanssii, halleluja (Caritas).

Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

Nyt pelko pois

to 24.9. klo 18.30–18.50

Herman: Suo, Herra, mun sinuhun uskaltaa (Topi Lehtipuu, tenori, sekä The Spirit of Gambo).

Simojoki: Enkelten leipää (Markus Bäckman, laulu, sekä yhtye).

Tuntematon: Eteesi, armon Jumala (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Kati Pirttimaa, urut).

Moberg: Nyt pelko pois (Gospel Covertajat).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Etsien ja turvautuen

ke 23.9. klo 18.30–18.50

Tuntematon: Kun on turva Jumalassa (Jorma Hynninen, baritoni, ja Laura Hynninen, harppu).

Andersson: Oi katsohan lintua oksalla puun (Vaskivuoren lukion kamarikuoro/Jukka Lehtinen).

Kalenius: Ilman sinua (Psalmi 127) (Heikki Kärhä, laulu, sekä yhtye).

Anonyymi: Nyt ylös vuoriin tiellä virsi (Cantilene/Merja Lohilahti).

Maukonen: Etsikää (Jarkko Maukonen).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Luota vaan!

ti 22.9. klo 18.30–18.50

Berthier: Jeesus Kristus on juhlariemu (Tuohus-kuoro ja -yhtye/Juha Vintturi).

Vulpius: Oi Herra, ilo suuri (Cetus Noster, sekä Teppo Lampela, baritoni, ja Jarmo Julkunen, teorbi).

Tapio: Luota vaan (Juha Tapio).

Lybäck: Nyt tartu käteen, Herra (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Jukka Savijoki, kitara).

J. Rautio - E. Rautio: Jumala on puolellamme (Chariots/Hannu Salmensaari).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Hengellisen musiikin toivekonsertti

ma 21.9. klo 18.30–18.50

Koraalitoisinto: Niin ihanaa on ylistää (Oulaisten Nuorisokuoro/Tapani Tirilä, ja Veli Ainali, urut).

P.J. Hannikainen: Maan korvessa kulkevi lapsosen tie (Jukka Perko, saksofoni, ja Virtuosi di Kuhmo/John Storgårds).

Tuntematon: On koti jonne myrskyt maan (Sirkka Rautakoski, sopraano, Jorma Kärnä, baritoni, ja Emilia Soranta, piano).

Simojoki: Särkyneiden majatalo (Pekka Simojoki).

Huolta vailla

pe 18.9. klo 18.30–18.50

Düben: Milloin opin lapsen lailla (Suden Aika).

J.S. Bach: Kaksi versiota koraalisävelmästä Ah, tiesi usko haltuun Herran (Pauliina Hyry, urut, ja Leppävaaran Kirkon Kamarikuoro/Hannu Lehtikangas).

Löytty: Martta (Jaakko Löytty).

I. Krohn: Lapsen lailla (Tuomas Katajala, tenori, ja Mikko Niinikoski, urut).

Kalenius: Herra on minun paimeneni (Maria Ylipää, laulu, ja yhtye).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Ylistäkäämme Jumalaa!

to 17.9. klo 18.30–18.50

Tuntematon: Kaikki maat, te riemuitkaatte (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen, ja Kaisa-Leena Harjunmaa, urut).

Karanko: Laula, kansa Jumalan (Heini Heide, laulu, ja Olli Kinnunen, urut).

Anonyymi: Kiitos nyt Herran (Sakari Heikkilä).

Berthier: Ylistäkäämme Jumalaa (Kirkkonummen Kamarikuoro/Tarja Viitanen).

Koraalitoisinto: Nyt Herran hyvyydestä (Esa Ruuttunen, baritoni, ja Markku Hietaharju, urut).

Franklin: Ikuinen jumala (Chariots/Hannu Salmensaari).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Sinulle kiitos

ke 16.9. klo 18.30–18.50

Scandello: Hyvä on Herra (Jämsän kristillisen kansanopiston kuoro/Eero Kukko, sekä Martti Syrjäniemi, urut).

Koraalitoisinto: Herrasta veisaa kieleni (Soile Isokoski, sopraano, ja Marita Viitasalo, piano).

Mendelssohn: Kiitä Herraa, yö ja päivä (Maria Laakso, laulu, ja Pekka Nyman Ensemble).

Viitasalo: Muista joka päivä (Sibelius-Akatemian Kuopion osaston kuoro/Heikki Liimola).

Koraalitoisinto: Sinulle kiitos, Isä maan ja taivaan (Mehis Metsala, sello, ja yhtye).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Ristin luona

ti 15.9. klo 18.30–18.50

Salminen: Ristin luona (Jippu).

Tuntematon: Ristin luona ankkurissa (Jorma Hynninen, baritoni, Marko Ylönen, sello, ja Helsingin Kamarijouset/Erik Söderblom).

H. Helenius: Hopeinen risti (Bass'n Helen).

Gesius: Ei mikään niin voi virvoittaa (Psallamus/Ilmo Riihimäki, ja Juhani Haapasalo, urut).

Anonyymi: Krestu Tvojemu (Sinun ristillesi me kumarramme) (Rustavi Ensemble/Anzor Erkomaishvili).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Kiitos nyt Herran

pe 11.9. klo 18.30–18.50

Walther - J.S. Bach: Kiitos nyt Herran (Jämsän kristillisen kansanopiston kuoro/Eero Kukko, Iida-Maria Uljas ja Arttu Hartikainen, laulu, Martti Syrjäniemi, urut, Johanna Ruusuvuori, sello, ja Risto Passoja, kontrabasso).

Makaroff: Kaikki maat, te riemuitkaatte (Rajaton).

Koraalitoisinto: Sinulle kiitos, Isä maan ja taivaan (SRK:n lauluyhtye/Mikko Niinikoski, Virve Ruokokoski, klarinetti, Sini Hyvärinen, sello, ja Sheldon Ylioja, urut).

Simojoki: Hänen armonsa pysyy iankaikkisesti (Pekka Simojoki).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Sateenkaariunet

to 10.9. klo 18.30–18.50

Schop: Herra, olet auttajamme - Siunaa, Herra, kotiamme (Sanna Vuolteenaho, laulu, Eero Palviainen, luuttu, ja Louna Hosia, viola da gamba).

L. Heikkilä: Liian kylmät tuulet (Outi Mattila, Ahti Paunu, Maija Salokivi ja Lasse Heikkilä, laulu, sekä Valkia-yhtye).

Koraalitoisinto (sov. Pesonen): Sinuhun turvaan, Jumala (Martti Talvela, basso, ja Pentti Savolainen, urut).

Kansansävelmä: Tämän päivän meille annoit (Gaudiate/Lauri Nurkkala).

Löytty (sov. Nyman): Sateenkaariunet (Ilta Fuchs, laulu, lauluyhtye, Mikko Iivanainen, sähkökitara, Hannu Rantanen, basso, Pekka Nyman, marimba ja lyömäsoittimet, sekä Sami Koskela, rummut).

Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

Yhtehenkö tulla saamme

ke 9.9. klo 18.30–18.50

Rice: Yhtehenkö tulla saamme (Lasse Riutamaa, tenori, ja Pertti Eerola, urut).

Löytty: Oi suruton (Espoon srk:n nuorten kuoro ja Soitinyhtye Wirren Wiemää/Matti Kallio).

Vavilov - Caccini: Ave Maria (Sumi Jo, sopraano, ja Kölnin Gürzenich-ork./James Conlon).

Andersson: Lintu (Maksetut viulut).

Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

On Herran lauma pieni vain

ti 8.9. klo 18.30–18.50

Händel: Hän hoivan hellän antaa (Timotei/Pekka Perko, ja Matti Heroja, urut).

Koraalitoisinto: On Herran lauma pieni vain (Lauluyhtye Toisinto).

Moberg: Nyt pelko pois (Jukka Pietilä, laulu, ja Kalevi Kiviniemi, urut).

Nyman: Astukaa valoon (Maria Laakso ja Jakaranda).

Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

Hengellisen musiikin toivekonsertti

ma 7.9. klo 18.30–18.50

Herman: Suo, Herra, mun sinuhun uskaltaa (Topi Lehtipuu, tenori, sekä The Spirit of Gambo).

Kansansävelmä: Kristallivirta (Pasi Kaunisto, laulu, sekä soitinyhtye).

Anonyymi: Kun on turva Jumalassa (Jämsän kristillisen kansanopiston musiikkileirin oppilaiden kuoro/Juha Paukkeri, ja soitinyhtye).

Andersson: Oi, katsohan lintua oksalla puun (Tuomas Katajala, tenori, Aale Lindgren, oboe d'amore, Marko Ylönen, sello, ja Mikko Niinikoski, urut).

Crüger: Sinulle kiitos, Isä, lahjastasi (Jakaranda/Pekka Nyman).

Ken on mun lähimmäiseni

pe 4.9. klo 18.30–18.50

Crüger: Seurakunta koolla on (Sibelius-lukion KK/Marjukka Riihimäki, ja Pekka Suikkanen, urut).

Löytty: Lahjoillasi meitä siunaat (Lahjalaulu) (Simo Mäkinen, laulu, Mikko Iivanainen, sähkökitara, ja Pekka Suikkanen, urut).

Albert: Rakkaus, kun kuvaksesi (Psallamus/Ilmo Riihimäki, ja Juhani Haapasalo, urut).

Waldis: Ken on mun lähimmäiseni (Jorma Hynninen, baritoni, ja Tapio Tiitu, urut).

Puls: Herra, elämääni valvo (Maksetut viulut).

Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

Ylistän Herran nimeä

to 3.9. klo 18.30–18.50

Lagi: Mä silmät luon ylös taivaaseen (Jämsän kristillisen kansanopiston musiikkileirin oppilaiden kuoro/Juha Paukkeri, sekä soitinyhtye).

Koraalitoisinto: Kiitä Herraa sieluni, kieleni ja mieleni (Mustarastas).

Tuntematon: Ylistän Herran nimeä (Topi Lehtipuu, tenori, Jarmo Julkunen, teorbi, Mikko Perkola, viola da gamba, ja Jonte Knif, cembalo).

Kalenius: Autuuteni alku ja loppu (Tommi Kalenius).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Sanallasi virvoita, haavoita ja paranna

ke 2.9. klo 18.30–18.50

Anonyymi: Herra Jeesus, Hengelläsi (Aarne Pelkonen, baritoni, ja Juho Alakärppä, piano).

Koraalitoisinto: Jeesus, sana elämän (Histan veisaajat).

J.S. Bach: Liebster Jesu, wir sind hier (Tänne Jeesus tulimme) (The Swingle Singers).

P. Simojoki - A. Simojoki: Vieraana itku ja ilo ( Arja Simojoki, laulu, sekä yhtye).

Tuntematon: Jeesus elää, turvani (Kampin Laulu/Markku Pihlaja, ja Pertti Eerola, urut).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Soi kiitoslaulut

ti 1.9. klo 18.30–18.50

Gastorius: Nyt kansat kaikki laulakaa (Topi Lehtipuu, tenori, Jonte Knif, positiiviurut, Jarmo Julkunen, kitara, ja Mikko Perkola, viola da gamba).

Pesonen: Herraa kiittäkäämme (Soile Isokoski, sopraano, ja HKO/John Storgårds).

Haapala: Soi kiitoslaulut (Tapiolan nuoren seurakunnan kuoro ja soitinyhtye).

Anonyymi: Nyt kiittäkää! On Herra hyvä (SRK:n sekakuoro/Ossi Kajava, ja Taneli Setälä, urut).

Mason: Nyt pääsin kuormastain (Maksetut viulut).

Ohjelman on toimittanut Anna Pöyhönen.

Hengellisen musiikin toivekonsertti

ma 31.8. klo 18.30–18.50

Gross: Kellot kaikuu (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen, sekä Sinikka ja Matti Kontio, kantele).

Lowry: Koko tien hän kanssain kulkee (Risto Saarman, tenori, ja Jorma Tiainen, urut).

Warsell: Herra on minun paimeneni (Logos-kvartetti, ja George de Godzinskyn yhtye).

Anonyymi: Suurempi kuin sydämeni (Aarne Pelkonen, baritoni, ja Juho Alakärppä, piano).

Löytty: Martta (Jaakko Löytty).