Syventävää klassista

Syventävää klassista

Martti Talvela laulaa Musorgskin Kuoleman lauluja ja tansseja

eilen klo 23.10–6.00
Viimeisin

Klassista musiikkia. Yle Klassisen ja Yle Radio 1:n Yöklassinen. Tuottaja on Jari Rantschukoff.

Seuraava lähetys

Syventävää klassista

tänään klo 23.10–6.00

Sibelius: Lyyrisiä kappaleita (Anna Kuvaja, piano).

23:22 Mahler: Des Knaben Wunderhorn (Christa Ludwig, mezzosopraano, ja Walter Berry, baritoni, sekä New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

00:20 Telemann: Kvartetto huilulle, viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 6 e-molli (Pariisilaiskvartetto) (Amsterdamin Quadro-yhtye).

00:38 di Lasso: Lagrime di San Pietro (Pyhän Pietarin kyyneleet) (Gallicantus).

01:31 Porpora: Konsertto jousille ja continuolle a-molli (Musica Petropolitana).

01:42 Spohr: Jousikvintetto n:o 2 G-duuri (Grande Quintetto) (L' Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

02:13 Bruckner: Ave Maria; Tota pulchra es Maria; Christus factus est; Os justi meditabitur sapientiam; Afferentur regi; Pange lingua; Ecce sacerdos; Locus iste; Vexilla regis; Invendi David; Libera me Domine; Virga Jesse (Dresdenin Kreuz-kuoro/Martin Flämig).

03:15 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli (Grétry) (Cho-Liang Lin ja Minnesotan ork./Neville Marriner).

03:36 Casella: Paganiniana (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

03:55 Lidarti: Viulukonsertto n:o 1 C-duuri (Stefano Montanari, barokkiviulu, ja Arion-barokkiork).

04:17 Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 2 (Escher-kvartetti).

05:00 Chopin: Poloneesi n:o 5 fis-molli (Teppo Koivisto, piano).

05:11 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Marc Hantaï ja Charles Zebley, traverso, sekä Le Concert des Nations/Jordi Savall).

05:36 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Karen Geoghegan ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

05:57 Gervaise: Pavana d'Angleterre ja gagliarda (Jäseniä: Empire Brass, Bostonin SO, New Yorkin FO/Rolf Smedvig).

Aiemmat lähetykset

Martti Talvela laulaa Musorgskin Kuoleman lauluja ja tansseja

eilen klo 23.10–6.00

Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

23:28 Müthel: Sonaatti D-duuri (Barthold Kuijken, traverso, ja Bob van Asperen, cembalo).

23:42 Peterson-Berger: Romanssi viululle ja orkesterille d-molli (Mats Zetterqvist ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

23:53 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Martti Talvela, basso, ja RSO/Neeme Järvi).

00:11 Ponchielli: Il Convegno (Hans Rudolf Stalder ja Heinz Hofer, klarinetti, sekä Zsuzsanna Sirokay, piano).

00:22 Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

00:52 Saint-Saëns: Sinfonia A-duuri op.posth (Tapiola Sinfonietta/Jean-Jacques Kantorow).

01:17 A. Merikanto: Partita kahdelle huilulle, oboelle, kahdelle klarinetille, fagotille ja harpulle. (RSO:n kamariyhtye).

01:39 Tubin: Sinfonia n:o 5 h-molli (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

02:09 J.S. Bach: Hengellisiä lauluja Schemellin laulukirjasta (Peter Schreier, tenori, ja Karl Richter, urut).

02:57 Tshaikovski (sov. Okashiro, Niemann): Sinfonia n:o 6 h-molli (Chitose Okashiro, piano).

03:43 Schütz: Schwanengesang II (Werner Marschall ja Jochen Kowalski, kontratenori, Berliinin radion lapsikuoro, Berliner Solisten -vokaaliyhtye sekä Dresdenin Capella Sagittariana -yhtye/Dietrich Knothe).

04:25 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

04:46 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Cleveland-kvartetti).

05:26 A. Scarlatti: Bella madre de' fiori (Gloria Banditelli, mezzosopraano, ja Ensemble Aurora).

05:57 Tárrega: Preludi n:o 2 a-molli (Mattias Jacobsson, kitara).

W.A. Mozartin Haffner-serenadi

toissa päivänä klo 23.10–6.00

W.A. Mozart: Serenadi orkesterille D-duuri (Haffner-serenadi) (Baijerin radion SO/Colin Davis).

00:06 Saint-Saëns: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 c-molli (Steven Isserlis ja Pascal Devoyon).

00:27 Torelli: Trumpettikonsertto n:o 1 D-duuri (Maurice André ja Englantilainen kamariork./Charles Mackerras).

00:35 Schubert: Sinfonia n:o 6 C-duuri (Pieni C-duurisinfonia) (St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

01:07 Tansman: Cavatina, sarja kitaralle (Andrés Segovia).

01:23 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Pacifica-kvartetti).

01:59 Sibelius: Dryadi ja Tanssi-intermezzo (Uuden Seelannin SO/Pietari Inkinen).

02:09 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

02:45 Orff: Carmina burana (Lynne Dawson, sopraano, John Daniecki, tenori, ja Kevin McMillan, baritoni, sekä San Franciscon tyttökuoro, San Franciscon poikakuoro, San Franciscon sinfoniakuoro ja San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

03:44 Bizet: Rooma, sinfonia C-duuri (Melbournen SO/John Lanchbery).

04:18 Nielsen: Sinfonia n:o 4 (Sammumaton) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

04:56 J.S. Bach: Sonaatit viululle ja kosketinsoittimelle n:o 1 h-molli, n:o 2 A-duuri ja n:o 3 E-duuri (Richard Tognetti, viulu, Neal Peres da Costa, cembalo ja kamariurut,sekä Daniel Yeadon, sello ja viola da gamba).

05:42 Salieri: Alkusoitto oopp. La Locandiera (Majatalon emäntä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

05:50 Griffes: Kolme japanilaista sävelmää (Perspectives Ensemble).

05:57 Ligeti: Etydi pianolle n:o 10 (Taikurin oppipoika) (Pierre-Laurent Aimard).

Händelin oratorio Belsassar

su 18.10. klo 23.10–6.00

Schubert: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Quatuor Mosaïques).

23:40 Hasse: Konsertto uruille, jousille ja continuolle D-duuri (Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, urut).

23:52 Händel: Belsassar, oratorio (Anthony Rolfe Johnson, tenori, Arleen Auger, sopraano, Catherine Robbin, altto, James Bowman, kontratenori, David Wilson-Johnson, basso, Nicolas Robertson, tenori, Richard Wistreich, basso, sekä The English Concert - kuoro ja -ork./Trevor Pinnock, cembalo).

02:45 Lalo: Six romances populaires (Tassis Christoyannis, baritoni, ja Jeff Cohen, piano).

03:30 R. Strauss: Macbeth (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

03:49 Sinding: Sarja viululle ja pianolle a-molli (Sarja vanhaan tyyliin) (Henning Kraggerud ja Christian Ihle Hadland).

04:03 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri (Geoffrey Lancaster, fortepiano).

04:28 V. Raitio: Kymmenen pientä pianokappaletta lapsille (Liisa Pohjola).

04:38 Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

04:59 Padilla: Missa Ego flos campi (Los Angeles Chamber Singers' Cappella/Peter Rutenberg).

05:20 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Christian Ferras ja Philharmonia-ork./Walter Süsskind).

05:44 Sacchini: Jousikvartetto n:o 6 A-duuri (Kokkola-kvartetti).

05:57 Vecchi: Fammi una canzonetta capriciosa (Ellen Hargis ja The King's Noyse).

Händelin Ilotulitusmusiikkia

la 17.10. klo 23.10–7.00

Moreno Torroba: Castillos de España (Espanjan linnoja) (Mikko Ikäheimo, kitara).

23:45 Händel: Music for the Royal Fireworks (Ilotulitusmusiikkia) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

00:08 Schubert: Pianosonaatti n:o 20 A-duuri (Anna Kuvaja).

00:50 Mascitti: Konsertto kuudelle soittimelle e-molli (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

01:00 Hubay: Viulukonsertto n:o 1 a-molli (Concerto dramatique) (Cloë Hanslip ja Bournemouthin SO/Andrew Mogrelia).

01:31 Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

02:12 Lalo: Symphonie espagnole (Espanjalainen sinfonia) (David Oistrah, viulu, ja Philharmonia-ork./Jean Martinon).

02:48 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Bruno Canino ja Salvatore Accardo).

03:13 Chabrier: Dix pieces pittoresques (Kymmenen maalauksellista kappaletta) (Marcelle Meyer, piano).

03:51 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 5 d-molli (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

04:35 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

05:21 Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

05:44 J.S. Bach: Kantaatti n:o 208 (Metsästyskantaatti) (Peter Schreier, tenori, Edith Mathis, sopraano, Arleen Auger, sopraano, ja Theo Adam, basso, sekä Berliner Solisten -kuoro ja Berliinin kamariork./Schreier).

06:21 Hasse: Oboekonsertto G-duuri (Christoph Hartmann ja Ensemble Berlin).

06:36 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

06:57 Kansansäv.: El testament d'Amelia (Mattias Jacobsson, kitara).

Pyhän Cecilian marttyyrikuolema

to 15.10. klo 23.10–6.00

Arkkiherttua Rudolf: Trio Es-duuri (Ricardo Morales, klarinetti, Gerald Kagan, sello, ja Susan Kagan, piano).

23:36 Rameau: Sarja oopperabal. Les Indes galantes (Jalot villit) osista (Neue Düsseldorfer Hofmusik/Mary Utiger, viulu).

00:09 M-A. Charpentier: 8-ääninen sonaatti (London Baroque, joht. Charles Medlam).

00:26 Brod: Trio harpulle, oboelle ja fagotille (Rachel Talitman, Hélène Devilleneuve ja Luc Loubry).

00:42 Saint-Saëns: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Maria Kliegel ja Francois-Joel Thiollier).

01:15 A. Scarlatti: Il Martirio di Santa Cecilia (Pyhän Cecilian marttyyrikuolema), oratorio (Nancy Argenta, sopraano, Marinella Pennicchi, sopraano, Bernhard Landauer, kontratenori, ja Marco Beasley, tenori, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

03:05 Debussy: Preludit 1 (Friedrich Gulda, piano).

03:42 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras).

04:33 Nico Muhly: Control (Viisi maisemakuvaa) (Utahin SO/Thierry Fischer).

04:57 Brahms: Pianokonsertto n:o 2 B-duuri (Svjatoslav Richter ja Bostonin SO/Charles Munch).

05:48 J.S. Bach: Der Geist hilft unser Schwachheit auf (Samoin myös Henki auttaa meidän heikkouttamme), motetti (Norjalainen solistikuoro ja Ensemble Allegria/Grete Pedersen).

05:57 J. Strauss: Kiinalainen galoppi (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Romanttisia kohtauksia

ke 14.10. klo 23.10–6.00

Zelenka: Sonaatti n:o 1 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle F-duuri (Ensemble Berlin Prag).

23:26 Granados: Romanttisia kohtauksia (Alicia de Larrocha, piano).

23:51 Mielck: Jousikvartetto g-molli (Rantatie-kvartetti).

00:22 Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 D-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam).

00:45 Gade: Viulukonsertto d-molli (Christina Åstrand ja Tampereen KO/John Storgårds).

01:13 Ives: Holidays-sinfonia (Chicagon SO ja kuoro/Michael Tilson Thomas).

01:56 Ludford: Missa Videte miraculum (Katsokaa ihmettä) (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

02:33 Schulhoff: Landschaften (Maisemia) (Randi Stene, mezzosopraano, ja Trondheimin SO/Muhai Tang).

02:50 Kabalevski: Sonaatti sellolle ja pianolle B-duuri. (Mstislav Rostropovitsh ja Dmitri Kabalevski).

03:17 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (Eugene Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

04:03 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Pietarin FO/Juri Temirkanov).

04:49 Chausson: Poeme de l'amour et de la mer; Chanson perpetuelle; Le Colibri; Serenade italienne; La derniere feuille; Les Papillons; Le charme (Jessye Norman, sopraano, ja Monte-Carlon FO/Armin Jordan sekä Michel Dalberto, piano).

05:35 Conti: Sarja C-duuri oopp. Don Chisciotte in Sierra Morena (Hampurin Elbipolis-barokkiorkesteri, sekä Kerstin De Witt, nokkahuilu, ja Michael Metzler, lyömäsoittimet).

05:56 O. Merikanto (sov.): Jos voisin laulaa kuin lintu voi (Ilkka Paananen, piano).

Heinrich Schützin viisiäänisiä motetteja

ti 13.10. klo 23.10–6.00

Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

00:12 Sirmen: Konsertto viululle ja orkesterille n:o 3 A-duuri (Arion Orchestre Baroque/Stefano Montanari, barokkiviulu).

00:29 Saint-Saëns: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Modigliani-kvartetti).

01:00 Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

01:30 W.A. Mozart: Requiem d-molli (Carolyn Sampson, sopraano, Marianne Beate Kielland, mezzosopraano, Makoto Sakurada, tenori, ja Christian Immler, baritoni, sekä Bach Collegium Japan/Masaaki Suzuki).

02:17 Paderewski: Konsertto pianolle ja orkesterille a-molli (Jonathan Plowright ja Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus/Lukasz Borowicz).

02:52 J.S. Bach: Orgelbüchlein (Olli Porthan, urut).

04:13 Ginastera: Milena, kantaatti (Virginia Tola, sopraano, ja Santa Barbaran SO/Gisele Ben-Dor).

04:41 J. Haydn: Sellokonsertot C-duuri ja D-duuri (Anne Gastinel ja Moskovan solistit/Juri Bashmet).

05:30 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

05:57 Kaski: Reverie (Kimmo Hakasalo).

R. Straussin Sankarin elämä

ma 12.10. klo 23.10–6.00

W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Friedrich Gulda).

23:31 R. Strauss: Ein Heldenleben (Sankarin elämä), sinfoninen runo (Chicagon SO/Bernard Haitink).

00:19 Coste: Suuri kapriisi kitaralle (Jeffrey McFadden).

00:30 Fuchs: Sieben Phantasiestücke (Seitsemän fantasiakappaletta) (Martin Ostertag, sello, ja Oliver Triendl, piano).

00:57 S.Tanejev: Jousikvartetto n:o 3 d-molli (Leningradin Tanejev-kvartetti).

01:25 Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

01:38 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

01:59 Beethoven: Pianotrio B-duuri (Arkkiherttua) (Mieczyslaw Horszowski, piano, Sandor Vegh, viulu, ja Pablo Casals, sello).

02:46 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Michael Rabin ja Philadelphian ork./William Smith).

03:24 Debussy: Khamma (Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

03:45 Liszt: Fantasia ja fuuga uruille (Wolfgang Rübsam).

04:17 Glazunov: Sinfonia n:o 8 Es-duuri (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

04:57 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (John Williams ja Australian kamariork.).

05:28 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Eira Ojanen, sello).

05:56 Respighi: Tritonin suihkulähde aamulla (RSO/Sakari Oramo).

John Dowlandin luuttumusiikkia

su 11.10. klo 23.10–6.00

Ludford: Ave Maria, ancilla Trinitatis (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

23:23 A. Maier: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli (Bernt Lysell ja Lucia Negro).

23:43 W.A. Mozart: Kaksitoista duoa kahdelle puhaltimelle (Martin van de Merwe ja Jos Buurman, käyrätorvi).

00:06 Sor: Sonaatti kitaralle D-duuri (Grand solo) (Petri Kumela).

00:15 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Yo-Yo Ma ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

00:57 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

01:36 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

02:40 Massenet: Sarja orkesterille n:o 4 (Maalauksellisia kuvia) (Monte Carlon kansallisoopperan ork./John Eliot Gardiner).

02:58 J.S. Bach: Sonaatit viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri, n:o 2 D-duuri ja n:o 3 g-molli (Siegfried Pank, viola da gamba,ja Isolde Ahlgrimm, cembalo).

03:41 Saint-Saëns: Pianotrio n:o 2 e-molli (Arden-trio).

04:18 Debussy: La boîte à joujoux (Lelulaatikko), lastenbaletti (Singaporen SO/Lan Shui).

04:52 Brahms: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Juilliard-kvartetti).

05:26 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

05:57 De Silva,: Nigra sum sed formosa (Olen musta, mutta kaunis) (The Song Company/Roland Peelman).

Friedrich Gulda tulkitsee Beethovenin Hammerklavier-sonaatin

la 10.10. klo 23.10–7.00

Bruch: Skotlantilainen fantasia (David Oistrah, viulu, ja Lontoon SO/Jascha Horenstein).

23:42 Beethoven: Pianosonaatti n:o 29 B-duuri (Hammerklavier) (Friedrich Gulda).

00:19 Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

00:57 J. Haydn: Kassaatio C-duuri (Jakob Lindberg, luuttu, ja Drottningholmin barokkiyhtye).

01:14 Coleridge-Taylor: Viulukonsertto G-duuri (Antohony Marwood ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

01:46 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

02:35 Alard: Duo n:o 11 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

02:56 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertot n:o 1 D-duuri, n:o 2 Es-duuri, n:o 3 Es-duuri ja n:o 4 Es-duuri (Dennis Brain ja Philharmonia-ork./Herbert von Karajan).

03:51 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

04:43 Tanejev: Jousikvartetto n:o 7 Es-duuri (Carpe diem -kvartetti).

05:21 Weber: Tanssiinkutsu (Garrick Ohlsson, piano).

05:32 Castelnuovo-Tedesco: Viulukonsertto n:o 2 (Profeetat) (Jascha Heifetz ja Los Angelesin FO/Alfred Wallenstein).

06:02 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

06:22 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 1 D-duuri (Lafayette-kvartetti).

06:56 Palmgren: Ingen kan sjunga så sorgtunga sånger (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

Pyhän Sebastianuksen marttyyrikuolema

pe 9.10. klo 23.10–6.00

Händel: Alcina, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Teresa Berganza, mezzosopraano, Graziella Sciutti, sopraano, Monica Sinclair, altto, Mirella Freni, sopraano, Luigi Alva, tenori, ja Ezio Flagello, basso, sekä Lontoon sinfoniaorkesteri, joht. Richard Bonynge).

01:55 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Gidon Kremer ja Daniel Phillips, viulu, Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

02:34 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous) (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

02:57 Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali) (Martin Rost, Prahan Pyhän Castuluksen kirkon urut).

03:09 Debussy: Pyhän Sebastianuksen marttyyrikuolema (Florence Kopleff, altto, Catherine Akos, altto, ja Phyllis Curtin, sopraano sekä Uuden Englannin konservatorion kuoro ja Bostonin SO/Charles Munch).

04:03 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

04:45 Hummel: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Lev Oborin, piano, David Oistrah, viulu, ja Svjatoslav Knushevitski, sello).

05:00 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Kamariork./Karl Richter).

05:22 Senfl: O quam bonum (Katso, kuinka hyvää ja suloista on) (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

05:32 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 5 D-duuri (Janos Starker ja György Sebök).

05:57 Tárrega: Aamusoitto (Timo Korhonen, kitara).

Elisabeth Schwarzkopf laulaa Schubertin yksinlauluja

to 8.10. klo 23.10–6.00

Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

23:30 W.A. Mozart Kassaatio B-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

23:50 Zemlinsky: Psalmi 23 (Ernst Senff -kamarikuoro ja Berliinin radion SO/Riccardo Chailly).

00:02 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Leon Fleisher, piano, ja Emerson-kvartetti).

00:47 Suk: Sinfonia E-duuri (BBC:n SO/Jirí Belohlávek).

01:28 Schubert: An die Musik; Im Frühling; Wehmut; Ganymed; Das Lied im Grünen; Gretchen am Spinnrade; Nähe des Geliebten; Die Junge Nonne; An Silvia; Auf dem Wasser zu Singen; Nachtviolen; Der Musensohn (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Edwin Fischer, piano).

02:11 Henselt: Kaksitoista salonkietydiä (Esther Budiardjo, piano).

02:51 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

03:13 Sonninen: Pessi ja Illusia (RSO/Ilpo Mansnerus).

03:39 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

04:04 J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3 (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

04:33 Schubert: Pianosonaatti n:o 20 A-duuri (Charles Rosen).

05:11 Schumann: Pianotrio n:o 3 g-molli (Beaux Arts -trio).

05:40 Giuliani: Potpuri Rossinin Tancredi -oopperan teemoista (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

05:56 Händel: Araspen aaria oopp. Tolomeo (David Thomas, basso, ja Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

Shostakovitshin Leningrad-sinfonia

ke 7.10. klo 23.10–6.00

Franck: Pianotrio fis-molli (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalia Gutman, sello).

23:44 Greene: Spenser's Amoretti (Benjamin Hulett, tenori, Luke Green, cembalo, ja Giangiacomo Pinardi, teorbi).

00:51 Marais: Sarja oopp. Alcyone (Tempesta di Mare).

01:15 Madetoja: Romances intimes (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

01:28 Fesca: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Pohjois-Saksan RO/Frank Beermann).

02:01 Fredrik II Suuri: Huilukonsertto n:o 1 G-duuri (Manfred Friedrich ja Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

02:27 Monteclair: Le Triomphe de l'amour, kantaatti (Jean-Paul Fouchécourt, tenori, Les Arts Florissants/William Christie).

02:40 Szymanowski: Masurkkoja op.50 (Martin Jones, piano).

03:29 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Leningrad) (Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

04:45 Lehár: Valssi operetin Eva teemoista (Radion viihdeork./Erik Cronvall).

04:55 Arenski: Sarja kahdelle pianolle n:o 3, versio orkesterille (Muunnelmia C-duuri) (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

05:25 Weiss: Sarja luutulle g-molli (Konrad Junghänel).

05:56 Anonyymi: Mei amic e mei fiel kahdelle naisäänelle a cappella (The Boston Camerata -yhtyeen jäsenet Anne Azema ja Anne Harley).

Väinö Raition Vesipatsas

ti 6.10. klo 23.10–6.00

Rameau: Sarja oopp. Zoroastre (18. vuosisadan orkesteri/Frans Brüggen).

23:45 Fuchs: Serenadi jousille n:o 1 D-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

00:05 Tshaikovski: Romeo ja Julia (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

00:26 L. Boulanger: Clairières dans le ciel (Martyn Hill, tenori, ja Andrew Ball, piano).

01:03 Gragnani: Duo 8/1 (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

01:21 Saint-Saëns: Javotte, 1-näytöksinen baletti (Queenslandin ork./Andrew Mogrelia).

02:21 Chopin: Nokturnot n:ot 13-21 (Garrick Ohlsson, piano).

03:19 Kaski: Sinfonia h-molli (RSO/Ilpo Mansnerus).

03:46 Schumann: Liederkreis op.24 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

04:07 Raitio: Vesipatsas (RSO/Okko Kamu).

04:31 Fauré: Pianotrio d-molli (Akira Eguchi, piano, Gil Shaham, viulu, ja Brinton Smith, sello).

04:52 Brunetti: Sinfonia n:o 36 A-duuri (Concerto Köln).

05:19 J.L. Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Toni Grünschlag ja Rosi Grünschlag sekä Wienin valtionoopperan ork./Paul Angerer)

05:56 Wolf: Nimmersatte Liebe (Petteri Salomaa, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

Granadosin ooppera Goyescas

ma 5.10. klo 23.10–6.00

von Dittersdorf: Sinfonia n:o 4 F-duuri (Perseus pelastaa Andromedan) (Failoni-ork./Hanspeter Gmür).

23:40 Chopin: Valssi n:o 1 Es-duuri (Grande Valse brillante) (Halina Czerny-Stefanska, piano).

23:46 Granados: Goyescas (Rakastuneita nuorukaisia), ooppera (Maria Bayo, sopraano, Ramón Vargas, tenori, Enrique Baquerizo, baritoni, Lola Casariego, mezzosopraano, ja Milargos Martin, laulu, sekä Orfeon Donostiarra -kuoro ja Madridin SO/Antoni Ros Marba).

00:48 Viotti (sov. W.A. Mozart): Viulukonsertto n:o 16 e-molli (Yehudi Menuhin ja Menuhin-musiikkijuhlaork.).

01:19 Magnard: Kvintetto pianolle ja puhaltimille (Laurent Wagschal ja Ensemble Initium).

01:54 Liszt: Dante-sinfonia (Berliinin radiokuoron naisäänet ja Berliinin filharmonikot/Daniel Barenboim).

02:45 Vasks: Episodi a canto perpetuo (Trio Palladio).

03:14 Hatshaturjan: Orkesterisarja näyt. Maskarad (Naamiaiset) (RCA Victor Orchestra/Kirill Kondrashin).

03:33 M-A Charpentier: Konsertto neljälle viola da gamballe ja continuolle (London Baroque/Charles Medlam).

03:46 Dvorák: Pianotrio n:o 3 f-molli (The Tempest Trio).

04:28 Krufft: Käyrätorvisonaatti F-duuri (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

04:47 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 77 C-duuri (Keisarikvartetto) (Mosaïques-kvartetti).

05:15 Nin: Cadena de valses (Romanttinen muisto) (Martin Jones, piano).

05:34 J.S. Bach: Jesu meine Freude (Jeesus aarteheni) (Norjalainen solistikuoro ja Ensemble Allegria/Grete Pedersen).

05:56 Wagner: Norjalaisten matruusien kuoro oopp. Lentävä hollantilainen (Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Silvio Varviso).

Schubertin laulusarja Kaunis mylläritär

su 4.10. klo 23.10–6.00

Schubert: Die Schöne Müllerin (Kaunis mylläritär) (Christian Gerhaher, baritoni ja lausuja, ja Gerold Huber, piano).

00:25 Hummel: Serenadi n:o 1 G-duuri (Serenade en potpourri) (Consortium Classicum).

00:45 Massenet: Le Carillon, baletti (Lontoon kansallinen FO/Richard Bonynge).

01:23 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

01:51 Czerny: Pianokonsertto d-molli (Rosemary Tuck ja Englantilainen kamariork./Richard Bonygne).

02:32 Reger: Trio jousille a-molli (Trio Lirico).

02:56 Padilla: Deus in adiutorum meum intende; Missa Ego flos campi; Circumdederunt me dolores mortis. Versa est in luctum; Transfige, dulcissime Domine; Lamentations for Maundy Thursday (Los Angeles Chamber Singers' Cappella/Peter Rutenberg).

04:01 Brahms: Yksitoista koraalialkusoittoa (Olli Porthan, Hattulan kirkon urut).

04:31 Godard: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Münchenin RO/David Reiland).

05:01 Telemann: Viulukonsertto F-duuri (Emlyn Ngai ja Tempesta di Mare/Richard Stone).

05:28 Rejcha: Pianosonaatti C-duuri (Suuri sonaatti) (Ivan Ilic).

05:57 Tye: In Nomine (Kronos-kvartetti).

Dvorákin konsertto sellolle ja pianolle A-duuri

la 3.10. klo 23.10–7.00

Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Ivry Gitlis ja Wienin sinfonikot/Jacha Horenstein).

23:33 Händel: Chandos anthem n:o 8 A-duuri (O come let us sing unto the Lord) (Tulkaa, kohottakaamme riemuhuuto Herralle) (Susan Gritton, sopraano, Thomas Hobbs, tenor), ja Iestyn Davies, kontratenori, sekä Cambridgen Trinity Collegen kuoro ja Valistuksen ajan ork./Stephen Layton).

00:05 J. Haydn: Sarja puhaltimille oopp. Orlando Paladino (Ritari Orlando) (Consortium Classicum).

00:35 Seeling: Konserttietydejä (Jouni Somero, piano).

01:06 Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 9 C-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

01:38 Rejcha: Grand Trio G-duuri (The Reicha Trio).

02:23 Dutilleux: Sinfonia n:o 1 (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

02:55 Doppler: Konsertto kahdelle huilulle ja orkesterille d-molli (Patrick Gallois ja Kazunori Seo, sekä Jyväskylän KO/Patrick Gallois).

03:14 Saariaho: Graal théâtre (John Storgårds, viulu, ja Avanti!/Hannu Lintu).

03:45 Loeffler: A Pagan poem (Pakanallinen runoelma) (Leopold Stokowski -SO/Leopold Stokowski, sekä Robert Hunter, piano, ja William Kosinski, englannintorvi).

04:09 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Leif Jörgensen ja Trond Öyen, viulu, Johannes Hindar ja Asbjörn Lilleslåtten, alttoviulu, sekä Levi Hindar, sello).

04:38 Carissimi: Poiche lo sdegno inteso (The Consort of Musicke).

04:50 Dvorák: Konsertto sellolle ja pianolle A-duuri (Jirí Bárta ja Jan Cech).

05:47 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

06:10 Bizet: Jeux d'enfants (Lasten leikit) (Philippe Corre ja Edouard Exerjean, piano).

06:31 J.S. Bach: Orkesterisarja n:o 3 D-duuri (La Petite Bande/Sigiswald Kuijken).

06:51 O. Merikanto: Reppurin laulu (Matti Salminen, basso, ja Urpo Pylvänäinen, kantele).

06:57 Klami: Metsänhaltija (Paavali Jumppanen, piano).

Wessmanin trio klarinetille, sellolle ja pianolle

pe 2.10. klo 23.10–6.00

Nielsen: Saul og David (Saul ja Daavid), ooppera (Frans Andersson, basso, Otte Svendsen, tenori, Ruth Guldbaek, sopraano, Odd Wolstad, basso, Mogens Wedel, basso, Ingre Frey, mezzosopraano ym. sekä Tanskan radion kuoro ja Tanskan radion SO/Thomas Jensen).

01:02 Grieg: Viulusonaatit n:o 1 F-duuri ja 2 G-duuri (Aleksandr Vinitski, viulu, ja Vladimir Ovtshinnikov, piano).

01:48 Stenhammar: Sinfonia n:o 2 g-molli (Tukholman FO/Tor Mann).

02:33 Hertel: Oboekonsertot n:o 7, 9, 8 ja 6 (Burkhard Glaetzner ja Leipzigin Uusi Bachin Collegium Musicum).

03:47 Berwald: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 2 A-duuri (Robert Riefling ja Benthien-kvartetti).

04:16 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

04:41 Wessman: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle (Christoffer Sundqvist, Risto Poutanen, ja Ilmo Ranta).

04:58 Sjögren: Bergmanden (Martti Talvela, basso, ja Eberhard Adler, piano).

05:05 Melartin: Seitsemän pientä kappaletta (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

05:21 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Trio Settecento).

05:30 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri (Paavo Lampinen ja Radio-ork./Paavo Berglund).

05:56 Järnefelt: Preludi pienelle orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

Lokakuinen runoelma

to 1.10. klo 23.10–6.00

Händel: Triosonaatti B-duuri (The English Concert/Trevor Pinnock, cembalo).

23:23 Massenet: Poème d'octobre (Lokakuinen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

23:35 Rimski-Korsakov: Sheherazade (Stuttgartin radion SO/Sergiu Celibidache).

00:25 Weiss: Luuttusonaatti fis-molli (Robert Barto, barokkiluuttu).

01:01 Beach: Pianokonsertto cis-molli (Danny Driver ja BBC:n Skotlannin SO/Rebecca Miller).

01:37 Saariaho: Solar (Avanti!/Hannu Lintu ja John Storgårds, viulu).

01:55 Ljapunov: Sekstetto b-molli (John Thwaites, piano, ja Dante-kvartetti, sekä Leon Bosch, kontrabasso).

02:33 Zemlinsky: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Tshekkiläinen FO/Antony Beaumont).

03:19 Schumann: Zwölf Gedichte (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Günther Weissenborn, piano).

03:55 Gal: Sellokonsertto op.67 (Antonio Meneses ja Northern Sinfonia/Claudio Cruz).

04:29 Faltin: Adagio uruille (Ville Urponen).

04:33 Smyth: Kvintetto jousille E-duuri (Mannheimin jousikvartetti ja Joachim Griesheimer, sello).

05:01 Mendelssohn: Lieder ohne Worte (Sanattomia lauluja) n:o 25-48 (Viktorija Postnikova, piano).

05:56 Lasso: Domine Dominus noster (The King's Singers).

Jevgeni Mravinski ja Richard Straussin Alppisinfonia

ke 30.9. klo 23.10–6.00

Madetoja: Shakkipeli, orkesterisarja (RSO/George de Godzinsky).

23:25 W.A. Mozart: Osia bal. Les Petits riens (Pikku turhuudet) (Symphony Nova Scotia/Georg Tintner).

23:46 R. Strauss: Alppisinfonia (Leningradin FO/Jevgeni Mravinski).

00:41 Brod: Trio oboelle, fagotille ja harpulle (Hélène Devilleneuve, Luc Loubry ja Rachel Talitman).

00:56 Paderewski: Muunnelmia ja fuuga pianolle es-molli (Jonathan Plowright, piano).

01:27 Händel: Herkules, oratorio (Gidon Saks, bassobaritoni, Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, Richard Croft, tenori, Lynne Dawson, sopraano, David Daniels, kontratenori, Marcos Pujol, basso, sekä Les Musiciens du Louvre -kuoro ja -ork./Marc Minkowski).

04:24 Zemlinsky: Sinfonia d-molli (Tshekkiläinen FO/Antony Beaumont).

04:56 Hasse: Salve Regina A-duuri (Jennifer Lane, mezzosopraano, ja Le Parlement de Musique/Martin Gester).

05:11 Telemann: Konsertto orkesterille ja continuolle F-duuri (Tempesta di Mare/Gwyn Roberts).

05:36 Heise: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Henrik Brendstrup ja Per Salo).

05:56 J. Strauss (nuor.): Ukkosta ja salamointia (Chicagon SO/Fritz Reiner).

de Almeidan oratorio Juudit

ti 29.9. klo 23.10–6.00

Beethoven: Sinfonia n:o 5 c-molli (Kohtalosinfonia) (Vallankumouksen ja Romantiikan ork./John Eliot Gardiner).

23:44 Madetoja: Kuusi pianokappaletta (Risto Kyrö).

00:04 de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

02:07 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

02:32 Czerny: Muunnelmia pianolle ja jousille keisarihymnistä Gott erhalte Franz den Kaiser (Maureen Jones ja Zürichin kamarimuusikot).

03:00 Zabel: Harppukonsertto c-molli (Emmanuel Ceysson ja Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Hannu Lintu).

03:25 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 32 B-duuri (Clara Haskil ja Arthur Grumiaux).

03:47 Boccherini: Sinfonia d-molli (Della casa del diavolo) (Al Ayre Espanol/Eduardo Lopez Banzo).

04:07 Hummel: Rondo brillant B-duuri (Howard Shelley, piano, ja Lontoon Mozart-soittajat).

04:24 Mascagni: Ratcliffin monologi oopp. Guglielmo Ratcliff (José Cura, tenori, ja Philharmonia-ork.).

04:35 Wilms: Concertino huilulle ja orkesterille g-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

04:53 Kalinnikov: Setri ja palmu (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

05:06 Bantock: Dante and Beatrice (Lontoon kuninkaallinen FO/Vernon Handley).

05:32 Rejcha: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 3 G-duuri (Aurèle Nicolet ja Mozart-jousitrio).

05:57 Benatzky: Kolme muskettisoturia (Lauri Lahtinen, baritoni, ja Mikko von Deringer, piano).

Holstin puhallinkvintetto As-duuri

ma 28.9. klo 23.10–6.00

Magini: Da che vidde il tuo sembiante (Siitä lähtien, kun näin kasvosi) (Maite Beaumont, mezzosopraano, ja Lautten Compagney/Wolfgang Katschner).

23:23 de Séverac: Cerdaña (Izumi Tateno, piano).

23:56 Holst: Kvintetto puhaltimille As-duuri (Ensemble Arabesques).

00:12 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Nathan Milstein ja Philharmonia-ork./Erich Leinsdorf).

00:52 Lanner: Pas de neuf nach Saverio Mercadante (Wienin Concentus Musicus/Nikolaus Harnoncourt).

01:07 Langgaard: Sinfonia n:o 1 (Klippepastoraler) (Tanskan radion SO/Leif Segerstam).

02:15 Glinka: Jousikvartetto F-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

02:37 Cherubini: Messu A-duuri (Kruunajaismessu) (Lontoon Philharmonia-kuoro ja -ork./Riccardo Muti).

03:28 Salmenhaara: Konsertto kahdelle viululle ja orkesterille (Päivyt Rajamäki, ja Maarit Rajamäki, sekä RSO/Juhani Lamminmäki).

03:47 Schumann: Pianotrio n:o 1 d-molli (Beaux Arts Trio).

04:20 Gernsheim: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Siegfried Köhler).

04:50 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano).

05:19 Schmelzer: Muunnelmia teemasta La bella pastora (Freiburger BarockConsort).

05:29 Ravel: Pianotrio a-molli (Arden-trio).

05:56 J. Strauss (nuor.): Kreivittären tulo oper. Wieniläisverta (Hilde Güden, sopraano, sekä Wienin operettikuoro ja Wienin valtionoopperan ork./Robert Stolz).

Gaden oratorio Kalanus

su 27.9. klo 23.10–6.00

Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

23:36 Bizet: Arlesitar-sarja n:o 2 (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

23:55 Gaultier: Sarja luutulle fis-molli (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

00:20 Gade: Kalanus, oratorio (Marianne Rörholm, mezzosopraano, Nicolai Gedda, tenori, Leonard Mróz, basso, sekä Canzone-kuoro ja Kööpenhaminan Collegium Musicum/Frans Rasmussen).

01:31 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 35 F-duuri (Bruno Canino ja Salvatore Accardo).

01:55 Danzi: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Wien-Berlin -yhtye).

02:15 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

02:38 S. Tanejev: Jousikvartetto n:o 8 C-duuri (Leningradin Tanejev-kvartetti).

03:19 Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

03:30 Rautavaara: Seitsemän preludia pianolle (Aura Go).

03:41 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 D-duuri (Kello) ja n:o 102 B-duuri (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

04:33 Liszt: Unkarilainen rapsodia pianolle n:o 12 cis-molli (Van Cliburn).

04:44 Sibelius: Pohjolan tytär (RSO/Paavo Berglund).

04:57 Onslow: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Luc Tooten ja Stéphane de May).

05:18 Respighi: Sarja jousille ja uruille G-duuri. (Kyler Brown, urut, ja New Yorkin kamariork./Salvatore Di Vittorio).

05:40 J.S. Bach: Viulukonsertto E-duuri (Joshua Bell ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork.)

05:57 Madetoja: Jää hyvästi (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

Tshaikovskin baletti Prinsessa Ruusunen

la 26.9. klo 23.10–7.00

Telemann: Du, o schönes Weltgebäude, kantaatti (Ingrid Schmithüsen, sopraano, Claudia Schubert, altto, Howard Crook, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

23:28 Busi: Neljä sonaattia kaksille uruille (Luigi Celeghin ja Bianka Pezic).

23:54 Heinichen: Konsertto G-duuri kahdelle oboelle, fagotille, jousille ja continuolle (Il Fondamento/Paul Dombrecht).

00:07 Kalinnikov: Nymfit, sinfoninen kuva (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

00:18 Schumann: Die Löwenbraut (Leijonan morsian) (Simon Keenlyside, baritoni, ja Graham Johnson, piano).

00:27 Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen, baletti (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

03:07 Mahler: Sinfonia n:o 9 D-duuri (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

04:36 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

04:54 Mielck: Macbeth-alkusoitto (RSO/Erik Cronvall).

05:09 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

05:28 Magnard: Sinfonia n:o 3 b-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

06:06 Bruch: Kvintetto jousille a-molli (Nash-yhtye).

06:30 Weiss: Sonaatti luutulle F-duuri (Maineikas merirosvo) ( Robert Barto, barokkiluuttu).

06:56 Cilea: Maurizion aaria L'anima ho stanca oopp. Adriana Lecouvreur. (Franco Corelli, tenori, ja Philharmonia-ork./Franco Ferraris).

Sibeliuksen Korppoo-trio

pe 25.9. klo 23.10–6.00

Giordano: Andrea Chénier, ooppera (Plácido Domingo, tenori, Renata Scotto, sopraano, Jean Kraft, mezzosopraano, Maria Ewing, mezzosopraano, Sherrill Milnes, baritoni, Allan Monk, baritoni, ja basso Stuart Harling, sekä John Alldis -kuoro ja Lontoon kansallinen FO/James Levine).

01:08 W.A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri (Harold Wright ja Bostonin SO:n kamariyhtye).

01:42 Skrjabin: Kymmenen masurkkaa (Eric Le Van, piano).

02:20 J.S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle, jousille ja continuolle n:o 2 C-duuri (Pierre Hantaï ja Aapo Häkkinen, cembalo, sekä Helsingin barokkiork.)

02:37 Magnard: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Thomas Demenga ja Christoph Keller).

03:03 Mendelssohn: Lobgesang op.52 (Celestina Casapietra, sopraano, Adele Stolte, sopraano, Peter Schreier, tenori, sekä Leipzigin radiokuoro ja Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

04:06 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Mstislav Rostropovitsh ja Clevelandin ork./George Szell).

04:46 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

05:19 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 1 d-molli (Santiago Rodriguez).

05:56 Barrios: El Sueño de la muñequita (Pienen nuken uni) (Enno Voorhorst, kitara).

Bantockin Hebridiläinen sinfonia

to 24.9. klo 23.10–6.00

W.A. Mozart: Notturno D-duuri (The Academy of Ancient Music/Christopher Hogwood).

23:26 Tuukkanen: Serenata giocosa Es-duuri (Joensuun KO/Hannu Koivula).

23:52 Regnart: Missa super Oeniades Nymphae (Cinquecento).

00:20 Bantock: A Hebridean symphony (Hebridiläinen sinfonia) (Lontoon kuninkaallinen FO/Vernon Handley).

00:56 Beethoven (sov. Liszt): Sinfonia n:o 9 d-molli (Leslie Howard, piano).

02:04 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

03:09 Janácek: Glagolinen messu (Christine Brewer, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Karl Dent, tenori, Roger Roloff, basso, Norman Mackenzie, urut, Atlantan sinfoniakuoro, ja Atlantan SO/Robert Shaw).

03:49 Tubin: Kratt, balettisarja orkesterille (RSO/Neeme Järvi).

04:15 L. Boulanger: Clairières dans le ciel (Martyn Hill, tenori, ja Andrew Ball, piano).

04:51 Spohr: Septetto puhaltimille, jousille ja pianolle a-molli (Ensemble Villa Musica).

05:27 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 5 g-molli (Jordi Savall, bassogamba, Ton Koopman, cembalo, ja Hopkinson Smith, teorbi).

05:56 Beethoven: Neue Liebe, neues Leben (Petteri Salomaa, baritoni, ja Tuija Hakkila, fortepiano)

Maire Halava, Paavo Berglund ja Beethovenin pianokonsertto n:o 4

ke 23.9. klo 23.10–6.00

Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 11 F-duuri (Concerto Köln).

23:46 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Maire Halava ja RSO/Paavo Berglund).

00:21 Holst: Sekstetto (Ensemble Arabesques).

00:47 Lobo: Prudentes virgines (Viisaat neitsyet) (La Grande Chapelle/Albert Recasens).

01:14 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Ruotsin radion SO/Sergiu Celibidache).

01:40 Glazunov: Pianosonaatti n:o 1 b-molli (Stephen Coombs).

02:05 Sibelius: Lemminkäinen (RSO/Kari Tikka).

02:57 Saariaho: La Passion de Simone (Simonen kärsimys) (Dawn Upshaw, sopraano, Dominique Blanc, puhe, ja Tapiolan Kamarikuoro, sekä RSO/Esa-Pekka Salonen).

04:04 J.S. Bach: Orkesterisarja n:o 2 h-molli (La Petite Bande/Sigiswald Kuijken).

04:24 Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

05:06 Telemann: Sarja oboelle, trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Wienin Concentus Musicus/Nikolaus Harnoncourt).

05:32 Carulli: Konsertto huilulle, kitaralle ja orkesterille G-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Alexandre Lagoya, sekä Franz Liszt -kamariork./János Rolla).

05:57 Heise: Fantasiakappale käyrätorvelle ja pianolle (Ib Lanzky-Otto ja Wilhelm Lanzky-Otto).

Joseph Haydnin sinfoniat 1, 2 ja 3

ti 22.9. klo 23.10–6.00

Reinecke: Trio B-duuri (Jasper De Waal, käyrätorvi, Hans Colbers, klarinetti, ja Frank van de Laar, piano).

23:37 J.S. Bach: Orkesterisarja n:o 1 C-duuri (La Petite Bande,/Sigiswald Kuijken).

00:00 Vitali (sov. David): Chaconne g-molli (Ida Haendel, viulu, ja Geoffrey Parsons, piano).

00:13 Sor: Les Deux amis (Ystävykset) kahdelle kitaralle (Robert Kubica ja Wilma van Berkel).

00:31 W.A. Mozart: Divertimento F-duuri (Erste Lodronische Nachtmusik) (Camerata Bern/Thomas Füri).

01:01 Somervell: Viulukonsertto g-molli (Anthony Marwood ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

01:35 Kozeluch: Sonaatti G-duuri op.34/2 (Trio Cantabile).

01:54 Prokofjev: Romeo ja Julia, baletti (Clevelandin ork./Lorin Maazel).

04:15 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle h-molli (Robert Stallman ja Philadelphian kamariork.).

04:29 J. Haydn: Sinfonia n:o 1 D-duuri, n:o 2 C-duuri ja n:o 3 G-duuri (Bolshoi-teatterin kamariork./Mark Ermler).

05:11 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

05:39 Parry: Lady Radnor's suite F-duuri (Englantilainen jousiork./William Boughton).

05:56 Garcia Tolsa: Maruja (Pentti Hildén, kitara).

Nathan Milstein Dvorákin viulukonserton solistina

ma 21.9. klo 23.10–6.00

W.A. Mozart: Pianotrio n:o 5 E-duuri (Arion Trio).

23:30 Dvorák: Viulukonsertto a-molli (Nathan Milstein ja Pittsburghin SO/William Steiberg).

00:00 Gallot: Kappaleita luutulle a-molli (Anders Ericson).

00:15 M. Haydn: Missa in honorem Sanctae Ursulae (Messu Pyhän Ursulan kunniaksi) (Carolyn Sampson, sopraano, Hilary Summers, altto, James Gilchrist, tenori, ja Peter Harvey, basso, sekä King's Consort -kuoro ja -ork./Robert King).

00:59 Gomes: Sonaatti jousille D-duuri (Bessler-Reis -kvartetti).

01:21 Gyrowetz: Divertimento A-duuri (Trio Cantabile).

01:36 de Falla: Quatro piezas espanolas (Neljä espanjalaista kappaletta) (Garrick Ohlsson, piano).

01:53 Verhey: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

02:07 Schubert: Seitsemäntoista Ländleriä (Ralf Gothóni, piano).

02:20 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

02:45 Hakola: Klarinettikonsertto (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

03:24 Beethoven: Pianosonaatit n:o 14 cis-molli, 8 c-molli, 26 Es-duuri ja 23 f-molli (Van Cliburn).

04:39 Grieg: Orkesterisarja näytelmämus. Sigurd Jorsalfar (Covent Garden -oopperan ork./John Hollingsworth).

04:55 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider, nokkahuilu).

05:11 Mendelssohn: Pianotrio n:o 2 c-molli (Enrico Pace, piano, Leonidas Kavakos, viulu, ja Patrick Demenga, sello).

05:39 Sor: Kuusi valssia kahdelle kitaralle (Robert Kubica ja Wilma van Berkel).

05:57 Henselt: Gondoli (Esther Budiardjo, piano).