Yöklassinen

Yöklassinen

Händelin Messias-oratorio

eilen klo 23.10–6.00
Viimeisin

Klassista musiikkia.

Seuraava lähetys

Yöklassinen

tänään klo 23.10–6.00

Rosenmüller: Vespro della Beata Maria Vergine (Maria-vesper) (Veronika Winter, sopraano, Maria Skiba, sopraano, Henning Voss, kontratenori, ja Alex Potter, kontratenori, sekä Hannoverin poikakuoro, Johann Rosenmüller Ensemble ja barokkiork. L'Arco).

01:07 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (David McGill ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

01:26 Schubert: Moments musicaux (Emil Gilels, piano).

01:52 Anonyymi: Preludi ja englantilainen tanssi (David Douglass, viulu, Paul O´Dette, sisteri, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

02:02 Zimmermann: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

02:16 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Leonid Kogan, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Kirill Kondrashin).

02:48 Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

03:03 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

03:24 Pierné: Canzonetta (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

03:27 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri ja n:o 2 h-molli. (Ilja Grubert ja Moskovan kamariork./Constantine Orbelian).

04:35 Mendelssohn: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Italialainen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

05:06 W.A. Mozart: Konsertto kahdelle pianolle Es-duuri (Alicia de Larrocha ja Andre Previn, ja St. Luken ork./Previn).

05:30 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

05:56 O. Merikanto: Kylän tiellä (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja RSO/Jorma Panula).

Aiemmat lähetykset

Händelin Messias-oratorio

eilen klo 23.10–6.00

Norman: Alkusoitto näyt. Antonius och Cleopatra (Helsingborgin SO/Hans-Peter Frank).

23:20 Dvorák: Romanttisia kappaleita viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

23:34 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (David Oistrah ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

00:02 Händel: Messias, oratorio (Karen Clift, Catherine Robbin, Bruce Fowler, Victor Ledbetter sekä Bostonin barokkiork. ja kuoro/Martin Pearlman).

02:15 Lalo: Sellokonsertto d-molli (Matt Haimovitz ja Chicagon SO/James Levine).

02:43 Beethoven: Diabelli-muunnelmat op.120 (Grigori Sokolov, piano).

03:44 Glazunov: Sinfonia n:o 8 Es-duuri (Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

04:32 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Unkarilainen jousikvartetti).

05:13 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

05:46 W.A. Mozart - Stadler: Fantasia pianolle c-molli (Juho Pohjonen).

05:56 Segovia: Etydi n:o 2 h-molli (David Russell, kitara).

Lastenkamarisarja

toissa päivänä klo 23.10–6.00

Elgar: Nursery suite (Lastenkamarisarja) (Lontoon FO/Adrian Boult).

23:32 Bruch: Kol Nidrei (Matt Haimovitz, sello, ja Chicagon SO/James Levine).

23:44 Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

00:01 Schumann: Sinfonia n:o 2 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

00:41 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

01:20 Linko: Pianokonsertto n:o 2 E-duuri (Raija Kerppo ja RSO/Osmo Vänskä).

01:39 Rameau: Osia kok. Pièces de Clavecin (Albert Fuller, cembalo).

02:14 Gershwin: Catfish Row sarja orkesterille oopp. Porgy and Bess (William Tritt, piano, Timothy Berens, banjo, Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

02:41 Chopin: 24 preludia pianolle op.28 (Risto Lauriala).

03:22 Monteverdi: Osia kokoelmasta Selva Morale e Spirituale (Vanhan musiikin yhtye ExTempore).

04:43 W.A. Mozart: Jousikvartetot n:o 14 G-duuri, 15 d-molli ja 17 B-duuri (Metsästys) (Budapest-kvartetti).

05:57 Pugni (sov. McDermott): Finaali bal. Pas de quatre (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Mendelssohnin oratorio Elia

ma 20.1. klo 23.10–6.00

Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

23:27 John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

00:33 Elgar: Yölaulu (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

00:38 Arnold: Sonaatti huilulle ja pianolle (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

00:53 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

01:15 MacDowell: Sonaatti n:o 4 e-molli (Kelttiläinen) (Garah Landes, piano).

01:36 Auber: Alkusoitto oopp. Kruununjalokivet (Detroitin SO/Paul Paray).

01:45 W.A. Mozart: Viulusonaatit n:o 21 e-molli, 23 D-duuri, 24 F-duuri ja 25 F-duuri (Joseph Szigeti, viulu, ja Mieczyslaw Horszowski, piano).

02:56 Mendelssohn: Elia, 2-osainen oratorio (Thomas Hampson, baritoni, Barbara Bonney, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Henriette Schellenberg, sopraano, Florence Quivar, mezzosopraano, Jerry Hadley, tenori, ja Richard Clement, tenori, sekä Atlantan sinfoniakuoro ja -SO/Robert Shaw).

05:10 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Juilliard-kvartetti).

05:46 Buxtehude: Preludi ja fuuga uruille g-molli (Olli Porthan).

05:56 Sibelius: Säv, säv, susa (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Slaavilaisia tansseja

su 19.1. klo 23.10–6.00

Roman: Oboekonsertto B-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./ Anthony Halstead).

23:30 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

23:47 Händel: Meleagroksen aaria "Non sará poco, se il mio gran foco" oopp. Atalanta (Anita Miller-Riedel, huilu, ja Chicagon barokkiyhtye).

23:54 Abélard: De profundis (Syvyydestä minä huudan) (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

00:06 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen) (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

00:54 Dvorák: Slaavilaisia tansseja (Clevelandin ork./George Szell).

02:09 Witte: Viisi valssia pianolle 4-kätisesti (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

02:17 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 6 h-molli (Dallasin SO/Andrew Litton).

02:47 Beethoven: Viulusonaatit n:o 7 c-molli, n:o 8 G-duuri ja n:o 10 G-duuri (Arthur Grumiaux, viulu, ja Clara Haskil, piano).

03:56 W.A. Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

04:27 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Emerson-kvartetti).

04:55 Beethoven: Pianosonaatit n:o 25 G-duuri, n:o 26 Es-duuri (Les adieux) ja n:o 27 e-molli (Emil Gilels).

05:36 de Ron: Jousikvartetto f-molli (Salomon-kvartetti).

05:57 Tallas (sov. Bister): Karjalan rahvas soittaa da laulaa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

Aikojen lopun kvartetto

la 18.1. klo 23.10–7.00

Caplet: Kvintetto huilulle, oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle (Les Vents Francais).

23:36 Pleyel: Kuusi duoa kahdelle viululle (Vilmos Szabadi ja Béla Bánfalvi).

00:42 Satie: Ogives (Suippokaaria) (Hervé Désarbre, urut).

00:52 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

02:05 Chopin: Poloneeseja pianolle (Garrick Ohlsson).

03:17 Bruckner: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/ Georg Solti).

04:04 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

04:55 Mendelssohn: Kvintetto jousille n:o 2 B-duuri (Camerata Bern).

05:24 Debussy: Rapsodia saksofonille ja orkesterille (Kenneth Radnofsky, alttosaksofoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

05:35 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Juilliard-kvartetti).

06:15 Loewe: Pianosonaatti E-duuri (Grosse Sonate) (Linda Nicholson).

06:41 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

06:57 Palestrina: Vox dilecti mei (Kuule, rakkaani tulee). (The Song Company/Roland Peelman).

Dvorákin ooppera Alfred

pe 17.1. klo 23.10–6.00

Dvorák: Alfred, ooppera (Petra Froese, sopraano, Ferdinand von Bothmer, tenori, Felix Rumpf, baritoni, Jörg Sabrowski, baritoni, Peter Mikulás, basso, Tillmann Unger, sopraano, Jarmila Baxová, sopraano, sekä Brnon filharmoninen kuoro ja Prahan radion SO/Heiko Mathias Förster).

01:20 Lauluja keskiajan Englannista (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

02:27 Villa-Lobos: Choro n:o 11 (Ralf Gothoni, piano, ja RSO/Sakari Oramo).

03:29 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

03:35 Sibelius: Pianotrio C-duuri (Loviisa-trio) (Sibelius-pianotrio).

03:49 Copland: Appalakkien kevät, baletti (alkuperäisversio kamariorkesterille) (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

04:27 Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

04:59 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

05:21 Lachner: Nonetto F-duuri (Wien-Berlin -yhtye).

05:57 Melartin: Souvenir (Ilkka Paananen, piano).

Prometheus

to 16.1. klo 23.10–6.00

Giuliani: Gran Duo (James Galway, huilu, Kazuhito Yamashita, kitara).

23:28 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

00:26 Beethoven: Fantasia pianolle, kuorolle ja orkesterille c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Mary Shearer, sopraano, Teresa Cash, sopraano, D'Anna Fortunato, altto, Jon Garrison, tenori, Terry Cooke, baritoni, Martin Horning, baritoni, Clevelandin orkesterin kuoro ja Clevelandin orkesteri/Vladimir Ashkenazy).

00:47 Wagner - Lemare: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

01:01 Revueltas: Kunnianosoitus Federico Garcia Lorcalle (Los Angelesin FO:n uuden musiikin yhtye/Esa-Pekka Salonen).

01:12 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Arturo Benedetti Michelangeli ja Lontoon Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

01:37 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

02:06 Hummel: Missa solemnis, messu C-duuri (Patricia Wright, sopraano, Zan McKendree-Wright,altto, Patrick Power, tenori, ja David Griffiths, basso, sekä kamarikuoro Tower Voices ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

02:52 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Ernst Levy).

03:23 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

03:46 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 2 d-molli, n:o 3 C-duuri, n:o 4 Es-duuri ja n:o 5 c-molli (Daniil Shafran).

05:05 Röntgen: Serenadi A-duuri (Viotta-yhtye).

05:34 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

05:56 Eyck: Boffons (Peter Hannan, nokkahuilu).

Tansseja Galantasta

ke 15.1. klo 23.10–6.00

Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

23:43 W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Pieni yösoitto) G-duuri. (Budapest-kvartetti ja Julius Levine, kontrabasso).

00:01 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel).

00:06 Grieg: Holbergin ajoilta (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

00:27 Ravel: Bolero (Dallasin SO/Eduardo Mata).

00:42 Kodály: Tansseja Galantasta (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Edo de Waart).

00:59 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

01:21 Salmenhaara: Juopunut pursi (RSO/Sakari Oramo).

01:45 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

02:16 Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale (Sex Chordae Consort of Viols).

03:15 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

03:56 Glazunov: Alkusoitto kreikkalaisista teemoista n:o 1 g-molli ja n:o 2 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

04:28 Elgar: Johdanto ja allegro jousikvartetille sekä jousiorkesterille op.47 (Orpheus-kamariorkesteri).

04:42 Schubert: Impromptut pianolle op. 99 ja op.142 (Murray Perahia, piano).

05:45 Saint-Saëns: Havanaise viululle ja orkesterille (Jascha Heifetz ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

05:56 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

Kim Borg laulaa Loeweä

ti 14.1. klo 23.10–6.00

Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

23:19 Nápravník: Pianotrio d-molli (Bartek Niziol, viulu, Denis Severin, sello, ja Tatjana Korsunskaja, piano).

23:48 Schumann: Konzertstück neljälle käyrätorvelle ja orkesterille (Peter Damm, Klaus Pietzonka, Dieter Pansa, Johannes Friemel ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

00:08 Leclair: Oboekonsertto C-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

00:25 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Kari Kriikku ja Uusi Helsinki-kvartetti).

00:51 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Emerson-kvartetti).

01:25 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

01:51 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 4 D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

02:09 Lanner: Die Mozartisten (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

02:20 Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (David Oistrah ja Leningradin FO/Kurt Sanderling).

02:45 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Itzhak Perlman ja Martha Argerich).

03:11 Sopraano Elisabeth Whitehouse laulaa aarioita oopperoista Sapfo, Saban kuningatar, Hamlet, Salvator Rosa, Cinq Mars, Etienne Marcel, Le Tribut de Zamora ja Marion Delorme (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

04:20 Wessman: Viisi etydiä (Tiina Karakorpi, piano).

04:35 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

04:56 Loewe: Yksinlaulut Odins Meeresritt; Der Wirtin Töchterlein ja Kleiner Haushalt (Kim Borg, basso, Hans Altmann ja Michael Raucheisen, piano).

05:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Amadeus-kvartetti).

05:57 Fauré: (sov. Procter): Nell (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

Yöllisiä muodonmuutoksia

ma 13.1. klo 23.10–6.00

Gyrowetz: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

23:33 Reznicek: Alkusoitto oopp. Donna Diana (RSO/Okko Kamu)

23:39 Brahms: Pianosonaatti n:o 3 f-molli (Murray Perahia).

00:18 Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

00:52 Musiikkia ja laulua suurten löytöretkien ajalta Euroopasta (säv. tuntematon, Dalza, Escobar, Hume ym.). (New World Consort ja Suzie Le Blanc, sopraano).

02:01 Enescu: Cantabile ja presto (Marina Piccinini, huilu, Anne Epperson, piano).

02:08 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Pinchas Zukerman ja Los Angelesin FO/Zubin Mehta).

02:33 Klami: Lemminkäisen seikkailut saaressa (RSO/Sakari Oramo).

02:45 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Igor Kipnis, cembalo).

04:08 Ligeti: Jousikvartetto n:o 1 (Yöllisiä muodonmuutoksia) (Belcea-kvartetti).

04:32 Glazunov: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

05:25 Beethoven: Pianosonaatti n:o 30 E-duuri (Hélène Grimaud).

05:45 F.A. Philidor: Kvartetto n:o 3 G-duuri (Camerata Köln).

05:57 Sainz de la Maza: Zapateado kitaralle (David Russell).

Madetojan Okon Fuoko

su 12.1. klo 23.10–6.00

d'Indy: Souvenirs (Monte Carlon FO/James DePreist).

23:31 Elgar: The Dream of Gerontius (Gerontiuksen uni), oratorio (Mark Tucker, tenori, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, sekä Sydneyn Philharmonia-kuorot, TSO-kuoro ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

01:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1 (Dennis Hennig).

01:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

01:44 Puccini: Aarioita ja kohtauksia oopperasta Madama Butterfly (Renata Tebaldi, sopraano, Giuseppe Campora, tenori, Nell Franklin, mezzosopraano, Piero de Palma, tenori, ja Giovanni Inghilleri, baritoni, sekä Rooman Santa Cecilia -akatemian kuoro ja ork./Alberto Erede).

02:40 Beethoven: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia) (Minnesotan ork./Klaus Tennstedt).

03:29 Madetoja: Okon Fuoko (RSO/Okko Kamu.)

03:42 C.P.E Bach: Sonaatteja klaveerille (Armin Thalheim, klavikordi).

04:44 Glazunov: Karjalan taru a-molli (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

05:07 S. Tanejev: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Marija Judina, piano, ja Beethoven-kvartetti).

05:49 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

05:57 Ljadov: Preludi Des-duuri (Olga Kern, piano).

Enzio Forsblom soittaa urkuja

su 12.1. klo 0.00–7.00

J.S. Bach: Fantasia G-duuri (Enzio Forsblom, urut).

23:19 Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle a-molli (Isaac Stern, Pinchas Zukerman ja Saint Paulin kamariork.).

23:33 Berlioz: Romeo ja Julia, draamallinen sinfonia (Jessye Norman, sopraano, John Aler, tenori, ja Simon Estes, basso, sekä Westminsterin kuoro ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

01:09 Tartini: Sonaatti g-molli (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

01:23 Foulds: Kelttiläinen lyyra (Susan Bickley, mezzosopraano, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

01:40 Coleridge-Taylor: Pieni konserttisarja (Virginia Eskin, piano).

01:52 Kodály: Riikinkukkomuunnelmat (Chicagon SO/Neeme Järvi).

02:19 Purcell: Dido ja Aeneas, 3-näytöksinen ooppera (Lorraine Hunt, sopraano, Lisa Saffer, sopraano, Michael Dean, tenori, Ellen Rabiner, mezzosopraano, Christine Brandes, sopraano, Ruth Rainero, mezzosopraano, ja Paul Elliott, tenori sekä Cambridgen Clare Collegen kuoro ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

03:10 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

03:57 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Andrei Gavrilov ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

04:44 Baritoni Gérard Souzay laulaa Franz Schubertin yksinlauluja (Jacqueline Bonneau ja Dalton Baldwin, piano).

05:56 Franck: Jousikvartetto D-duuri (Juilliard-kvartetti).

06:42 Rossini: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Mozzafiato/Charles Neidich).

06:57 Etydi n:o 18 gis-molli (Terssietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Bellinin Norma-ooppera

pe 10.1. klo 23.10–6.00

Bellini: Norma, ooppera (Maria Callas, sopraano, Franco Corelli, tenori, Christa Ludwig, mezzosopraano, Nicola Zaccaria, basso, Piero De Palma, tenori, ja Edda Vincenzi, mezzosopraano, sekä Milanon La Scala -oopperan kuoro ja ork./Tullio Serafin).

01:54 Mendelssohn: Kapriisi pianolle a-molli (Alicia de Larrocha, piano).

02:04 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1-6 (Anner Bylsma).

04:12 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 3 Näytelmäkohtauksia ja 6 Satukuvia (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

04:50 Ravel: Jousikvartetto F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

05:20 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Hélène Grimaud ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

05:56 Tshaikovski: Ken kaihon tuntee (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Eläinten karnevaali

to 9.1. klo 23.10–6.00

Korngold: Vier kleine fröhliche Waltzer (Neljä pientä iloista valssia) (Eric Le Van, piano).

23:25 Gershwin: Lullaby (Kehtolaulu) (Philarte-kvartetti).

23:35 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

00:10 Wagner: Alkusoitto oopp. Tristan und Isolde (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

00:22 Nielsen: Pieni sarja jousiorkesterille a-molli (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

00:40 Saint-Saëns: Eläinten karnevaali (Pittsburghin SO/André Previn).

01:02 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Juilliard-kvartetti).

01:33 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 2 G-duuri (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

02:13 Kuula: Suru (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

02:20 Elgar: Sinfonia n:o 1 As-duuri (Baltimoren SO/David Zinman).

03:10 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

03:21 J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier II, preludit ja fuugat n:o 1-24 (Samuil Feinberg, piano).

05:16 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

05:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Clevelandin ork/Mitsuko Uschida, piano ja joht.).

05:57 A. Merikanto: Melodia (Liisa Pohjola, piano).

Villa-Lobosin kitarakonsertto

ke 8.1. klo 23.10–6.00

von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

23:45 Liszt: Unkarilaiset rapsodiat pianolle n:ot 10-15 (György Cziffra).

00:32 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

01:06 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta).

01:22 Paganini: Sonaatit viululle ja kitaralle n:o 1-6 op. 2. (Scott St. John ja Simon Wynberg).

01:47 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

02:07 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Emerson-kvartetti).

02:43 Dvorák: Messu D-duuri (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja -ork./Valeri Poljanski).

03:29 Chausson: Sinfonia B-duuri (Bostonin SO/Charles Munch).

04:01 J.A. Hasse: Lucion aaria oopp. Lucio Papirio ja Publion aaria oopp. Tito Vespasiano. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

04:12 Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

04:30 J.S. Bach: Orkesterisarjat n:o 1-4 (Oregonin Bach-juhlien kamariork./Helmut Rilling).

05:57 Mendelssohn: Sanaton laulu n:o 25 G-duuri (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

Anna Magdalena Bachin nuottikirja

ti 7.1. klo 23.10–6.00

Ravel: Suihkulähde (Samson Francois, piano).

23:17 Anna Magdalena Bachin nuottikirja (Igor Kipnis, cembalo ja klavikordi, Judith Blegen, sopraano, Benjamin Luxon, baritoni ja Catharina Meints, viola da gamba).

01:06 Rahmaninov: Sinfonia n:o 3 a-molli (Baltimoren SO/David Zinman).

01:48 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

02:07 Albrechtsberger: Konsertto B-duuri (Teppo Alestalo, alttopasuuna, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk).

02:24 Gershwin: An American in Paris (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

02:42 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

03:08 W.A. Mozart: Andante Pianokonsertosta nro 17 G-duuri (Artur Rubinstein ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

03:20 Mahler: Adagio sinf. n:o 10 fis-molli (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

03:45 Orkesterimusiikkia Wagnerin oopperoista Lohengrin, Valkyyria, Siegfried, Jumalten tuho, Tristan ja Isolde, Nürnbergin mestarilaulajat ja Parsifal (Metropolitan oopperan ork./James Levine).

04:58 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

05:18 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18 (David Kuyken ja Candida Thompson).

05:39 Händel: Concerto grosso g-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

05:57 Shahov: Scherzo (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Lisztin oratorio Christus

ma 6.1. klo 23.10–6.00

Liszt: Christus, 3-osainen oratorio (Henriette Bonde-Hansen, sopraano, Iris Vermillion, mezzosopraano, Michael Schade, tenori, ja Andreas Schmidt, basso, sekä Stuttgartin Gächinger Kantorei -kuoro, Krakovan kamarikuoro ja Stuttgartin radion SO/Helmut Rilling).

01:55 Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Rahmaninov-trio).

02:40 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 26 D-duuri (Carl Seemann ja Berliinin filharmonikot/Fritz Lehmann).

03:15 Bortnjanski: Konsertot kuorolle n:ot 17-23 (Venäjän valtion sinfoniakuoro/Valeri Poljanski).

04:22 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 25 E-duuri (The Angeles -jousikvartetti).

04:42 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto Es-duuri (Markus Maskuniitty ja RSO/Junichi Hirokami).

05:04 Arkkiherttua Rudolf: Sonaatti klarinetille ja pianolle A-duuri (Ricardo Morales ja Susan Kagan).

05:40 Beethoven: Sechs Lieder (Kuusi laulua) (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

05:57 Cagle (sov. Jennings): Soar away (Chanticleer/Joseph Jennings).

Rossinin Stabat Mater

su 5.1. klo 23.10–7.00

Pisendel: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

23:21 Rossini: Stabat mater (Rosa Feola, sopraano, Gerhild Romberger, altto, Dmitri Korchak, tenori, ja Mika Kares, basso, sekä Baijerin radion kuoro ja Münchenin RO/Howard Arman).

00:17 Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

00:48 Mendelssohn: Sonaatti uruille n:o 6 d-molli (Matti Pesonen).

01:03 Franck: Sinfoninen runo Les Eolides (New Yorkin FO/Kurt Masur).

01:14 Schubert: Die Schöne Müllerin (Sanford Sylvan, baritoni, ja David Breitman, piano).

02:11 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 1 Es-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

02:34 Falla: Konsertto cembalolle ja kamariyhtyeelle. (Igor Kipnis ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

02:48 Brahms: Neljä balladia pianolle (Wilhelm Kempff).

03:12 J. Haydn: Sellokonsertot C-duuri ja D-duuri (Anne Gastinel ja Moskovan solistit/Juri Bashmet).

04:02 Weber: Alkusoitto oopp. Euryanthe (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

04:11 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (RSO/Paavo Berglund).

04:42 Debussy: Pour le piano (Claudio Arrau).

04:55 Soler: Kvintetot n:o 1 C-duuri, 2 F-duuri ja 3 G-duuri (David Schrader, cembalo, Christopher Verrette ja Michael Shelton, viulu, Peter Slowik, alttoviulu ja John Mark Rozendaal, sello).

06:05 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Zino Francescatti ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

06:32 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

06:57 Ferrabosco: The Expiration (Paul Hillier, laulu, Nigel North, luuttu).

Zlonicen kellot

la 4.1. klo 23.10–7.00

J. Kreutzer: Trio n:o 1 A-duuri (Gragnani Trio).

23:26 Molter: Sinfonia A-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

23:40 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (Jukka Harju ja RSO/Petri Aarnio).

23:57 Molino: Sonaatti kitaralle ja viululle n:o 3 op.7 (Luciano Tortorelli ja Mauro Tortorelli).

00:11 Dvorák: Sinfonia n:o 1 c-molli (Zlonicen kellot) (Tshekkiläinen FO/Vaclav Neumann).

01:04 S. Tanejev: Jousikvartetto n:o 2 C-duuri (Carpe Diem -jousikvartetti).

01:41 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

02:02 Bartók: Sarja orkesterille n:o 1 (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

02:40 A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle D-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

02:54 Sibelius: Öinen ratsastus ja auringonnousu (RSO/Sakari Oramo).

03:07 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

03:33 Stravinsky: Tulilintu (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

03:54 Rimski-Korsakov: Osia näytelmämus. Pihkovan Tyttö (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

04:16 J.S. Bach: Cembalokonsertot n:o 2 E-duuri, n:o 3 D-duuri, n:o 4 A-duuri ja n:o 6 F-duuri (Andrei Gavrilov, piano, ja Moskovan kamariork./Juri Nikolajevski).

05:31 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 c-molli (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

05:57 Henselt: Kaksitoista salonkietydiä (Esther Budiardjo, piano).

06:36 Wagner: Siegfried-idylli (Orpheus-kamariork.).

06:57 Härkönen: Hämärän askelissa (Ilkka Paananen, piano).

Schrekerin Merkityt-ooppera

pe 3.1. klo 23.10–6.00

Schreker: Die Gezeichneten (Merkityt), ooppera (Anja Kampe, sopraano, Robert Brubaker, tenori, Martin Gantner, tenori, James Johnson, baritoni, Wolfgang Schöne, basso ym. sekä Los Angelesin oopperan kuoro ja ork./James Conlon).

02:02 von Zemlinsky: Sinfonietta (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

02:25 Respighi: Adagio ja muunnelmia sellolle ja orkesterille (Gaspar Cassadó ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

02:37 Britten: Viulukonsertto d-molli (Gil Shaham ja Bostonin SO/Juanjo Mena).

03:10 Debussy: La Mer (Meri) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

03:36 Elgar: Four partsongs (RKK/Timo Nuoranne).

03:49 Beethoven: Trio jousille n:o 2 G-duuri op.9/1 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

04:17 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

05:35 Grieg: Holbergin ajoilta (Juho Pohjonen, piano).

05:56 O. Merikanto: Nocturne (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

Kolme laulua mieskuorolle

to 2.1. klo 23.10–6.00

Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

23:30 Massenet: Valssi oopp. Tuhkimo (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

23:36 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Erica Morini ja Berliinin radion SO/Ferenc Fricsay).

00:08 Vivaldi: Sonaatti B-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Christine Schornsheim, cembalo).

00:16 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

00:40 Zelenka: Magnificat C-duuri (Carol Meyer, sopraano sekä Westminsterin oratoriokuoro ja Zelenka-kamariork./John Eric Floreen).

00:53 Diabelli: Gran variazioni (Jukka Savijoki, kitara).

01:07 Liszt: Années de Pelerinage (Vaellusvuosia), vuodet 1-3 (Aldo Ciccolini, piano).

03:29 Schumann: Jousikvartetto n:o 3 A-duuri (Eroica-kvartetti).

03:59 Anonyymi 1100-luvulta: Officium Sancti Jacobi (Radion kamarikuoro ja Sequentia/Benjamin Bagby).

04:37 Ewald: Kvintetto vaskipuhaltimille n:o 3 Des-duuri (Philadelphian orkesterin vaskiyhtye).

04:56 Berlioz: Alkusoitto oopp. Benvenuto Cellini (San Diegon SO/Yoav Talmi).

05:07 R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

05:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 20 d-molli (Svjatoslav Richter ja Varsovan kansallinen FO/Witold Rowicki).

05:57 J. Strauss (nuor.): Metsällä (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

Tänä uudenvuodenpäivänä

ke 1.1. klo 23.10–6.00

Dufay: Ce jour de l'an (Tänä uudenvuodenpäivänä) (Orlando Consort).

23:12 Waldteufel: Luistelijat (Monte Carlon FO/Willi Boskovsky).

23:21 Homilius: Wünschet Jerusalem Glück (Katja Fischer, sopraano, Alexander Schneider, kontratenori, Martin Petzold, tenori, ja Jochen Kupfer, basso, sekä Körnerscher Sing-Verein ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

23:43 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri op.1/12 (Hiro Kurosaki, viulu, ja William Christie, cembalo).

23:58 Gebel (nuor.): Uudenvuoden oratorio (Monica Mauch, sopraano, Kai Wessel, kontratenori, ico van der Meel, tenori, ja Peter Kooij, basso, sekä Cantus Thuringia ja Capella Thuringia/Bernhard Klapprott).

00:31 R. Strauss: Sarja bal. Kuohukermaa (Detroitin SO/Neeme Järvi).

01:23 W.A. Mozart - Henneberg - Schachk - Gerl - Schikaneder: Der Stein der Weisen, 2-näytöksinen ooppera (Kurt Streit, tenori, Alan Ewing, basso, Chris Pedro Trakas, baritoni, Paul Austin Kelly, tenori, Judith Lovat, sopraano, Kevin Deas, basso, Jane Giering-De Haan, sopraano, Sharon Baker, sopraano, ja Boston Baroque/Martin Pearlman).

03:28 Telemann: Sarja jousille ja continuolle Es-duuri (L' Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

03:55 Schubert: Winterreise (Talvinen matka) (Christian Gerhaher, baritoni, ja Gerold Huber, piano).

05:14 Söderman: Alkusoitto oper. Hin ondes lärospån (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

05:24 Bauldeweyn: Missa Myn liefkens bruyn ooghen (Beauty Farm).

05:57 Guerrero: Nino dios d'amor herido (La Compania/Danny Lucin).

Uudenvuoden tervehdys

ke 1.1. klo 0.05–7.00

Albéniz: Samppanja (Antonio Ruiz-Pipó, piano).

00:11 Stolz: "Der schöne Tag war aus" elokuvaoper. Rakkauden lähettiläs (Jonas Kaufmann, tenori, ja Berliinin radion SO/Jochen Rieder).

00:15 Roman: Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia) (Drottningholmin barokkiyhtye/Nils-Erik Sparf, sekä Björn Gäfvert, cembalo).

01:08 Molino: Sonaatti kitaralle ja viululle n:o 2 op.7 (Luciano Tortorelli ja Mauro Tortorelli).

01:24 Beethoven: Kuusi menuettia (Turun KO/Leif Segerstam).

01:39 Händel: Ilotulitusmusiikkia (The Cleveland Symphonic Winds/Frederik Fennell).

01:56 Sammartini: Concerto grosso n:o 6 g-molli (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

02:10 V. Aulin: Pianosonaatti f-molli (Grande sonate serieuse) (Lucia Negro).

02:42 Dvorák: Sinfonia n:o 9 (Uudesta maailmasta) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

03:23 Finzi: Uuden vuoden musiikkia (St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

03:33 Hummel: Trumpettikonsertto Es-duuri (Ludwig Güttler ja Leipzigin Uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

03:51 Bartók: Neljäkymmentäneljä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

04:39 Buxtehude: Uudenvuodenpäivän kantaatti Das Neugeborne Kindelein. (Emma Kirkby, sopraano, Michael Chance, kontratenori, Charles Daniels, tenori, Peter Harvey, basso, ja Purcell-kvartetti).

04:46 Stravinsky: Ilotulitus (Rotterdamin filharmoninen ork./Valeri Gergijev).

04:50 Rossini: Malja uudelle vuodelle (RKK/Eric-Olof Söderström).

04:53 Joseph Lannerin ja Josef Straussin polkkia ja valsseja. (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

05:39 Sjögren: Det gamla år framgånget är (Mikaeli-kamarikuoro/Anders Eby, ja Björn Gäfvert, urut).

05:44 Respighi: Rooman juhlia, sinfoninen runo (Oregonin SO/James DePreist).

06:10 Lumbye: Uudenvuoden tervehdys (Kööpenhaminan tivolin konserttiork./Giordano Bellincampi).

06:12 Byrd: O God that guides the cheerful sun (Robin Blaze, kontratenori, ja Concordia-gambayhtye).

06:19 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Arto Noras, sello, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

06:39 Suppé: Alkusoitto oper. Kevyt ratsuväki (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

06:46 Bellini: Oboekonsertto Es-duuri (Hansjörg Schellenberger ja Berliinin filharmonikot/James Levine).

06:52 Sibelius: Finlandia-hymni (RKK/Eric-Olof Söderström).

06:56 Fauré: Kehtolaulu Dolly-sarjasta (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

Trofonion luola

ma 30.12.2019 klo 23.10–6.00

Graupner: Sonaatti jousille ja continuolle G-duuri (New Dutch Academy Chamber Soloists/Simon Murphy).

23:23 Beethoven: Serenadi huilulle, viululle ja alttoviululle D-duuri (Ransom Wilson, Ani Kavafian ja Paul Neubauer).

23:48 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

00:15 Liszt: Konserttietydi n:o 1 As-duuri (Valituslaulu) (Daniil Trifonov, piano).

00:25 G.F. Anerio: Missa pro defunctis (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

01:06 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

01:24 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

01:41 Bernstein: Serenadi (Jaap van Zweden, viulu, ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

02:12 Just: Triosonaatit 1-6 Op.13 (Camerata Classica).

03:12 Chopin: Pianokonsertto n:o 1 e-molli (Samson Francois ja Monte Carlon oopperan ork./Louis Frémaux).

03:52 R. Strauss: Ein Heldenleben (Sankarin elämä), sinfoninen runo (Chicagon SO/Bernard Haitink).

04:40 Schubert: Sinfonia n:o 5 B-duuri (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

05:11 Dvorák: Viulukonsertto a-molli (Maksim Vengerov ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

05:54 Vivaldi: Konsertto G-duuri (Janet See, huilu, ja Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

05:57 Melartin: Scherzo (Risto Kyrö, piano).

Acis y Galatea, zarzuela

su 29.12.2019 klo 23.10–6.00

J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 1 B-duuri (Dinu Lipatti, piano).

23:28 Musorgski: Pimenin monologi, Pimenin kertomus ja Varlaamin laulu oopp. Boris Godunov (Pjotr Gluboki, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

23:41 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

23:53 Literes: Acis y Galatea, zarzuela (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano, Xenia Meijer, mezzosopraano, María Luz Álvarez, sopraano, Marina Pardo, mezzosopraano, ja Jordi Ricart, baritoni, sekä Al Ayre Español/Eduardo López Banzo).

00:53 Bonporti: Konsertto F-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

01:04 Netzel: Pianosonaatti Es-duuri (Lucia Negro).

01:24 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (David Oistrah ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

01:53 Sor: Divertimento kahdelle kitaralle E-duuri (Rohkaisu) (Julian Bream ja John Williams).

02:08 Weber: Muunnelmia B-duuri oopp. Silvana teemasta (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

02:25 Schütz: Schwanengesang I (Werner Marschall ja Jochen Kowalski, kontratenori, Berliinin radion lapsikuoro, Berliner Solisten -vokaaliyhtye sekä Dresdenin Capella Sagittariana -yhtye/Dietrich Knothe).

03:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (Wienin filharmonikot/Pierre Monteux).

03:39 Debussy: Jeux, 1-näytöksinen baletti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

03:55 Beethoven: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

04:29 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

04:58 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, Pekka Katajamäki, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

05:27 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti).

05:56 Elgar: Salut d'amour (Lemmentervehdys) (James Ehnes, viulu, ja Eduard Laurel, piano).

Majesteettinen jumaluus

la 28.12.2019 klo 23.10–7.00

Molter: Trumpettikonsedrtto n:o 1 D-duuri (Hans-Martin Rux, luonnontrumpetti, ja Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

23:22 Buxtehude: Das jüngste Gericht, osia (Ulrike Hofbauer, sopraano, Monika Mauch, sopraano, Margret Hunter. sopraano, Henning Voss, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, Harry van der Kamp, basso, Olaf Tetampel, basso, ja Jörg Jacobi, basso, sekä Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

00:41 Saint-Saëns: Fantasia orkesterille bal. Javotte (Monte Carlon FO/David Robertson).

01:03 Lalo: Pianotrio n:o 1 c-molli (Trio Salomon).

01:25 Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari) (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -oopperan ork./Argeo Quadri).

01:43 J. Haydn: Teema ja muunnelmia pianolle f-molli (Ingrid Haebler).

01:52 Pleyel: Sinfonia concertante A-duuri. (David Perry ja Isabella Lippi, viulu, ja Baltimoren kamariork./Markand Thakar).

02:20 Franchomme & Chopin: Grand duo concertant Meyerbeerin oopp. Robert Paholainen temoista (Anner Bylsma, sello, ja Lambert Orkis, fortepiano).

02:33 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

02:59 Lanner: Maria-valssi (Willi Boskovsky -yhtye).

03:08 Schubert: Rosamunde, näyttämömusiikkia (Elly Ameling, sopraano, ja Leipzigin radiokuoro sekä Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

04:09 Schumann: Fünf Lieder (viisi yksinlaulua) Op. 40 (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

04:21 O. Kozlovski: Alkusoitto näytelmämus. Esfir (Esther) (Neuvostoliiton radion suuri SO/Vladimir Jesipov).

04:32 Beethoven: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri ja n:o 4 c-molli op.18 (Guarneri-kvartetti).

05:24 J.S. Bach: Sonaatit huilulle ja continuolle n:o 1 C-duuri, n:o 2 g-molli ja n:o 3 F-duuri (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

05:57 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

06:27 de Lalande: Deitatis majestatem (Majesteettinen jumaluus) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

06:57 Chaplin: Bombay (Kalevi Kiviniemi, urut).

Haltijattaret-ooppera

pe 27.12.2019 klo 23.10–6.00

Wagner: Die Feen (Haltijattaret), ooppera (June Anderson, sopraano, Linda Esther-Gray, sopraano, Krisztina Láki, sopraano, Kari Lövaas, sopraano, Cheryl Studer, sopraano, John Alexander, tenori, Friedrich Lenz, tenori, Norbert Orth, tenori, Roland Hermann, baritoni, Roland Bracht, basso, Kurt Moll, basso, Jan-Hendrik Rootering, basso, sekä Baijerin radion kuoro ja ork./Wolfgang Sawallisch).

01:57 J. Kreutzer: Trio n:o 4 a-duuri (Gragnani Trio).

02:16 Vierne: Kvintetto pianolle ja jousille c-molli (Stephen Coombs ja Chilingirian-kvartetti).

02:48 Franck: Jousikvartetto D-duuri (Juilliard-kvartetti).

03:33 Rahmaninov: Sinfonia n:o 1 d-molli (Philadelphian ork./Charles Dutoit).

04:20 Debussy: Fantasia G-duuri pianolle ja orkesterille (Noriko Ogawa ja Singaporen SO/Lan Shui).

04:46 Sullivan: Sarja orkesterille näytelmämus. The Tempest (Myrsky) (Kansas Cityn SO/Michael Stern).

05:14 Aguado: Kahdeksan etydiä kitaralle. (Andrés Segovia, kitara).

05:26 Roman: Sonaatti n:o 4 G-duuri (Penelope Evison, traverso, Eva Nordenfelt, cembalo, ja Olof Larsson, barokkisello).

05:41 Rameau: Sarja orkesterille oopperabal. Les Indes galantes (Jalot villit) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

05:56 Dvorák: Katseesi lumouksessa (Uusi Helsinki-kvartetti).

Joulun viesti

pe 27.12.2019 klo 2.31–6.00

Stölzel: Weichnachtsoratorium (Jouluoratorio) (Britta Schwarz, mezzosopraano, Henning Voss, altto, Jan Kobow, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Weimarin barokkiyhtye/Ludger Rémy).

03:31 Melartin: Prinsessa Ruusunen, sarja orkesterille (RSO/Jussi Jalas).

03:49 Madetoja: Julens budskap (Joulun viesti). (Vantaan Kamarikuoro/Toivo Korhonen).

03:53 Tallis: Videte miraculum (Katsokaa ihmettä) (Stile Antico).

04:05 Beethoven: Alkusoitto musiikista näyt. Kuningas Stephan (Clevelandin ork./George Szell).

04:13 Ranta: Jouluvirsi (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

04:16 A.L. Mendelssohn: Lobt Gott, ihr Christen (Nyt kiitosvirsi nouskohon), motetti (Stuttgartin radion vokaaliyhtye/Frieder Bernius).

04:31 Ramirez (sov. Segade - Sanchez): Navidad nuestra (Jose Carreras, tenori, Coral salve de Laredo -kuoro ja Sociedad coral de Bilbao -kuoro/Demian Sanchez sekä Arsenio Zambrano, charango, ja Raul Barboza, harmonikka).

04:50 J. Kuusisto ja P. Kuusisto (sov.): Joulumielinen potpuri (Jaakko ja Pekka Kuusisto, viulu).

04:56 Lasso: Cum natus esset Iesus (Kun Jeesus oli syntynyt). (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

05:06 Manfredini: Konsertto cembalolle ja jousille B-duuri (Musica Petropolitana).

05:24 Chadwick: Sinfonisia luonnoksia (Detroitin SO/Neeme Järvi).

05:52 Lithenius: Joulu saapuu portin luo (Risto Saarman, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

05:57 Melartin. Oi kuin selvään soipi meille. (Radion nuorisokuoro/Heinz Hoffman).

Paimenet seimen äärellä

ke 25.12.2019 klo 23.10–7.00

Panula: Jouluyön hymni (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

23:12 Sonninen (sov. Kiiski): Jouluhymni (Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

23:17 Humperdinck: Viisi joululaulua (Olaf Bär, baritoni, ja Helmut Deutsch, piano).

23:29 Lanner: Vier Jahreszeiten (Neljä vuodenaikaa) (Wolfgang Breinschmid, huilu, ja Wienin Schrammel-kvartetti).

23:50 Liszt: Weihnachtsbaum (Joulupuu) (Pietro Spada, piano)

00:32 J.C.F. Bach: Die Kindheit Jesu (Jeesuksen lapsuus) (Barbara Schlick, sopraano, Hilke Helling, altto, Hein Meens, tenori, Harry van der Kamp, basso, Martina Lins, sopraano, ja Almut Kirchner, altto, sekä Rheinische Kantore ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

01:08 Nowowiejski: Joulu Krakovan Mariankirkossa (Waclaw Golonka, urut).

01:17 Compère: Missa in nativitate deus noster Jesu Christe (Orlando Consort).

01:35 Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

01:45 Rimski-Korsakov: Sarja oopp. Jouluyö (Malesian FO/Kees Bakels).

02:13 Barber: Die natali (Koraalialkusoittoja joulua varten). (Bostonin SO/Charles Munch).

02:33 New Yorkin FO ja Mormonien tabernaakkelikuoro esittävät vanhoja joululauluja.

03:24 O. Merikanto (sov. Grans): Joulukuusi (Hannu Jurmu, tenori, ja Lohjan KO/Juha Nikkola).

03:30 Irlantil. kansansäv.: Good people all (Marsha Genensky, laulu ja Andrew Lawrence-King, irlantilainen harppu).

03:37 Joulumusiikkia keskiajan Unkarista (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

04:46 Eybler: Hirten bei der Krippe zu Bethlehem (Paimenet seimen äärellä), jouluoratorio (Sabine Ritterbusch, sopraano, Waltraud Hoffmann-Mucher, altto, Harry van Berne, tenori, ja Jelle Draijer, basso, sekä Alsfeldin vokaaliyhtye, Bremenin tuomiokirkon kuoro ja I Febiarmonici -ork./Wolfgang Helbich).

05:58 Tournier: Six Noels (Judy Loman, harppu).

06:07 Barokinajan joulumusiikkia, säv. Telemann, Purcell, Valentini, Torelli ja Schiassi (Luoteis-Amerikan kamariork./Alun Francis).

06:57 Palmgren: Rauhanruhtinas (Candomino/Esko Kallio).