Syventävää klassista

Syventävää klassista

eilen klo 23.10–6.00
Suora

Anonyymi: Johdanto, teema ja muunnelmia Es-duuri Rossinin oopperoiden teemoista (Christoffer Sundqvist, klarinetti, ja RSO/Hannu Lintu).

23:24 Grieg: Sechs Lieder (Kuusi laulua) (Camilla Illing, sopraano, ja Paul Rivinius, piano).

23:39 Dvorák: Romanttisia kappaleita (Josef Suk, viulu, ja Josef Hala, piano).

23:55 Sweelinck: Doorinen fantasia kosketinsoittimelle (Andrew Rangell, piano).

00:03 Montéclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird ja American Baroque).

00:23 Ernst: Le Carnaval de Venice (Teema ja 25 burleskia muunnelmaa) (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

00:37 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Juilliard-kvartetti).

01:06 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Los Angelesin kamariork/Gerard Schwarz).

01:33 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

02:12 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

02:49 Dukas: La Peri (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

03:11 Moszkowski: Pianokonsertto h-molli (Ljudmil Angelov ja BBC:n Skotlannin SO/Vadimir Kiradijev).

04:05 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

04:44 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Yo-Yo Ma ja Emanuel Ax).

05:14 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

05:38 d'Albert: Fünf Bagatellen (Viisi bagatellia) (Alexandra Oehler, piano).

05:57 Massenet: Elegia (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Aiemmat lähetykset

Rooman suihkulähteitä

toissa päivänä klo 23.10–6.00

Anonyymi (Slovakial. 1600-l.) Ave Potentissima (Kamila Zajicková, sopraano, ja Musica aeterna Bratislava).

23:19 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (Arthur Grumiaux).

23:34 A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

23:42 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Juliane Banse, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

00:37 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Varsovan kansallinen FO/Witold Rowicki).

01:01 Offenbach: Monsieur Choufleuri, 1-näytöksinen operetti (Jean-Philippe Lafont, baritoni, Mady Mesplé, sopraano, Charles Burles, tenori, Michel Trempont, baritoni, Michel Hamel, tenori, ja Emmy Greger, mezzosopraano, sekä Jean Laforge-kuoro ja Monte Carlon FO/Manuel Rosenthal).

01:44 Weber: Pianosonaatti n:o 4 e-molli (Garrick Ohlsson).

02:13 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

02:53 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 32 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

03:16 Respighi: Rooman suihkulähteitä (RSO/Sakari Oramo).

03:34 Lanner: Kosijat-valssi (Willi Boskovsky -yhtye).

03:42 Beethoven: Jousikvartetto nro 10 Es-duuri (Harppukvartetto) ja nro 14 cis-molli (Guarneri-kvartetti).

04:53 L. Boulanger: Vanha puutarha (Margit Rahkonen, piano).

04:56 Vanhal: Missa pastoralis messu G-duuri (Mary Enid Haines, sopraano, Nina Scott Stoddart, altto, Colin Ainsworth, tenori, ja Steven Pitkanen, baritoni sekä Uuden-Seelannin Tower Voices -kuoro ja kamariyhtye Aradia Ensemble/Uwe Grodd).

05:31 J.S. Bach: Partita n:o 6 e-molli (Sergei Shepkin, piano).

05:57 Anonyymi (1300-l.): Gaude mater Polonia (RKK/Timo Nuoranne).

Ravelin Hanhiemo-baletti

la 24.7. klo 23.10–7.00

Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon Philharmonia -ork./Efrem Kurtz).

23:37 W.A. Mozart: Ombra felice - Io ti lascio (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Wienin kamariork./György Fischer).

23:46 T. Böhm: Suuri poloneesi (Rachel Brown, huilu, ja Simon Nicholls, piano).

00:02 von Schantz: Kullervo-alkusoitto (RSO/Tuomas Ollila).

00:14 Vitali: Chaconne g-molli (Nathan Milstein, viulu, ja Artur Balsam, piano).

00:25 Ravel: Hanhiemo, baletti (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

00:51 Palmgren: 12 etydiä pianolle op. 77 (Tarmo Järvilehto).

00:59 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 12 d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

01:12 Arenski: Sarja orkesterille g-molli (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

01:42 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

01:53 Berwald: Sinfonie singuliere C-duuri (Sinfonia n:o 3) (Berliinin filharmonikot/Igor Markevitch).

02:20 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

02:35 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä G-duuri pianolle ja orkesterille (Sevenniläissinfonia) (Robert Casadesus ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

02:59 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 8 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos, ja Eric Kim, sello).

03:26 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Amadeus-kvartetti).

03:47 Schütz: Kleine geistliche Konzerte (Dresdenin Kreuz-kuoro/Rudolf Mauersberger, sekä Werner Jaroslawski, viola da gamba, ja Hans Otto, urut).

04:43 Chopin: Poloneesi-fantasia As-duuri (Teppo Koivisto, piano).

04:58 Altto Maureen Forrester laulaa aarioita Händelin oopperoista ja oratorioista Xerxes, Rodelinda, Ottone, Julius Caesar, Jephta, Theodora, Samson ja Herkules (eri ork.)

06:16 Rameau: Sarja oopp. Castor et Pollux temoista (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

06:50 Massenet: Neitsyt Marian viimeinen uni (Anthony Ross, sello, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

06:57 Senfl: Patientam müss ich han (Piffaro).

Lauluja keskiajan Englannista

pe 23.7. klo 23.10–6.00

Dvorák: Alfred, ooppera (Petra Froese, sopraano, Ferdinand von Bothmer, tenori, Felix Rumpf, baritoni, Jörg Sabrowski, baritoni, Peter Mikulás, basso, Tillmann Unger, sopraano, Jarmila Baxová, sopraano, sekä Brnon filharmoninen kuoro ja Prahan radion SO/Heiko Mathias Förster).

01:20 Lauluja keskiajan Englannista (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

02:27 Villa-Lobos: Choro n:o 11 (Ralf Gothoni, piano, ja RSO/Sakari Oramo).

03:29 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

03:35 Sibelius: Pianotrio C-duuri (Loviisa-trio) (Sibelius-pianotrio).

03:49 Copland: Appalakkien kevät, baletti (alkuperäisversio kamariorkesterille) (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

04:27 Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

04:59 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

05:21 Lachner: Nonetto F-duuri (Wien-Berlin -yhtye).

05:57 Melartin: Souvenir (Ilkka Paananen, piano).

Kuorokohtauksia Verdin oopperoista

to 22.7. klo 23.10–6.00

F. Danzi: Kvintetto puhaltimille g-molli (Farkas Quintet Amsterdam).

23:23 Fabritius: Scherzo jousikvartetille op.6. (Finlandia-kvartetti).

23:34 Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

23:43 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

00:02 Beethoven: Pianosonaatti n:o 29 B-duuri (Hammerklavier) (Mieczyslaw Horszowski).

00:46 Godard: Sarja huilulle ja pianolle B-duuri (Marina Piccinini ja Anne Epperson).

00:58 Saint-Saëns: Hélène, ooppera (Rosamund Illing, sopraano, Steve Davislim, tenori, Leanne Kenneally, sopraano, ja Zan McKendree-Wright, altto, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

02:00 Dvorák: Jousikvartetto n:o 11 C-duuri (Emerson-kvartetti).

02:40 Bergman: Simbolo (RSO/Sakari Oramo).

02:51 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Viktor Tretjakov ja Moskovan FO/Neeme Järvi).

03:25 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 40 g-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

03:56 Verdi: kuorokohtauksia oopperoista Nabucco, Trubaduuri, Aida, Macbeth, Lombardialaiset, Don Carlos ja Otello (Dresdenin Valtionoopperan kuoro ja Dresdenin Valtionork./Silvio Varviso).

04:45 Schönberg: Pelleas und Melisande (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

05:24 Borodin: Sonaatti sellolle ja pianolle h-molli (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

05:50 Paganini: Variazioni di bravura (Scott St. John ja Simon Wynberg).

05:57 Massenet: Charlotten aaria oopp. Werther (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

Aarre Merikannon sellokonsertto

ke 21.7. klo 23.10–6.00

Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

23:27 Magnard: Pianotrio f-molli (Solenne Païdassi, viulu, Camille Thomas, sello, ja Laurent Wagschal, piano).

00:05 Mouton: Missa Dictes moy toutes vos pensées (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

00:44 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

01:29 Demersseman: Johdanto ja poloneesi (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

01:39 A. Merikanto: Sellokonsertto n:o 1 (Tomas Djupsjöbacka ja RSO/Hannu Lintu).

01:59 Schönberg: Verklärte Nacht (Kirkastettu yö) (Amsterdamin Concertgebouw-orkesterin jouset/Pierre Boulez).

02:30 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

03:09 Berlioz: Fantastinen sinfonia (Bostonin SO/Charles Munch).

03:57 Schäfer: Kvintetto pianolle ja jousille Des-duuri (Orpheus String Quartet ja Jacob Bogaart, piano).

04:39 Kreutzer: Viulukonsertto n:o 17 G-duuri (Axel Strauss ja San Franciscon konservatorion ork./Andrew Mogrelia).

04:56 Pez: Konsertto F-duuri (Concerto pastorale) (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

05:14 C.P.E. Bach: Sinfonioita kamariorkesterille (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

05:56 Zupan: Allegro sonaatista uruille ja jousille (Wolfgang Brunner, urut).

Sarja Coplandin baletista Billy The Kid

ti 20.7. klo 23.10–6.00

A.B. Fürstenau: Kvartetto huilulle ja jousille E-duuri (Günter Rumpel, huilu, Marianne Kurtz, viulu, Shigeru Onozaki, alttoviulu, ja Carolyn Hopkins, sello).

23:27 Pfitzner: Sellokonsertto a-molli (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Sebastian Weigle).

23:51 Röntgen: Sinfonia cis-molli (Roberta Alexander, sopraano, ja Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

00:10 Monti: Csardas (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

00:15 Smyth: Sinfoninen serenadi D-duuri (BBC:n FO/Odaline de la Martinez).

00:51 Dvorák: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Golub-Kaplan-Carr -trio).

01:26 Faltin: Kaksoisfuuga Es-duuri uruille (Kari Jussila, Inkoon kirkon urut).

01:33 Telemann: Sonaatti viululle, alttoviululle ja continuolle a-molli (Ingeborg Scheerer ja Andreas Gerhardus sekä La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

01:41 Copland: Orkesterisarja bal. Billy The Kid (Chicagon SO/James Levine).

02:02 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

02:46 Smetana: Alkusoitto, polkka, furiant ja ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty morsian (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

03:06 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Andrew Rangell, piano).

03:52 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

04:18 Tartini: Sonaatti g-molli (Paholaistrilli) (Andrew Manze, viulu).

04:38 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 18 B-duuri (Melvyn Tan, fortepiano, ja Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

05:07 Melartin: Trio huilulle, klarinetille ja fagotille (Mikael Helasvuo, Reino Simola ja Juhani Tapaninen).

05:21 Brahms: Jousikvartetto n:o 3 B-duuri (Emerson-kvartetti).

05:57 Tallis: Veni Redemptor (Empire Brass/Rolf Smedvig).

Villa-Lobosin Bachianas brasileiras n:o 4

ma 19.7. klo 23.10–6.00

Madetoja: Sinfoninen sarja (Oulu Sinfonia/Arvo Volmer).

23:44 Ehrström: Svanen (Joutsen) (RKK/Harald Andersén).

23:49 Schubert: Adagio Es-duuri (The Mozartean Players).

23:58 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 4 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

00:17 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Osmo Vänskä).

00:41 Liszt: Konserttietydi Des-duuri (Huokaus) (Annie Fischer, piano).

00:47 Sarasate: Mustalaislauluja (Ruggiero Ricci, viulu, ja Lontoon SO/Piero Gamba).

00:55 Sorkocevic: Sinfonia D-duuri (Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner).

01:02 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran partita) (RSO:n puhaltajat/Sakari Oramo, ja Jukka Nuuttila, kontrabasso).

01:50 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Zino Francescatti ja Columbia-SO/Bruno Walter).

02:34 Cabanilles: Urkusävellyksiä (John Butt, urut).

03:37 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Josef Suk ja Jan Panenka).

03:57 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

04:32 1600-luvun englantilaisia balladeja ja tansseja. Säv. Byrd, Marchant, Baldwine, Stoning sekä tuntemattomia säveltäjiä (The King's Noyse/David Douglass).

05:45 Matthes: Sonaatti oboelle ja continuolle C-duuri (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

05:57 Kabalevski: Galoppi sarj. Ilveilijät (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Saariahon Valokaaria

su 18.7. klo 23.10–6.00

Viardot: Kuusi kappaletta (Reto Kuppel, viulu ja Wolfgang Manz, piano).

23:26 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri (Iloinen työpaja) (Aleksei Ogrintshuk, oboe, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

00:06 J.S. Bach: Osia kok. Clavier-Übung 3 (Liisa Aaltola, Pirkkalan kirkon urut).

01:07 Dvorák: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Fine Arts -kvartetti).

01:44 Napoleão: Pianokonsertto n:o 2 es-molli (Artur Pizarro ja BBC:n Walesin kansallisork./Martyn Brabbins).

02:22 Koechlin: Le Buisson ardent (Palava pensas) (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Leif Segerstam, sekä Pascale Rousse-Lacordaire, ondes martenot).

03:01 Pleyel: Sinfonia F-duuri (Padovan kamariork./Luca Bizzozero).

03:21 Saariaho: Lichtbogen (Valokaaria) (John Storgårds, viulu, ja Avanti!/Hannu Lintu).

03:39 Walter: Geystliches Gesangk Buchleyn (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

04:52 Bartolotti: Sarja kitaralle g-molli (Gordon Ferries, barokkikitara).

05:24 J.S. Bach: Partita n:o 6 e-molli (Richard Goode, piano).

05:56 Wilson: Preludi a-molli (Nigel North, teorbi).

Kymmenen argentiinalaista laulua

la 17.7. klo 23.10–7.00

Pezel: Sonaatteja vaskikvintetille (Viva Brass -kvartetti).

23:25 Guastavino: Kymmenen argentiinalaista laulua (Martin Jones, piano).

00:08 Montéclair: Airs de fanfares (Ensemble Odyssee).

00:26 Loewe: Zigeuner-Sonate (Mustalaissonaatti) (Linda Nicholson, piano).

00:55 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä).

01:06 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 e-molli (Gregor Piatigorsky ja Arthur Rubinstein).

01:30 Hasse: L' Armonica, kantaatti sopraanolle, lasiharmonikalle ja orkesterille (Gabriele Hierdeis, sopraano, Thomas Bloch, lasiharmonikka, ja Holland Baroque Society/Alfredo Bernardini).

01:56 Honegger: Sonatiini viululle ja sellolle (Josef Suk ja André Navarra).

02:12 Respighi (sov.): Viisi kappaletta Rahmaninovin pianokappaleista. (Minnesotan ork./Eiji Oue).

02:36 Saint-Saëns: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Kyoko Takezawa ja Rohan De Silva).

02:59 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

03:49 Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

04:15 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri (Steven D. Hartman ja New York Scandia Symphony/Dorrit Matson).

04:41 Chopin: Pianosonaatti n:o 3 h-molli (Jevgeni Kisin).

05:10 J.S. Bach: Kantaatti n:o 211 (Schweigt stille, plaudert nicht) (Kahvikantaatti) (Lisa Otto, sopraano, Josef Traxel, tenori, ja Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Berliinin filharmonikot/Karl Forster).

05:40 W.A. Mozart: Jousikvintetot n:o 1 B-duuri, 2 c-molli ja 3 C-duuri (Budapest-kvartetti sekä Walter Trampler ja Milton Katims, alttoviulu).

06:57 O. Merikanto: Käsittämätön Jumala (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

Madetojan Kullervo

pe 16.7. klo 23.10–6.00

Bellini: I Puritani (Puritaanit), ooppera (John Kentish, tenori, Joan Sutherland, sopraano, Nicola Filacuridi, tenori, Giuseppe Modesti, tenori, Ernest Blanc, baritoni, David Ward, basso, ja Monica Sinclair, altto, sekä Glyndebournen oopperajuhlien kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Vittorio Gui).

01:27 Schumann: Albumi nuorisolle, osia (Norman Shetler, piano).

02:22 Revueltas: Ventanas (Ikkunoita) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

02:33 Bruckner: Sinfonia n:o 9 d-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

03:34 Madetoja: Kullervo, sinfoninen runoelma (RSO/Sakari Oramo).

03:48 De Fesch: Konsertto viululle, jousille ja continuolle E-duuri (Musica ad Rhenum).

03:59 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri (Marlboron musiikkijuhlien ork./Pablo Casals).

04:41 Chopin: Pianosonaatit n:o 1 c-molli, n:o 2 b-molli ja n:o 3 h-molli. (Garrick Ohlsson).

05:56 Melartin (sov. Burmester): Arietta all'antica (Seppo Tukiainen, viulu, ja Tapani Valsta, piano).

Donizettin huilusonaatti

to 15.7. klo 23.10–6.00

Manfredini: Konsertto cembalolle ja jousille B-duuri (Musica Petropolitana).

23:27 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle (Lang Lang).

23:53 Telemann: Sarja nokkahuilulle, jousille ja continuolle a-molli (Erik Bosgraaf ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

00:22 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Aurora-kvartetti).

00:52 Granados: Intermezzo oopp. Goyescas (Chicagon SO/Fritz Reiner).

00:58 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli (Grétry) (Jascha Heifetz ja Lontoon uusi SO/Malcolm Sargent).

01:17 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 11 g-molli (Vuosi 1905) (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

02:20 Beethoven: Viulusonaatit n:o 5 F-duuri (Kevät), n:o 9 A-duuri (Kreutzer) ja n:o 2 A-duuri (Arthur Grumiaux, viulu, ja Clara Haskil, piano).

03:33 Fasch: Ouvertuere (Sarja) orkesterille ja continuolle a-molli (Tempesta di Mare).

04:01 Liszt: Sinfoninen runo Mazeppa (Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

04:18 Basso Ezio Pinza laulaa W.A. Mozartin aarioita (Metropolitan-oopperan ork./Bruno Walter).

04:45 J.S. Bach: Brandenburgilaiset konsertot n:o 1 F-duuri, n:o 2 F-duuri ja n:o 3 G-duuri (Marlboron musiikkijuhlien ork./Pablo Casals).

05:34 Melartin: Pienoiskuvia op.23 (Risto Kyrö, piano).

05:45 Donizetti: Sonaatti huilulle ja pianolle c-molli (Tapio Laivaara ja Jussi Siirala).

05:56 Padilla: Versa est in luctum cithara mea (Chanticleer/Joseph Jennings).

Johannes Damaskolainen

ke 14.7. klo 23.10–6.00

Dvorák: Poloneesi sellolle ja pianolle A-duuri (Niklas Schmidt ja Stepan Simonian).

23:19 Hochreiter: Missa ad multos annos (Radu Marian, sopraano, Markus Stumper, poikasopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenda, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

23:56 Schubert: Johdanto ja muunnelmia e-molli (Emmanuel Pahud, huilu, ja Bruno Robilliard, piano).

00:11 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio).

00:33 Kansansäv. - Melartin: Hyvää iltaa; Vaikein hetki; Maailmalle matkani; Heilani kotiin kulki kaksi tietä; Aikoja entisiä; Ieva; Passaahan sitä (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

00:50 Klosé: Air varié (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

01:03 Sarasate: Carmen-fantasia (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

01:16 Brahms: Sinfonia n:o 2 D-duuri (New Yorkin FO/Kurt Masur).

01:57 Tanejev: Johannes Damaskolainen, kantaatti. (Nikolai Surikov, baritoni, ja Moskovan kuoroakatemian poika- ja mieskuoro sekä nimeämätön ork./Andrei Tshistjakov).

02:21 Lehár: Valssi operetin Iloinen leski teemoista (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

02:29 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

02:50 W.A. Mozart: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille F-duuri (Vitya Vronsky ja Victor Babin sekä Lontoon Mozart-soittajat/Harry Blech).

03:15 Bruckner: Messu f-molli (Luba Orgonasova, sopraano, Nathalie Stutzmann, altto, Hans Peter Blochwitz, tenori, Kurt Moll, basso, sekä Alankomaiden radion kuoro ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

04:17 Balakirev: Sarja orkesterille h-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

04:34 Halvorsen: Orkesterisarja näytelmämus. Gurre (Latvian kansallinen SO/Terje Mikkelsen).

05:10 Palestrina: Ascendo ad patrem, 5-ääninen messu (Elmer Iseler Singers).

05:40 Albéniz - Segovia: Mallorca ja Asturias (Sharon Isbin, kitara).

05:56 Fauré (sov. Procter): Kehdot (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

Sibeliuksen Vapautettu kuningatar

ti 13.7. klo 23.10–6.00

Glazunov: Karjalan taru (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

23:27 Beethoven: Pianotriot n:o 4 B-duuri (Gassenhauer) ja 7 B-duuri (Arkkiherttua) (Chung-trio).

00:29 Kozeluch: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Dieter Klöcker ja Prahan kamariork./Milan Lajcik).

00:53 Schenk: Kvartetto F-duuri (Wizards!).

01:08 Tuntematon: Dr. Faustus (Ellen Hargis, sopraano, ja The Newberry Consort).

01:19 Musorgski: Näyttelykuvia (Gary Graffman, piano).

01:53 Melartin: Viulukonsertto d-molli (John Storgårds ja RSO/Hannu Lintu).

02:22 Sibelius: Vapautettu kuningatar (YL ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

02:32 Grieg: Holbergin ajoilta (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

02:55 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Boston Baroque/Martin Pearlman).

03:31 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

03:55 J.S. Bach: Englantilaiset sarjat n:o 1 a-molli, 2 a-molli ja 3 g-molli (Peter Watchorn, cembalo).

05:14 Brahms: Muunnelmia Haydnin teemasta orkesterille (Pohjois-Saksan radion SO/Wilhelm Furtwängler).

05:35 Donizetti: Rosmondan aaria Perche non ho del vento oopp. Rosmonda d'Inghilterra (Joan Sutherland, sopraano, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./John Pritchard).

05:42 Weiss: Konsertto luutulle, jousille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare).

05:57 Kuula (sov. Panula): Epilogi (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja RSO/Jorma Panula).

Tshaikovskin baletti Joutsenlampi

ma 12.7. klo 23.10–6.00

C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 10 B-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

23:29 Schulhoff: Landschaften (Maisemia) (Randi Stene, mezzosopraano, ja Trondheimin SO/Muhai Tang).

23:45 Reinecke: Trio B-duuri (Jasper De Waal, käyrätorvi, Hans Colbers, klarinetti, ja Frank van de Laar, piano).

00:12 J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle d-molli (Jascha Heifetz ja Erick Friedman sekä Lontoon uuden SO:n jouset/Malcolm Sargent, ja Thornton Lofthouse, cembalo).

00:27 Händel: Kleopatran aaria Piangeró la sorte mia oopp. Julius Caesar (Renata Tebaldi, sopraano, ja Giorgio Favaretto, piano).

00:35 Dvorák: Nokturni H-duuri (Baltimoren SO:n jouset/Marin Alsop).

00:43 J. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

00:58 Rossini: Sonaatit jousille n:o 1-6 (Kremlin kamariork./Misha Rahlevski).

02:18 Pacius: Sinfonia d-molli (RSO/Anna-Maria Helsing).

02:37 Schubert: Pianosonaatti n:o 19 c-molli (Arto Satukangas).

03:09 Schumann: Fantasiestücke klarinetille ja pianolle (Reginald Kell ja Joel Rosen).

03:21 Tshaikovski: Joutsenlampi, 4-näytöksinen baletti (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

05:42 Galuppi: Concerto a quattro g-molli (Il Canto di Orfeo/Gianluca Capuano).

05:57 Beethoven: Die Ehre Gottes aus der Natur (Kim Borg, basso, ja Mogens Wöldike, urut).

Boliviasta Paraguayhin

su 11.7. klo 23.10–6.00

Anonyymi 1700-luvun Boliviasta: In hac mensa novi Regis (Tässä uuden Kuninkaan ateriassa) (Katia Escalera, sopraano, ja Florilegium).

23:18 Nepomuceno: Suita antiga (Maria Inês Guimarães, piano).

23:35 Villa-Lobos: Konsertto huuliharpulle ja orkesterille a-molli (Robert Bonfiglio ja New Yorkin kamariork./Gerard Schwarz).

23:57 J.M.N. Garcia: Missa de Nossa Senhora de Conceicão (Wang Szu-Wen, sopraano, Darlene Cluff, sopraano, Keely J. Rhodes, mezzosopraano, Jeffrey Jones-Ragona, tenori, Philip D. Hill, baritoni, ja Peter Hamilton, basso, sekä Teksasin yliopiston kamarikuoro ja -ork./James Morrow).

00:47 Lecuona: Valses fantasticos (Fantastisia valsseja) (Thomas Tirino, piano).

01:06 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

01:19 Castellanos: Ausente del alma (Carol Ann Allred, sopraano, ja Chatham Baroque -kamariyhtye).

01:24 Barrios: Suite Andina (Sarja Andeilta) (Antigoni Goni, kitara).

01:37 Padilla ym. (sov. Lawrence-King): Missa mexicana (The Harp Consort/Andrew Lawrence-King, harppu, urut ja psalttari).

02:47 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

03:19 G. Ortiz: Concierto candela (Ricardo Gallardo, lyömäsoittimet, ja Meksikon kansallisen yliopiston FO/Ronald Zollman).

03:43 Padilla: Missa Ave regina caelorum (The Sixteen/Harry Christophers).

03:58 Tobar: Kalamary (Norjan RO/Miguel Harth-Bedoya).

04:07 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano).

04:29 Piazzolla: Punta del Este (Petri Ikkelä, bandoneon, ja Lasse Joamets, viulu, sekä Lapin kamariork./John Storgårds).

04:51 Golijov: Lúa descolorida (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

04:58 Serebrier: Aires de tango (Rachel Barton Pine, viulu).

05:07 Izarra: Konsertto huilulle ja jousille (Naamioväijy) (Sharon Bezaly ja Australian kamariorkesterin jouset/Richard Tognetti).

05:23 Lauro: Suite venezolana (Venezuelalainen sarja) (Juuso Nieminen, kitara).

05:36 R. Moya: Ghostwritten variations (Haamukirjoitettuja muunnelmia) (Lysander Piano Trio).

05:47 Orejón y Aparicio: Mariposa de sus rayos (Carol Ann Allred, sopraano, ja Chatham Baroque).

05:57 Barrios: Paragualainen tanssi n:o 2 (David Russell, kitara).

Ohjelma on osa Yle Radio 1:n Latinalaisen Amerikan heinäkuuta.

Verdin Requiem

la 10.7. klo 23.10–7.00

Górecki: Good Night (Patricia Rozario, sopraano, Michael McHale, piano, Vourneen Ryan, alttohuilu, ja Stephen Kelly, lyömäsoittimet).

23:39 A.J. Romberg: Viulukonsertto n:o 4 C-duuri (Chouchane Siranossian ja Capriccio-barokkiork.).

00:07 Berlioz: Grande symphonie funèbre et triomphale (Pariisin poliisisoittokunta/Désiré Dondeyne).

00:45 I. Hannikainen: Orkesterisarja laulunäyt. Talkootanssit (RSO/Petri Sakari).

01:00 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Juilliard-kvartetti).

01:26 Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste).

01:46 Popper: Fantasia vähävenäläisistä teemoista (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

01:58 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 4 e-molli (Tai Murray).

02:10 J. Strauss (nuor.): Wienerwaldin tarinoita (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

02:23 Locke: Sarja g-molli (The Newberry Consort).

02:31 Wolf: Vanhoja lauluja (Benita Valente, sopraano, ja Cynthia Raim, piano).

02:44 Vaughan Williams: On Wenlock edge (Wenlockin reunalla) (Steve Davislim, tenori, Benjamin Martin, piano, ja Hamer-kvartetti).

03:05 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 G-duuri (Guarneri-kvartetti).

03:44 Verdi: Requiem (Susan Dunn, sopraano, Diane Curry, mezzosopraano, Jerry Hadley, tenori, ja Paul Plishka, basso, sekä Atlantan sinfoniakuoro ja ork./Robert Shaw).

05:09 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Berliinin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

05:41 Liszt: Tasso, lamento e trionfo sinfoninen runo nro 2 orkesterille (Leipzigin Gewandhaus-orkesteri/Kurt Masur).

06:02 Gershwin: Pianokonsertto F-duuri (William Tritt ja Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

06:35 Elgar: Nimrod Enigma-muunnelmista (Minnesotan ork./Neville Marriner).

06:40 Frescobaldi: Canzona sesta (Christian Lindberg, pasuuna, ja Neal Peres da Costa, cembalo ja urut).

06:45 Backer-Gröndah: Fire skizzer (Neljä luonnosta) (Natalja Streltshenko, piano).

06:57 Chopin: Masurkka n:o 16 As-duuri (Gergely Bogányi, piano).

Brittenin viulukonsertto

pe 9.7. klo 23.10–6.00

Schreker: Die Gezeichneten (Merkityt), ooppera (Anja Kampe, sopraano, Robert Brubaker, tenori, Martin Gantner, tenori, James Johnson, baritoni, Wolfgang Schöne, basso ym. sekä Los Angelesin oopperan kuoro ja ork./James Conlon).

02:02 von Zemlinsky: Sinfonietta (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

02:25 Respighi: Adagio ja muunnelmia sellolle ja orkesterille (Gaspar Cassadó ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

02:37 Britten: Viulukonsertto d-molli (Gil Shaham ja Bostonin SO/Juanjo Mena).

03:10 Debussy: La Mer (Meri) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

03:36 Elgar: Four partsongs (RKK/Timo Nuoranne).

03:49 Beethoven: Trio jousille n:o 2 G-duuri op.9/1 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

04:17 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

05:35 Grieg: Holbergin ajoilta (Juho Pohjonen, piano).

05:56 O. Merikanto: Nocturne (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

Musiikkia 1600-luvun Italiasta

to 8.7. klo 23.10–6.00

Sterkel: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Meret Lüthi, viulu, ja Els Biesemans, fortepiano).

23:31 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

00:01 Fauré: Masques et bergamasques (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

00:16 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aavetrio) (Mirecourt-trio).

00:47 Dvorák: Scherzo capriccioso (Baltimoren SO/Marin Alsop)

01:02 Schubert: Neljä impromptua (Risto Lauriala, piano).

01:32 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Juliane Banse, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

02:26 Weber: Klarinettikonsertto n:o 1 f-molli (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

02:48 Britten: Sinfonia da requiem (Sydneyn SO/Mark Wigglesworth).

03:06 Glazunov: Sinfonia n:o 6 c-molli (Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

03:49 Gounod: Balettimusiikkia oopp. Faust (Detroitin SO/Paul Paray).

04:11 Kreutzer: Viulukonsertto n:o 18 e-molli (Axel Strauss ja San Franciscon konservatorion ork./Andrew Mogrelia).

04:40 Simon: Bridge over troubled water (Kalevi Kiviniemi, urut).

04:44 Musica Dolce, musiikkia 1600-luvun Italiasta, säv. Monteverdi, Cavalli, Caccini, Storace, Rossi, d'India, Strozzi ja Cima (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

05:56 Skrjabin: Etydi dis-molli (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Talestri, amatsonien kuningatar)

ke 7.7. klo 23.10–6.00

Venturini: Sonaatti n:o 9 g-molli (La Cetra/David Plantier, viulu).

23:27 Madetoja: Väinämöisen kylvö (Tuomas Katajala, tenori, ja Oulun kaupunginork./Arvo Volmer).

23:39 Schubert: Välisoitto n:o 3 B-duuri näyt. Rosamunde (RSO/Sakari Oramo).

23:44 Giuliani: Muunnelmia Händelin teemasta (John Williams, kitara).

23:51 S. Tanejev: Osia teoksesta Kaksitoista laulua Jakov Polonskin runoihin (Stuttgartin radion vokaaliyhtye/Marcus Creed).

00:09 J.C. Bach: Kvartetto kahdelle huilulle, alttoviululle ja sellolle D-duuri (Camerata Köln).

00:25 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 2 g-molli (Arja Sohlberg, piano, ja Pekka Kari, viulu).

00:39 Aarioita ranskalaisista oopperoista Roland, Perseus, Orfeus ja Eurydike, Armide, Les Voitures versées, Valkoinen nainen, Le premier Jour du bonheur, Rykmentin tytär, Veijarikreivi, Jos olisin kuningas, Longjumeaun postiljooni, Perthin kaunotar (Rockwell Blake, tenori, ja Monte Carlon FO/Patrick Fournillier).

01:42 Massenet: Balettimusiikkia oopp. Herodias (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

01:53 Rahmaninov: Sinfonia n:o 2 e-molli (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

02:52 Franck: Pianokvintetto f-molli (Jorge Bolet ja Juilliard-kvartetti).

03:29 Thalberg: Fantasia Donizettin Don Pasquale -oopperan teemoista (Earl Wild, piano).

03:43 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Gregor Piatigorsky ja Bostonin SO/Charles Munch).

04:26 Walpurgis: Katkelmia oopp. Talestri, regina delle amazzoni (Talestri, amatsonien kuningatar) (Christine Wolff, sopraano, Johanna Stojkovic, sopraano, Marilia Vargas, sopraano, ja Ulrike Bartsch, sopraano, sekä Batzdorfer Hofkapelle).

05:12 Chopin: Pianosonaatti n:o 3 h-molli (Maurizio Pollini).

05:40 Bruch: Serenadi ruotsalaisten kansansävelmien mukaan (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

05:57 Dowland: Fantasia g-molli (David Russell, kitara).

Rombergin Laulu kellosta

ti 6.7. klo 23.10–6.00

A.J. Romberg: Das Lied von der Glocke (Laulu kellosta) (Peter Lika, basso, Barbara Schlick, sopraano, Mechthild Georg, altto, Frieder Lang, tenori, Klaus Mertens, basso, Paola Gronau, sopraano, Axel Mendrok, tenori, ja Raimund Nolte, basso, sekä Chorus Musicus Köln ja Das Neue Orchester/Christoph Spering).

00:05 Melartin: Sinfonia n:o 5 a-molli (Sinfonia brevis) (RSO/Jussi Jalas).

00:41 de Séverac: En Languedoc (Languedocissa) (Izumi Tateno, piano).

01:14 Grainger: Green bushes (Schönberg-yhtye/Oliver Knussen).

01:22 Koechlin: Sonaatti oboelle ja pianolle (Matthias Arter ja Manuel Bärtsch).

01:48 Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus (Prometheuksen luomistyöt) (Turun FO/Leif Segerstam).

03:05 Desmarets: Te Deum (Sinua, Jumala, ylistämme) (Marie-Louise Duthoit, sopraano, Hanna Bayodi, sopraano, Robert Getchell, kontratenori, Stephan Van Dyck, tenori, Alain Buet, baritoni, ja Emmanuel Vistorky, basso, sekä Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

03:40 Schulz-Evler: Venäläinen rapsodia (Ljudmil Angelov, piano, ja BBC:n Skotlannin SO/Vladimir Kiradijev).

03:52 Emilie Mayer: Pianosonaatti d-molli (Yang Tai).

04:22 Tshaikovski: Romeo ja Julia, alkusoittofantasia (RSO/Sakari Oramo).

04:44 Saint-Saëns: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Colub Kaplan Carr Trio).

05:12 Biber: Partita n:o 1 (Tafelmusik Baroque Soloists).

05:27 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

05:56 Kansansäv. (sov.Berio): Azerbaidzhanilainen rakkauslaulu (Dawn Upshaw, sopraano, ja The Andalucian Dogs).

Oskar Merikannon Lasten maailmasta

ma 5.7. klo 23.10–6.00

d'Albert: Sarja pianolle d-molli (Alexandra Oehler).

23:39 Knüpfer: Super flumina Babylonis (Baabelin virtain vierillä) (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

23:49 Purcell: Orkesterisarja puolioopp. The Fairy Queen (Keijukaiskuningatar) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

00:40 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle h-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

00:50 W.A. Mozart: Pianosonaatit n:o 1 C-duuri, n:o 2 F-duuri ja n:o 3 B-duuri (Walter Gieseking).

01:28 Massenet: Sarja orkesterille n:o 2 (Unkarilaisia kuvia) (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

01:46 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

02:32 Ives: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Hilary Hahn ja Valentina Lisitsa).

02:57 Franck: Pianokvintetto f-molli (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

03:33 Elgar: Viulukonsertto h-molli (Itzhak Perlman ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

04:21 O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

04:42 Nielsen: Sinfonia n:o 5 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

05:16 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle a-molli (John Dornenburg, viola da gamba, ja Byron Schenkman, cembalo).

05:35 Pacius: Alkusoitto orkesterille Es-duuri (RSO/Paavo Berglund).

05:42 J. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

05:57 da Milano: Ricercare (David Russell, kitara).

Keijukaissatu

su 4.7. klo 23.10–6.00

W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 20 d-molli (Artur Rubinstein ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

23:42 Griffes: Poem (Carol Wincenc, huilu, ja Buffalon FO/JoAnn Falletta).

23:52 Glazunov: Jousikvartetto n:o 5 d-molli (Pietarin jousikvartetti).

00:21 J. Haydn: Sonaatti A-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Risto Lauriala, piano).

00:31 Händel: Agrippinan aaria Ogni vento oopp. Agrippina. (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

00:37 Mendelssohn: Vakavia muunnelmia (Murray Perahia, piano).

00:50 Brahms: Serenadit n:o 1 D-duuri ja 2 A-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

02:08 J.S. Bach - Busoni: Chaconne partitasta sooloviululle n:o 2 d-molli (Shura Cherkassky, piano).

02:25 Mahler: Sinfonia n:o 9 D-duuri (Clevelandin ork./George Szell).

03:41 Scharwenka: Pianokonsertton:o 1 b-molli (Earl Wild ja Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

04:10 Tshaikovski: Moskova-kantaatti (Aleksanteri III:n kruunajaiskantaatti) (Nina Terentjeva, mezzosopraano, ja Nikolai Surikov, baritoni sekä Moskovan kuoroakatemian poika- ja mieskuoro ja nimeämätön ork./Andrei Tshistjakov).

04:34 Pingoud: Flambeaux eteints (RSO/Sakari Oramo).

04:46 Debussy: Jousikvartetto g-molli (Budapest-kvartetti).

05:13 Suk: Keijukaissatu (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

05:44 Bonporti: Konsertto D-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

05:56 Dvorák: Slaavilainen tanssi n:o 8 g-molli (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Glenn Goluld ja Bachin Goldberg-muunnelmat

la 3.7. klo 23.10–7.00

Heinichen: Oboekonsertto g-molli (Xenia Löffler ja Batzdorfer Hofkapelle).

23:21 Händel: Soitinmusiikkia oopp. Ariodante (Collegium Musicum 90/Simon Standage).

23:35 Desprez: Liber generationis Jesu Christi (Jeesuksen polviluku) (The Clerks' Group/Edward Wickham).

23:48 Vivaldi: Le Quattro stagioni (Neljä vuodenaikaa) (Europa Galante/Fabio Biondi, viulu ja joht.).

00:25 Alard: Duo n:o 10 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

00:44 Schubert: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Bostonin SO/Bernard Haitink).

01:09 Vivaldi: Konsertto kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri (Gerard Schwarz ja Norman Smith, trumpetti, sekä New Yorkin kamariorkesteri).

01:17 Byström: Sonaatti n:o 2 g-molli (Tuija Hakkila, fortepiano, ja John Storgårds, viulu).

01:32 Vaughan Williams: Flos campi (Saaronin lilja) (Roger Benedict, alttoviulu, Cantillation-kuoro, ja Sydneyn SO/Mark Wigglesworth).

01:53 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 23 F-duuri (Emerson-kvartetti).

02:22 Berlioz: Les Nuits d'été (Kesäyöt) (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./(Nicholas McGegan).

02:54 Schubert: Impromptut pianolle op. 99 ja op.142 (Murray Perahia, piano).

03:58 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

04:07 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli ja n:o 16 F-duuri (Tokio-kvartetti).

05:19 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Glenn Gould, piano).

06:11 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

06:31 Marenzio: Se quel dolor (Clément Janequin -yhtye).

06:56 Tshaikovski: Don Juanin serenadi (Sami Luttinen, basso, ja Ilmo Ranta, piano).

W.A. Mozartin Kassaatio G-duuri

pe 2.7. klo 23.10–6.00

Meyerbeer: Les Huguenots (Hugenotit), ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Anastasios Vrenios, tenori, Gabriel Bacquier, baritoni, Martina Arroyo, sopraano, Huguette Tourangeau, mezzosopraano, Nikola Gjuzelev, basso, Dominic Cossa, baritoni, John Wakefield, tenori, Joseph Ward, baritoni, Kiri Te Kanawa, sopraano, ym. sekä Ambrosian-oopperakuoro ja Lontoon New Philharmonia orchestra/Richard Bonygne).

02:53 W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

03:18 Paderewski: Sinfonia h-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jerzy Maksymiuk).

04:34 de Morales: Missa pro defunctis (La Capella Reial de Catalunya ja Hespèrion XX/Jordi Savall).

05:20 Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

05:56 Foster (sov. Halloran): Camptown races (Ian Howell, kontratenori, ja Chanticleer/Joseph Jennings).

Dvorákin Sypressejä

to 1.7. klo 23.10–6.00

J.S. Bach: Sonaatit viululle ja continuolle n:o 1 h-molli, 2 A-duuri ja 3 E-duuri (Joseph Swensen, viulu, ja John Gibbons, cembalo).

23:53 Buxtehude: Preludi ja fuuga uruille g-molli (Olli Porthan).

00:02 Locatelli: Concerto grosso g-molli op.1/12 (Europa Galante/Fabio Biondi, viulu).

00:12 Dvorák: Sypressejä (Emerson-kvartetti).

00:45 Schumann: Kahdeksan yksinlaulua (Håkan Hagegård, baritoni, ja Thomas Schuback, piano).

01:10 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 10 G-duuri (Zino Francescatti ja Robert Casadesus).

01:36 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 18 F-duuri (Bostonin SO/James Levine).

01:57 Albeniz: Kuusi kappaletta pianosarjasta Iberia (Claudio Arrau, piano)

02:34 Ponce: Concierto del sur (Etelän konsertto) (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

03:01 Dreyschock: Morceau de concert (Konserttikappale) c-molli. (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

03:18 Satie: Kolme päärynänmuotoista kappaletta (Robert Casadesus ja Gaby Casadesus, piano).

03:32 Randel: Jousikvartetto f-molli (Upsalan kamarisolistit).

04:02 Monti: Csárdás (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

04:07 Liszt: Rhapsodie espagnole (Jevgeni Kisin, piano).

04:22 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

05:17 Reger: Kvartetto pianolle ja jousille a-molli (Detlev Eisinger ja Trio Lirico).

05:57 E. Strauss: Täyttä höyryä (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Sanzin Espanjalainen sarja kitaralle

ke 30.6. klo 23.10–6.00

Grieg: Balladi g-molli (Juho Pohjonen, piano).

23:29 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

23:49 Hummel: Serenadi n:o 2 C-duuri (Consortium Classicum)

00:09 Händel: Soitinmusiikkia oopp. Alcina (Collegium Musicum 90/Simon Standage).

00:31 Schumann: Sellokonsertto a-molli (Arto Noras ja RSO/Sakari Oramo).

00:56 Kuula: Tuijotin tulehen kauan (Jorma Hynninen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

01:01 Avison: Concerto grosso D. Scarlattin mukaan n:o 9 C-duuri (The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

01:15 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 D-duuri (Kello) (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

01:46 Brahms: Kaksi yksinlaulua altolle, alttoviululle ja pianolle Op. 91 (Marilyn Horne, mezzosopraano, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Martin Katz, piano).

01:58 Sibelius: Orkesterisarja näyt. Belsassarin pidot (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

02:13 Reger: Muunnelmia ja fuuga Bachin teemasta (Rudolf Serkin, piano).

02:45 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Vermeer-kvartetti).

03:23 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

03:52 Poulenc: Le Bal masqué (Naamiaiset) (Pierre Bernac, baritoni, ja Pariisin oopperan ork./Louis Fremaux, sekä Francis Poulenc, piano).

04:11 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

04:47 Debussy: Khamma (Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

05:09 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 2 F-duuri (Clara Haskil).

05:22 Bauldeweyn: Missa Myn liefkens bruyn ooghen (Beauty Farm).

05:52 Brahms: Unkarilainen tanssi n:o 3 F-duuri (Minnesotan ork./Eiji Oue).

05:57 Kansansäv. (sov. Berio): Onneton on se, jolla on vaimo (Dawn Upshaw, sopraano, ja The Andalucian Dogs).

Franz Berwaldin septetto

ti 29.6. klo 23.10–6.00

Händel: Urkukonsertto n:o 14 A-duuri (Richard Marlow ja The Academy of Ancient Music).

23:28 Berwald: Septetto B-duuri (Suuri septetto) (The Gaudier Ensemble).

23:51 Saint-Lubin: Potpuri Auberin oopperan La fiancée teemoista (Anastasija Hitruk, viulu, ja Jelizaveta Kopelman, piano).

00:05 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Brentano-kvartetti).

00:46 Berlioz: Aaria "Seul pour lutter" oopp. Benvenuto Cellini (Nicolai Gedda, tenori, ja Ranskan radio-ork./Georges Prêtre).

00:53 Händel: Konsertto harpulle, orkesterille ja continuolle B-duuri (Hyunsun Na ja Joy of Strings -jousiork.).

01:09 Purcell: Sarja orkesterille näyt. The Gordian Knot Unty'd. (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

01:20 C.P.E. Bach: Kuusi sonaattia huilulle ja continuolle (Leta Miller, barokkihuilu, Linda Burman-Hall, cembalo, ja Roland Hutchinson, viola da gamba).

02:21 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

02:51 Stravinsky: Tango (Orpheus-kamariork.).

02:55 Delibes: Coppelia, baletti (Minneapolisin SO/Antal Dorati).

04:21 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession) (Tai Murray).

04:36 C.L. Lithander: Muunnelmia Goes'in teemasta (Tapani Valsta, piano).

04:47 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

05:06 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 58 G-duuri (Smithson-kvartetti).

05:29 Schubert: Fantasia C-duuri (Pamela Frank, viulu, ja Claude Frank, piano).

05:57 Othmayr: Non Argus largus, motetti (Piffaro).

Laulu Kuujärvestä

ma 28.6. klo 23.10–6.00

D. Funck: Sarja neljälle viola da gamballe D-duuri (Les Escapades).

23:21 Tisdale: Pavana chromatica (Andrew Rangell, piano).

23:29 Telemann: Sarja oboelle, trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Ad Mater, Maurice André, ja Concerto Amsterdam/Frans Brüggen).

23:54 Glazunov: Sinfonia n:o 5 B-duuri (Belgian kansallisork./Walter Weller).

00:26 Rossini: Kolme Anzoletan laulua sarj. La Regata veneziana (Venetsialainen regatta) (Renata Tebaldi, sopraano, ja Giorgio Favaretto, piano).

00:36 Tshaikovski: Sinfonia n:o 5 e-molli (Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

01:23 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertot n:o 1 D-duuri, n:o 2 Es-duuri, n:o 3 Es-duuri ja n:o 4 Es-duuri (Dennis Brain ja Philharmonia-ork./Herbert von Karajan).

02:19 Rimski-Korsakov: Alkusoitto venäläisistä teemoista (Malesian FO/Kees Bakels).

02:31 Klami: Laulu Kuujärvestä (Tommi Hakala, baritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

02:50 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Emmanuel Pahud ja Yefim Bronfman).

03:11 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

03:44 Gluck: Ifigeneia Tauriissa (Christine Goerke, sopraano, Rodney Gilfry, baritoni, Vinson Cole, tenori, Stephen Salters, baritoni, Sharon Baker, sopraano, Jayne West, sopraano, Mark Andrew Cleveland, baritoni, Mark Risinger, basso, ja Boston Baroque/Martin Pearlman).

05:30 Lully: Orkesterisarja oopp. Phaëton (Capriccio/Dominik Kiefer).

05:57 Fauré: Täällä kaikki kukat kuihtuvat (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

Gerontiuksen uni

su 27.6. klo 23.10–6.00

Elgar: The Dream of Gerontius (Gerontiuksen uni), oratorio (Mark Tucker, tenori, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, sekä Sydneyn Philharmonia-kuorot, TSO-kuoro ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

00:48 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 2 d-molli (Isaac Stern ja New Yorkin filharmonikot/Efrem Kurtz).

01:10 R. Strauss: Also sprach Zarathustra, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

01:44 Liszt: Années de pèlerinage, osa Sveitsi (Matti Raekallio, piano).

02:33 Marazzoli: Troijan Helenan valituslaulu vanhalla iällä (Atalante/Erin Headley).

02:44 Bruckner: Sinfonia n:o 5 B-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

04:04 Fredrik II Suuri: Huilukonsertto n:o 3 C-duuri (Manfred Friedrich ja Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

04:19 Tausig: Kolme parafraasia Wagnerin oopperasta Tristan ja Isolde (Dennis Henning, piano).

04:55 W.A. Mozart: 12 menuettia orkesterille KV585 (Wienin Mozart-yhtye/Willy Boskovsky).

05:22 Peterson-Berger: I somras (Viime kesänä), sarja pianolle (Olof Höjer).

05:45 Nardini: Triosonaatti G-duuri (Musica Solare).

05:56 Dowland: Mr John Langton's galliard (Paul O'Dette, luuttu).